LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7313. Dm s dag IE December. A0. 1883. Avoiïd-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maasdenL10. Fresco per post1.40. Alsooderfijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tas 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Grootere letler» naar plaalarnimte. Voor hel iocesaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekeid. LEIDEN, 17 December. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer W. Yrolik, geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen over de artikelen 1332 en 1333 B. W.", en de heer P. H. Smits, geb. te Arnhem, met academisch proefschrift, get.„Per sonennamen volgens de Nederlandsche "Wetgeving." Tot predikant bij de Christel.-Ger. gemeente op de Hooigracht alhier is beroepen de heer J. Impeta, thans te Schiedam. Beroepen is bij de Hervormde kerk te Koren dijk de cand. Klein te Leiden. Op Haandag 31 December a. s. zal aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te's-Gravenhage worden aanbesteed het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen van de Rijks universiteit te Leiden, gedurende het jaar 1884. Raming f 34,700. De onderofficiers-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal hare feestvergadering, waarbij tal van genoodigden - waaronder de kolonel en onderscheidene officieren - tegenwoordig waren. Na een kort woord van den president, die allen welkom heette, doch die het tevens betreurde dat hare zustervereeniging „Pugno Pro Patria", der schutterij, door het smartelijk verlies, dat zij in den dood van haren voorzitter geleden heeft, niet ver tegenwoordigd kon zijn, werd de feestavond met „gelijdelijke gymDastiek-oefeniDgen" geopend. Na afloop hiervan bracht het strijkorkest onder directie van den heer Grentzius de „Bandieten-Streiche" ten gehoore, om gevolgd te worden door „vrije gymnastiek-oefeniDgen." Met eene gemakkelijkheid en tevens zekerheid van bewogingen werden vooral in de „vrije oefeningen" de toeren volbracht en op het einde werden warme bijvalsbetuigingen ingeoogst. Door een sergeant-majoor werd op zeer geestige wijze een gelegenheidsgedicht: „Ter uitvaart van zijn hond", voorgedragen. Ook hij werd zeer toe gejuicht. Het schermen met degen, sabel, geweer, langen en korten stok, schild en zwaard trok zeer terecht de algemcene aandacht. De tweede voordracht: „Aardsche Zaligheid", (zang), de daarop gevolgde pantomime en de derde voordracht: „Zooals de onden zingen zoo piepen de jongen", wekten herhaaldelijk den lach lust op en vielen mede zeer in den smaak. Ten slotte werd op waardige wijze de zoo aan gename avond besloten door „athletische standen". Welke van deze tien standen wel het best slaagde valt moeilijk uit te makeD, doch de enthousiaste bijvalsbetuigingen aan het slot waren sprekende bewijzen dat zij uitnemend voldeden. Het zal velen genoegen gedaan hebben toen de president na afloop bekend maakte dat deze bijeen komst slechts eene „eerste" voorstelling was, en das door meerdere zal gevolgd worden. Aan het bal werd nog door velen deelgenomen. Het was zeer geanimeerd en duurde tot laat in den nacht voort. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië, Padang en Atjeh door middel van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Maandag den 24sten December a. s., des morgens te negen uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zondag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. De redactiën en de uitgevers van „Semper- virens" en „Sieboldia" hebben zich onderling ver staan tot vereeniging van beide tuinbouwtijdschriften, daartoe geleid door de overtuiging dat door ver eeniging van krachten meer nut kan gesticht worden dan op de tegenwoordige wijze. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 175, f 35, 18, f 3.90 en f 2; de laagste f 170, f 35, f 18, f 3.70 en f 1.90. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ant woord van den minister van financiën op het voor- loopig verslag betreffende zijne belastingontwerpen. De minister heeft in zijne ontwerpen eenige wijzigin gen gebracht, de opcenten op de successie en die op het personeel weggelaten en thans voorgesteld 20 opcenten meer te heffen op de grondbelasting. Ook het wetsontwerp, dat de strekking had om Y5 van het personeel aan de gemeenten te ontnemen en aan de gemeenten het recht te geven meer op centen op de belasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen te heffen, is ingetrokken. Verder heeft de minister in zijne memorie ook zijne definitieve hervormingsplannen ontwikkeld. De minister wil de patentbelasting, behalve de 9de tabel (naamlooze vennootschappen) afschaffen en het personeel geheel aan de gemeenten overdragen. Daardoor zal de Staat een verlies lijden van circa 6 millioen gulden. Daarentegen zouden onder de mid delen opgenomen wordeneene klassen-(inkom8ten)- belasting f 5,500,000, eene belastiüg naar de huur waarde f 4,000,000, een tabaksaccijns f 1,000,000, verhooging van het gedistilleerd f 1,150,000, meer opbrengst uit de saiker 1,000,000.; invoerrechten (a. koffie ƒ2,500,000 en b. verbetering van het tarief f 2,000,000) f 4,500,000, te zamen 17,150,000. Het totaal der ministeriëele plannen zal do rijks- schatkist dus een voordeel bezorgen van ongeveer 10 a 11 millioen. Bij Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Orapje, voorzitter der Centrale Commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Ned.-Indië, zijn door bemiddeling van den heer D. Bles, consul der Nederlanden te Manchester, aan giften ingekomen ruim 1679 pd. st., of om streeks 20,150. Aan de deputatie van officieren van het reg. grenadiers en jagers, die de muziek van dat corps op de reis door België vergezelt, zal te Luik een diner van 50 couverts worden aangeboden. Ook de stafmuzikanten zullen te Antwerpen, Gent en te Luik schitterend ontvangen worden. Den 6den December II. heeft de plechtige installatie plaats gehad van den heer J. H. Hessels van Haarlem, als Master of arts honoris causa, aan de hoogeschool te Cambridge. Naar gemeld wordt, heeft Z. M de Koning aan de directie der Christelijke Normaalschool te Nijmegen eene gift van honderd gulden toe gezonden. Volgens den Amsterdamseken Studenten-Alma nak is aan de universiteit aldaar tot 3 Dec. het volgend aantal studenten ingeschreven in het Album Stndiosornm: godgeleerdheid 40; rechtsgeleerdheid 44; wis- en natuurkunde 63; geneeskunde (civ. 341, mil. 56) 397; letteren en wijsbegeerte 12te zamen 556. Toehoorders voor enkele vakken: godgeleerd heid 0; rechtsgeleerdheid 19; wis- en natuurkunde 33; geneeskunde (civ. 27, mil. 0); letteren wijsbe geerte 35; te zamen 114. Het aantal studeerenden in het geheel aan de Amsterdamsche academie is dus 670. Dr. Jorissen keert waarschijnlijk heden of morgen nit Londen naar Nederland terag. Het stoomschip „Samarang" vertrok Zater dag van Batavia naar Rotterdamde „Drente," van Rotterdam naar Java, zou gisteren van Suez vertrekkende „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen Dover. Z. M. heeft aan J. H. T. Batta, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Maas tricht; - aan H. Pen, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Febr. a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Baarn - met ingang van 1 Jan. 1884 lo. op pensioen gesteld: a. terzake van in en door den dienst ontstane lichaamsge breken, den luit. ter zee der 1ste kl. C. A. Wol- dringhb. ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, den off. van admin. der 1ste kl. J. C. De Yrieseonder toe kenning aan eerstgenoemde, van een jaarlij k^ch pensioen van 1400aan laatstgemelde, van een jaarlijkBch pensioen van 1400alsmede voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkringen, een verhooging van pensioen voor eerstgenoemde van 750 en voor laastgemelde van f 1050 'sjaars; 2o. bevorderd: tot luitenant ter zee der 1ste klasse den Init. ter zee der 2de kl. J. A. H. Beck; tot off. van administratie der 1ste kl. den off. van admininstratie der 2de kl. J. W. Groeneyk. Gemengd Nlenvra. Onder eenige burgers bevond er zich gisteravond omstreeks halftwaalf een die zoo zeer het slachtoffer van den drank was geworden, dat hij, op de St.-Jacobsgracht gekomen, niet meer voort kon cn zich op de straatsteönen „nedervleide". Na eenig rumoer gemaakt te hebben kwam een politie-agent, wien het echter niet mocht gelukken den wentelenden en zich kronkelenden man (hij geleek op dat oogenblik meer op een dier) in zijn macht te krijgen. Eerst toen een tiental mannen hulp verleenden slaagde men er in het individu naar het politiebnreel te brengen. Yóór een paar dagen verschoente Haarlemmermeer voor het kantongerecht zekere J. De Moor als getuige in de zaak tegen Yan den Heuvel (Aalsmeerderweg) wegens jachtwetover treding. Deze getuige schQnt verklaringen te hebben afgelegd, strijdig met den door hem gedanen eed; althans hij werd in voorloopige bewaring gebracht. Na afloop der zitting moest hij door den jachtop ziener Z. getransporteerd worden. Op een oogen blik dat laatstgenoemde wat driftig den dorpsweg te Hoofddorp insloeg, zette De M. het op een loopen den Kruisweg op, sprong eindelijk de sloot over en ging het bouwland in. Er volgde nu natuurlijk een groote drijfjachtde jachtopziener met een rijksveld wachter voorop en eenige dorpelingen er achter, terwijl het aan toeschouwers niet ontbrak. Toen men De M. had iDgepakt, was men zoo wijs hem van stevige armbanden te voorzien, om hem daarna, zoo men zegt, naar Haarlem te brengen. In de afgeloopen week zijn bij C. W., te Hoofddorp, erge balddadigheden gepleegd door b. v. een tilbury achterover in de modder te zetten, de kap er af te scheuren en die met modder en mest to bedervenverder werd er een kippenhok vernield, aangebeld enz. enz. De schuldigen zijn evenwel door den veldwachter Yan Leeuwen op gespoord. Ze zijn genaamd J. Baten, C. Pater, D. Smal en J. Jansen. Door den rij ks vel d wachter Y an Hulz en zijn te Haarlemmermeer weder twee landloopers aangehouden, die opgaven genaamd te zijn W. Brouwer en Y. Zweden, van Serooskerken. Yelen van die lui komen tegenwoordig per stoomboot naar Haarlemmermeer om te bedelen, en gaan met dezelfde gelegenheid weder huiswaarts. In den morgen van 13 dezer out- stond brand in een hooiberg van A. Schonten aan den Ringdijk bij de Vijfhuizen. Door spoedige hulp

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1