Aangaande den gewoed hebbenden storm zijn o. m. nog do volgende berichten inge komen: Omtrent bet te Scheveningen gestrande vaartnig met dynamiet meldt men thans dat bij onderzoek gebleken is dat dit schip was de „Echo", kapt. Scales, van Keulen naar Engeland, afgezonden door de Rheinische Dynamitfabrik en Vereinigte West- phaeüsche Pnlver-fabriken bij Kenlen. De lading beBtond nit 40 dnizend kilo dynamiet en 16 duizend kilo kruit. Veel daarvan drijft dos nog op onze kasten. Bij den nn heerschenden Z.-W. wind zal waarschijnlijk een gedeelte meer noordwaarts aan spoelen. Het schip moet 9 Dec. van Maassluis, met be stemming naar Engeland, vertrokken zijn. De voorraad dynamiet, welke op het politiebureel te Scheveningen was geborgen, is verwijderd en op het strand bij het overige gevoegd. Op de grens van de gemeente 'Wassenaar spoelde nog een metalen trommel met kruit aan, die even eons te Scheveningen werd geborgen. Hoewel men weet dat door het detachement artilleristen de groote hoeveelheid ontplofbare stoffen goed wordt bewaakt, zal men te Scheve ningen toch met vreugde het oogenblik begroeten, waarop ze onder behoorlijk geleide naar een veiliger plaats wordt overgebracht. Kaar men verneemt, zijn de verschillende kin deren, welke op het dynamiet gezogen hebben, thans ongesteld. Ter hoogte van Scheveningen was ook een scheepje zichtbaar met de noodvlag in top. Een stoomboot kwam op dit signaal af en sleepte het noordwaarts op. Het stoomschip „Eider", den llden van Londen vertrokken, kwam eerst gisteren te Harlingen aan. Onderweg had de equipage vele wrakken gezien en een aantal schepen die óf assistentie hadden van stoombooten of hulpeloos ronddreven. Er werd gemeld dat in een spoorwegbrug bij het station Zutfen eene verzakking zon ontstaan 2ijn, waardoor het verkeer tusschen Zwolle en Almeloo was gestremd. Uit nadere inlichtingen blijkt dat er geen stremming heeft plaats gehad. De reizigers moesten overstappen, maar men meende dat de weg spoedig in orde zou wezen en de geregelde treinenloop weder zou kunnen plaats hebben. De „Zw. Crt." zegt vernomen te hebben, dat er geen verzakking ontstaan is in een brug nabij het station Zntfen, maar wel in den spoorweg nabij de brug over de Soestwering. Te Maassluis is binnengekomen de „Niels Ros sing," kapt. Tarelius, die de bemanning van den Russischen schooner „Maria" gered heeft. Zij had don llden dezer dezen bodem m de Noordzee verlaten. Op den Kampereilanderdijk is geslagen het tjalk schip „'2 Gezusters," schipper Terpstra. Het schip, dat bij onderzoek geheel verlaten bleek, schijnt weinig of geen letsel te hebben gekregen. De lamp brandde nog in het vooronder. Te Zandvoort dreef gisteren een naambord en een reddingboei aan. Het eerste was beschilderd met den naam „Palestine," de boei met „Palestine, Boerlage." To Hellevoetsluis is door den koogen vloed be langrijke schade ontstaan aan de pas voltooide vestingwerken. De nieuwe bomvrije kazerne, de torpedokamers en het kruithuis zijn ondergeloopen; laatstgenoemde was pas gevuld. De equipage van het bij Vlissingen gestrande schip „S. B. Weldon" heeft het schip verlaten. Ook te Finsterwolde heeft de storm groote ver woestingen aangericht. De dijken van Kerkhoven en Nieuwen 8tad6polder zijn doorgebroken. Op eene boerderij verdronken 11 van 16 aanwezige paarden, en op eene andere 10 koeien en S paarden. De be woners hebben zioh op de zolders hunner woon plaatsen kunnen bergen. De „Prins-Willem-Frederik-Karol-polder", onder de gemeente Steenbergen gelegen, is overstroomd. De buitenpolders van het midden der Langstraat zijn door het vloedwater ondergeloopen, zoodat het gewone verkeer tusschen die streek met het Land van Heusden en Altema afgebroken is. Naar het gerucht loopt, zouden er onder Ooster- dijk een drietal masten aangespoeld zijn. De nabij de Zuiderzee zijnde Eemdijk is, dicht bij het Haventje, onder Bunschoten, doorgebroken, hetgeen nogal verwoesting heeft aangericht. Tien Oostenrijksche schipbreukelingen zijn gister morgen to Nieuwediep aangebracht mot een loods- kotter. Zij waren barrevoets en hadden bijna goen kloedoron aan. De Oostenrjjksclio consul draagt voor hen zorg. Noordsche delen worden in grooten getale door visschers daar binnengebracht. De Engelsche bladen bevatten nog kolommen over dezen storm, den hevigsten van alle, welke na 14 Oct 1881 de Britsche eilanden teisterden. De schade was zeer aanzienlijk en men had behalve vele ongelukken op zee ook vele te land te be- treuren. De kracht van den wind was zoo groot, dat in een groote gasfabriek bij Bradford de 12 massieve ijzeren pilaren, die een gashouder, inhou dend 225,000 kub. voet ga6, droegen, werden geveld. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een bericht der „Agence Havas", had de gouverneur van Cochinchina Donderdag geenerlei mededeeling vau den admiraal Courbet of van Harmand ontvangen, betreffende de gebeurtenissen te Hué. Aan de „Standaard" was een bericht toe gezonden door zijn correspondent te Hai-Phong, hetwelk uitsluitend steunde op geruchten te Tou- ranne vernomen van personen, die zich aan boord bevonden van de stoomboot „Hissas", welk vaar tuig van Saigon naar Hai-Phong was opgestoomd. De gouverneur van Cochinchina gelooft niet dat er een opstand tegen de Fransche troepen aldaar heeft plaats gehad. Buitendien zijn de troepen te Hué in het bezit van het sterke fort en de batterijen langs de rivier opgeworpen. Maar hetgeen hem waar schijnlijk voorkomt, is het gerucht betreffende het vergiftigen van den koning op last der mandarijnen. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren over de begrooting van buitenlandsche zaken be raadslaagd. De heer Raspail wenschte de opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. De heer Spuller antwoordde dat daardoor moeilijkheden zou den ontstaan, welke het beter ware te vermijden. (Teekenen van ontkenning aan de uiterste linker zijde.) Hij besloot zijne rede met een betoog van de noodzakelijkheid der handhaving van het gezant schap, uit een staatkundig oogpunt. (Goedkeuring van het centrum.) De Kamer heeft het amendement van den heer Raspail met 325 tegen 191 stemmen verworpen. Omtrent de depeehe aan de „Standard", dat de nieuwe keizer van Anam vergiftigd zou zijn en de heer Courbet 6000 man versterking zon aange vraagd hebben, meldt de „Temps" dat het laatste gedeelte der depeehe onjuist en het eerste nog niet bevestigd is. Yitré, een der laatste uitgevers vande„Dra- peau Noir", van Lyon, is tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld wegens het schrijven van artikelen, waarin het volk tot moord en brand stichting werd opgehitst. Yitré verdedigde zich zelf on zeide o. a.„Men ban mij vonnisseD, maar als ik weer vrij ben, zal ik de werklieden andermaal toeroepen: „Neemt geweren en doodt de burgers, uwe onderdrukkers." In den nacht van 12 op 13 Dec. sprong een bom in de kamer van een huis te Parijs (me Cro- zatier); niemand werd-gedood, maar de bom richtte groote schade aan. Men denkt dat de dader het gemunt had op een in het huis wonenden commis saris van politie. Een man is gearresteerd. Cyroct hield voor het hof van Lvon zijne onschuld aan de ontploffing in de Bellecour-schouw burg vol; toen de jury, na een uur te hebben beraadslaagd, het doodvonnis uitsprak, viel zijne moeder, die in de zaal was, flauw. DuitsclilaiKÏ. De commissie voor de verzoekschriften van het Huis der Afgevaardigden bracht gisteren verslag uit over do petitiën van pachters der staatsvissche- rijen te Grieth, die van hunne paeht willen ont heven worden, omdat de Nederlandsche visschers op den Beneden-Rijn eene nieuwe soort van zalm- netten gebruiken, waardoor de zalmvisscherij op den Boven-Rijn zeer wordt benadeeld. Aangezien ook andere klachten van gelijken aard ontvangen worden, stelt de commissie aan de regeering voor, opnieuw in overweging te nemen, op welke wijze de toetreding van Nederland tot de „zalmconventie" kan verkregen worden. Naar men verneemt, zal de verleden Woensdag met België gesloten industriöele overeenkomst tien dagen na de uitwisseling der ratificatiëu in werking tredon en alsdan voor onbepaalden tijd, tot één jaar na gedane opzegging, in werking blijven. Yan goederhand wordt verzekerd dat bepalingen over de handels- of fabrieksmerken, welke onder be scherming staan van do Dnitsch-Bolgische ever- eonkorast van 1S75, in hot thans gesloten verdrag geonszins vernield worden. Do kroonprins van Duitschland is gisteren van Barcelona vertrokken. Zijn vertrek werd door niets bijzonders gekenmerkt. Ita.113. De heer Y-o Schlözer heeft nog geene officinale mededeeling gedaan aangaande het bezoek van den Duitschen kroonprins aan het Vaticaan. Ook is het nog niet bekend wanneer de heer Yon Kendell naar Genua zal gaan. Invloedrijke per sonen te Rome betuigen hun leedwezen dat een deel der Italiaansche en buitenlandsche dagbladen de beteekenis der gansche zaak overdreven hebben, en uiten thans hunne tevredenheid dat meer be zadigdheid in de plaats is getreden. Over de feestelijkheden tijdens het bezoek van den kroonprins verneemt men dat den dag na de aankomst groote receptie ten hove wordt gehouden des avonds gala-banket, waartoe de voornaamste overheden genoodigd zijn, en vervolgens taptoe bij fakkellicht. Den volgenden dag revue over de troepen daaraan zullen deelnemen32 bataljons, 12 batte rijen veldartillerie, 12 escadrons cavalerie, 1 af- deeling ingenieurs, 1 regiment Alpenjagers, 1 brigade bergartillerie. Des avonds gala-voorstelling in den schouwburg „Costanzi." Indien de prins er langer dan drie dagen blijft, zal wellicht ook een jachtpartij te San-Ros- sore gehouden worden. Ook verwacht men eene groote receptie op het Kapitool. Het gemeentebe stuur zal het Colosseum, het Forum, de Fontana Trevi, de Piazza del Popoio en de Monte Pincio met bengaalsch vuur doen verlichten. Op bevel des konings zullen de opper-ceremoniemeester graaf Gianotti, de adjudant-generaal Carava en de vleu gel-adjudant Cesati zich naar Genua begeven, om er den kroonprins bij zjjne aankomst te OBtvangen en vervolgens te geleiden. Groot-Britannië. Gistornamiddag had er in het ministerie van koloniën eene langdurige conferentie plaats tusschen lord Derby en de Transvaalsche deputatie. Ze duurde meer dan een uur. De qnaestiën van de wes telijke grens on het gebied der Bechuana's werden volledig besproken, maar nog niets werd beslist. Het vroegtijdig vertrek van lord Derby naar zijn buiten goed zal den loop der onderhandelingen niet afbre ken. Deze zullen door middel van correspondentie voortgezet worden. Het Parlement is tegen 5 Februari weder bijeengeroepen. In de Agricultural Hail te Londen werd Maandag 11. de tentoonstelling van gemest vee van de Smithfield Club geopend. Er waren 214 runderen, 400 schapen en 940 varkens. Koningin Yictoria, de prins van Wales en vele groote grond eigenaren ziin onder de inzenders. Aan de Koningin zijn op tien inzendingen acht prijzen toegekend. Rusland. Het officiëele regeeringsblad bestrijdt op [zeer uitvoerige wijze de „Moskauer Zeitung", het orgaan des heeren Katkoff, hetwelk beweert dat de jongst uitgeschreven leening niot op een daarvoor gunstig tijdstip aan de markt is gebracht. Aan het slot van zijn betoog zegt het officiëele blad o. a. het volgende: Het deel door de regeering bij het uit schrijven dier leening beoogd, is op zeer duidelijke wijze omschreven in het deswege uitgevaardigde keizerlijk besluit. Ten aanzien van de bewering der „Moskauer Zeitung", dat het tijdstip voor de uit schrijving der bedoelde goudrento niet gunstig is, bevat het keizerlijk besluit de volgende opmerking, dat de regeering zich de bevoegdheid heeft voor behouden, om, na afloop van het eerste tiental jaren, door converteering de rente daarvan te verlagen. Egypte. Gisterochtend heeft de khedive een depeehe ont vangen van den moedir van Dongala, bevattende opnieuw de verzekering dat Hicks-pacha zich in zekerheid bevindt te Birket sedert den loden der vorige maand. Zjjne middelen ter gemeenschap zijn echter afgesneden door de mannen van den stam Gawuwa. Dit berioht heeft hij verkregen van don stam Kowaweer. Do moedir voegt hierbij de mede deeling dat dit bericht algemeen als juist wordt be schouwd door de Bedoeïenen van Debbe. Vroeger echter waren berichten ontvangen dat j het lijk van Hicks-pacha te Soedan was gevonden- i Hij hield een degen in de eeno en een revolver in de andere hand. Het scheen toen dat zjjne troepen don voorraad amuiuDitie op den laatsten dag van den voldslag hadden verschoten en men verzekerde dat do valschc profeet naar Dongola, tusschen Khar toem en Opper-Egypto, optrok.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2