man lag juist in zijn kooi toen de voorsteyen van de „Lizzie" daarin doordrong en den ongelukkige een been wegnam en zijn borstbeen verbrijzelde. De man was niet dadelijk dood, doch kon te Maa86lnis, aan wal gebracht, niet verder vervoerd worden. De „Echo" was een nieuw stoomschip en deed zijne tweede reis. Een welgekleed persoon beroofde zich gistermorgen omstreeks 10 uren in het Vondelpark, te Amsterdam, door een revolverschot van het leven. - Een commensaal uit de Jacob-Yan-Campen- straat aldaar is Zaterdag-middag op behendige wijze verdwenen met twee gouden horloges met gouden kettingen, één zilveren horloge, één zilveren knipje, zeven paar diamanten oorknoppen, zeven ringen en zes medaillons, alle met edelgesteenten versierden behoorende aan zijn huisheer. Men is den dader nog niet op het spoor. Gistermiddag viel op hetKapenburg te Amsterdam eene vrouw van den bovensten trap naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat zij beide beenen brak. Zekere J. v. R., een der werklieden in de machineloods op het terrein voor de Nieuwe schutsluis te Vreeswijk, heeft eensklaps zijn spraak vermogen verloren. Het schijnt dat de zenuwen hem overmand hadden. De man woont te IJsel- stein. Vrouw en kinderen waren schier radeloos, toen do brave vader in dien toestand te huis kwam. De persoon van A. v. Z., landbouwer te Nispen, beschuldigd van in de maand October jl. een moordaanslag te hebben gepleegd op zijne met hem samen wonende broeders, is door de rechtbank te Breda buiten vervolging gesteld. Op handige wijze is te Amersfoort een goudsmid opgelicht. Op St.-Nicolaasavond kwamen in zijn winkel een boer en boerin die uit zijn voor raad, na eenigen tijd zoekens, voor ongeveer ƒ100 aan versohillende voorwerpen kochten. De goud smid, ingenomen met deze bestelling, noodigde het paar in zijne huiskamer op een kop koffie, waaraan welwillend gehoor gegeven werd. Al keuvelende haalde de boer een zakje te voorschijn, zotte dat naast zich op tafel, en voegde er gekscherend bij, dat dit ruim opwoog tegen de waarde der gekochte voorwerpen. Na eenigen tijd moest de boer zich om eene zeer geldige reden even verwijderen. Toen bij wat lang weg bleef, zou zijne vrouw even naar hem gaan zien. Het zakje zou zij maar zoo lang op tafel laten liggen. Maar ook de vrouw bleef weg en na een half uur opende de goudsmid het zakje. De inhoud bestond slechts uitkie zelsteentjes en stnkjes glas! Het paar heeft zich niet meer terug laten zien. Toen de huisgenooten van den land bouwer B. Memerda te Brantgum een paar dagen geleden des morgens opstonden, was de boer zelf verdwenen en met hem 28 runderen en G paarden, die in den nacht waren weggevoerd. Men vermoedt dat de oorzaak moet gezocht worden in de ongun stige verhouding tusschen zijn credit en debet. Een nationale biljartwedstrijd zalbin- nenkort te Groningen gehouden worden. De 1ste prijs zal 200, de 1ste premio 75 en de 2de premie f 25 bedragen. Te Roermond is een 28-jarig jonge ling, die sinds eenigen tijd ziek te bod lag, in een onbewaakt oogenblik uit de bovenverdieping zijner woning op de straat gesprongen, met het ongelukkig gevolg dat hij terstond dood was. In het Zwitsersche kanton Valais is de doodstraf weder ingevoerd voor moorden. Te Glasgow heeft een heer, Mc. Pherson genaamd, uit jaloezie eene actrice, Grace Hamilton, Qoodgesctoteü en daarna zich zeiven. Men schat dat in November op de kusten van Nieuw-Engeland, Nieuw-Schotland en Nieuw-Foundland bij het vergaan van schepen en visschersbooten 680 personen zijn omgekomen. buitenland. Frankrijk. Iu de couloirs vernam men gisteren dat de leden der „Union républicaine" het besluit hadden genomen zich te vereenigen met de orde van den dag, waar toe van regeesingswego het voorstel zou worden gedaan om over te gaan. De leden der „Union démocratique" daarentegen hadden nog geen besluit genomen ken aanzien van de termen, waarin hun voorstel zou worden vervat. In één opzicht was men het reeds eens, namelijk dat geen poging zal worden aangewend om het kabinet te doen vallen. De leden der radlcalo linkerzijde en de minderheid der com- raissio bleven bij hun plan, om do zaken in dezo richting te sturen, dat bij die orde van den dag een blaam op de regeering zou worden geworpen. In de zitting der Kamer zelve zeide de minis ter Ferry bij de voortgezette beraadslaging over Tonkin in hoofdzaak het volgende: „Wij gingen naar Tunis om Algerië te bescher men, en bevinden ons thans in Tonkin, om den toestand in Cochinchina te beveiligen. De koloniale politiek der regeering is van conservatieven aard." De minister verdedigde verder de regeering tegen de verschillende beschuldigingen, waaraan zij ten doel heeft gestaan, voornamelijk wat hare oorlog zuchtige plannen betreft. Het tegenwoordig Kabinet nam de onderhandelingen weder op, welke door den heer De Freycinet waren afgeraden, en deed alle conceBsiën, met de eer bestaanbaar. „China", dus ging de hoer Ferry voort, „is eene groote mogendheid, met welke het mogelijk is een middel van schikking op te sporen; welnu, laat ons naar die verzoening streven. De Chineesche regeering wilde ons tot een discussie over de quaestie van Anam verleiden en de heer Bourée viel in den strik. De heer Tricon ontmoet dezelfde moeilijkheden, maar wij willen alle middelen tot verzoening be proeven. Zou een enkel lid dezer Kamer de Chinee sche voorstellen van 15 October willen aannemen? (Toejuichingen.) „De oorlogzuchtige houding van China dagtee- kent van 17 November. Maar is dat een reden om ons programma te veranderen? Moeten wij afzien van Son-Tay, voor hetwelk de commandant Rivière den heldendood stierf? Dat willen wij niet. Wij zijn intnsschen bereid, de onderhandelingen voort te zetten." De minister las vervolgens de laatst gewisselde nota's voor, en besloot met de verklaring dat er geene reden bestaat om het voortrukken van admi raal Courbet te doen staken. Eene stem riep toen in de Kamer: „Oorlog dus!" De heer Ferry antwoordde hierop: „Indien ge meent dat terugtrekken bestaanbaar is met de eer, zeg het dan!" (Toejuichingen en gemompel.) De heer Andrieux verklaarde dat hij vóér de kredieten zou stemmen, hoewel hij verschillende handelingen van het Kabinet ten sterkste afkeurt. Hij gelooft echter dat de omverwerping van een Kabinet, 't welk admiraal Conrbet naar Tonkin zond, eene allerbedroevendste uitwerking zou hebben. De Kamer had, naar zijn oordeel, bet recht niet om dit Kabinet te doen vallen. (Gemompel.) De Kamer heeft ten Blotte het eenige artikel van het regeeringsvoorstel betreffende de krediet aanvrage, met 381 tegen 146 stemmen goedgekeurd. Verder nam zij met 315 tegen 206 stemmen de motie van orde aan, waarmede het Kabinet verklaard had zich te kunnen vereenigen. De Senaat heeft het voorstel van den heer Béranger, betreffende het onderzoek naar het vader schap, in zijne gisteren gehouden zitting verworpen. Duitschland. Luidens een particulier telegram zal ook de minister van eeredienst, de heer Von Gossler, naar Italië vertrekken. De „Kreuzzeitung" - het hof-orgaan - verklaart dat de reis van den Duitschen kroonprins naar Rome vormelijk slechts koning Humbert geldt, maar dat de staatkundige beteekenis in bet bezoek aan den Paus gelegen is. De „Germania" - het orgaan van het centrum - beweert dat keizer Wilhelm zelf het denkbeeld tot de reis opperde. Het centrum heeft het voorstel, strekkende tot herstel van de paragraaf der Pruisische grond wet over de Katholieke kerk, tot nader order verdaagd. Belgtlë. Eenige leden van den gemeenteraad van Brussel hebben ter kennis van den burgemeester gebracht, dat zij voornemens zijn dezen laatste te interpel leren over zijn onderhoud met verschillende dag bladschrijvers betreffende den brand in het paleis der natie. De burgemeester zou namelijk de ver antwoordelijkheid voor den brand op den gemeen teraad geworpen hebben. De onderteekenaars der interpellatie komen op tegen de bewering, als zou in den Raad een voorstel zijn gedaan tot verbetering van den dienst der brandweer, doch dat sommige raadsleden daartegen zijn geweest als te kostbaar. Niet minder plechtig dan de fitter Daekers, word gistoren ook de sergeant Ragnet, het tweede slachtoffer van den brand te Brussel, ter aarde besteld. Bij de kist voerden vijf sprekers, waaronder ook de Ifclonel van het regiment grenadiers, het woord, om hulde te brengen aan den soldaat, die bij het vervullen van zijn plicht het leven liet. Ta' van kransen, door zijne wapenbroeders gezonden, sierden de kist, terwijl weder de Blippen van het lijkkleed werden gedragen door den burgemeester Buis en den baron De Vrints, een der quaestoren der Kamer. De muziek der grenadiers opende den treiD, die besloten werd door een langen stoet be langhebbenden, waaronder verscheidene ministers en andere hooge autoriteiten. ItaUS. Het officieuze blad „La Stampa" schrijft dat de Duitsche kroonprins zijne tevredenheid over de geestdrift, waarmede hij in Genua werd ontvangen, niet beter ban uitdrukken, dan door een bezoek aan Rome, om den koning en het volk te begroe ten, die hem onder treurige omstandigheden, bij den dood van Victor Emanuel, zooveel bewijzen van sympathie en vriendschap hebben gegeven. De „Diritto" vermeldt met bijzonderen nadruk dat het bezoek van den kroonprins geschiedt op uitdrukkelijk verlangen en in naam van zijn kei zerlijken vader. De „Bersaglière" zegt dat het bezoek van den kroonprins bij den koning de hoofdzaak blijft; het bezoek bij den Paus, dat na dat bij den koning zal plaats hebben, komt eerst in de tweede plaats in aanmerking. Groot-Brltannië. De koningin heeft den dichter Tennyson tot den pairsstand verheven, met den titel van baron. Te Galway had eene vechtpartij plaatB tuBschen Iersche en Engelsche soldatenverscheidene werden gewond. Een telegram uit Cairo meldt dat naar Soeakim nadrukkelijke bevelen aan de troepen zijn gezonden, om geenerlei beweging te ondernemen vóór de komst van Baker-pacha. Den 7den Dec. waren er 7 gevallen van cholera en 1 sterfgeval te Alexandrië. Telegrammen. LONDEN, 10 December. Er loopen hier on gunstige geruchten over den stand der onder handelingen met de Transvaalsche gedelegeerden. Men zegt dat de regeering de eischen der Boeren niet voor inwilliging vatbaar acht. In elk geval zullen de onderhandelingen niet binnenkort een einde nemen, maar waarschijnlijk tot Januari worden uitgesteld. Een der gedelegeerden, generaal Smit, is een vrij ernstig ongeluk overkomenterwijl hij een bezoek aan den Tower bracht, viel hij tegen een muur en bezeerde zich aan het gelaat. De heer Herbert Gladstone hield te Leeds eene rede, waarin hij zeide te gelooven, dat de regeering niet de onredelijke eischen der Boeren zal inwilligen, maar krachtige maatregelen zal be ramen, ten einde de belangen der Kaffers te waarborgen. De heer Leveson Gower, privaat-secretaris vsn den heer Gladstone, hield eene rede te Ipswicb, en zeide daarin dat hij het betreurde dat de libe rale regeering niet terBtond eene omkeering had gemaakt in de conservatieve politiek tegenover de Transvaal, door het land te ontruimen gelijk Afghanistan geschied is. De „Daily News" deelt berichten uit parti culiere bron omtrent de Transvaal mede, waars een allerongunstigst tafereel van den toestani des lands wordt opgehangen. De prijs van het goud is dalende. BUDA-PEST, 11 Dec. Het Hoogerhuis heeft be wetsontwerp betreffende de huweljjken tussobea Christenen en Joden met 109 tegen 103 st. verworpa11' ALEXANDRIE, 11 Dec. De cholera is te Sioe en in de omliggende dorpen uitgebarsten. HONGKONG, 11 December. In de provinci ICwang-Si zijn thans 2500 man troepen, waarva 1000 gestationneerd zijn in en nabij de »t« Nan-Ning. LEIDEN, 11 December. De verwachting voor morgen iswestenwind buiig weer. Er vertrekken op den 19den dezer - schepelingen en op den 29sten dezer een d0tac ment van 150 man troepen naar Oost-Indic. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, rof- Van Lanschot, is hedenmorgen overleden. Het stoomschip „Amsterdam", van York naar Amsterdam, passeerde hedenmorg Lizard.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2