LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 11 December. Avond-editie. i\°. 7307. A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenE10. Fran** per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEXTIEK: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het incajset- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, lO December. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Lechner, geb. te Schiedam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Aanteekeningen op art. 182 B. W." Van de levering der drukwerken ten dienste dezer gemeente, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats vond, zijn als laagste inschrijvers aannemers geworden de heeren De Breuk en Smits, boekdrukkers en uitgevers alhier, voor 62 pet. boneden het vastgestolde tarief. Nog een inschrijving bedroeg 50 pet. Als blijk van waardeering voor de hnlp, verleend bij gelegenheid van het liefdadigheidsfeest van het Leidsehe studentengezelschap „India Orien- talis" op Vrijdag 28 September 11., werd de heer L. J. Goddofroy, custos van 's Rijks Ethnographisch Museum alhier en zelf ruim 17 jaren in onze Oost doorgebracht hebbende, dezer dagen verrast met de aanbieding van een fraai album, bevattende de portretten van de heeren der regelingscommissie. De band is mede voorzien van eene toepasselijke inscriptie. Nadat wij gisteren per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 1 tot en met 6 November ontvingeD, kwamen hedennamiddag per Fransche mail, via Napels, alleen die van 7 November aan. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand November tnsschen Leiden en Katwijk 15,593 personen, met eene opbrengst van ƒ2448.03; het goederenvervoer bracht 172.23'/, op, totaal f 2620.26'/,. - Van 1 Juni tot uit. Nov. bedroeg het aantal vervoerde personen 150,829, opbrengst f 26,469.00'/,, goederenvervoer 1648.43 en het posipakkettenvervoer 61.60, totaal ƒ28,179.03'/,, zijnde per dagkilometer 17.77'/,. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was sis volgt: reizigers (10,638) 5696.81'/,, bagage (11 ton) 76.50, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2188 ton) 1936.77, levende dieren en rijtuigen f 250.20; totale ontvangst 7960.28'/,, tegen 8736.49'/, in 1882. Totale ontvangst van 1 Mei 1883 af 67,538.42, tegen 72,360.66'/, in 1882, zijnde per dagkilometer 8.70 in 1883 en 9.39 in 1882. Er blijft dus steeds achteruitgang merkbaar. Bjj de heden gehouden openbare verkooping 'sn cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 175, 36, 18, 4 en 1.95; de laagste \f 170, 35, 118, 3.70 en 1.90. In de openbare Nuts-vergalering, Vrijdag- Wond te Boskoop gehouden, trad als spreker op nr. A. Kerdijk, van Amsterdam, die tot onderwerp njner voor de vuist uitgesprokens rede gekozen de Bewaarschool, zooals zij vroeger was, zoo zij thans is en zooals zij, naar sprekers meening, de toekomst worden moest. Dit eene mededeeling van het Bestuur bleek dat spreker de bedongen geldelijke vergoeding had «temd tnt ondersteuning der volksbibliotheek van Departement, welke voorzitter dan ook bij de "iting, te recht, den heer K. mocht noemen een 3111 niet alleen van het woord, maar ook van de waar het geldt om kennis en verlichting «er de volksklasse te verspreiden. De goedgekeurde begrooting der gemeente "se voor 1884 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 13,909.99'/,. Met zekerheid zegt het Vad. te vernemen dat 3e definitieve plannen der Regeering tot her- ■ming van ons belastingstelsel eene inkomsten- Siting i9 begrepen. dl De toestand van het lid der Tweede Kamer Van Nispen Van Sevenaer is in de laatste dagen zeer verergerd. Woensdag zal te Rotterdam de feestelijke herdenking plaats hebben van het 25-jarig bestaan der Nederl. Zendingsvereeniging. Naar het Rott. Nbld. verneemt, zon de beer J. A. De Bergh zich weldra geheel aan de jour nalistiek wijden en binnenkort optreden ais hoofd redacteur van de (oude) Amsterdamsche Courant. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 16 Jan. 1884 de betrekking van leeraar in de aardrijks kunde en de geschiedenis aan de R. H. B.-S. met 3 jarigen cursus te Winterswijk te vervullen is. Jaarwedde 2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 24 December a. s. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 's-Hage. Het stoomschip Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Frioul (Mar seille); de Sumatra" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdamde „Voorwaarts" is denzelfden dag van Amsterdam te Batavia aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet gehouden worden. In de zitting der Tweede Kamer van heden is bij het voortgezet debat over hoofdstuk Binnen landsche Zaken aangenomen de vermindering met 5000 voor reis- en verblijfkosten der veeartsen. Het amendement van den heer De Vos Van Steen- wijk om den post tot wering der besmettelijke vee ziekten met 300,000 te verhoogen, ten einde het afmakingsstelsel in het spoelingdistrict op een gun stig oogenblik in te voeren, werd na beaming door den minister, aangenomen met 37 tegen 32 Btemmen. Morgen komt de afd. Onderwijs aan de orde. Gemeaicd Nieuws. Een kind - in zijne verstandelijke ver mogens eenigszins gekrenkt - werd gistermiddag in de onderljjke woning op de Kaiseretraat door het vuurvatten zijner kleederen als met brand wonden overdekt. De moeder, die boTen was, boorde het pijnlijk geschreeuw van haar kind, en denkende dat het, zooals meermalen gebeurde, aan een toeval leed, haastte zij zich den beklagenswaardigen knaap ter hulpe te komen. Haar ontsteltenis was echter groot toen zij haar kind in zulk een jammerlijken toestand vond, dat zijne overbrenging naar het ziekenhuis noodig bleek. Eerst beproefde men dit vervoer met een brancard, doch de knaap was daarin zoo onrustig, dat men toen veiligheidshalve een vigilante nam, waarin men kern vergezelde. De gemeente Stompwijk is bezocht geworden door een in een grooten kermiswagen aangevoerden troep van acht personen, diecomedie spelen en muziek maken voor den kost. Het zijn ook zg. „geldwisselaars," bijzonder belust op nieuwe dubbeltjes, die zij 't liefst bij geldwis- seling zelf uitzoekenDe politie hield echter een streng toezicht op hen en daaraan is het misschien wel te danken, dat zij ziek niet lang in die gemeente ophielden om dubbeltjes te zoeken, maar weldra hun tocht in de richting van Leiden hebben vervolgd. Te Sassenheim had Zaterdag-middag eene vronw van 25 jaren het ongeluk bij het putten van water in den put te vallen. Hoewel zij Bpoedig er nit werd gehaald en geneeskundige hnlp zoo spoedig mogelijk werd verleend, konden de levensgeesten niet meer opgewekt worden. Zij laat haren echtgenoot met drie zeer jeugdige kin deren achter. Hedenmorgen om over vyvenisin het fourrage-magazijn aan de Borneo-straat tegen over de Alexander-ka/, or co te 's-Hage brand ont staan terwijl men bezig was met het gereedmaken van de dag-rations, waarscbjjnlijk door het vallen van een petroleumlamp. Ia een oogenblik stond alles in lichterlaaie. Niettegenstaande door het personeel der brood- en meelfabriek en de huzaren spoedig water werd gegeven, en kort daarna de wateraanvoer ontzaglijk vermeerderde, was aan redding van het magazijn niet te denken. De hoog opstijgende vlammen ver lichtten den geheelen omtrek, ook bet etatige Nassanplein. De nabijgelegen perceelen werden voortdurend natgehouden, waardoor ook de Rijschool werd ge spaard, zoomede een zestal hooischelven en eenige loodsen, achter het uitbrandende magazijn, waarvan om zes aren het geraamte ineenstortte. Uit den puinhoop stegen toen de vlammen op als bergen hoog. Tegen halfacht zag men nog Blechts enkele flikkeringen. Magazijn en inhoud waren verzekerd; de vernielde voorraadschuur en de verloren hoe veelheid hooi en stroo behoorden aan den leveran cier. De Soenda-straat heeft door deze vuuruit- barsting niet geleden! De dnbbele branderij van de heeren Mejjer Co., aan de Noordvest te Schiedam, is bianen een uur een prooi der vlammen geworden. Door het beleid der brandweer mocht het gelukken de belendende panden te sparen. Naar men meldt, was alles tegen brandschade verzekerd. Terwjjl een barbier te St.-Jacobi-Pa- rochie bezig was een klant te scheren, zakte deze eensklaps dood ineen. Te Geertrnidenberg viel een der werklieden aan de in aanbouw zijnde spoorbaan aldaar van eene kar, met het gevolg dat hij on middellijk dood was. Te Antwerpen ontving zekere B. op Sinterklaasavond een surprise in den vorm van een oud vrouwtje met een bril op. Hij beet in de sur prise en viel toen bezwijmd neer. De surprise was vergiftigd. Men denkt aan de wraak van eene vronw. Te Chemnitz heeft een 39-jarige kellner, Schubert genaamd, een vreeselijken moord gepleegd. Ofschoon gehuwd, had hij toch een lief desavontuur gehad met een dienstmeisje, LinaWeber, maar deze had alle relaties afgebroken. Uit woede daarover viel hij het meisje op straat aan, pakte haar onverhoeds bij de haren en sneed haar het geheele hoofd van den romp. Hoofd en lichaam worden op verschillende plaatsen gevonden. Eene dure verhuispartij. - Het hnis- raad benevens de paarden en rijtuigen van sir Savile Lnmley, gewezen gezant van Groot-Britannië te Brussel en als zoodanig onlangs overgeplaatst naar Rome, werd in een specialen treÏD, bestaande uit negentien wagens van verschillende soort, naar de nieuwe plaats van bestemming overgebracht. Dat transport kostte het bagatel van 13,000 fr., waarvan aan de Belgische Staatsspoorwegen 1100 fr. ten goede kwam. De groote stoomspinnerij van Gelderman en Zonen te Oldenzaal is gisteravond totaal afgebrand. BUITENLAND. Frankrttk. De minister van marine heeft berichten oitvangen uit Tonkin dd. 27 Nov. Daaruit blijkt in hoofdzaak dat de FranBchen eene verkenning hebben gedaan tot op 4 kilometer van Bac-Ninh. Admiraal Courbet zelf naderde tot op twee kilometer van Son-Tay. Een jonk met zeven man, die van ontvlambare stoffen voorzien waren, werd op 23 Nov. bij Hai- PhoDg genomen. Admiraal Coarbet schreef aan den gouTernear van Cochinchina dat met de krijgsverrich tingen onverwijld een aanvang zal gemaakt worden. De laatste versterkingen zonden ia den avond van

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1