LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7303. Donderdag 6 December. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DETER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.....1.10. Franco per poet.1.40. Abooderljjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tui 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de etad wordt O.iO bereketd. Sint-Nieolaas. Geen blijder tijd is er voor 'tjonge volkje in gansche jaar dan de reeds laDg te gemoet ge- ene 6 December. Alle jengdige harten popelen n blijdschap bij de komst van den goeden Sint. kleinen gaan vroeg, althans veel vroeger dan woonlijk, in de veeren en denken aan Sinterklaas, e wel komen zal, nn ze zoet zijn geweest. Dagen voren zingen ze van hem het liedje, dat ze in lis of op school hebben geleerd. Velerlei liedjes ja voor den blijden tijd, dat hij weer komt, gedicht. 67e, die zoo geliefde kinderdichter, maakte ook in drietal lieve coupletjes, dat zij zoo gaarne neuriën. 00 vervuld zijn ze van Sinterklaas, dat ze moeiehjk :n slaap kannen vatten. In hunne verbeelding zien zij hem met zijn knecht paard een luchtreisje doen. Wat hooi, wortelen, orstjes brood of iets dergelijks stoppen zij in hun hoentjes of klompjes en zetten die onder of bij schoorsteen, want zij uieenen dat Sinterklaas dien gewaanden tocht door <ieu schoorsteen komt, 1 hooi of wat in hun schoentjes geborgen is, voor paard er uit neemt en hun daarentegen allerlei kkemijen: sinterklaasboek, suikerletters en derge- ke begeerlijke dingen, brengt. Nooit hebben ze het gezieö, dat Sinterklaas dien heimzionigen tocht deed, maar hunne ouders heb- 't hun verteld en ze gelooven 't ook. Zijn er ider hen die 't wel beter weten, zij zijn slim ge- >eg zich 4e houden, alsof ook zij hot nog gelooven it de goede Sint in eigen persoon of door middel an zijn zwarten knecht hun al die lekkernijen be- >rgt. Ook zij kijken even verhengd als zij ervaren at Sinterklaas ook aan hen heeft gedacht, want ze hten wat zij krijgen eene verrassing te zijn. Kon Klaas Vaak den kleinen moeieljjk de oogjes ledrukken, toch slapen zij eindelijk in, maar zij veel vroeger dan anders weer wakker en fluks :t bed uit. Zij zoeken hunne schoentjes of klompjes eer op en wat ze er in deden, is eruit, maar at er voor in de plaats is gelegd, verheugt hen to zeer, dat hunne oogjes, nog nauwelijks van den aap ontdaan, beginnen te tintelen van vreugde. Op hunne bloote voetjes bekijken zij dat alles 1 6luipen eindelijk in 't slaapvertrek hunner ouders iet een sinterklaaskoek of eenig ander lekkers in hand, om ook hun te laten zien wat de goede int gereden heefr. Slapen kannen zij niet meer, kleeden zich wat aan, om geen kou te vatten, vermaken zich met hetgeen zij kregen en hunne onJjes openen zich dra en daar klinkt in den vroe- morgen weer het liedje ter eere van goeden Sint. Dat feest wordt huis aan huis gevierd. Allerwegen i*n wij blijde gezichtjes, kloppen vroolijker hartjes, er dan wel een feest zoo blij als het Sinterklaas- =st voor kleine kinderen? Hoe arm do ouders k mogen zijn, toch mGeten hunne kindertjes een kinigheidje van Sinterklaas hebben. Hoe arm ook er zijn toch ook armen, die geen klaaskoekje «enige andere versnapering voor hun kroost knn- to koopen, Sioe gaarne zij ook hen zouden willen ^blijden. Sint-Nicolaas, zou die hun niets schen- 10Gelukkig zijn er kindervrienden, die er een boegen in smaken zulken armen kinderen de hand vollen, wat hunne ondera zei ven wensehten te "toen doen, maar waartoe zij niet iu staat zijD. 06 glinsteren nu ook hunne oogjes van vreugde! Een gelukkig denkbeeld, dat tegelijk van kinder- 41 getuigt, is het daarom op scholen voor on-en mogenden op Sint-Nicolaasdag allerlei ver keringen uit te dealen. Een kinderhand is gauw 'idd, zegt het spreekwoord, en hoewel het vullen zoovele kinderhanden eene groote uitgave moge rtaren, iedereen die hunne blijde gezichtjes ziet, zal moeten erkennen dat die vreugde ruimschoots vergoedt wat men tot dat doel geliefde af te zon deren. Want het zien hunner blijdschap is een genot, dat den oude zelfs verjongt. Allen, zoowel zij die tegen als die voor het verschaffen van spijze aan arme kinderen op school zijn, zijn het hierom trent eens dat Sinterklaas-versnaperingen daar aan die kinderen te geven, verdient algemeen betracht te worden. Ja, op eeDige scholen, waar niet enkel arme, maar ook rijkere kinderen gaan, maakt men den dag van den goeden Sint tot een kinderfeestje en de laatsten, hoewel ze thuis ook Diet vergeten wer den, vinden dat niet minder prettig dan de eersten, die soms niet anders kregen dan wat zij daar ont vangen. Zoo zien de rijkere kinderen dat de vrengde, die zij met Sinterklaas gevoelen, ook de armere kinderen bezielt, die in dat genot deeleD, en krijgen zij eene kostelijke les om zeiven ook op lateren leeftijd jegens armen weldadigheid te oefenen. Trouwens, die toonoeltjes, welke zij op jeugdigen leeftijd bijwonen, maken een onuitwischbaren indruk op hun gemoed ten goede. Met eigen oogen hebben zij, toen zij nog jong waren en mot armere kinderen op de schoolbanken zaten, gezien hoe ook dezen verblijd werden. Zouden zij wat zij zei ven hebben waargenomen, als zij eenmaal tot mannen en vrou wen zijn opgegroeid, niet gaarne in toepassing brengen om weder vergenoegdheid en blijdschap te tooveren, waar de arme kommervol de toekomst inziet? Gewis. Het Sinterklaasfeest, dat blijde maakt, is eene uitstekende gelegenheid om ook armen blijde te maken en daaraan zal het wel te danken zijn dat, trots tegenwerking van sommigen in vroegere eeuwen en ook nog in cmzen tijd, dit kinderfeest gehandhaafd blijft. Dat achten wij gelukkig, want waarlijk eenige poëzie is in onze prozaïsche dagen voor ieder kinder en menschenhart niet alleen behoefte, maar heeft tegelijk een weldadigen invloed. Wie die daarmee instemt, zal dan ook niet gaarne zien dat Sinterklaas, gelijk eeuwen her, ook nu in onze dagen blijft rijden voor alle jonge kinderen, ook al weten zij dat die goede Sint zelf niet meer bestaat, maar ouders en kindervrienden zijne taak, die hem zei ven zoo gelakkig maakte, blijven ver vallen? Maar daar is ook geen vrees voor, want blijde kindergezichtjes, wie is niet verrokt ze te zien? Ieder, die niet meer kind is, herinnert zich die gelukkige periode des levens, waarin ook hnnne harten op Sinterklaas popelden van blijdschap en hunne oogen tintelden van vreugde. En ook die aangename herinnering aan den eigen kinderleeftijd, hoe blij stemt die niet een ieder! Blijde wordt men met de blijden. Kan 't dan wel verwonderen, dat aan vriendinnen en geliefden surprises met Sinter klaas gezonden werden? Hoewel de kinderjaren al lang ontwassen, tooveren die verrassingen verge noegdheid en blijdschap ook op hare aangezichten. Niet om de waarde der surprises zelve, maar de genegenheid die daaruit spreekt, doet ze haar met ingenomenheid ontvangen. Een minder edel gebruik is 't houden van allerlei verlotingen in een deel des lands gedurende enkele dagen vóór Sinterklaas. Ten voordeele van de hou ders er van zijn ze, en alleen de begeerte om voor een kleinigheid in 't bezit te komen van iets van meer waarde doet ze in stand big ven, maar ze worden toch van jaar tot jaar minder, daar ze slechts enkelen gelukkig maakt, terwijl de meeaten beginnen te begrijpen dat het beter is, voor weinig iets, dan gelijk natuurlijk veelal het geval is voor weinig niets te ontvangen. LEIDEN, 5 December. De ritmeester J. D. H. graaf Van Limburg Stirum, van het -3de regt. huzaren te Amsterdam, is overgeplaatst bij het depot-escadron te Leiden, en de ritmeester F. J. baron Van Heeckeren, bij het 3de regt. huzaren, verplaatst van Leiden naar Amsterdam. De Fransche mail met berichten van JapaD, China, Engelsch-Iodië en Nederlandsch-Iodië kan den 8sten in Marseille en den 9den hier verwacht worden. De heer L. De Jong te Woubrugge is ge slaagd voor het examen lager onderwijs akte B der Engelsche taal. De gemeenteraad van Ter Aar heeft tot onderwijzer aan de openbare school benoemd den heer J. Mulder, van Nieuwer-Amatei, werkzaam aan de Regulierschool te Amsterdam. Gednrende de maand November kwam in Znid-Holland ten zuiden Maas en Lek, mond- en klauwzeer voor, te Arkel, Hoog-Blokland, Meer kerk, Noordeloos, Langerak, Nieuwpoort, Groot- Ammer8, Alblasserdam, Strijen, Klaaswaal, Zuid- Beierland, Sommelsdijk en Leerdam, bij 18 vee houders. In Zeeland alleen te Oosterland. De ziekte is zeer goedaardig. Te Koon werd een paard, lij dende aan huidworm, onteigend en afgemaakt. B. en Ws. van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, wegens aankoop der nieuwe gasfabriek eene leening te sluiting van drie millioen gulden, op denzelfden voet al6 de leening van vijf millioen van het vorig jaar, doch met korter termijn voor aflossing. Aan de Belgische Kamer is een wetsontwerp ingediend tot opening van een krediet van vijfdui zend franken, bestemd om aan de weduwe van Hendrik Conscienoe de buitengewone kosten der begrafenis terug te geven. „Het schijnt rechtmatig en gepast", zegt de minister i'd zijne toelichting, „dat de Staat deze kosten dra ge/' De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 2,066,681.461 /a, en bij de be taalmeesters ƒ4,839,210.38, tezamen f 6,905,891.84*. Gemengd JSieuwHu Een „wonderkind", de kleine reken kunstenaar Philipp Roth, zal na zijn bezoek aan andere stedeD, ook morgenavond in de Stadszaal alhier proeven van zijne groote talenten leveren. Hij is een knaap van nog geen acht jaren, een van die phenomenon zooals ze zich van tijd tot tijd voordoen. De kDaap, te Waag-Neustadt in Hongarije ge boren, heeft, een rekentalent, dat de grootste ver bazing wekt. Hij stamt uit zeer eenvoudige ouders; zijn vader is een arme schoenmaker van weinig ontwikkeling. Philipp zelf heeft nooit eenig onder wijs genoten; op driejarigen leeftijd vertoonde zich zijne merkwaardige gave. Aanvankelijk hield men zijne ongevraagde becijferingen voor uitingen van beperkte geestvermogens, voor verwardheid. Later bleek dat hij systematisoh en zich zelf onbewust de moeielijkste rekenproblemen uit het hoofd oploste. Men heeft zich daarna overtuigd van de kolossale cijfercombinatiën door vermenigvul digingen van vier cijfers met vier cijfers, door wor teltrekkingen met zes cijfers, die de kleine knaap met de grootste gemakkelijkheid na kort nadenken schikt en groepeert. Bg een hedenmorgen aan ons afgelegd bezoek toonde de kleine dreumes zgne buitengewone vlugheid in de rekenkunst door in het kortst moge- Igke oogenblik een aantal jaren in weken, dagen, uren, minuten, ja zelfs in seconden - hoeveel mil- lioenen seconden is ons uit het hoofd gegaan - te herleiden. By zyn optreden in Den Haag deed zich een op- merkelgk incident voor. Een der aanwezigen nl. gaf de volgende som opHoeveel rente a 43/4 pet.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1