LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7297. Donderdag 129 November. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: tor Leiden per 8 munden1.10. Fraooo per post.1.40. Afxooderltjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIE IT: Tm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$»' Grooiers letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. LEI9BEN, 2§ November. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier waren ingeleverd 32 stembriefjes. Yan dit getal zijn uitgebracht op de heeren H. C. Juta 24 stemmen, A. L. Reimeringer Jr. 2 stemmen, L. Veilbrief, W. C. Zuurdeeg, F. J. Los, A. W. Sijthoff, J. W. Filippo en P. J. Yan Hoeken ieder ééne stem. Derhalve is verkozen de heer H. C. Juta. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de opricliters-aan- deelen Rjjnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden verhandeld tot 707/8 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet. en aangeboden tot 85 pet.de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet. en aangeboden tot 100 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Door den luitenant-kolonel, directeur der artil lerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft is gisteren o. a. aanbesteed de levering van 86 piket palen, beslageue, a ƒ2 por stuk, 148 meter eiken ribhout B. 0.13, D. 0.16 meter, a 1.97 per meter, 200 idem, B. 0.20, D. 0.08 meter, a 1.52 per meter, waarvoor minste inschrijvers waren de heeren Yan der Kamp Co. te Leiden. Eenige maanden geleden werd bericht dat mr. H. Louis Israels, na zijne promotie aan de Leidsche universiteit, zich te Parijs als Hollandsch advocaat gevestigd had; dat bericht was in hoofd zaak juist, echter met dit kleine verschil dat die vestiging, waartoe toeo reeds besloten was, eerst dezer dagen heeft plaats gegrepen. Het herstellen dezer onnauwkeurigheid geeft het D. v. N. echter aanleiding nog eens op die onderne ming terug te komen, welke niet alleen door de Neder- landscbe balie over het algemeen met ingenomen heid is begroet, maar ook eene zeer warme sym pathie bij onze regeering, speciaal bij de Legatie te Parijs, mocht ontmoeten. Trouwens bij de steeds toenemende relaties tus- schon Frankrijk en Nederland is het alleszins ge- wenscht dat beter dan tot dusverre de rechtsbe langen der Nederlanders in Frankrijk behartigd worden. De diplomatie kan zich met de private aangelegenheden Diet inlaten en dus is het toe te juichen dat de moeielijkheden, voortspruitende, hetzij uit onbekendheid met hot adres der geschikte advo caten, hetzij uit onbekendheid dier advocaten met ons Nederland8ch recht, door de bemiddeling van mr. Israels in het vervolg op de beste wijze opge heven zullen worden. Indien men zich niet bedriegt, dan is het de eerste maal dat een Nederlandsch advocaat zich op deze wijze in het buitenland vestigt; neemt waaraan niet wordt getwijfeld - de zaak op, dan zal zijn voorbeeld zeker gevolgd worden en zullen wij in Londen, Brussel en andere hoofdplaatsen eveneens spoedig een vertegenwoordiger der Nederlandsche balie hebbeD. De Rotterdamsche Slagersvereeniging heeft zich per adres tot de Regeering gewend ter bestrij ding van het verzoek van het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw om in het spoelingdistrict af te maken alle runderen, die ver dacht worden aan longziekte lijdende te zijn. De Yereeüiging gelooft niet dat het alleen de longziekte is, die de omliggende Rijken dringt, om den invoer van het vee binnen hun grondgebied te verbieden, daar toch het bij herhaling uitbreken van besmettelijke tongblaar en klauwzeer voor het meerendeel de redenen zijn, die de bedoelde regee ringen tot dien maatregel hebben geleid. Adressante verzoekt ten slotte dat de medische politie worde uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de atmosfeer, die in de stallen van het spoelingdistrict heerscht en waarin zij de oorzaak zoekt van het steeds weder uitbreken der longziekte, daar ook voor de dieren zuivere lucht ,een eerste voorwaarde is om gezond te leven. Bij het 2de rog. infanterie te Maastricht is de kapt. J. M. Buffart benoemd voor speciale diensten en is de onlangs benoemde kapt. H. P. Staal bij de 3de comp., 2de bat. ingedeeld. Genoemde officier is en blijft gedetacheerd aan het departe ment van oorlog. "Wie zich den fraaion geïllustreerden catalogus van prima Engelsche rijwielen (vélocipèdes) van de heeren Johan Koopmans Co. te Rotterdam aan schaft, zal er behalve menigen nuttigen wenk omtrent het horstel of het behoud der onderdeelen, tevens eene volledige handleiding voor 't gebruik van dit even bevallig als gemakkelijk vervoermiddel in vinden. Vergissen we ons niet, dan is dit de eerste proeve eener handleiding van dien aard in het Nederlandsch. Van „Moderne Heksen" van Jan Holland is thans de 2de druk verschenen bij den uitgever W. Hulscher G.Jzn., die tevens tijdelijk de geza menlijke werken van Jan Holland, welke 18.65 kosten, ad 10 aanbiedt. In den loop der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practischo examens van arts en tandmeestsr. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisternamiddag te Southampton; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Colombo. De audiëntie van den minister van koloniën ad interim zal, te beginnen met Vrijdag den 30sten dezer, des Vrijdag-middags om 1 uur, in het go- bouw van het departement van koloniën plaats vindeD. Z. M. heeft jhr. J. D. A. Qnintns, op zijn verzoek eervol ontslagen commies der posterijen 2de kl., met 1 Dec. a. 8. bonoemd tot commies der posterijen 3do kl.; - benoemd tot notaris binnen het arr. Assen, ter standplaats de gem. Beilcn, C. P. F. Van Bosstraeten, cand.-not. te Haarlem- tot rechter in de arr.-rechtb. te Assod, mr. J. Yan Binsbergen, thans rechter in de arr.-rechtb. te Zierikzee; - voor het jaar 1884 tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden benoemd J. Yan der "Wijk aldaar; - met ingang van 1 Jan. a. s. benoemd: S. H. De Beer, directeur van een der Rijkstelegraafkantoren, tot telegrafist der lste kl. bij de Rijkstelegraaf, met bepaliüg dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den telegrafist der lste kl. A. C. Begeer; J. H. Bödeker, telegrafist der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf, tot directeur van een der Rijkstelegraaf kantoren. De lezing van ®r. H. Schacpman op „Doctrlna." Vervolg cn slot.) Uit de persoonlijkheid van Da Costa, als dichter, spreekt zijne hoedanigheid van Oosterling, Jood en daarna tot Christen bekeerden Jood. Zelf zegt hij: „Ik ben geen zoon der laauwe Westerstranden. „Mijn vaderland is daar de Zon ontwaakt! „En als de gloed der Libyaansche zanden, „Zoo is de dorst naar Dichtkunst, die mij blaakt." Hij is een Oosterling, die het beeld lief heeft, die in de beeldspraak eene soberheid beoefent, eigenaardig aan de Oostersche peëzie. Vastheid van omlijning, soberheid van vorm, en daarin eene oneindige macht, kenmerken deze beeld spraak, die het alledaagsche leven aandurft. Bovendien bewondert men eene keurigheid van uitdrukking en stoutheid van vergelijking, die aan de gewijde boeken van het oude testament doen denkeD. In zijn gedicht aan Dr. Abraham Capadose, en elders, roemt Da Costa er op een Jood te zijn. Hij is echter niet de Messianische Jood, die altijd een ziener was, en slechts in een wereld van visioenen leefde, maar bij hem is de Jood in een hooger licht opgegaan. Ia Da Costa's leven heeft eene bekeering plaats gevondenniet plotseling echter. Gestreden moest er worden, zooals alleen renzen, door God gewijd, kunnen strijden. Alles verliezend, heeft hij alles gewonnen Alles wegwerpend, heeft hij alles veroverd; en, als Christen opstaande, heeft hij nieuwe denkbeelden verzameld, en is de hoogere dichtkunst tot eene nieuwe bevatting ontwaakt. Da Costa stond op, niot als bekeerling, die eene nieuwe overtuiging verkregen had, maar als een man, die aan den nieuwen koning, dien hij gekozen had, verplicht was cijns te betalen. Het nar zijner wedergeboorte is het uur, waarop het lentelied uit zijn ziel opstijgt, die na een heer lijken zomer in don herfst rijpe vruchten zal afwerpen. Één tijdperk mag bij de beoordeeling des dichters niet nit het oog worden verloren: De periode die aan het dichten van „Vijf en twintig jaren" voorafging. Heeft hij gedurende die periode aan zich zelf ge twijfeld Wilde hij boete doen, omdat hij de poëzie als iets ijdels beschouwde? Wilde hij meer aan de wetenschap offeren? Ziedaar opene vragen. Geene inkrimping, maar samenvatting van kracht had echter plaats, en de uiteenspatting zon een wereld van lichteode sterren openbaren. „Kan het zijn dat de lier, die sinds lang niot meer [ruischte, „die sinds lang tot geen harten in dichtmuziek sprak, „weer op eens van vernkking en hemellust bruischte, „en in stroomende galmen hot stilzwijgen brak?" Na het schoone „Yijf en twintig jaren" verscheen hij met dat wonderbare lied van 1848, om einde lijk, als een majestueuzen orgeltoon, „de slag bij Nieuwpoort" voort te brengen, vol lyrische verhef fing, met de fijnste en edelste beschrijving van alle menschelijke hartstochten. Als men dat gedicht leest en, na de verzen „Men zegt, dat op dien stond, bij 't dondren der [bazuinen, „twee groote schaduwen gezien zijn op de duinen, enz., het Wilhelmus uit de wolven klinkt, dan zal ieder Nederlander zich edeler en vrijer gevoelen, omdat er een Nederlander geweest is, die aldus de historie van zijn land, niet bezingen, maar vereeuwigen kon. Spreker eindigde met de opmerking, dat, indien men Da Costa wil beschouwen, zooals hij beschouwd begeert te zijn, men hem niot moet aanzien als iemand, die slechts verpoozing schenkt, door ons voor een oogenblik aan de beslommeringen des levens te onttrekken, maar als een man, die niet alleen genot geeft, maar ook kracht, en nit wiens werken de doorgaande les spreekt: zonder karakter heeft het leven van den man geen waarde.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1