LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Maandag 26 November. A0. 1883. Tweede Blad. .V. 7294. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc* per post1.40. AbonierlQbe Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES Van 1—8 regeU 1.05. Iedere regel meer 0.17^.' Groolere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee* ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Woensdag a. s. zal voor het gerechts hof te Amsterdam terechtstaan D. S., oud 22 jaar, beeldhouwer van beroep, beschuldigd van poging tot moord op zijne vroegere geliefde, gepleegd in den avond van 27 September jl. Den morgen van dien dag was hij met den tegenwoordigen beminde van zijn slachtoffer uit visschen gegaan. Deze had hem ettelijke borrels laten drinken en kreeg daarna twist met den beschuldigde, die hem een dolkmes ontnam in de worsteling. Door den drankduivel bezeten en in een vlaag van jaloezie, wachtte be schuldigde dien avond zijn vroeger meisje dicht bjj hare woning in de Goudsbloemstraat op, nadat hij zijn medeminnaar vooraf gewaarschuwd had dat hij diens beminde zou vermoorden. Het paartje hechtte aan die bedreiging geen geloof, doch eenige stappen voorbij de woning van het meisje werd zij door beschuldigde met een dolkmos aangevallen. Be schuldigde bracht haar eone diepe snede in de hand en een huidwond aan den keel toe, onder het uiten van de woorden: „Ik haar niet, dan jij haar ook niet." Op het gillen van de gewonde schoton een politie-agent en een paar burgers toe, die den be schuldigde arresteerden. De toegebrachte verwon ding was spoedig genezen. - De beschuldigde wordt bijgestaan door den advocaat mr. B. E. Asscher, aldaar. Op verscheidene boerenplaatsen onder do gemeente Tienhoven werden dezer dagen de varkens dood in het land gevonden. Allereerst werd er aan misdaad gedacht, doch bij nauwkeuriger onderzoek bleek dat al dezen varkens de strot doorgebeten was. Het schijnt dat twee losloopende honden uit eene andere gemeente des nachts een bezoek aan de hofsteden gebracht en de varkens doodgebeten hadden. De bekende Doventersche petroleuse, die door het hof te Arnhem tot 15 jaar tuchthuis straf werd veroordeeld, is tegen de uitspraak in cassatie gekomeD. Naar men vernoemt, zijn de beide daders van den moord, te Heinoo gepleegd, te Osnabiiick aangehoudeneen huuner moet een Duit- scher zijn. Dat men niet te veel kan waarschu wen om toch niet roekeloos met hot in den mond nemen van spelden to werk te gaan, is te Utrecht deze week weer gebleken. Eene vrouwelijke dienst bode in een der voornaamste sociëteiten aldaar wilde een stukje vleesch van tus8chen hare kiezen verwijderen, doch had hot ongeluk de speld door to slikken. Den eersten dag daarna had zij er geen hinder van, doch reeds den tweeden dag kreeg zij eene zoo hevige maag-aandoening dat zij niet meer voorover kon bukken en zij zich eergisteren ter opereering naar het stedelijk ziekenhuis heeft moe ten begeven. Te Arras vielen twee soldaten'snacht s in de 20 meter diepe droge gracht van de verster kingen. Beiden zwaar gewond, bleven den ganschen nacht - het was koud en het regende - zonder hulp* hun geschreeuw werd niet gehoord. Tegen 5 uren bezweek een hunner; de andere slaagde er in zich tegen 7 uren te doen hooren. Men vond hem met een gebroken been en met een wond aan het hoofd. In Amerika past mon nog nu en dan de lynchwet toe niet alleen, maar gaat bij die eigenmachtige strafoefeningen dikwijls te werk op een wijze, die maar al te zeer aan midd&leeuwsche strafgerichten herinnert. Zoo maakten onlangs weder eenige gewapende ingezetenen van Cjardner, ia Colorado, zich meester van een Mesicaan, ver dacht van medeplichtigheid aan moord, op vier medeburgers gepleegd in eene danszaal. Zouder vorm van proces sloeg men den ongelukkige een lasso of strik om den hals, waarvan men het andere uiteinde aan het zadel van een vurig paard be vestigde. Daarna joeg men het dier den rotsachtigen weg op. Onnoodig te zeggen dat er van het lichaam van den Mexicaan binnen weinige oogenblikken slechts een vormeloozo, bloedende massa was over gebleven. Uit Zweden wordt gemeld dat de win ter daar zeer zacht begint. Wel had men in het begin van October vorst gehad, maar na half Oc tober niet meer en alle havens van Zweden, tot het noordelijkst gelegen Haparanda toe, die anders om dezen tijd reeds gesloten zijü, zijn voor de scheepvaart nog open. Op den straatweg van Buzet vond men het lijk van zekeren Lermigneaux, een reizend koopman; zijn trouwe hond lag naast hem, de kar met koopwaren en het stoffelijk oversohot zijns meesters bewakende. Een oude, norsche generaal tot zijn ordonnans, die hem bij eene officiëele plechtigheid heeft vertegenwoordigd: „Ge schijnt u zeer slecht te hebben voorgedaan, luitenant; men heeft opge merkt- „Generaal!" - „Ja, dat ge er erg sukkelachtig uitzaagt." - „Maar generaal, ik had immers de eer u te vertegenwoordigen!" BUITENLAND. Duitschland. Zeer wordt te Berlijn de aandacht getrokken door een „entrefilet" der „Kueuzzeitung", het orgaan van het hof en van de hoogste militaire kringen. Daarin leest men: „Het scheidsgericht van Europa werd weder vau eene zijde, welke met deFransche regeering in betrekking staat, ingeroepen om te beslisson over do vraag, of Frankrijk dan wel Dnitschland tot don oorlog aanhitsen. Europa heeft echter reeds uitspraak gedaan en ziet in Duitschland den grootsten waarborg voor do handhaving van den vrede. Het wordt thans hoog tijd dat Frankrijk het „perfides Spiel" opgove en do dagbladen 76r- loochene, die tot den oorlog aanzetten en toch ken nelijk de meening der regeering uitdrukken. Frank rijk behoort zich thans onomwonden voorDuitschlands vredespolitiek te verklaren." Prinses Leopold van Beieren, de aartsher togin Gisela van Oostenrijk, dochter des keizers, is te Munchen bevallen van een zoon. Do Bondsraad heeft besloten den zoogeuaam- den kleinen staat van beleg voor Berlijn en om streken, die heden zou afloopeD, te verlengen tot 30 September 1881, op welken datum ook de so cialistenwet buiten werking treedt, ten minste indien deze niet, gelijk te voorzien is, verlengd wordt. België. In de Woensdag gehouden zitting der Kamer is het ontwTerp in behandeling genomen tot goed keuring van de bekende internationale overeenkomst tot regeling van de visscherij op de Noordzee. Ver scheidene leden, zoowel ter rechter- als ter linkerzijde, bestreden het, omdat het voor de Belgische visschers allerlei bezwaren zou opleveren, zonder dat noemens waardige voordeelen daartegenover stonden. De minister-president Frèro-Orban, tevens minister van buitenlandscho zaken, hield daarentegen staaodo dat in haar geheel de conventie hun wel degelijk voor deelen zou opleveren. In de oerste plaats zouden de visschers in geval van vervolging in België zelf terechtstaan en aan don anderen kant werden alle visschers op gelijken voet behandeld, zoodat er niets in het bijzonder voor de Belgische visschers nadeeligs in gelegen was. Ten slotte zeide de minister dat, al erkende men dat in de conventie verbeteringen behoorden aangebracht te worden, zulks nog goene reden behoefde te zijn om haar thans te verwerpen. Met deze zienswijze bleek zich ook do meerder heid te vereenigen, daar de conventie met 46 tegen 29 stemmen werd goedgekeurd. Vijf leden onthiel den zich. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Het doodvonnis, te Budapest uitgesproken over Spanga en Pitely, de bedrijvers van den gruwe- lijken moord, 29 Maart dezes jaars op graaf May- latb, „jndex curiae", in Hongarije, gepleegd, is in hooger beroep bekrachtigd, doch Berecz, dio als medeplichtige insgelijks de doodstraf zou hebben moeten ondergaan, blijft in levenhij is door de hoogero rechtbank tot vijftien jaren tuchthui straf veroordeeld. Spa. iij e. Do Dnitsche kroonprins zal toch niet over Lissa bon, maar laogs denzelfden weg, dien hij gekomen is, naar Berlyn terugkeeren. De kroonpriuB van Portugal wordt nog vóór het vertrek van den Duit- schen prins te Madrid verwaoht. De feestelijkheden te Madrid gaan alleen van den koning uit, opdat het den schijn hebbe alsof de ontvangst alleen een antwoord was op de beleefd heden, dezen in Dnitschland bewezeD. Deregcoring en het gemeentebestuur onthouden zich vau deel neming. Het programma van de feesten is als volgt: 24: Nov. Groote wapenschouwing en feestmaal in het palei3 to Madrid. 25 Nov. Stierengevecht. 26 Nov. Bezoek aan de mijntentoonstelling; optocht met fakkellicht. 27 Nov. Bezoek aan Toledo. 28 Nov. Diner in het paleis en concert. 29 Nov. Jacht ia den omtrek van Madrid en diner bij den Dnitschen- gezant. 30 Nov. Bal in het paleis. 1 en 2 Dec. Recepties en uitstapjes in de stad. 3 Dec. Bezoek aan het Escnriaal. De kroonprins van Duitschland is gistermorgen om haiftwoalf te Madrid aangekomen. Bij het voorbij trekken van den stoet werden de kreten: „leve de koning!" „leve de prins!" aangeheven. De Duitsche consul en vele Duitschers hebben den kroonprins oen bezoek gebracht. De koniDgen do kroonprins, in de uniform der ulanen en getooid met do orde van het Gulden Vlies, reden in een open rijtaig en zonder geleide het Retiro door. De menigte groette do vorstelijke personen eerbiedig. Er zijn verscheidene huizen versierd, sommige met de Duitsche vlag. Men zegt dat prinses Stephanie den Oosten- rijkschen kroonprins zal vergezellen bij zijn bezoek aan het Spaanscho hof in Februari. De ministers hebben bosloteD, in de troonrede bij de opening der Cortes melding te maken van de noodzakelijkheid van algemeen stemrecht en herziening der Grondwet van 1876. Eenige bladen achten door dit besluit de verzoe ning van het ministerie met de vrienden van Sagasta, onmogelijk gemaakt. Mexico. Het officieel orgaan der regoeriug bevestigt het gerucht dat de onderhandelingen met het te Londen gevestigde „Comité der houders van Mexicaansch© bonds" zijn gestaakt. De oorzaak hiervan is, dat men bezwarende voor waarden aan de rogeering wilde opdringen, die zij niet kon aanvaarden. Op last van den minister van financiën wordt een memorie gereed gemaakt, waarin de houding wordt toegelicht en verdedigd door de- uitvoerende commissie gevolgd. De regeering heeft het plan opgevat om de quaestïe der Mexicaansche schuld te regelen, zoodra de moeie- lijkheden lit den weg zullen zijn geruimd, welke zijn gerezen en waarvoor geen deugdelijke grond aanwezig is.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1