Dr. J. B. J. Baxter, van Milwaukee, woonde onlangs te Black Rivir Falls een opmer kelijk geval van schijndood bij, waarbij hij zelf het middel was om een leven te redden. Alles was tot den lijkdienst gereed. De betrekkingen en vrienden hadden van de jeugdige doode, een meisje, afscheid genomen. Ook bovengenoemde, dr. B., trad naar het veronderstelde lijk, en kon, evenmin als de andere dokters, eenigen polsslag ontwaren, maar legde zijn oor op hare borst en ontdekte eene zeer lichte klopping, waarop hij hot voor eene stille beroerte verklaarde en de noodige middelen giDg aanwenden. Men verbeelde zich de ontroering, toen de gewaande doode op eens een scherpen gil gaf en in de kist overeind rees. De lijderes verklaarde dat zij alles had gehoord, het lijkgewaad aandoen, het leggen in de kist enz. gemerkt, zonder een zucht te kannen uiten of een lid te verroereD, Te Douernenez (Bretagne) is een boot, waarin fabriekarbeiders waren gezeten, omgeslagen. 17 vrouwen en 1 van de schippers verdronken. Uit Smyrna wordt bericht dat op het Engelsche schip de „Monarch" de matroos Thomas Ford uit den mast viel en met zooveel kracht tegen den kant van het schip terecht kwam dat zijn lichaam letterlijk in tweeën werd gescheiden. De eene helft viel overboord, de andere helft bleef op het schip liggen. KOLONIËN. BATAVIA, 17 October. Aan eene correspondentie van het Soer, Hbld. uit Ban dj er massing ontleenen wij het volgende: Den 20sten werden de troepen verdeeld over de Onrustde Djambi en de Bont, terwijl de resident, de overste en de controleur zich op de Onrust in scheepten. Na ongeveer zes uren stoomens bereikten de schepen Mander-oeling en werden daar onmiddellijk begroet met een vrij hevig vuur, dat evenwel geene schade veroorzaakte. De Onrust trachtte inmiddels eene bres in de zware palisadering der benting te schieten, hetgeen evenwel niet gelukte, daar deze van zware boomstammen vervaardigd was. Inmiddels debarkeerden de troepen en trokken tegen de ben ting op, die na een klim van ongeveer een kwartiers uur bereikt kon worden. Eenmaal daar zijnde, had den onze dappere soldaten, Europeanen en Amboi- neezen, de benting spoedig, doch na een hevig gevecht, genomen. De brandala lieten er 28 dooden achter, waaronder verscheidene voorname hoofden en den aanvoerder en Atjeher Pang Ali, die vroeger als kettingganger van Teweh gedeserteerd zijnde, zich bij de brandals had aangesloten en de uitgebreidste volmachten en aanstellingen van den sultan Mohamed Seman ontvangen had. Er werden vele vuur- en blanke wapenen, alsmede eenige vlaggen veroverd, die als krijgstropheeën te Bandjermassing werden binnengebracht. Aan onze zijde sneuvelde de Europeesche fuselier Van Zijl. Gewond werden de 2de luit. Weijenberg, die een schotwond kreeg in den linkerarm, terwijl een Europeesch en een Amboineesch fuselier even eens gewond werden. Evengenoemde 2de luit. had ook nog een kogel door zijne pet en een matten kogel tegen zijne borst gehad. Nadat de benting genomen was, werden de ge wonden door een gedeelte der troepen naar de booten teruggebracht, terwijl de anderen overgingen tot slechten en branden, om daarna eveneens weder terug te keeren. Des namiddags te 5 uren was alles op Teweh terug. Aan den gouverneur van Atjeh en Onderhoorig- heden zal, naar wij vernemen, eene som van 1900 worden uitbetaald, ter vergoeding van door dien hoofdambtenaar gemaakte kosten tijdens bet ver- bljjf van Z. E. den gouv.-generaal te Atjeh. (B. IJ.) Door den gou?eruenr-generaal vau Ned.-Indië aijn de vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Geplaatst: Aan de op. lagere meis jesschool to Bandjermasin mej. H. M. E. Broers; aan de op. l9te lag. school B te Batavia, mej. E. C. Dn Mosch; in liet gouv. Sumatra's Westkust, de adsp. contr. J. R. Stuurman; in de res. PalembaDg de idem jhr. J. K. F. H. Von Schmidt Auf Altenstadt. Verplaatst: Van de res. PalembaDg naar .de id. Ben- koelen, de contr. 2do kl. J. J. F. Schreuel; va» de res Wes- terafd. van Borneo naar de res. Zaider- en Oostcrafd. van Borneo, de id. 2de kl. H. F. Hesselaar; bepaald dat geplaatst blijven: in de resid. Westerafd. v. Borneo, de contr. 2de kl. J. C. Rijk en C. F. Libert. Overgeplaatst.' Vau de op. lag. meisjesschool te Soe- rabaia, als 1ste hulpondervv., naar de op. 1ste lag. meisjes school aldaar de onderw. der 2de kl. E. C. J. C. Graadt Van Roggen. Van de op. lag. meisjesschool te Makassar als 1ste hn'.ponderw. naar de openb. 2de lag meisjesschool te Soerabaia de onderw. 2de kl. B. W. C. Gerlings; van de openb. 1ste lag. school B n. de openb. 3de lag. school te Batavia, Th. C. E. Olivier. Benoemd: Tot adsp.-conlr. bij het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java cn Madura E. F. J. Xoriaox; tot op.; 2de kl. bij den waterstaat en 'slands burg. openb. werken L. Sprayt; tot lid van den raad van justitie te Soerabaia mr. A. J. A. Kollmann; lot oulv. der in- en nitvoerr. en acc. te Bantam H. A. Scholtetot 3deu stadsgeneesheer te Soerabaia A, W. J. Deye; tot tyd. lid van de Alg'era. Rekenk. H. Van Alpben J.Rz.; tot onderw. der 2de kl. bij het openb. lager onderw. voor Europeanen W. Meyer; tot secr. van de Algera. RekeDk. J. C. üe Bruyn; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura tot contr. der late kl. J. F. N. Van Oosterzee en A. F. Cock; tot id. der 2de kl. M. J. A. Kroseman en P. L. Ten Cate; tot adsp.-contr. G. J. Ondemans en jhr. J. Be Serière; tot snbst.- off. van just, brj den raad van jnstitie te Samaraog mr. J. G. A. Van Berckel; tot snbst.-griffier bij den raad vaD jn6t. te Makassar, mr. G. W. Altheer, tot proc. bij den id. W. Eekhont. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, vr. ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands borg. op. werken G. Heuff; id. aan den geneesheer, dir. van het hulp-krankz.- gestiebt te Soerabaia, dr. W. A. Van der Star; id. aan den dir. van bet Magn. Met. Observatorium te Batavia, dr. J. P. Van der Stok. Ontslagen: Eervol de gew. hoofding. 1ste kl. bij den waterstaat en 's burg. op. werken S. Veiburgb; id. dc opz. 2de kl. hij den waterstaat eD 's borg. en op. weiken W. F. Hillebrandt. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbr. diensttijd, eervol, met beb. van recht op pens., de off. van gez. Iste kl. H. C. J. B Van Hardenbergh; eervol, als mil. comm. in de Z.- en O.-afd. v. Borneo P. M. Ockerse, en van Celebes en Onderh., Menado en Timor, "W. Helderman. Bevorderd: Tot kapt. bij het wap. der inf., de 1ste lolt. J. Broos; bij id. tot kol. P. M. Ockerse; tot luit.-kol. M. A. Du Croo, F. R. P. Van den Abeelen en W. Helderman tot maj. W. V. Van Erp en F. W. Beekman; tot lste luits. E. A. Von Winning en P. C. M. A. Hoolboom. Geplaatst: De 2de luit. der inf. J. N. C. baron Van Heerdt te Baitenzorg; de kapt. der inf. H. B. Van Dam te Banjoe Biroe; de lste luit.-kwartïerm. N. A. De Voogt te Pelantoengan. Departement van Marine. Benoemd: Tot vice-comm. voor het vak van scheepsb. bij het marine-etabl. te Soerabaia, A. N. Ruïgrok. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms. 6chepeu: at. „Makassar" de off. van adm. 2de kl. O. R. Paehligwacht schip te Batavia, id. F. H. M. Rant; st. „Onrust", als oodste off. de luit. t. zee 2de kl. C. F. W. K. Happéfregat „Zee land", id. J. D. Van Streijen. Ingetrokken: De overplaatsing van den off. v. adm. lste kl. F. W. Sprenger van Zr. Ms. st. „Sindoro" op id. „Bromo"; de overplaatsing Zr. Ms. st. „Bromo" op Zr. Me. wachtschip te Soerabaia van den id. 2de kl. J. J. VanDiemen; de vergonning om te repatriëeren aan den id. J. J. VanDiemen. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den off. v. adm. 2de kl. F. H. M. Rant; id. aan den lnit ter zee 2de kL C. J. G. De Booy. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat De Kanter, voorz., De Fremery, Hartevelt, Bool, Van der Zweep, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Scheltema, Van der Hoeven, Zaalberg, De Geus, De Goeje en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren De Clercq, Verster, Cock, Van Dissel en Van Wensen. Na het lezen der notulen van de vorige verga dering vroeg de heer Bredius het woord om te kennen te geven dat in het verslag dor vorige zitting iets is weergegeven dat door hem niet juist zoo is gezegd; waarop door den Voorzitter werd opgemerkt dat do heer Bredius door toezending van de uitgewerkte aanteekeningen der stenografen is in de gelegenheid geweest die na te zien en te corrigeeren. Is het gedrukte verslag dus nu onjuist, dan is dit de schuld van don spr. zelf. Ingekomen was o. a.een missive van Ged. Staten, houdende mededeeliag dat er geen termen voor hunne tusschenkomst bestaan betreffende het aan hen gerichte adres van P. H. Hoos c. s. om de goedkeuring te onthouden aan het raadsbesluit tot tijdelijke staking van den tramdienst Haven Station; zoomede een adres van bewoners derKraaier- straat, Plantsoen enz. om op het besluit tot niet- verlagïng der brug over hetLevendaal terug te komen. Achtereenvolgens werden benoemdtot derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 8 de heer M. G. Van Ewijk, thans tijdelijk aldaar als zoodanig werkzaamtot derde onderwijzeres aan de school 4de klasse No. 1 mej. W. Du Pon te Noordwijkerhouttot regent van het Geref. Minne- of Arme Oade-Mannen- en Vrouwenhuis de heer H. C. Juta, alle» met 17 stemmen. Omtrent het verzoek van P. Fontein ter bekoming van grond bij de Zijlpoort, om er een steenen woon huis in plaats van de tegenwoordige houten loods te bouwen, merkte de heer Was op dat het advies van B. en Ws. luidt om het terrein slechts in gebruik tot wederopzeggens af te staan. Spr. vroeg of adressant daarmede bekend is en er genoegen mede zal nemen. Ook heeft adr. reeds sedert jaren dien grond wederrechtelijk in gebruik, zonder dat dit bemerkt werd door hen die dit hadden moeten weten. Voor al die jaren zou spr. hem ook recog nitie willen laten betalen. Hierover ontstond een kort debat, waarin werd opgemerkt dat toch wel niemand een kostbare woning zal bouwen op eens anders grond, dat elk oogenblik door den eigenaar kan worden teruggenomen. De heer Van der Hoeven achtte het eerste bezwaar van den heer Was een formeel bezwaar, waaraan z. i. was tegemoet te komen door éérst te besluiten dat het verzoek tot afstand wordt afgewezen en daarna de voordracht v-. n B. en Ws. tot het in gebruik geven goed te keuren. Volgens den heer Was staat men den adressant dan toch iets toe hetgeen hij niet vraagt. Hij verzoekt immers eigendom. De Voorzitter merkte op dat de nu voorgestelde handelwijze een gevolg is van den bestaan den toestand en zag het nut er niet van in om adressant nogmaals met een verzoek tot den Raad te doen komen. Bij de stemming word eerst met 16 tegen 3 besloten afwijzend op adres- sants verzoek-zelf te beschikken en daarna met 13 tegen 6 stemmen goedgekeurd om den grond alleen in gebruik af te staan. Ten aanzien van de voordracht tot het ver- leenen van eene personeele toelage aan de onder wijzeres mej. J. G. Boon had de heer Bays een principiëel bezwaar. Door ze goed te beuren komt men terug op een vroeger gevolgden regel, waar mede in de laatste jaren is gebroken. De docenten alhier worden goed gehonoreerd en zijn van bevor deringen niet uitgesloten. De begrooting toont dit telkens aan. Begint men nu weer met een personeele toelage, dan vreest hij dat er meer zonden volgen, en men met het tegenwoordige beginsel zal gaan breken. Of heeft men hier met een bijzonder geval te doen De heer Do Goeje antwoordde op deze vraag om verschillende redenen bevestigend. Er is volgens hem geen andere uitweg te bedenken om mej. Boon voor de Leerschool te behouden, waar zij zoo uitstekend om hare eigenaardigheden voor de jeugdige leerlingen op bare plaats is. Ook de Voor zitter was van meening dat het beter is in het be lang van het onderwijs een enkele f 100 meer uit te geven, dan dat mej. Boon naar de Meisjesschool werd overgeplaatst en dan voor de school, waar zij nu is, verloren ging. De heer Damsté voegde hieraan toe dat het voor mej. Winkler niet zoo moeilijk is als voor den heer Van Dijk om een goede onderwijzeres te vinden. Met 14 tegen 5 stemmen werd de toelage goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werden toegestaan het verzoek van het bestuur der Leidsche Broodfabriek, om een loozingskanaal te leggen; de voordracht tot intrekking van de aan de Bouwmaatschappij Vreewijk verleende vergunning tot het leggen van een brug over de Wittesingelgracht; die tot verkoop van grond der gedempte Binnenvestgracht bij het Plantsoen aan W. G. Mans velt; het verzoek van mej. E. A. Lancel om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 3dat van J. Leutner om eene brug te leggen over de Zoeterwoudsche Singelsloot en van P. Van der Horst om eene stoep te leggen aan den Witten Singel. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van L. Sillevis om ontheffing van de betaling van recog nitiën voor het leggen van bruggen en spoorstaven aan den Lagen Rijndijk. Telegrraittmea. LONDEN, 21 November. Het comité tot hot houden van toezicht op de onderhandelingen met de Transvaalsche afgevaardigden zond ook een adres aan lord Derby, waarin betoogd wordt dat geen schikking bevredigend kan zijn, waarin niet de belangen der Kaffers voldoende gewaarborgd worden. Tegen de voorgenomen inlijving van het land der Bechuanen bij de Transvaal werd geprotesteerd. Aanstaanden Dinsdag wordt een bijeenkomst van Negrophilen in Mansion-House gehouden. De lord- mayor zal haar presideeren. De „Echo" verneemt dat vertegenwoordigers van een Londensch en een Amsterdam sch syndioaat aan de Transvaalsche deputatie hebben aangeboden eene nieuwe leeniDg van 250,000 pond sterling te negociëeren. De syndicaten stellen de voorwaarde, dat de zaken der Transvaalsche schuld aan Enge land vooraf in voldoenden zin moeten zijn geregeld, waaronder zij begrijpen eene erkenning door Enge land van de geldigheid der tegenvordering van do Boeren ten bedrage van 176,000 pond sterling. Uit Parijs is hier het bericht ontvangen dat de vermelde ontruiming van Bac-Ninh door de Chineezen niet heeft plaats gehad, en dat Bac- Ninh integendeel opnieuw is versterkt. Dezelfde berichtgever deelt mede dat markies Tseng de laatste middelen in het werk stelt oin een vredebreuk te voorkomen, en dat men vreest daarin niet te zullen slagen. De Chinoesche legatie maakt reeds toebereidselen om Parijs te verlaten, indien dit noodig mocht blijken. In het magazijn van een koopman te Windsor ie brand uitgebarsten. Do wind is in de richting van hot kasteel en de vonken vliegen over de

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2