w mmm ÏEIDSCH DAGBLAD. er. Eerste Blad. Avosid-editie. Tv A TOÜüT PRIJS DEZER COURANT: Yior Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Aüond^riyke Nommers0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ9 DER ADVERTENTIES! Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^,' Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incissee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. I)it Nmnmer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDEN, 22 Sovember. He den slaagde te 's-Graveühage voor het examen in de wiskunde (K1), middelbaar onderwijs, de heer A. D. Yan der Harst, alhier. Door de geneeskundige staatscommissie zijn toe gelaten tot het 1ste gedeelte de heeren L. Mees, doctorandus, en L. N. S. Wassink, candidaat-arts. Mot het stoomschip „Drente" zal op den 24sten November a. s., !s morgens te 9 uren, een brieven maal van Rotterdam naar Padang en Batavia worden verzonden. De collecte voor Indië heeft te Wassenaar f 395 opgebracht. Bij de laatst gehoudene verkiezing van één kerkvoogd en twee notabelen te Benthuizen zijn de aftïedenden herkozen, en welde heer W. Grooten- dorst als kerkvoogd, en de heeren P. Verheul en D. Yan Leeuwen als notabeleD. De onlangs aldaar beroepen predikant, de heer H. W.ddeboer Jzn., hoopt den 2den December a. s., •des nciddags, zijr.e intree-predikatie te houden. De I) >vostiging daartoe zal plaats hebben des voormiddags van dienzelfden dag en geschieden door den heer Wildeboer, predikant te Heinoo. Dinsdag-avond werd den algemeen bekenden acteur victor Driossens in den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam, waar hij als gast medespeelöe in het stok „Uitgaan", vanwege de tooneelisten te dier stede een krans met gouden loovers aangeboden, bij monde fan den heer W. Yan Zuylen. Op het- lint stonden de namen der gevers: mevr. Cath. Beers- raans, De Graaf-Verstraete, Bruyn-Sablairolle3 en do he»: n J. Haspels, D. Haspels, Rosier Faassen en Wil m Yan Zuylen. Aan den lsten luit. A. Van Doominck van het 2-ie reg. vesting-artillerie te 's-Hage, is een verlof naar Italië toegestaan voor den tijd vaD één jaar. Genoemde luit. zal op last van den minister vau oorlog een uitvoerig rapport uitbrengen over de Italiaansche artillerie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren besloten dat de prijsvraag voor de nieuwe bours internationaal zal blijven. Groore veranderingen heeft de voordracht van B. en Ws. niet ondergaan; tal van amendementen worden voorgesteld, maar slechts enkele vonden genade in de oogen van de meerderheid der leden. De jury zal uit elf leden zijn samongesteldde vijf uitverkorenen zullen reap, f 10,000, f 6000, 5000. f 4000 en f 3000 ontvangenalles zooals in de voordracht van het Dagelijksch Bestuur werd voorgesteld. Wat de distributie van ruimte in het nieuwe gebouw betreft, is de oppervlakte van de beurszaal voor Oen goederen-, effecten- en graanhandel ge bracht van 3000 op 3600 M2., terwijl bij de be spreking van de annexen aan deze zaal, met de belangen van den. graanhandel werd rekening ge houden Prins Alexander heeft aan de Dames-Vereeni- ging „Hulpbetoon aan nijvere Armen" te Leeuwar den, 2 zilveren theelepeltjes in net étui geschon ken, ais prijs voor eene eerlang door die Yereeniging ie houden verlotiüg. Naar 't Yad. verneemt, zijn de moeilijkheden tusachen de Regeering en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, over den spoor weg Gorkum—Geldermalsen, grootendeels uit den weg geruimd, zoodat de opening der lijn waar schijnlijk 1 December zal plaats hebben. Rene inzameling van gelden, die zullen strek ken om het standbeeld van vader Cats te ver plaatsen en te restaureeren, heeft te Brouwershaven f 452.75 opgebracht. Per „Soenda" vertrekt 29 December een deta chement troepen naar Indië, onder bevel van den majoor der infanterie Franssen en met medege- leide van de tweede luitenants der infanterie Jocheras, Yan Deventer en Jhr. Yan Neukirchen, genaamd Nijvenheira. Hier en daar schijnt men in de meening te ▼erkeeren, dat jongelieden die het zoogenaamd literarisch-matliematisch examen, geregeld bij het koninklijk besluit van 12 Februari 1179 („Stbld." No. 35) hebben afgelegd, zich daarop zouden kunnen beroepen om toegelaten te worden tot het groot ambtenaarsexamen 700r den Indischen dienst. De minister van koloniën brengt daarom ter konnis van belanghebbenden, dat het diploma van het literarisch-mathematisch examen, ingevolge het koninklijk besluit van Aug. 1813 (Stbl. No. 133), geen toegang geeft tot het groot ambtenaarsexamen. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde Dins dag te Nieuw-York van Amsterdam; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, pass. gisteren te Dover. Z. M. heeft bij de rustende schutterijen be noemdin de provincie Zuid-Holland, 11de bat., tot lsten luit. A. Do Goede, 2den luit.; tot 2den luit. C. De Zeeuw Wzn. en S. Overwator Azn., beiden schutter- de benoeming van den burge meester van Aalsmeer, J. M. D. De Kempenaar, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; - den luit. der 2de kl. C. F. W. K. Happé, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op verzoek, eervol nit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. Eerste Kunstbeschouwing. Met onverdeeld genoegen begroetten wij de eerste der kunstbeschouwingen van dit soizocn. Kunstgenot is nimmer te versmaden, doch in dezen guren, som beren tijd gevoelt men dubbel de waarde er van. De heer Yan Gogh te Amsterdam is zeker de mee- nïng toegedaan dat verscheidenheid behaagt; de inhoud zijner portefeuille althans leverde daarvoor een schitterend bewijs. Vee van Verboeckhoveo, landschap van Koekkoek, vrachten van Van Os, - alles nauwgezet geteekend en zuiver gewasschen, - in gezelschap met een heer lijk plekje green met eenden, zoo breed en frisch, door Maris, met een kalme zee, waarlijk de zee door Mesdag, deden ons opmerken dat de tijd voorbij is toen de waarde eener teekeniDg ook werd bepaald door dun en netjes gewasschen tinten. Welkom is thans des kunstenaars werk, 't zij hij gladde door zichtige sapverf, inkt of sepia, dan wel de grof korrelige dekverf tor bereiking van zijn doel bezigde. Of zou iemand het Mauve's houtzagers en Klin- kenbergs tintelend stadsgezicht ten kwade duiden, dat zij hun geestig zonlicht-effect ten deele aan die grove dekverf danken? En zou hij de koutende priesters van Chcvillard, met hunne geestige kopjes, de van kleur en teekening zoo bevallige figuren van Cuvillon, Linder en Madou veroordeoleD, omdat de ondoorzichtige verven aan deze teekoningen vreemd bleven? Als uit een hoorn des overvloeds schudt Rochussen zijne teekoningen. Los en gemakkelyk, als op 't papier geworpeD, staan daar zijn soldaten der repu bliek. Zij boezemen u belangstelling in en ge vraagt u af hoe hun maker zoo luchtig gewasschcn figuur tjes een leven in kon blazen waarbij meer en zeer uitvoerige teekening, - als b. v. Ten Kate's „appel- dievende kinderen" en Simonette's „dame tusschen bloemen", - te kort schiet. Doré's beide landschappen, meer vreemd dan mooi, ook wat do techniek betreft, waren voor hen die den meestor alleen door zijne illustraties kenden, waarschijnlijk eene teleurstelling. Bosbooms kerken te noemen staat gelijk met eene lofspraak en het karaktervolle dorpsgezichtje bewijst dat bij ook cp dit gebied meester is. Alleen van een kundig teekenaar als Springer kan men een zoo gedetailleerd stadsgezicht ver wachten als hot gezicht op den Dam te Amsterdam, aangewreven met zachte kooltinteo, hier en daar opgetoetst met 't penseel. Apols sobere wintershet binnenhuis met de aanvallige figuurtjes van A. Neuhuys; het ruime, natuurlijke watergezicht van Joz. Neuhuys; De Sennes jachthonden verdienden een uitvoeriger om schrijving dan de hier beschikbare ruimte toelaat. Toch kan ik niet nalaten nog te noemen de fraaie eiketak van mej. G. J. Yan de Sande Bakhuyzen. Zulk een tak vormt eén deel van den nimmer verwelkenden krans des roems op 't gebied der kunst. De portefeuille van A. A. N. werd dezen avond door aankoop verrijkt met de krachtig geteekende, schilderachtige arbeidersfignur van Fusquets. a. Gemeng'd N ieu w De zich noemende luitenant De Jong, die zich zoowel hier als te Amsterdam schuldig maakte aan diefstal van gooden en diamanten voorwerpen, is alsnu gebleken genaamd te zijn Johannes Markus, sedert 1874 als soldaat der infan terie te Amsterdam gedeserteerd. Gistermorgen reed de landbouwer C. A. Gehrels langs den hoofdweg bij Hoofddorp, (gem. Haarlemmermeer) alwaar zijn paard uit ge woonte het erf wilde oprijdon waar vroeger C. P. Gehrels woonde. Bij het inhouden van het paard kwam dit te dicht op den kant en tuimelde met kar en voerman de Wegsloot in. De voorman was tot aan den hals nat, doch echijnt er zonder kwet suren afgekomen te ziin. Door de arrond.-rechtbank te 's-Hage werd gistermiddag uitspraak gedaai in de mede gedeelde procedure van de Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij tegen den burgemeester dor gemeente 's-Gravenhage. Do rechtbank heeft, alvorens op do hoofdzaak der onteigening te beslissen, een onder zoek van deskundigen gelast ter opneming van do boweerdo schade, en daartoe benoemd de heeren: F. H. Eusen, civiel-ingenieur; P. W. Feltzer, archi tect, en J. Yan der Yegt, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, terwijl de vice president der rechtbank jhr. mr. Lamau Trip bij dat onderzoek ak rechter-commi88ari8 zal tegenwoordig zijn. De electrische tentoonstelling te Wee- nen heeft een tekort van 25,000 fl. Dan had men te Amsterdam, zegt het „Yad.". er beter slag van aan de dubbeltjes te komen. Gisternacht is de watermolen in het westeinde der gemeente Oad-Alblas tot den grond toe afgebrand, vermoedelijk ten gevolge van het heetloopon. De bewoners hebben zich kannen redden. Een groot deel van hun inboedel is echter vernield. Van 18 tot 2,0 dezer kwamen te Oud- Beierland weder 21 nieuwe gevallen van pokken voor, waaronder 3 aan den Zinkweg, en 7 sterf gevallen. Gisteren had in de Czaar-Peterstraat te Amsterdam een treffend ongeluk plaats; zes werklieden waren bezig om een loods af te breken. Toon de laatste plank weggeslagen werd, stortte ongelukkigerwijze het geraamte in en kwam de balklaag op de werklieden neer. Drie van hen zijn zo9r zwaar gewond, de eerste aan het hoofd, de tweede in het aangezicht, terwijl de derde een rib heeft gebroken; de vierde oen lichte wonde, en de vijfde met den schrik vrij, de zesde was even te voren van het werk geroepen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1