gegeven paarden gereden te hebben. Een enkele maal slechts had hij het paard van zijn vader ge- brnikt, dat voor de belasting behoorlijk was aan gegeven. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde be vestiging van bet vonni6 en toewijzing van den eisch der administratie. Uitspraak aanst. Dinsdag. Het 150-jarig bestaan van het Hofje van Staats, aan den Jansweg te Haarlem, werd gisteren feestelijk herdacht. Zaterdag-avond werd men opeene boerderij in de nabijheid van Harmeien gewekt door iemand, die haring scheen te willen verkoopen. Op zijn daarna gedaan verzoek gaf de bewoner aan den koopman avondeten en verleende hem nacht verblijf in de schuur, 's Morgens was de gast echter spoorloos verdwenen en had, zeker om eene her innering aan zijn weiwillenden gastheer te hebben, tevens eene jas medegenomen. Hij werd in den loop van den dag in eene naburige gemeente door de politie achterhaald. Te Niezijl heeft zich Zondag-avond iemand opgehangen. Man en vrouw hadden beiden besloten zich op die wijze van het leven te berooven, maar toen de echtgenoot de daad volvoerde, be dankte de vrouw er voor. De drank, en daardoor huiselijke twisten, speelde ook weer hier de hoofdrol. Eene Yenendaalsche tapster is gis- teren door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 21 dagen celstraf, wegens het zoowel verkoopen, van drank aan knapen van 13 en 14 jaar, als het daartoe last geven, althans gedoogen daarvan. De gezagvoerder van het Engelsche stoompleizierjacht „Firefly", die te Dokkum op een troep jongens, die door steenworpen de ruiten der campagne verbrijzelden, geweerschoten loste, waarbij vijf hunner werden gekwetst, is gisteren, na een verhoor te hebben ondergaan, gevankelijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebracht. Gistermorgen is het vierjarig zoon t je van A. De V. te Kloosterveen, onder Assen, aan de onlangs bekomen brandwonden overleden. Dit kind was door de onders op eene warme stoof bij de kachel geplaatst en geheel alleen in de woning opgesloten. Op het hulpgeschrei van den kleine konden de buren eerst helpen na het slot aan de voordeur verbroken to hebben. Toen evenwel had de kleine reeds erge brandwonden bekomen. Aan het station van den Rijnspoor- weg te Arnhem heeft gistermorgen eene ontsporing plaats gehad en zijn daarbij twee wagens met grint omgevallen. Persoonlijke ongelukken waren daarbij niet te betreuren. - Daar ter stede heeft opnieuw eene ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een twintigjarig opperman een messteek in schouder, long en onder de ribben ontving. De lijder bevindt zich niet buiten gevaar, terwijl de vermoedelijke dader in hechtenis is. In de gemeente Vlistis eene boeren- schuur tot den grond toe afgebrand. Op last van de justitie te Arnhem zijn twee doctoren naar Doornenbnrg vertrokken, om eene ljjkschouwing te houden over het lijk van den 73-jarigen M., die, nadat hem in eene herberg de jenever met de maat moet zijn toegediend, aldaar uitgeworpen, voorover gevallen en in den drank moet gestikt zijn. De Weener politie heeft eene geheime drukkerij ontdekt en in beslag genomen, van waar in den laatsten tijd vele socialistisch-revolutionaire geschriften verspreid werden. Bij Mexico is, volgens bericht van den 17den dezer, eene katoenfabriek afgebrand, bij welke gelegenheid vijf menschen in de vlammen zijn om gekomen. De aangerichte schade wordt op 600,000 dollars geraamd. De dood van denCongo-reizigerSavor- nan De Brazza wordt thans tegengesproken. BUITENLAND. Frankrijk. De maarschalk Serrano, nieuw beuoemd ambas sadeur van Spanje te Parijs, is er gisteren aangeko men; Zaterdag zal bij zijne geloofsbrieven den president overhandigen. De vorige ambassadeur, de heer Nunez, heeft gisterochtend zijne brieveu van terugroeping den president aangeboden. Uit Tonkin zijn telegrapbische mededeelingen van admiraal Courbet aangekomen, meldende de aankomst der jongste versterkingen op 9 dezer, welke van Frankrijk derwaarts zijn gezonden. Nieuwe toevoer vau troepen wordt door hem niet verlangd. Ten gevolge daarvan zullen de troepen, bestemd om naar Tonkin te worden gezonden, niet derwaarts vertrekken, tenzij Courbet bet verlangen daartoe mocht te konüen geven. Naar men verzekert, zal, in dergelijk geval, de divisie-generaal Millot tege lijkertijd derwaarts vertrekken, om het opperbevel over de expeditionaire troepen in Tonkin op zich te nemen. De brigade-generaal Negrier zal onder hem daarbij optreden. De „New-York Herald" bevat een telegram uit Hongkong dd. 19 dezer, waarin wordt gezegd dat de Chineezen Sentay Baehink hebben ontruimd. Vermoedelijk zullen geen nieuwe bewegingen door de Chineesche troepen worden gemaakt. Tot heden zijn de wegen door den veelvuldigen regen, die er gevallen is, niet begaanbaar genoeg om de Fransche troepen de gelegenheid te geven de ofFensieve ope- ratiën te hervatten. Volgens een bericht uit Hai phong, is de stad Haidung door de vlammen vernield in den nacht van 12 jl. Men beweert dat de brand is aangelegd op heimelijk bevel van den mandarijn van Hué. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren over het budget van koophandel beraadslaagd. Al do hoofdstukken, waaruit het bestaat, werden onge wijzigd aangenomen, onder verwerping van voor stellen tot verhooging van sommige posten. De zitting werd daarna opgeheven. De Senaat heeft de overeenkomsten met de Orleans-, Noorder- en Zuiderspoorwegen, zonder di6CU6sie goedgekeurd. Duitschland. De zitting van den Landdag werd gisteren ge opend met een troonrede. Het dieustjaar heeft voor- deeliger uitkomsten opgeleverd ten gevolge van het staatsbeheer over de spoorwegen. Een aanzienlijk batig saldo is beschikbaar. Het thans loopende jaar toont geen achteruitgang, en geeft hoop op een nog hooger bedrag van 's rijks inkomsten. De nieuwe begrooting is ontworpen zonder dat van het staats- crediet behoeft gebruik gemaakt te worden. Doch steeds bestaat eene wanverhouding tusschen de mid delen van den staat en de uitgaven, welke men doen moet om de lasten der gemeenten eenigszins te verlichten en om de bezoldiging der ambtenaren te verhoogen. Ten slotte werd de Landdag uitge- noodigd, onder de bescherming van den verzekerden vredestoestand, zijn arbeid aan te vangen. Het Spaansche eskader, dat men tevergeefs te Genua gewacht heeft om den Duitschen kroonprins af te halen, zal zich aan de Balearische eilanden bij de Duitsche schepen voegen. De kroonprins zal van Madrid naar Lissabon vertrekken en van daar, naar men meent, de zeereis aanvaarden naar Ant werpen, waar de koning van België een onderhoud met hem zal hebben. Groot-Britaunië. De beroemde ingenieur sir William Siemens, die zich op het gebied der staal- en ijzerindustrio en door zijne wetenschappelijke werken over electri- citeit en warmteleer, een wereldbekenden naam had verworven, is, ten gevolge van een val, plotseling overleden. Verscheidene hooggeplaatste personen, zooals graaf Shaftesbury, graaf Grey, de lords Ebury Stanley, en de lord-mayor van Londen en anderen, hebben een brief aan lord Derby gezonden, waarin zij verzoeken dat bij eene eventueele schikking met de Transvaalsche deputatie aandacht moge ge schonken worden aan de rechten en belaDgen der inboorlingen, voornamelijk wat Bechuanaland be treft. In dit schrijven wordt verder aan de regee ring in overweging gegeveD, dat indien zij aan de Transvaal mocht toestaan om Bechuanaland in te lijven, of indien zij de door „blanke stroopors" in gestelde overheid mocht erkennen, zij indirect de vrybuiterij zou aanmoedigen. In eene nadere depeche uit Kaapstad wordt ge meld dat Mankoroane, het opperhoofd van Bechuana land, aan de Engelsche regoering heeft gevraagd zijn gebied in bezit te nemen, zijn volk te be schermen en pachthoeven onder de blanken te ver doelen, of een Engelschen resident te benoemen en oene politiemacht op zijne (Mankoroane's) kosten te organiseeren. Volgens een bericht aan do „Times" is het vermoorden van den Engelschen consul Moncrieff te Souakim het werk der slavenhandelaars, wier eerlooze handel in zijne rechtschapenheid en geest kracht. een onvermoeiden tegenstander vond. Het verlies der Egyptenaren bij Sonakim bedraagt 11 officieren, 142 soldaten, 6 Bachi-Bazouks, eenige Grieken, een kanon, 300 geweren en een grooten voorraad ammunitie. Een telegram aan de „Daily News" zegt dat Ilicks-pacha, door vijanden omringd, op het punt is z;ch te moeten overgeven, daar al zijn mond voorraad verteerd is. Rusland. De keizer heeft aan den heer Miljutin, naar aan leiding vau diens vijftigjarige vervulling san ver schillende ambtsbetrekkingen, gisteren een eigen handig geschreven brief van gelukwensching toe gezonden. Daarin komen o. a. de volgende woorden voor: dat de veeljarige arbeid, door den jubilaris besteed aan de militaire organisatie van Rusland, thans aan de regeering de gelegenheid verschaft om ruimer krachten ten behoeve van de vroedzame ontwikkeling des lands te bezigen dan vroeger kon geschieden. i Telegrammen. LONDEN, 20 November. President Krüger woonde gisteravond het diner, dat in de Reform- club aan de Transvaalsche afgevaardigden werd aangebodeD, niet bij. Hij liet zich verontschuldigen wegens ongesteldheid. De „Times" en de „Daily News" bevatten een brief van den zendeling Mackenzie, waarin de aan spraken der Boeren worden bestreden en betoogd wordt dat Bechuanaland bij de Kaapkolonie moet blijven. De „Daily News" verneemt uit Weenen dat op de Warschau-Weener 1 ijn eenige dagen geleden eene vrouw gearresteerd werd, die uit Parijs kwam en zich Daar St.-Petersburg begaf om een aanslag op het leven van den czaar te wagen. ST.-PETERSBURG, 21 November. HblDe joDge keizerin, wier longen min of meer ziekelijk zijn aangedaan, zal gedurende den aanstaanden winter te Cannes, in het zuiden van Frankrijk, vertoeven. LEIDEN, 21 November, Het weerbericht van heden doet voor morgen geen verandering verwachten. De Indische mail per stoomschip „Soenda" kan overmorgen alhier verwacht worden. In de zitting der Tweede Kamer van heden nam bij het voortgezet Indisch debat de minister over het amendement van den heer Bastert om de subsidie voor de dubbele Molukken-stoomvaartlijn te schrappen. In het verdere debat werd uitvoerig gesproken over het stelsel van spoorwegaanleg en exploitatie op Java. De minister wilde particulieren niet uitsluiten voor nieuwe lijnen, maar had groot bezwaar tegen den verkoop van de bestaande staats- lijnen. Morgen voortzetting. Heden heeft aan het ministerie van financiën de uitloting plaats gehad van 30 reeksen van de schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat, rentende 3'/s pet. Uitgeloot zijn de volgende reeksen: 9, 115, 196, 271, 300, 313, 348, 473, 803, 815, 851, 927, 939, 1205, 1398, 1420, 1490, 1500, 1502, 1705, 1767, 1805, 1822, 1831, 2038, 2079, 2160,2174, 2269 en 2460. De gemeenteraad van Den Haag heeft ia zijne gisteren gehouden vergadering besloten tot het richten van een adres aan den Koning, tot wjziging van artikel 245 der Gemeentewet. De 1ste luits. Vorstman en Wichers, beiden van het reg. grenadiers en jagers, zijn bevorderd tot kapitein. Bij de heden door do N. H.-M. te Amsterdam gehouden veiling van 104,771 b. Java-, 6801 b. Menado-, 458 b. Padang-, 1727 b. Macassar-, 438 b. Timor- en 110 b. San Thomé-Ivoffie ia na genoeg alles boven taxatie verkocht. Een nieuw tooneektuk van den heer Rosier Faassen, getiteld: „Hannes", is door den schrijver aan den raad van beheer van het „NederlaDdsch Tooneel" aangeboden. Uit Brouwershaven wordt gemeld dat door den zwaren storm het schip „Burgemeester De Wael" hedennacht van de Krabbenplaat is afgesla gen en tegen het vaste strand te Westerschouwen aangedreven. Het schip zat daar niet ongunstig en er bestaat nog hoop het af te kunnen brengen.^ Het stoomschip „Koningin Emma", van tayia naar Amsterdam, arriveerde te Suez en ver trok heden; de „Soenda", van Batavia naar Aio- sterdam, arriveerde heden te Frioul (Marseil e) J de „Prinses Amalia," vau Batavia naar Amsterdam, passeerde hedennacht Dnngeness. BURGERLIJKE STAND VAN LEIREft van 15 tot en met 21 Nov. BEVALLEN J. v. d. Voorden get. Epskainp Z. L&bordus get. Knotter D. M. A. E. De K°nlD? ,,.r Scearooc Z. M. W. Bink geb. Abspoel I). 11 l' c geb. v. Wouw Z. E. Slooi geb. Stouten O. Teljeor geb. Clionfonr Z. C. Kouw geb. Hemkes

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2