LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7291. Donderdag 22 November. A0. 1883. Avond-eclitie. PRIJS DEZER COURANT: Noor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 21 November. Hedcnnamiddag ontvingeD we per Eogelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen alleen van 17 October, zoodat die van den 7den tot en met den 16den nog ontbreken. Volgens bet "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram nocb aangeboden nocb ge vraagd de aand. spoorweg Leiden-Woorden gevraagd en verhandeld tot 70 pet.de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet. en aangeboden tot 85 pet.de aand. Son. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duin water maat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. IJ8el-Stoomtramweg-Maatschappij nocb aangeboden noch gevraagd; de aand. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet, en aangeboden tot 100 pet.; de aand. straatweg on vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet. De Memorie van Antwoord op Hoofdstuk V (Binnenlandscbe Zaken) is reeds verschenen. Ten gevolge van verschillende wijzigingen is het eind cijfer verminderd tot f 13,946,103.98. De minister begint met de verzekering dat zijne bemoeiing met de verkiezingen, die sedert zijn optreden plaats hadden, heeft bestaan in het uitbrengen van zijne stem sis kiezer in het hoofdkiesdistrict 's-Graven - hage. - Betreffende de oedsqnaestie meent de min. dat art. 39 dor Gemeentewet volkomeö duidelijk is; de vraag of het te Goes is nageleefd en of raadsbe sluiten ongeldig worden, indien daartoe medewerken raadsleden die geen eed hebben afgelegd, is sedert kort iu onderzoek. - Ofschoon geenszins van oordeel dat zonder grondwetsherziening geen goede schnt- terijwet zou kunnen tot stand komen, acht de Re geering het voorzichtig dat onderwerp te laten rosten in verwachting eener eventueele wijziging van Hoofdstuk VIII der Grondwet. Of eene voor lopige regeling mogelijk is, wil de minister gaarne onderzoeken. Indiening omtrent een ontwerp op de lijkver branding kan de minister niet toezeggen (niet orgent) en de rechterlijke ambtenaren hebben er groot bezwaar in, tenzij aan elke crematie eene gerechte lijke lijkschouwing voorafga. - Met het oog op de ervaring der tegenwoordige pokkenepidemie, die de heilzame werking van de koepokinenting op nieuw heeft aangetoond, is van den min. geen voor stel te wachten tot afschaffing van de wettelijke bepaling omtrent de koepokinenting. 's Ministers voornemen is niet de opneming in bet krankzinnigengesticht te Medemblik tot lijders ait Noord-Holland te beperken. - Vermindering van den pest voor veeziekte ware niet raadzaam; het zou slechts tot teleurstelling leiden. Strenge toe passing van het afmakingsstelsel is echter met de ou voorgestelde som niet te bereiken. Wijziging der wet op het hooger onderwijs kan de minister niet toezeggen; ze is nog te kort in werking. Hetzelfde geldt het aantal universiteiten oo de opheffing der theologische faculteit. De minis ter kan niet medewerken tot het toekennen van het recht aan eene bijzondere hoogeschool tot het ver kenen van doctorale graden. Daar men er niet in w geslaagd een taalgeleerde als hoogleeraar in de Fransche en Engelsche taal en letterkunde te vinden, zal mooten worden overgegaan tot aanstelling van een hoogleeraar die slechts ééa taal en letterkunde zal kunnen onderwijzen en wel in de eerste plaats bet Fransch. Be minister wil gaarne overwegen in hoever het program van het eindexamen der gymnasia wijziging behoeft. Een subsidie voor het gymnasium te Amers foort is alsnog bij nota van wijziging toegevoegd. De uitkomsten der jongste eindexamens rechtvaar digen niet het afkeurend oordeel. De regeering heeft naar onpartijdige mannen omgezien voor gecommit teerden. De minister heeft herziening der wet op het midd. onderwijs overwogen, waarbij het aantal vakscholen zal vermeerderenhij heeft tot nog too zijn arbeid teruggehouden omdat het veel geld zal kosten. Met voldoening zag de minister dat zijn streven om opdrijving der kosten voor het lager onderwijs instemming vindt; waar het pas geeft on de wette lijke eischen dit niet beletten, blijft hij in die richting werkzaam. Voorshands kan de Regeering de uitgave voor opleiding van onderwijzers niet beperken. Het zal nog een zestal jaren duren voor het wettelijk aantal onderwijzers verkregen is. De Reg, zal over wegen of dientengevolge nadere wijziging der wet noodig is. - Een onderzoek naar de oorzaken van den ongunstigen uitslag der akten-examens is inge steld en nog niet afgeloopen. Aan vermindering van het getal rijkskweekscholen kan in de tegenwoordige omstandigheden niet worden gedacht. De post van f 35,000 voor een nieuw archiefge- bouw in Drente is van de begrooting afgenomen. De minister van marine heeft, naar het Vad. mededeelt, besloten eenige bezuinigingen op zijne begrooting aan te brengen tot een bedrag van on geveer zeven ton. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot onteigening voor doorgraving van de Piekenwaard, ten dool hebbende verbetering van de rivier de Maas tusschen St.-Andries en Driel. Bij het dezer dagen te 's-Hage gehouden examen voor de betrekking van commies der pos terijen zijn geslaagd de heeren: P. B. A. Van der Voort Maarschalk, A. M. Lagerweij, M. L. Pleijte, D. J. G. Belmer, W. G. A. Pels Rijcken, J. Waale Jr., J. Besseling, A. H. M. De Bruijn, J. C. Bondam, J. A. Coopmans en H. B. Graswinckel. De Belgische gezant te 's-Hage heeft eergisteren voor het eerst sedert hij aan ons Hof geaccrediteerd is, deelgenomen aan het diner bij den Prins van Oranje. Uit Den Haag wordt gemeld dat gisteren op den feestavond van mevr. Christine Stoetz de schouwburgzaal stampvol was. „De Tooneelspeler des Keizers" en „Een Beschermengel" hadden groot succes. Aan mevr. Stoetz werd eene hartelijke ovatie gebrachthet was een regen van bloemen en het Tooneelverbond bood haar een krans aan. Onder de cadeaux kwamen voor: een dames-schrijf tafel, jnweelen oorknoppen, een schrijfgarnituur van cuivre poli, alles van de habitue's en abonné's, met een fraai album der gevers, een waar meesterstuk van calligraphic. De heer Morin hield eene toespraak. Hot orkest hief fanfares aan en de geestdrift was onbeschrijfelijk. De Transvaalsche deputatie heeft aan het Stu dentencorps der Vrije Universiteit een schrijven goricht, naar aanleiding van het voornemen om bij de komst der deputatie te Amsterdam haar een openlijk bewijs te geven van sympathie. De Staats president echter, hoezeor deze warme en hartelijke genegenheid op hoogen prijs stellende, verzoekt beleefdelijk, de deputatie van zulk een vorstelijk eerbetoon wel te willen verschoonen. Elk bewijs van hartelijke sympathie van het Nederlandsche volk zal aan de deputatie recht welkom zijn, maar als afgezanten van de jeugdige republiek zou iets wat op vorstelijk eerbetoon geleok, minder iu over eenstemming zijn met hare positie. De heer P. G. Tresling, hoofd der bekende steendrukkerij, onder de firma Tresling Co., te Amsterdam, is aldaar na een langdurig lijden over leden. Hij was de eerste in ons land, die den kleurendruk dienstbaar maakte aan de reproductie van schilderijen uit de oude Hollandsche school. Hij was ridder in de Eikekroon, de Frans Joseph- orde, de Kroon van Italië en officier in de Turksche Medjidió-orde. Het stoomschip „Koning Willem Hl," van Amsterdam via Atjeh naar Java, vertrok gisteravond van Suez. De gewoDe audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Morgen viert een der arbeiders bg de heeren Jan Zuurdeeg Zoon een zeldzaam feest, nl. zijn gouden bruiloft. Als jongen van 10 jaren in het jaar 1325 bij genoemde firma in dienst getreden, huwde hij, hetgeen in die woelige dagen meer gebeurde, vóór de loting der nationale militie. Gedurende de 58 jaren die hij bij zijne patroons werkt, was hij steeds voor allen een voorbeeld in beleefdheid, in orde en in goed werk afleveren, en Dog heden behoeft hij voor geen der jongeren onder te doen. Geen wonder dat zulk een arbeider dan ook door zijne meerderen geacht, bemind en zeer op prijs gesteld wordt. Hebben laatstgenoemden den dag, toen hij 50 jaar bij hen werkzaam was, niet onopgemerkt voor hem laten voorbijgaan, ook op zijn gouden bruiloft zullen zij Jan Turnhouten zijne hnisvrouw Maria Koorenhof zeer zeker de blijken hunner deelneming en belangstelling niet onthouden. Het lijk der vrouw, die dezor dagon, zonder dat men wist waarheen, hare woning en zes kinderen verlaten had en naar wie men sedert zoekende was, is hedennamiddag in de Bloemmarkt nabij de Yrouwensteeg drijvende gevonden. Een militair, die reeds vroeger gevangenisstraf had ondergaan wegen9 diefstal, heeft zich thans, na wederom met toestemming van den minister van oorlog in dienst te zijn getreden, te Leiden meestergemaakt van een kistje van een zijner kameraden, inhoudende ongeveer f 300, en is daarmede heimelijk vertrokken. Te Nieuw-Beierland kwamen in de af geloopen week twee gevallen van pokken voor, te Gonda één, te Leiden één en te Piershil één. Maandag-avond te halfelf liet devrouw van den herbergier C. R., wonende aan den Ringdijk, bij het stoomgemaal „de Lijnden," Haarlemmer meer, de brandende petroleumlamp vallen in een kleerkast. Het huis stond in een oogenblikin volle ▼lam en alles is totaal afgebrandalleen eene kist met papieren en geld is gered. Huis en inboedel waren verzekerd voor f 4800. Dat de groote hoeveelheid steenkool en vaten met teer, de geheele voorraad van „de Lijnden", geen vijf meters van het verbrande huis verwijderd, toch vrijgebleven is, mag bijna een wonder heeton. Aan het personeel der spuit en de leiding van den burgemeester, komt in dezen alle lof toe. Door de Haagsche politie is proces- verbaal opgemaakt tegen de 21-jarige vrouw K., verdacht van het ontvreemden van een gouden horloge en eenige andere gouden voorwerpen ten nadeele van een harer buren. Door het gerechtshof te 's-Graven- hage werd gisteren o. a. behandeld het hooger be roep van een vonnis der arrond.-rechtbank te Dor drecht, waarbij de landbouwer J. De J., wonende te Strijen, veroordeeld is tot eene boete van f 385, ter zake van overtreding der belasting op het per soneel over het dieustjaar 1882/83. Hij zon nl. in genoemde belasting hebben aangegeven twee paarden en wel vallende in de 3de kl. 2de soort, ofschoon hij meermalen was opgemerkt met een rijtuig op veeren te rijden, waarvoor twee paarden waren gespannen, waarvan de aangifte was nagelaten. De bekl. ontkende met andere, dan de door hem aan-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1