LEIDSCH DAGBLAD. Avond-editie. A"°. 7289. Dinsdag 2D November. A°. 1883. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frase* per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Offlciëole Kennlsfiferingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 22 Nov. 1883, des namiddags te twee uren. Funien ter behandeling 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 3. (216) •2°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de school •1de klasse N®. 1. (218) 3a. Idem van een Regent van het Gerefi Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (223) s0. Verzoek van het Bestuur der Leidsche Broodfabriek, orn een loozingskan^al te leggen. (217) 5°. Idem van P. Fontein, ter bekoming van grond bij de Zijlpoort. (219) Cn. Voordracht tot intrekking van de aan de Bouwmaat schappij Vreewijk verleende vergunning tot het leggen van een brug over de Wittesingelgracht. (220) 7J. Verzoek van L. Sillevis, tot ontheffing van de betaling van recognitiën. (221) 8°. Voordracht tot verkoop van grond der gedempte Bin nenvestgracht bij het Plantsoen. (222 en 227) 9°. Idem tot het verleenen van eene personeele toelage aan de onderwijzeres mej. J. G. Boon. (224 en 228) Ï(P. Verzoek van Mej. E. A. Lancel, orn ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse N°. 3. (226) 11°. Idem van J. Leutner, om een brug te leggen over de Zoeterwoudsche Singelsloot. (226) 12°. Idem van P. Van der Horst, om een stoep te leggen aan den "Witten Singel. (226) Burgemeester en Wethouders va,n Leiden brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 18D9 (Staatsblad n°. 80), op den 2Ssten November a. s. des middags te twaalf uren, op het Raadhuis een verga dering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter ver kiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van den heerMr. PAUXUS DU RIEU, die in 1884 had moeten aftreden, doch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct. 1883. E. KKT, Secretaris. LEIDEN, 19 NTovcmber. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. L. Yan Linden Yan den Henvell, geb. te Ylaar- dingen, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Climsch8 6n pbysiologi8che waarnemingen omtrent adonis ver- nalis en adonidine." Aan den gemeenteraad alhier is overgelegd een adres van den heer J. A. Yan Dijk, hoofd onderwijzer alhier, waarin hij in overweging geeft om aan mej. J. Boon, die, uitsluitend om het voordeel aan hare akte voor de Fransche taal ver bonden, overgeplaatst wenscht te worden naar de «cbool der 2de kl. voor meisjes, eene personeele toe lage te verleenen van f 100 'sjaars. Zoowel het Dagelijksch Bestuur als de plaatselijke schoolcommissie kunnen zich ten volle met dit voor stel vereenigen, zoodat wordt voorgesteld het toe te 6taan, te meer daar het behoud van mej. Boon aan de openbare school der 2de kl. voor jongens en meisjes zeer gewenscht is. Mede bestaat geen bezwaar tegen het verzoek ?an mej. E. A. Lancel om ontslag als derde onder wijzeres aan de openbare school der 3de kl. No. 3. Voorgesteld wordt dit met 1 Jan. a. s. eervol te verleenen. Be verzoeken van de heeren J. Leutner, eigenaar *an het perceel A No. 3211 aan den Zoeterwoud- scben Singel, gem. Zoetecwoude, en van P. Van der Horst, het eerste betreffende het leggen van een ^nggetje over een vóór genoemde woning zich bevin dende sloot, het tweede om een trottoir te mogen voor een te bouwen woning op een perceel tuingrond aan de Neksluis No. 121, hebben mede fut geene bedenkingen geleid, zoodat daaromtrent 'usgelijks gunstig wordt geadviseerd. Men schrijft nit 's-Hage aan het D. v. N. dftt er weder een nienw plan voor een universi teitsgebouw te Leiden is ontworpen, Ditmaal gaat Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vw 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte.,Voor het incuses- ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. men zwanger van het denkbeeld om niet de Ruïne te bebouwen, maar bet oude universiteitsgebouw af te breken en op die plaats en eenig omliggend terrein eon nieuw gebouw te stichten. De heer C. "W. Lancel, onderwijzer te Leiden, is te "Woubrugge voorgedragen ter benoeming als (hulp)onderwijzer aan de openbare school in het dorp aldaar. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen f 37, f 18.50, f 3.90, en f 2; de laagste f 36, f 18.50, f 3.70 en 1.95. Door milde bijdragen van vele ingezetenen der gemeente Oudahoorn zijn eenige dames in die gemeente weder evenals het vorige jaar in staat gesteld om aan ruim 200 kinderen van de openbare lagere school op hot a. s. St.-Nicolaasfeest eenige doelmatige cadcaux te geven en hen op denoodige versnaperingen enz. te onthalen. Het feest zal zeer waarschijnlijk plaats hebben op Vrijdag den 7den December a. s., in het logo- ment „de Vergalde "Wagen" te Alton, lage zijde. Bij het afdeelingsondorzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot vaststelling der bogrooting van de Algemeone Landsdrukkerij, dienst 1884, werd opgemerkt dat het eindcijfer dezer begrooting wel is waar eenigszins lager is dan dat der begrooting van het loopende jaar, maar dat dit lager cijfer moest worden toegeschreven aan de lagere prijzen van het papier en niet aan een zuiniger beheer. Yerhoogingen van vorschillende artikelen worden daarentegen voorgesteld, die geene algemeene in stemming vonden. Naar aanleiding van de vermeer dering van uitgaven wegens den toenemenden om vang van hot werk, vroeg men welke verhoogde inkomsten tegenover die meerdere uitgaven staan. De bij artt. 1 en 2 voorgestelde verhoogingen von den bij vele leden bezwaar en werden niet vol doende gemotiveerd geacht. In eene afdeeling word de wenach geuit dat de Regeering, nu bezuiniging dringend noodig is, deze verhoogingen zou uitstellen tot een gunstiger tijdstip, terwijl eenige leden het loon boven voldoende achtten. Vele leden achtten de verhooging van het maximum-pensioen van f 4 tot f 6 te groot. Zij vroegen welke reden de Regee ring had om dit maximum op 6 te stellen. Het eerste stoomschip, dat voor den "Wost- Indischen maildienst bestemd is, de „Oranje-Nassau", is Zaterdag-middag aan de werf van de koninklijke fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam te water gelaten. Het bevel over dezen bodem wordt opge dragen aan den heer Ten HarmseD, vroeger gezag voerder aan boord van de „Stella" der Koninklijke Stoombootmaatschappij. De heer Amersfoordt deelt in het Hbl. mede dat de beeren Rausomes, Head en Jiffenis, te Ips wich, aan onzen minister van koloniën ten geschenke hebben aangeboden drie ploegen uit hunne fabriek, geschikt voor gebruik op Java, om to worden uit gedeeld aan hen die hebben geleden door de uit barsting op Krakatau, en wier velden door puim steen tijdelijk onbruikbaar zijn geworden. Onmiddellijk nadat de „Soerabaia" Zaterdag- raiddag te Ylissingen op de werf „d$ Schelde", onder het gejuich eener talrijke volksmenigte met haar element had kennis gemaakt, werd op de werf het bord geheschen voor een nieuw stoom schip „Moorcock", evenals de twee reeds opstapel staande booten voor Engelsche rekening besteld. Door wijlen den heer L. Lippmann, gewezen consul-generaal van Luxemburg, is eene som van f 2000 gelegateerd aan de algemeene armen van Amsterdam. Het stoomschip „Limburg," van Rotterdam naar Java, is Zaterdag-middag van Suez vertrokken de „Samarang," van Rotterdam, arriveerde dien dag te Batavia. Tot de verbintenis, om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen, zijn, gerekend van 1 December 1883, toegelaten de navolgende 4 studenten in de geneeskunde, alss van de universiteit te Leiden, H. C. Knappert, C. C. Yermaas en J. Falkenburg; van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, C. H. Ter Laag; en zulks onder genot van premiën. - De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft H. Arntzenius, commies der pos terijen 2de kl., met 1 December a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor to Yoorschoten. Gemeurd Het orchestrion uit den wintertuin op de Breestraat is sedert het begin dezer maand ver vangen door een werkelijk orkest, althans op Zondag-avond. Reeds driemaal deden eenige leden der stafmuziek van het vierde regiment infanterie met hunne strijk- en enkele blaasinstrumenten zich hooren. Ook gisteravond, toen de voornaamste musici or van, van halfacht tot halfelf een pro gramma van tien nummers ten gehoore brachten, met nog enkele nummers tot toegift. Het publiek was, trots de vooraf aangekondigde verhoogiög van consumptie, zeer talrijk en smaakte iu de uitvoering blijkbaar veel genoegen. Aangezien de tuin meor voor het gezicht dan voor het geluid is gemaakt, bleek dat de acoustiek er te wenschen overlaat, zoodat niet alle nommers tot hun recht kwamen. Toen gistermorgenna het eindigen der godsdienstoefening in de Marenkerk, de jongens der Kweekschool voor Zeevaart do kerk verlieten, had een knaapje, K. genaamd, de onvoorzichtigheid achteruit te loopen. De jongen meende zoodoende tegen het aldaar staand ijzeren hek te stuiten, maar het ongeval wilde dat hij juist in het open gedeelte terechtkwam, met het gevolg dat hij het onderst boven in het water viel. Een der Janmaats trok in een oogwenk zijn bais uit en had ongetwij feld den drenkeling nagesprongen, zoo niet een ander reeds bezig was dezen, door het toesteken van een regenscherm, naar den wal te trekken en het geluk had den jeugdigen knaap zoodoende be houden op het droge te bropgen. In de afgeloopen week - zoo meldt mon ons uit Katwijk aan Zee - zijn aldaar aange komen de schippersW. v. d. Plas, reoder L. Par le vliet, met 200 kantjes pekel- en 28,800 stuks steurharing; Jb. Zwaan, reeder H. v. d. Marei, met 147 kantjes pekel- en 6200 stuks steurharing H. De Jong, reeder N. Haasnoot, met 165 kantjes pekel- en 30,000 stuks steurharing; Jb. v. d. Plas, reeder D. Zwanenburg, met 143 kantjes pekel- en 5200 stuks steurharing. Schipper J. Yan Duivenbode, reeder D. D. Oawe- hand, is ternggekomen met verlies van twintig netten, veroorzaakt door het wegzinken derbreols. Een drietal schuiten zullen bij gunstig weer nog op de visscherij uitgaan. Yoor pekelharing werd f 24.10 a 24.80 per ton, voor volle steurharing 17 a 24.10 en voor ijle steurharing f 12 a 16 per 1000 stuks besteed. Men meldt ons uit Haarlemmermeer dat Zaterdag-morgen omstreeks acht uren door de golf der stoomboot een turfdchuitje, liggende aan de Stille Zijde der Ringvaart aan den Bennebroeker- weg, oostzijde, werd losgerukt en naar de andere zijde dreef; deze schuit had reeds sedert Donderdag avond aan den wal gelogen zonder dat er iemand opmerkzaam op werd. Iemand besloot een onderzoek in te stellen en bemerkte in de roef twee personen in eene zittende bonding, die door kolendamp ge^ 8fikt wareD, wijl een vuurpot voor hen stond. Het

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1