LEIDSCH DAGBLAD. ft0. 7288. Maandag 19 November. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: loer Leiden per 8 maaadenL10. Franco per posu1.40. Aisooderlgke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRUS DER ADYERTEHTIEK: Vu* 18 regels 1.08. Iedere regel meer 0.1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inc*sse«r ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 17 November. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan do Provinciale Staten eene missive ingezonden over de vaartverbetering. Den 6den dezer was er bij de Staten ingekomen een schrijven van den minister van waterstaat enz. Ged. Staten meenen dat de opmerkingen, die de minister omtrent het plan der vaartverbetering in het midden brengt, ze9r gemakkelijk voor oplossing vatbaar zijn. De hoofdstrekking van 's ministers schrijven is echter de mededeeling dat ZExc., hoewel bij meent dat de belangrijkheid van het werk onderstenDiüg van 's Rijkswege zou kunnen rechtvaardigen, even wel dan slechts geneigd zou kunnen worden be vonden tot dat einde subsidie aan de Staten-Gene- raal voor te dragen, indien gelijkelijk daarmede het tot stand komen der vaartverbetering tusschen het IJ en de Zuid-Hollandsche rivieren en stroo men verzekerd kon worden. De minister wenscht daarom dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met die van Noord-Holland in overleg treden om trent de verbetering van den waterweg Rotterdam- Amsterdam. Ged. Staten merken op dat door de Staten van Noord-Holland een besluit is genomen, waaruit blijkt dat het overleg noodeloos tijdverlies zou veroorza ken. In dezen stand der zaak schijnt overleg, dat trouwens door het gewestelijk bestuur in Noord- Holland niet aangenomen zou worden, doelloos. Bo;a«ndien is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp hangende, waarbij de wetgevende macht geroepen wordt uitspraak te doen over het hoofdverschil dat de beide gewestelijke besturen verdeeld houdt, de verbinding tusschen Gouwe en IJsel. Behandeling van dit ontwerp schijnt Ged. Staten toe de eerste stap tot de oplossing dezer zaak te zijn en een spoedige behandeling daarom ten zeerste gewenscht. Gedep. Staten stellen voor den minister dringend in overweging te geven, hiertoe mede te willen werken. Zij verzoeken der vergadering der Staten hen te willen machtigen in hunne beant woording van den brief des ministers ten aanzien van de vaartverbetering tusschen het IJ en de Zuid-Hollandsche stroomen, het bovenstaande te kennen te geven. Blijkens de voorloopige verslagen over de voorstellen der Regeering vond eene tijdelijke ver sterking van 's Rijks middelen in beginsel bij vele leden instemming. De groote meerderheid verklaarde zich tegen de Regeerin? orstelïen als één geheel beïchouwd. Van de mastten die tot verh de thee en dea a cc ij as bezwaren, ofschoon zich de voorstellen ont- invoerrecht op trlleerd de minste tegen bedenkingen deden hooren. In verhooging v au het maximum der opcenten op de grondbelasting zagen sommigen een stap in de goede richting. Anderen keurden haar ten sterkste af. Algemeen beschouwde men de terugneming van 7s van het personeel door het Rijk in verband met het equievalent aan de gemeenten onaannemelijk. Wegens de geringe instemming met de Regeerings- voorstellen in haar geheel, wenschten eeüige leden splitsing van het wetsontwerp in zoovele voorstellen als het nieuwe middelen of verhoogingen inhoudt. De meerderheid der leden zag in herstel der graan- en meelrechten een eersten stap op een verkeerden, hoogst gevaarlijken weg. Zij vreesden daarvan stij ging der broodprijzen ten nadeele van de minge- goede klassen. Een deel der leden wilde in herstel van graan- en meelrechten heruiten. De groote meerderheid achtte wederinvoering der rechten op hout in strijd met het beginsc van vrijlating van grondstoffen en nadeelig voor den scheepsbouw. Over de voor gestelde verhooging van het invoerrecht op thee waren de gevoelens verdeeld. De voorstanders von den haar niet buitensporig, zagen daarin geen protectie of belemmering van den handel. De meeste leden hadden geen overwegend be zwaar tegen verhooging van den accijns op het gedistilleerd en sommigen zagen zelfs niet tegen meerdere verhooging op. De meeste leden verklaar den geene buitengewone opcenten op het personeel te kunnen bewilligen, zoolang deze belasting in het bijzonder neringdoenden onevenredig bezwaart. Nagenoeg algemeen achtte men opcenten op het successierecht volslagen ongeschikt voor eene tijde lijke belasting. Andere denkbeelden ter versterking van 's Rijks middelen werden in verschillende afdeelingen aan gegeven, o. a. een vergunningsrecht op verkoop van tabak, eene betere regeling van den suiker accijns, verhooging van den wijnaceijns, verhooging van invoerrechten op buitenlandsche artikelen, het meer productief maken der Staatsloterij enz. Behalve alzoo over het regeeringeontwerp, is ook o?er het voorstel der vijf leden het oordeel van de meerderheid in de afdeelingen ongunstig. Het oordeel van de meerderheid der afdeelingen is niet altijd het oordeel van de meerderheid der Kamer, maar de bezwaren zijn zóó vele, dat voor een aanneming van een der beide plannen niet veel kans bestaat. Blijkens telegram van den agent en consnl- generaal der Nederlanden te Alexandrië, is door hem van de Indisohe regeering hot telegraphisch bericht ontvangen dat de cholera, sedert den lsten November jl., uit Groot-Atjeh is ver dwenen. (St.-Ct.) Z. M. heeft den kapt. ter zee P. Ten Bosch, thans belast met het bevel over Zr. Mb. schroef- 8toomschip „Tromp", op reis tot het doen van een oefeniDgstocht, met 1 Dec. a. s. benoemd tot adju dant in buitengewonen dienst van den Prins van Oranje, met bepaling dat bij na terugkomst ki het vaderland, den dienst bij Z. K. H. zal aanvaarden en in afwachting daarvan als gedetacheerd van Zr. Ms. militair Huis zal worden gevoerd. Gemengd ft ieuwd. Den ingezetenen van Leiden en nabu rige gemeenten wordt kennis gegeven dat gisteren alhier gepasseerd zijn en door tusschenkomst der politie de gemeente verlaten hebben eenige in een wagen wonende vreemdelingen, van wie bekend was dat zij in andere plaatsen hadden getracht onde voor nieuwe zilveren stukken te wisselen. Met het oog op hetgeen vroeger door dergelijke lni bij zulk wisselen is verricht, kan het waar schijnlijk goed zijn voorzichtigheid aan te bevelen. Door de politie alhier is heden aan gehouden de persoon van H. J. E., die zich te Amsterdam vermoedel aan diefstal van goederen heeft schuldig gemaakt. Gisteravond is aan de Schrijvers- brng bij ongeluk van zijne schuit te water gevallen een schipper, die echter onmiddellijk door den aldaar gestationeerden brugwachter De G. en eenige schip pers weder op het droge werd gebracht. De commissaris van politie to Leeu warden vestigt er de aandacht op dat in den nacht van 5 op 6 November jl. te Leiden en later ook te 's-Gravenhage inbraak gepleegd is, nagenoeg onder gelijke omstandigheden als te Leeuwarden en Franeker. Het vermoeden dat men te doen heeft met een en denzelfden persoon, vindt grond o. a. in de afmeting van den gebezigden beitel. In de Haarlemmermeer is afgebrand het huis van C. Korsman Jr., Kruisweg bij de Cruquiu8. Van den inboedel zijn slechts een bed, twee dekens en een kachel gered. Het huis was verzekerd voor f 600, de inboedel voor f 400. De oorzaak van den brand is onbekend. Door den wachtmeester der maréchan- sée te Scheveningen is aldaar een man aangehouden, die op een aanslagbiljet der personeele belasting den naam van den rijks-ontvanger had nagemaakt en het te storten geld zich had toegeëigend. Men meldt uit 's-H ertogenbosch dat het water gisteren weder langzaam vallende was; de deuren van de schutsluis te Crevocoeur zijn tot lossiDg van water in de rivier de Maas weder geopend. In een tnin te Berg-Ambacht staan thans nog onderscheidene frambozenstruiken met rijpe vruchten beladeD. Ma andag-avond ongeveer 10 uren kwamen eenige boerenjongens uit de buurtschap Espeloo bij de veldwachters te Halten met de boodschap dat aldaar een vreemdeling bij de wed. J. A. Stoevenbold was gekomen, waar men hem eene plaats in de schuur had verleend. Bij nader inzien echter, in verband met den moord te Heinoo, had men zich bevreesd gemaakt en het raadzaam geoordeeld de politie te waarschuwen. De veld wachters gingen daarop den vreemdeling ondervragen en brachten hem in verzekerde bewaring. Den volgenden dag is hij voor den burgem. verschenen. Hij geeft voor te heeten Heinrich Schiebel, oud 24 jaren, geboren te Hessen (Duitschland), en zegt boerenknecht te zijn, waar hij echter niet naar uitziet; hij was Det gekleed in het zwart met een pbantasiehoedje. Hij had niets bij zich dan een klein sleutelje en 32 centen, en was zonder papieren. Als geen middel van bestaan hebbende, is hij ter beschik king van den officier van jnstutie te Almeloo gesteld. Thans hoort men te Halten dat een Duitscher, netjes gekleed, verdacht wordt gehouden van mede plichtigheid aan den moord te Heinoo, en dus be staat er eenig vermoeden dat de aangehouden per soon deze medeplichtige is. Naar het Utr. Dbl. verneemt is de op de suiker fabriek te Lemele werkzame broeder van den per soon die verdacht wordt van den moord te Heinoo, met vermomde rijksveldwachters naar Duitschland vertrokken, om te trachten dien persoon aldaar op te sporen. De vermoedelijke moordenaar, die al zooveel op zijn boekje heeft, moet onder valschen naam en met valsche papieren in Daitschland werkzaam zijn. Stormen in Amerika. - Zware stor men hebben verleden ZoDdag en Maandag op de groote Amerikaansche meren en langs de Atlantische kust gewoed, waardoor vele onheilen zijn aangericht. In de Cheeapeake-baai zijn vijf oesterschepen ver gaan en daarbij dertig personen omgekomen. Bij LoDg Island vergingen drie gesleepte steenkoolbooten en verdronken acht opvarenden. Yoorts hebben langs de kust omstreeks twintig schoeners schipbreuk ge leden, welker bemanning echter gered werd. Op het Huronmeer verdronken twee schepelingen en ter hoogte van Erie drie visschers. In de tunnel van d e n s p o o r we g b ij Montbri8on werd het vreeseiijk verminkte lijk van een priester gevondeD. Men denkt dat hij uit den waggon gevallen is en dat hij door een trein, die van den anderen kant aankwam, werd overreden. De overledene, de abt Coindet, was eerst 30 jaren ond. Hg was naar Lyon gegaan om zijne familie te bezoeken. Iemand, die hard had moeten loopen om den trein te Cambridge te halen, kreeg, zoodra de trein in bewegiDg kwam, een beroerte en stierf. De „Francis Smith", gaande van Cof- lingwood naar Toronto, is verongelukt. Mon vreest dat allen aan boord (100) zijn omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1