In den loop dezer week hadden bij eenige ingezetenen te Elburg inlegeringen plaats van een garnisaire, wegens achterstallige belasting op de honden. Dit heeft zoo gunstig gewerkt dat ieder nalatige zijne verschuldigde belasting onmid dellijk voldaan heeft. De kleederen van een zesjarig meisje te Bensichem, dat, terwijl de ouders afwezig waren, aan de kachel raakte, zijn in brand gevlogen. Men vreest dat het kind zal sterven. Weder wordt een storm aangekon digd en wel tusschen heden en Zondag op de Noord-Eogelsche en Noordsche kusten, met vlagen uit het Z.-Westen tot hot N.-Westen, mogelijk met sneeuwbuien. Eene dame, die te Londen woont, is in het bezit van Luthers trouwring, welke hem waarschijnlijk door Catharina Yan Boren werd ge- sohonken. In den ring zijn gegraveerd de woorden „D Martino Luther, Catharino v. Boren 13 Jnnii 1525." De tegenwoordige eigenares erfde don ring van haar vader, die dien van zijn oom erfde. Deze stierf op 69-jarigen leeftijd en was van eene oude Wittenbergsche familie. Te Yenetië hebben drie jonge mois- je8 zich in de Lido verdronken; ze hadden hare moeder verloren. Een was zwak van gezicht, de tweede leed aan toevallen en deze beiden begingen zelfmoord uit melancholie. De derde, een zeer schoon meisje, verdronk zich alleen ter wille van hare zusters. In Dorsetshire heeft Zondag 11. een hevige sneeuwstorm gewoed. De sneeuw viel ettelijke duimen dik. Sedert eenige dagen deel en de Engel- sche bladen berichten mede omtrent zonderlinge feiten, die te Shrewsbury zouden plaats grijpen. Op eene pachthoeve aldaar zouden namelijk tal van voorwerpen, stoelen, tafels, laarzen, kleederen enz., uit eigen beweging allerlei evolutiën maken, in de hoogte vliegen, zich verplaatsen enz. Een meisje, dat op die pachthoeve gediend h9eft, zekere Emma Davies, wordt gezegd daarvan do oorzaak te zijn en eene geheimzinnige aantrekkingskracht op die voorwerpen uit te oefenon. Zekere madame Genuit, die den 3den Juli 11. te Parijs op klaarlichten dag, meenendeop haren man te vuren, den horlogemaker Emile Le grand op de openbare straat met vijf revolver kogels doodschoot, heeft thans voor het hof van assises der Seine terechtgestaan en is door de ge zworenen vrijgesproken. De beschuldigde bleek ter terechtzitting hare vergissing diep te betreuren, maar maakte er tegenover haren man, als getuige tegenwoordig, volstrekt geen goheim van dat het haar leed deed, niet hem in plaats van Legrand getroffen te hebben. Het O. M. had veroordeeling geëischt zonder verzachtende omstandigheden. De houding van Genuit, die zich zeer cynisch en min achtend gedroeg, schijnt veel tot de beslissing der gezworenen te hebben bijgedragen. Deze „nieuw- Boortige heldin" is dus vrijgesproken op grond dat zij wel het opzet gekoesterd had om haar man, maar geenszins er aan gedacht had, Legrand om te brengen. Op het jongste congres van Russi sche natuurkundigen, te Odessa gehouden, las prof. Briiuner van Praag in de eerste zitting der sectie voor de chemie eene memorie voor over de door Mendelejef gevonden wet betreffende het atomisch gewicht van eenige zeldzame scheikundige zelfstan digheden, toen een der congresleden opstond en om inlichtingen vroeg. „Ik verwijs u naar het werk van prof. Boutlerof, dat op dit punt een werk van gezag is", antwoordde prof. Braaner. De iBter- pellant dankte voor de verwijzing en voegde er op bescheiden toon bij: „Ik ben prof. Boutlerof." Daverend gelach en toejuichingen van het publiek, terwijl Boutlerof door zijne ambtgenooten werd ge- lukgewenscht, die hem voor de volgende zitting het voorzitterschap aanboden. In een der waggons van den trein van Londen naar Brighton voeden de conducteurs bij de aankomst te Brighton dezer dagen eene welgekleede jonge dame in bewusteloozen toestand. Er waren twee leege fleschjes in den waggonin een daarvan was ether geweest. De jonge dame werd uit den waggon gedragen en men liet een dokter halen, die verklaarde dat zij chloroform had ingeademd. Zij werd uit haar slaap opgewekt, maar weigerde haar naam of adres op te geven, of te zeggen wat er in den trein was gebeurd. Voorloopig is zij in het ziekenhuis; zij zal, als ze hersteld is, voor het gerecht verschijnen, beschuldigd van poging tot zelfmcord. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren do beraadslaging over het wetsontwerp op het lager onderwijs hervat. De heer Ferry antwoordde, op eene vraag van den heer Lanessan, dat de discussie over de begrooting niet mag vertraagd wordeD, want hoofdstuk II van het ontwerp op het lager onderwijs staat met de quaestie van het budget in verband. (Toejuiching.) Een door den heer Lanessan voorgesteld amendement werd met 357 tegen 75 stemmen verworpen. De Senaat heeft mede een aanvang gemaakt met de discussie over het wetsontwerp op de spoorweg- overeenkomsten. De heer De Freycinet erkende dat deze overeenkomsten door de verandering in den financiëelen toestand sedert 1878 noodzakelijk ge worden zijn, maar verklaarde zich tevens overtuigd, dat het evenwicht op het budget spoedig zou her steld worden. De heer Buffet noemde deze bewering optimistisch. De heer Tirard erkende dat inkrimping der uitgaven noodig is, maar verzekerde dat het tegenwoordig budget op goede grondslagen is ge vestigd. In de couloirs der Kamer werd verzekerd dat de commissie voor het Tonkin-krediet gisteren door de afdeelingen is benoemd. Onder de leden dezer commissie telt men drie voorstanders van het beschermheerschap over Tonkin, en twee die zich wenschen te bepalen tot het inbezithouden der Delta; niettemin zijn zij voor de verleening van het krediet en zelfs voor eene verhooging daarvan, nadat de regeering ophelderingen zal gegeven hebben. Verscheidene leden, o. a. de heer Rivière, ver langen categorische verklaringen. Een van de leden der commissie is voornemens een votum van afkeuring voor te stellen, indien de verklaringen der regeering onvoldoende mochten zijn. Een dor leden is tegen elk krediet gestemd. De markies De Lasteyrie, lid van den Senaat, is overleden. Hij was een kleinzoon van Lafayette en een zwager van De Rémusat, en trad reeds vroeg in het politieke leven. In 1852 werd hij door het keizerrijk gebannen. Na weldra weer terugge keerd te zijn, werkte hij ijverig in de „Revue des deux Mondes" en werd in 1871 weer afgevaardigde. Hij was een warm voorstander der Republiek. De kroonprins van Portugal is te Parijs aan het Hotel Continental afgestapt en zal er eenige dagen vertoeven. Men zegt te Nieuw-York dat de regeering van Haïti voorstellen heeft gedaan aan Frankrijk om Haïti te annexeeren. Gri-oot-Biritaniiië. Aan de „Pali Mall Gazette" wordt uit Kaapstad van den 13den geseind: De bevelvoerende officier aan de grens meldt dat twee benden stroopers, elk van vijftig man blanken en inboorlingen, de hoeven aan gene zijde der grens van West-Griqualand plunderen en de blanke pachters, vooral die in de Transvaal en Stellaland, van alles berooven. Zibebu moet in twee gevechten met Zulu- stammen groote verliezen hebben geleden en veel van zijn prestige hebben verloren. Een telegram aan de „Daily News" bevestigt het gerucht omtrent de nederlaag der Egyptische troepen in Soudan. De Fransche consul te Khartoum, te Caïro ge komen, bracht een bericht mede dat de Engelscho consul te Souakim, Mocrieff en vier Grieken in een opstand aldaar gedood waren. Z uid-Afrtka. De Kaapsche mail brengt niet veel nieuws mede. Het belangrijkste is dat er te Pretoria officieel bericht door de regeering is ontvangen dat majoor Machado, thans bezig met. het opnemen der spoor- weglijn van Pretoria naar de Partugeesche grenzen, order heeft om, zoodra hij met dit werk gereed is, een begin met den aanbouw van het Portugeesche gedeelte van den spoorweg naar Delagoa-baai te maken. Hoe bezwaarlijk - zegt de „Zuid-Afrikaan" - het ook voor een staat als de Z.-A. Republiek is om geld op te nemen on kapitaal binnen te lokken, tocli gelooven wij dat als er maar een deel der spoorweglinie gereed is die het land met zijn natuur lijke haven verbinden moet, de rest niet lang op zich zal laten wachten. Te Pretoria is door den waarnomonden Staats president Jouberfc de eerste steen gelegd van een kerkgebouw voor de Hervormde Gemeente, dat in gothiscben stijl zal opgebouwd worden en de eerste artistiek gebouwde kerk in de Transvaal zal zijn. Teïegrrammen. LONDEN, 15 November. De „Times", bevat een oogenschijnlijk officieus hoofdartikel, waarinde inhoud van de memorie der Boeren aan de regeering breedvoerig wordt uiteengezet. De memorie is in vorm uiterst gematigd, maar de Boeren staan vast op hunne rechten en protesteeren tegen de conventie van Pretoria, welke niet ontstond door vrije onder handelingen, maar afgeperst werd. De Boeren wer den wel is waar gehoord, doch met hnnno bezwaren werd geene rekening gehouden. De conventie was eenzijdig en week in gewichtige onderdeelen van de voorloopige schikking bij den wapenstilstand af. De memorie betoogt dat de wer king der conventie gedurende twee jaren hare onuitvoerbaarheid aantoonde. De conventie behoort vervangen te worden door oen nieuw, na behoorlijke onderhandelingen ge sloten tractaat, gebaseerd op dat van Zandrivier, hetwelk de Transvalers betoogen dat nog steeds rechtskracht heeft. Betrekkelijk de schuld aan Eoge- land willen de Transvalers aan alle billijke eischen voldoenevenzoo willen zij waarborgen geven voor goede behandeling der Kaffers en vrijheid van handel. De „Times" gelooft dat een bevredigende schikking zal gevonden worden. De Transvaalsche deputatie heeft haar ver trek naar Schotland voor onbepaalden tijd uitgesteld. HAMBURG, 15 November. De heer Yon Giers heeft dezen morgen zijne reis naar Montreux voortgezet. BRUSSEL, 15 November. Een telegram aan de „Indépendance" meldt dat de keizer van Oostenrijk het volgend voorjaar een bezoek te Madrid zal brengen. WEENEN, 15 November. De „Wiener Zeituog" bevat een schrijven van den keizer aan den minister president Taaffe, waarbij tegen 4 December ds Rijksraad bijeengeroepen wordt. ANTWERPEN, 15 November. Trekkingleening 1874. No. 323934 fr. 100,000; No. 299472 fr. 2000; No. 47635 fr. 1000; Nos. 294716 en 673052 elk fr. 250; Nos. 31162, 169405, 204080, 204326, 285211, 339507, 423723, 440917, 459546 en 477173 elk fr. 150. BERLIJN, 16 November. De kroonprins heeft hedenmiddag, vóór zijne reis naar Spanje, afscheid genomen van den keizer; deze laatste is naar SpriDge bij Hannover vertrokken om daar te jagen. LONDEN, 16 November. De raad der ministers zal morgen beraadslagen over de Transvaalsche quaestie. LEIDEN, 16 November, De verwachting voor morgen iszuidwestelijke wind, regen, wellicht sneeuw. Aanstaanden Dinsdag zal de tweede vergade ring van de Staten dezer provincie worden gehouden. Reeds zijn de rapporten der Commission, in wier handen de ingekomen stukken zijn gesteld, ontvangen en aan de leden rondgedeeld. Nopens de aanvrage van het bestuur der ver- eeniging „de Practische Ambachtsschool te Leiden," adviseert de commissie om de gevraagde jaarlijksche toelage van f 2000 te verleenen, mits de be perkende bepaling van art. 25 der Statuten, om als leerling dier school te kunnen worden aange nomen, wegvalt. Ten opzichte van de voorstellen betrekkelijk vaart8verbetering stelt de commissie voor: lo. Gedep. Staten te machtigen tot het instellen Yan een nader onderzoek over de richting van een nieuw kanaal naar 's-Gravenhage (overeenkomstig het verlangen van den gemeenteraad van 's-Gravenhage) en 2o. om, indien na afloop van dat onderzoek mocht blijken dat zich geene technische bezwaren tegen de uitvoering verzetten en de Raad van 's-Graven hage zich wil verbinden om boven en behalve de bijdrage, in het besluit der Staten van 24 Juli genoemd, de kosten door de voorgestelde wijziging veroorzaakt, te vergoeden, namens de provincie die verbintenis aan te nemen en bij de verdere voor bereidende werkzaamheden op de bedoelde wijzi ging te letten. Ten aanzien van hot met de gemeente Leiden gerezen geschil stelt de commissie voor, Ged. Staten te machtigen om, zoo de gemeenteraad van Leiden zijn besluit van 4 Oct. jl. mocht herzien en er eene wijziging gebracht worden in de verbintenis wat punt 3 betreft, - de alzoo gewijzigde verbintenis der gemeente Leiden, namens de Provincialo Staton ten behoeve dér provincie aan te nemen. De commissie belast met het onderzoek van do waterschapsregleraefiten, stelt de goedkeuring vao

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2