aan het Haygenspark tc 's-Hage. Een paar agenten pakten de dames op. Bij arresten heden door het gereohts- hof te 's-Gravenhage gewezen, zijn veroordeeld J. D., te Leiden, ter zake va» valsohheid in een anthentiek geschrift (een bewijs van goed gedrag) •D het gebrnik maken daarvan, tot 3 maanden «enzame opsluiting en twee booten van 50; - J. G. A. S., te 's-Gravenhage, wegenB valschheid in een onderhandsch geschrift, het gebrnik maken daarvan en bedrieglijke oplichting tweemalen ge pleegd, tot 2 maanden eenzame opsluiting, twee boeten van f 50 en twee van f 25, - en J. G. H., te Botterdam, ter zake van diefstal van eene hoe veelheid steenkolen van eene hem als bediende van een voerman ten vervoer toevertrouwde partij, tot 6 maanden eenzame opsluiting; - terwijl P- v. d. V., te Krniningen, beschuldigd van het afleggen van valsch getuigenis in eene civiele zaak, bij ge mis aan voldoend bewijs werd vrijgesproken. Op de veemarkt te Botterdam (niet- verdachte gedeelte) zijn door rijksveeopzichters vier runderen in beslag genomen, welke na onderzoek door den plaatsvervangenden districts-veearts, den heer Poels, lijdende werden bevonden aan de be smettelijke tongblaar. De runderen zijn aangebonden en tegen de veehouders, aan wie ze toebehoorden, is proceB-verbaal opgemaakt. In de drie laatste dagen kwamen te Oud-Beierland 19 nieuwe gevallen van pukken voor, terwijl 5 personen aan de ziekte overleden. Door de politie te Haarlem is aange houden en gevankelijk naar Amsterdam overge bracht de 15-jarige J. H., scheepsjongen aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Was senaar," sedert eenige dagen van verlof achter gebleven. Op de paardenmarkt to Gorkum heeft een man uit Waspik een slag van een paard bekomen, waardoor hij eenige oogenblikken later, nog vóór hij in het gasthuis was opgenomen, over leed. Nog een ander is door hetzelfde paard ge troffen, doch met minder ongelukkigen afloop. In het gehucht Nagelbeek (Limb.) is een alleenwonend man door verstikking omge komen. Hij had de onvoorzichtigheid gehad zich ter ruste te leggen in een vertrek, waar een ge opende kachel stond te branden. Een kat, die in hetzelfde vertrek vertoefde, trof het lot haars meesters. Het verhaal van het te Arnhem ont- voerde en vau hare kleederen beroofde meisje is eerBt nu gebleken een verzinsel te zijn. Zij heeft aan de politie heel wat last veroorzaakt. Een der gebruikelijke kermisver- makelijkheden, eene snijpartij, heeft dit jaar ook te Ootmarsum niet ontbrokeneen fabrieksarbeider sneed een vrachtrijder het gelaat van oor tot mond open en nam daarop naar Prnisen de wijk. Kapitein Hutton, de gezagvoerder van het op 13 dezer van Botterdam te Huil aan gekomen stoomschip „Seagull", rapporteert dat bij het afvaren van de rivier de Maas, do 23-jarige matroos Thomas Penny, van Greenock, over boord gesprongen en verdronken is. Nieuw-York zal eerstdaags plechtig en met groote feestelijkheid den gedenkdag vieren, waarop vóór honderd jaren de laatste Engelsehe troepen de stad verlieten. Deze „Evacuation Day" valt op den 25sten November. In de Bussische provincie Kars iseene groote spoorwegbrug over de rivier Arpatschaw ingestort. Verscheidene menschen en dieren, die er zich op bevonden, vielen in het water en verdron ken. De brug was eerst twee jaren geleden vol tooid. Zij had ruim 700,000 roebels gekost. De Belgische minister van financiën heeft in de begrooting, die oorspronkelijk sloot - of liever niet sloot - met een tekort van ruim 26 millioen, eenige wijzigingen gebracht, waardoor het tekort verminderd is tot 16 millioen. Een oud-gediende, wonende te Alby (Frankrijk), schoot den heer Jacques Bonnery op drie meter afstands een kogel door het hoofd, met het gevolg dat het slachtoffer spoedig aan de be komen wonden overleed. Daar er geen enkel motief tot deze daad van geweld kan aangevoerd worden, veronderstellen enkelen dat de ex-soldaat, die onder den invloed van den alcohol verkeerde, slechts zijn vroeger bedrijf nog eens de noodige eer wilde bewijzen en daartoe don beklagenswaardigen Bon nery als mikpunt koos. De heer Victor S. V., overigens een ge acht ingezetene van Sottegem, heeft zijn zoon ver moord. De jongeling was als vrijwilliger in dienst by een regiment artillerie. Waarom de vader zich tot moordenaar van zijn zoon verlaagd heeft, is onbekend. BUITENLAND. FrankrUk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren verzekerd dat de radicale linkerzpde heeft beraadslaagd over de houding, welke door haar in de afdeelingen der Kamer moet worden aange nomen bg de benoeming der commissie voor het Tonkin-krediet. Besloten is om aan de regeering slechts dan het krediet te verleenen, wanneer zp vollediger ophelderingen over den tegenwoordigen toestand geeft. De gravin van Chambord heeft met hare hof houding het kasteel van Frohsdorf verlaten en zich naar Gratz begeven, waar zij voorloopig blijven zal. Het is niet te verwonderen dat men in Frank rijk de reis van den Duitschen kroonprins naar Madrid met leedwezen ziet. Frankrijk gevoelt zich geïsoleerd en is, wanneer nogmaals een oorlog met Duitschland mocht uitbreken, niet zeker dat zijne militaire kracht tegen den machtigen nabuur zou zpn opgewassen. Ignotue, die een paar artikelen in de „Figaro" heeft geschreven, drnkt de vrees uit dat spoedig weder een oorlog zal uitbarsten, en wellicht vindt zijne bezorgdheid in Frankrijk meer weerklank dan men vermoedt. Hij wenscht twee behoedmiddelen voor de republiekstabiliteit in het beheer van het leger en een verbond met eene der mogendheden. Dezelfde bezorgdheid drijft de „Kepublique Fran- caise" om koning Alfonso van Spanje in de zaak der ontvangst van den Duitschen kroonprins tegen over zijn ministerie te stellen. Die reis zal, vol gens het ministeriëele blad, aan het Spaansche ministerie, gesproten uit de dynastieke linkerzyde, groote moeilijkheden baren. De neiging van het volk is niet in overeenstemming met een politiek, welke het belang der dynastie stelt boven de tra dition des volks. Duits, t *lï 1 a ml. Luidens eene particuliere depeche heeft de Spaan sche ministerraad den wenseh geuit dat de Duitsche kroonprins bp zpne komst in Spanje te Valencia, maar niet te Barcelona aan wal zal stappen. De oorzaak hiervan is dat de ministerraad beducht is voor onaangename demonstraties van de zijde der Franschen, in laatstgenoemde stad gevestigd. Aan dien wensch zal te Berlijn echter geen gehoor wor den verleend, want men zegt dat de verwachting mag worden gekoesterd dat het Spaansche Kabinet macht genoog bezit, om den keizerlijken gast van het Spaansche hof ook te Barcelona voor beschimping te behoeden. Bij de laatste stormen zpn te Kiel goede diensten bewezen door eene duivenpost tusschen de lichtschepen in zee en het loodskantoor. De minister van marine heeft besloten, ook in andere havenplaatsen postduivenstations te vestigen. De Pruisische grootvorst Wladimir en zijne gemalin hebben op hunne terugreis naar St.-Peters- burg te Berlpn vertoefd en ten hove eene hartelijke ontvangst gevonden. Zoodra het bekend werd dat de kroonprins zijn weg naar Spanje over Genua nemen zou, is te Berlijn eeu schrpven van den koning van Italië ont vangen, om eene feestelyke ontvangst van den kroonprins te Genua aan te kondigen. De koning van Spanje zendt den kroonprins een Spaansch eskader te gemoet. Do kroonprins zal drie of vier weken uitblijven en misschien op zijno terugreis den koning vau Italië bezoeken. Spanje. De „Gaceta" zegt dat het onderzoek der treurige gebeurtenissen te Parijs op den dag der aankomst des konings van Spanje, welke in verzoenenden geest door de Fransche regeering zpn verklaard, bewyst dat in Frankrijk sympathie bestaat voor Spanje en zijn koning. De Fransche regeering betuigt in eene nota van deze hare genegenheid en de ge voelens daarin uitgedrukt worden bevestigd door de gewisselde diplomatieke nita's. De Spaanscho regee ring was van gevoelen dat "Wn einde moest worden gemaakt aan den bestaanden toestand, waarvan de langere duur in stryd zou zijn met de vriendschap- pelyke betrekkingen welke steeds tusschen de beide natiën hebben bestaan. De „Gaceta" deelt vervol gens de nota mede, waarin een vorhaal wordt gedaan van het bezoek deor den president den heer Gróvy afgelegd bjj den Spaanschen koning, welke nota bijna eenslnidond is met bet telegram door de „Agence Havas" des avonds van den 30sten September verzonden. Het blad deelt vervolgens mode de benoeming van den heer Serrano tot ambassadeur te Parijs. Een der eerbewijzen, welke den Duitschen kroonprins te Madrid wachten, zal zpn zijne be noeming tot kolonel-honorair van een Spaansch regiment infanterie, uit erkentelpkheid voor de be noeming van koning Alfonso tot kolonel-honorair van een Pruisisch Ulanen-regiment. Eeypte. Uit Aden is bij wijze van gerucht te Cairo de mededeeling ontvangen dat nog een Egyptisch detachement op 6 dezer bp Tokkar aangevallen en geslagen is, onder gelijke omstandigheden als bij de nederlaag van het Egyptische detachement tus schen Soeakim en Kassalor in de vorige maand. Do Engelsehe consul van Soeakim zou met de troepen zpn meegegaan, en sedert is niets van hem vernomen. Men acht hot mogelijk dat hij te Tokkar of Sincat zal zpn aangekomen. De bovenstaande geruohten vereischten echter bevestiging, vooral wegens de dagteekening van 6 November. Telegrammen. WASHINGTON, 14 November. In bet jaar- lijkech rapport van den minister van financiën be draagt de som der ontvangsten van het financiëele jaar 398,287,581 dollars, de som der uitgaven 265,408,137 dollars. PAKIJS, 14 November. Het gerucht liep dat de Fransche gezant te Madrid, Baron des Michels, de feesten ter eere van den kroonprins van Duitsch land niet zou bywoneD, te meer daar de gezant deze week alhier was. Hij is echter heden naar Madrid teruggekeerd en zal er tijdens de feesten blijven. PAKIJS, 14 November. Men heeft goede reden te gelooven dat markies Tseng hier gekomen is, voorzien van een ultimatum door de Chineesche regeering aan de Kepubliek gericht. Indien de Franschen Bac-Ninh en Son-Tay aan vallen, zal de ambassadeur het ultimatum overhan digen en zijne paspoorten aanvragen. LONDEN, 14 November. De avondbladen van gisteren bevatten phantasie-verhalen betreffende de samenkomst van Gladstone met de Trausvaalsche gedeputeerdenaangezien de inhoud vermoedelijk naar Holland is geseind, acht de depntatie waar schuwing daartegen gewenscht. Gewichtigs is er niets voorgevallen, dan wat reeds is geseind. Het grootste deel der 9tukken, houdende het betoog der Transvaalsche regeering ten gunste eener herziening van Pretoria, is hedennamiddag door de deputatie aan lord Derby ter hand gesteld. Dr. Kuyper keert naar Nederland terug. De heer Ilivas geeft in een brief aan den president van het comité der houders van Mexi- caan6che schuldbrieven kennis, dat, volgens door hem uit Mexico ontvangen bericht, door gerezen bezwaren eene schikking tot consolideering der EDgelsche schuld oumogelpk is gebleken. KOME, 14 November. Admiraal Delsanto is ta- noemd tot minister van marine. HAMBUKG, 15 November. De heer Von Giers is gisteravond laat hier aangekomen en werd aan het station door den Kussischen consnl-generaal ontvangen. LEIDEN, 15 November, De verwachting voor morgen iswind van oost tot zuid, vrijgoed weer. Tot leden der commissie voor de in 1865 alhier te houden maskerade zjjn door het studenten' corps gekozen de heeren Van der Hoeven, P. T. C. M. Bernhard, F. V. Engelenburg en A. Van Gennep, terwijl nog eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. W. M. Götte Van Delden en A. J. E. Diemont. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werd het debat over de Indische begroo ting voortgezet, waarbij de heer Keuchenis do wet telijke vaststelling der Indische begrooting en de verschillende plannen des ministers bestreed, ter wijl hij de wijze van uitvoering door de Regeermg van het Billitonvotura als tegen 's lands belang achtte. De minister Heemskerk bestreed namens be Kabinet den heer Keuchenius. De Koninklijke mach tiging voor een nieuw contract is noodig, maar daardoor is de transactie zonder prijsgeving ?fln

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2