Gistermiddag viel to N ij megendelood gieter H. v. K. nit een dakgoot, waarin hij werk zaam was; hij kwam op eene binnenplaats terecht en overleed kort daarna. Ook te Uithuizen is een kind van 5 jaren, dat met een ander van 3 jaren wat te lang door de moeder alleen te hnis was gelaten, in brand geraakt. Het was brandende den weg op- geloopen, waar het door bnren werd opgemerkt, maar toen dezen er bij kwamen, was er reeds van de kleertjes zoo goed als niets overgebleven en bet geheele lichaam met brandwonden overdekt. Ha verloop van enkele uren overleed het kind. Als een staaltje van moed en zelfbe- heersching, bij gelegenheid van den moord te Heinoo aan den dag gelegd, wordt het volgende gemeld Toen de moordenaars zich wilden overtuigen of hun slachtoffer, de zoogenaamde groote knecht, werkelijk dood was, hielden ze hem een brandenden luoifer onder den neus. De ongelukkige, die nog leefde, bezat tegenwoordigheid van geest genoeg om gedurende dien tijd niet adem te halen. Een boer van Oostwoud reed Maan dag-morgen naar de koeienmarkt te Hoorn. Onderweg vroeg een vreemdeling mee te mogen rijden. Het verzoek wordt toegestaan en alras loopt het gesprek over het vee en de prijzen der markt. Al pratende weet de vreemdeling aan den boer de mededeeliog te ontlokken, wie hij is en tevens dat hij twee koeien heeft verkocht aan den koopman B. en daarvoor op de markt f 400 zal ontvangen. Hoorn wordt bereikt; de vreemdeling stapt nit hetrijtnig en bedankt voor de vriendelijkheid, om spoedig daarna in het een of ander hoekje een briefje te schrijven, waarin door den boer wordt betuigd dat hij wegens ongesteldheid niet ter markt kan komen en daarom den koopman B. verzoekt, den houder van dit briefje betaling te geven. De valsche handteekening wordt er onder geplaatst, de koopman gezocht en de f 400 blijkt, toen de rechthebbende kwam, uit betaald te zijn. De bedrieglijke oplichter werd spoedig, maar tevergeefs, overal gezocht. Omtrent het schip „Hollandia", dat, van Harlingen gevaren, met eene lading vee, ge slacht vleesch enz., op den Theems is gezonkeD, hoort men dat van 500 schapen er 100 zijn gered, en ook een deel der koeienal de menschen zijn er goed af gekomen, doch het geslachte vleesch is weg. - De „Hollandia" is eene kolossale boot, vdóreenige jaren nieuw gebouwd voor de vaart op Harlingen, ia plaats van do oude „Lion", welke toen een andere vaart kreeg. Te Mareuil had iemand gewed dat hij vier 10-franksstukken zou inslikken, terwijl hij wjjn dronk. De ongelukkige dwaas won zijn wedden schap, maar stierf den volgenden morgen. Door eene aardbeving te Baza (prov. Grenada) zijn eenige huizen ingestort; niemand kwam om. - Te Buffalo viel een gebouw in, waardoor 4 personen omkwamen. Te Washington, hoofdstad der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, werd jl. Zater dag een standbeeld van Luther onthuld. Het aantal slachtoffers van de mijn- ontploffing bij Accrington blijkt 66 te zijn. Voorts verkeeren verscheidene gewonden in een bedenke- lijken toestand. Een algemeen geacht mijnopzichter, die den geheelen dag geholpen had bij de reddings werkzaamheden, kwam bjj het huiswaarts keoren door een ongeluk met zijn rijtuig om het leven. Men beijvert zich van alle kanten om de nage laten betrekkingen der slachtoffers van de ramp te helpen, door giften, weldadigheidsvoorstellingen enz. BUITENLAND. FrankrJJk. De Kamer van Afgevaardigden heeft, ondanks het verzoek om verdaging door mgr. Freppel inge diend, de zes eerste artikelen van het wetsvoorstel des heeren Paul Bert op het lager enderwijs aan genomen. De discussie over de artikelen 7 tot 43 is vervolgens, op verzoek van den heer Ferry, uitgesteld. Het voorstel van den heer Blancsubé, om het aantal leden der commissie voor het Tonkin krediet op 22 te bepalen, werd verworpen. De zitting is daarna opgeheven. Een Franschman, de burggraaf Do Bouthellier- Chavigny, gaat naar Dahomey, om het land te be reizen en, als het kan, voor Frankrijk traktaten tot stand te brengen als tegenwicht tegen den invloed van Engeland in die streken. Volgens de „Daily News" is in Tunis een geschil ontstaan tusschen de Franscho overheid en den Engelschen consul, wegens eene huiszoeking bij een Engelsch onderdaan, die verdacht werd wapenen te verbergen. De Britsche consul heeft tegen de schending van domicilie geprotesteerd. Dultsohlond. De kroonprins heeft zijn vertrek naar Genua en Madrid tot aanstaanden Zaterdag-morgen uitgesteld. De heer Von Giers had gistervoormiddag een langdurig onderhoud met graaf Von Hatzfeldt. Hij werd des namiddags door den kroonprins en daarna door den keizer ontvangen en gebruikte het mid dagmaal bij laatstgenoemde. Van Friedrichsrnhe zal de heer Von Giers zich rechtstreeks naar Montreux begeven (waar zijne dochter zich bevindt) en niet eerst naar Berlijn torngkeeren. Op de begrooting is eene Bom van 200,000 mark uitgetrokken tot ondersteuning van de nood lijdenden in bet Eifeldistrict. Groot-Britaiinië. De gisteren tusschen den heer Gladstone en de gedelegeerden der Transvaal gehouden bijeenkomst dnnrde een half unr. De heer Gladstone verklaarde dat hij zich gelukkig achtte met de deputatie kennis te maken en de redenen te vernemen, welke haar eene wijziging der conventie gewenscht deden voor komen. De heer Krüger betuigde den heer Gladstone zijn dank voor het gehoor, dat aan de deputatie verleend werd. Hij gaf eeno uitvoerige opsomming van de grieven en verklaarde den heer Gladstone dankbaar te zijn, omdat deze de Transvaal ver dedigd had tegen de onrechtvaardige beschnldigingen en vooral omdat hij een eind gemaakt had aan den oorlog. De heer Gladstone gaf in zijn antwoord de ver zekering dat in Engeland geen hardnokkige vijand schap tegen de Boeren bestaat. Hij gelooft dat, zoodra de natie de motieven en argumenten zal begrijpen, waarop de Transvaal haar verzoek grondt, veel van de bestaande geschillen zal verdwijnen en de vriendschap hersteld zal worden. Hij eindigde zijne rede met de verklaring dat aan de vertoogen der gedelegeerden bijzondere aandacht zal worden geschonken. De deputatie zal heden aan lord Derby een memorandum ter hand stellen, waarin hare voor stellen vervat zijn. Waarschijnlijk zullen de onderhandelingen bijna uitsluitend schriftelijk gevoerd worden. De hoofdambtenaar van het tolkantoor te Londen, naar Birmingham overgekomen, hoeft aldaar drie kiBten met helsche machines in beslag ge nomen. Deze voorwerpen waren gewikkeld in scha penvachten. Uit Durban wordt dd. 12 dezer aan de „Times" gemeld dat volgens berichten uit Tamatave, op Madagascar, de Hovas zich op zeven mijlen afstands van laatstgenoemde stad bevinden. Hun doel is het verder voortdringeu dor Fransche troepen te ver hinderen, die het voornemen schijnen te hebben Magokandrianowban, gelegen op don weg naar de hoofdstad, aan te tasten. Telegrammen. LONDEN, 13 November. De afgevaardigden van de Transvaal vertrekken nog deze week naar Edinburg. Onderweg zullen zij Lord Reay bezoeken, die hen daartoe uitnoodigde. De conferentie, heden tusschen den heer Glad stone en de Transvaalsohe gedeputeerden gehouden, had geen formeel karakter. De heer Esselen fun geerde daarbij als tolk. De heeren Krüger, Du Toit en Smitt zijn voor nemens, om, behalve aan Schotland, ook aan enkele provinciesteden in Engeland een bezoek te brengen. Omlrent den tijd, waarop deze bezoeken zullen plaats hebben, is nog niets bepaald. Alle Londenscbe dagbladen behalve de „Daily Telegraph" en „Morning Post", nemen het ver weerschrift van de Transvaalsohe afgevaardigden omtrent de Kafferquaestie over. De „Times", „Daily News" en „Daily Chronicle" bevatten daarenboven kottere of langere hoofdartikelen over hot onder werp. De „Times" blijft hoofdzakeljjk gunstig jegens de Boeren geBtemd. De „Daily News" vernoemt dat de Engelsche regeering heeft toegestaan dat de belangen van Mankoroane door den heer Mackenzie zullen ver tegenwoordigd worden, en verzekert dat sir Her cules Robinson de onderhandelingen niet zal bij wonen. PARIJS, 13 November. Een deel der verster- kingBtroopen is te Hongkong ontscheept en deze militairon worden, zoo meldt een depeche uit Hong kong, als redders ontvangen. Admiraal Courbet is nu in het bezit van de zoo verlangde artillerie en cavalerie en heeft de beschikking over 6000 man en 50 kanonnen, om Sontay aan te tasten. Van het voornemen om dadelijk een aanval op Bac- Ninh te doea, is afgezien; deze vesting zal niet ingesloten worden, alvorens Sontay en Hong-Hon zich hebben overgegeven. BERLIJN, 14 November. De heer Von Giers is hedenmorgen naar Friedrichsrnhe gereisd. Het „Journal de St.-PéterBbourg" zegt dat de reis plaats heeft ten gevolge van eene vriendelijke uitnoodi- ging van den beroemden leider der Duitsche poli tiek en dat zij ongetwijfeld zal bijdragen tot de bevestiging der uitmuntende betrekkingen tusschen beide rijken. LONDEN, 14 November. De „Daily NewB" deelt mede dat het onderhond der Transvaalsche gede puteerden met Gladstone even informeel was alB dat met lord Derby. Het blad ontkent dat Krüger in dit onderhoud de grieven der Transvalere heeft medegedeeld en dat Gladstone hem heeft geant woord over het waarschijnlijk spoedig verdwijnen der geschilpunten. Andere bladen deelen het verhaal van het be zoek mede, zooals gisteren werd geseind [en onder de rubriek Buitenland van dit nommer is mede gedeeld.] De „Daily News" voegt er bij dat de gedepu teerden bereid zijn aan de bewoners van Bechua- nenland de keuze te laten wien zij als souverein willen huldigen. De gedeputeerden zouden spoedig naar Schotland vertrekken. BELGRADO, 14 November. De opstandelingen, uit het district Zajzar verdreveo, namen de wijk naar Krajugeratz, waar zij de bevolking in opstand brachten, zich van vier kanonnen meester maakten en een voorlcopig bewind instelden onder leiding van Stanojevitch. De troepen vervolgden hen en versloegen hen na een gevecht van twee uren. Terzelfder tijd heeft een andere troep opstande lingen, er gebruik van makende dat te Alexinatz geene troepen waren, aldaar Stanko Petroviteh, den vroegeren radicalen afgevaardigde, nit de gevan genis bevrijd. Er zijn troepen naar Alexinatz gezonden, die de orde hebben herBteld. WEENEN, 14 November. (Port. Tel.) Gisteren is de laatste scheidingswand in de Dalbergtunnel doorgestoken, terwijl Maandag a. s. op feestelijke wijze de opening zal plaats hebben. MADRID, 14 November. (Part. Tel.) Heden zal de Fransche nota, waarbij het incident met koning Alfonso geheel uit den weg geruimd wordt, over handigd, alsmede de benoeming van maarschalk Serrano tot gezant te Parijs openbaar gemaakt worden. In den gisteren gehouden ministerraad is besloten gedurende het verblijf van den Duitschen kroon prins alhier van elke dusdanige officiëele feestelijk heid af te zien, waarbij volksdemonstratiën kunnen plaats hebben. Daarom zullen geen gala-voorstel- lingon in den schouwburg, noch stierengevechten plaats vinden, maar alleen een parade en een gala diner in het koninklijk paleis. BERLIJN, 14 November. (Part. Tel.) De Duit sche Afrika-reiziger Wissmann gaat morgen te Hamburg scheep, om zich in gezelschap van drie Pruisische officieren naar het Congogebied te begeven. LIEIDEM, 11 November. De verwachting voor morgen isveranderlijk weer. Tweede Kamer. - In de zitting van heden is inge komen het onteigeningsontwerp van het Merweiie- kanaal (gedeelte Nichtevecht tot bewesten Utrecht). Het debat over de Indische begrooting werd voortgezet. De heeren Van Gennep en Van der Hoeven bestreden de critiek des heeren Wintgens, en verklaarden dat de oorzaken van den financiëelen achteruitgang aan geen politieke partij te wijten waren. Beiden waren togen de begrooting, daar de plannen van den minister hen volstrekt niet toe lachten. De heer Bastert zou tegen de begrooting stem men, niet uit wantrouwen omtrent den minister, maar om hem te steunen in zijn zucht naar be zuiniging met het oog op het aanzienlijk tekort. De heer Van Baar wilde den minister tijd laten om zijne plannen te ontwikkelen, terwijl de heer Schaepman den minister mede bestreed. Deze laatste verdedigde echter zijne plannen, die op ervaring rustten en volstrekt niot do bedoeling hebben om

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2