LEIDSCI DAGBLAD. N°. 7285. Donderdag 15 November. A0. 1883. .A-vond-e<iitie. PRIJS DEZER COURANT: foo? Leiden per 3 maanden.1.10. Fisdc per post1.40. AfzouJerlyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groetere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEK, 14 SoTcmber. lied ei', is aan de universiteit alhier de heer D. Simons, geb. te 's-Gravonhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get „De vrijheid der drukpers in verband met het Wetboek van Strafrecht." Do heer H. G. Kleyn, candidaat tot den Heiligen dienst alhier, is beroepen naar Ovorlangbroek. Do eerste buitengewone vergadering in het winterseizoen van de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde word gisteravond in het Logegebouw gehouden. Als spreker trad ditmaal op dr. H. Eoursee Wils, die tot oncierwerp had gekozen „De flora van Japan." Spreker leidde zijne voordracht in met de ver- blijdende tijding dat de inzending crotons van de afdeeling Leiden op de Bnitenzorgsche Tentoon- stelling was bekroond geworden met een zilveren medaille. De president, de heer Obreen, had daarvan des morg> ns bericht gekregen. Met ingenomenheid werd deze kennisgeving begroet. Tot ziju onderwerp overgaande, zeide de heer Boursse Wils dat de geheele aardbol met planton bedekt is, hier moer, daar minder, zooals ook zekere schrijver in een zijner werken heeft gezegd: „onze naakte aardkorst is met een tapijt bedekt, maar dat tapijt is niet overal even fijn geweven." De flora van Japan of Nippon mant in rijkdom nit en reeds zijn in ons land zóóveel soorten inge voerd dac menigeen er zich in verwart en niet weet dat zij werkelijk uit den vreemde afkomstig zijn. Spreker behandelde hierna de literatuur over de flora van Japan, In 1690 werd het eerste boek ischrevon door Ivempfer, die als geneesheer naar Japan ging en de planten bestudeerde. Ie 1772 ging de Zweed Karei Peter Tumberg, leerling van den grooten Linaons, als geneesheer van de O.-I. Compagnie mede met eene HollandBche expeditie, bewerkte later dat hij bij het gezantschap voor der. keizer van Japan werd gevoegd, en het boek dat hij daarna over 1500 soorten geschreven heeft, zon, als het in 1S83 verschenen was, nog lof verdienen De zorg en moeite die hij aan zijn „Flora Japonica besteedde, zijn waarlijk zeldzaam. In 1848 schreef een onzer bekwaamste stadge- nooten, do bekende Von Siebold, een derde werk, eene nieuwe bijdrage tot de „Flora Japonica." Thans ging spreker uitvoerig na de verschil lende planten welke nit Japan hier zijn ingevoerd, meest prachtige exemplaren met buitengewoon rijken bladerdos. Toen de pauze verstreken was, vestigde de heer Boursse Wils de aandacht op de schoone collectie planten nit Japan, welke door het bestuurslid Witte in de zaal waren tentoongesteld, en kwam hij ten «lotte tot de overtuiging dat de rijke eigenaardige ra van Japan wel de volle aandacht verdient, t de beoefening er van in alle opzichten merk waardig is en dat die groote rijkdom voor onze zeevarende natie een bron voor den handel kan zijn. Hoe rijk de natuur ook is, het veld blijft altijd groot genoeg voor verdere bearbeiding. De heoi' Boursse Wils besloot zijne onderhoudende, «Pgewekte en leerrijke voordracht met den wensch tot ook te Buitenzorg eene afdeeling zal opgericht worden, waardoor de bloei der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde opnieuw wordt verhoogd. Het buitengewoon groot aantal leden - vooral "at de dames betreft - dat tegenwoordig was, juichte den spreker ten zeerste toe. Vóór de panze reikte dr. B. W. met een toe- 'ueeiijk en zeer waardeerend woord aan den heer T. Mater sen eerediploma en een gonden medaille door aet Hoofdbestuur beschikbaar gesteld bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als cultuur chef der firma Yon Siebold. De heer Mater bracht hiervoor zijn oprechten dank uit en hoopte dat zijn vurigste wensch ver vuld zon worden, nl. dat zijn zoon, die hem zoo in alles ter zijde stond, eenmaal denzelfden steun en dezelfde vriendschap zou mogen ondervinden, die hem zelf steeds ten deel gevallen zijn. Tot hoofd der school te Katwijk aan Zee is benoemd de heer G. L. Walter te Amsterdam. Ds. J. H. Wensinck te Aarlanderveen heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Harderwijk. De leden van het kerkbestuur te Aarlanderveen zijn herkozen. Tot onderwijzeres aan de gemeenschappelijke openbare school der gemeenten Zoetermeer en Zeg waard is benoemd mejuffrouw M. Nanning te Schiedam. Prins Prisdang, Siameeech gevolmachtigde, heeft de residentio verlaten en zich naar Londen terugbegeven. Een 60 tal leden der Tweede Kamer zullen den 20aten dezer in het „Hotel des Indes" den president van dat Staatslichaam een luisterrijk gast maal aanbieden. De aanbesteding, heden aan het ministerie van waterstaat te houden, voor het wegruimen van een in den benedenmond van het Scheur bij de Westpunt van Rozenburg gezonken stoombagger- werktnig kon niet doorgaan, daar de bus geen enkel inschrijvingsbiljet bevatte. Gisteren had te Woerden onder beheer der genie do aanbesteding plaats van het verbeteren van werken en gebouwen aan de Wierickersohans. De begrooting was f 6400. Tan de 16 inschrijvers was de laagste de heer A. Koteres, te Woerden, voor f 5198, wien het werk is gegund. Nu do vrees voor verspreiding der veepest nit Daïschland geweken is, zijn 's Konings Com missarissen in de verschillende provinciën heden gemachtigd aan belanghebbenden vergnnniög tot invoer van slachtvee en van schapen nit Dnitschland weder te verloenen onder zoodanige voorwaarden als zij noodig achten. (Sl.-Crt.) Z. M. heeft den 2den lnit. der cavalerie J. A. Kleynenberg, thans op nonactiviteit, op penBioon gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 907, en aan genoemden officier den rang verleend van lsten luitenant; - den 2den lnit. der mariniers G. A. Linckers, met ingang van 16 Nov. a. b., bevorderd tot lsten luitenant. Gemengd Nieuws. Toen gisteravond om8n. een goederen trein in de richting van Warmond het station Leiden naderde, ontdekte de machinist bij de Haarlemmer vaart een op den spoorweg staand persoon. Het was echter niet meer mogelijk nog tijdig te kunnen stoppeD. In weerwil van alle krachtsinspanning was daartoe de afstand te kort. De trein ging ge deeltelijk over den ongelukkige heen, die later bleek te zijn de koopman Ja Jr., alhier woonachtig, en dezer dagen zijne vrouw door den dood verloren had. Nadat de trein stilstond, werd de gewonde er in opgenomen en bij aankomst aan het station alhier geheel bewusteloos naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar hem de verbrijzelde rechterarm moest worden afgezet. Zijn toestand is niet bniten gevaar. Naar men verneemt, moet hij persoonlijk bekend hebben zich door wanhoop te hebben willen laten overrijden. Naar het academisoh ziekenhuis is 's avonds om halfelf nog overgebracht een maD, die bij de Pen onder Oegstgeest was in slaap gevallen en dien tengevolge door den stoomtram van Katwijk aan het hoofd en aan een der armen lioht aangereden en vervolgens naar hier vervoerd is. De toestand van dezen msn, huisknecht van mevrouw G. aldaar, is geruststellend. Te veel gebruik van sterken drank kan in deze weder als oorzaak worden aangemerkt. Men schrijft uit Rijnsburg: Dagelijks neemt het land meer een wintergezicht aan. Door het natte weer moet het vee gestald worden, ot- schoon er nog genoeg gras is. De kolossale bloem koolteelt is geheel ingezameld en voor het meeren- deel verduurzaamdde productie, ook van de andere soorten, was zeer goed, maar de prijs gemiddeld niet hoog genoeg, om de gemaakte kosten goed te maken, en wel hoofdzakelijk omdat de pachten veel te hoog zijn. De late aardappeloogst wa3 zeer goed, vooral omdat de betrekkelijk lage prijzen hier geen kwaad doen, daar niet meer dan voor eigen gebruik ver bouwd wordtvan nien was de prijs redelijk, doch de qualiteit zóó gering, dat ze evenals verleden jaar 6en belangrijke schadepost zijn. Het koren- gewas was prachtig, de prijzen daarvan laag. Bloembollen, ook krokussen, zijn voor het grootste gedeelte reeds opgeplant; de prijzen daarvan zijn in de laatste twee jaren zóóveel teruggegaan, dat men voor de toekomst zich bezorgd maakt. De onderwijzer K. J. Vink, commensaal bij den heer G. De Vries te Hoofddorp, werd gister nacht te óón nar in zijn slaap gestoord doordien hij brand in zijne kamer ontwaarde. Bij onderzoek bleek dat al zijne kleeren en boeken, geborgen in eene kast, verbrand waren en dat de kast reeds van binnen was uitgebrand. Men slaagde er in den brand bijtijds te blnsschen. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De heer Vink was 's avonds laat nog in de kast geweestvermoede lijk is vunr nit zijn pijp op de kleeren gevallen. Des nachts omstreeks óón nar van 13 dezer werd bij J. Mostert te Abenes (Haarlemmer meer) een halve klinkersteon door de glazen ge gooid. Gelnkkig dat een hor voor 't raam stond, zoodat de steen niet doordronganders ware hij wellicht op een kind in de wieg terechtgekomen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat onder de gemeente Zoetermeer een jager tegelijkertijd twee hazen, die op niet geringen afstand van elkander verwijderd waren, in óón schot doodde. Op 22 dezer dient voor het hof te 's-Hage de zaak van P. Spoor, die te 's-Graven- zande zijn broeder vermoordde. Acht getuigen znllen worden gehoord. Het O. M. wordt waargenomen door mr. Bijleveld, terwijl mr. baron Michiels Van Verdnynen hem als raadsman zal bijstaan. In de Hoogstraat te 's-Qage wande lende, werd gisteravond de heer V., een reeds bejaard maD, door een beroerte getroffenhij was terstond een lijk. Op de Prinsengracht te Amsterdam is een man al vechtende in het water geraakt, en na eenigen tijd levenloos opgehaald. De andera vechtersbaas werd in hechtenis genomen. Gistermorgen omstreeks elf nrenheeft aan de Utreehtsche Beierschbierbrouwerjj van den heer Van Eyck, aan den Leidschen straatweg bij Utrecht, een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was een der kolossale leg- of kelder- vaten te bepekken, en daartoe het heete pek in 't vat liet rondloopen, schijnt de hitte hiervan de in gesloten lacht zoo uitgezet te hebben, dat de bodem met den knal van een vuurwapen eruit gesprongen is. Een groot stuk van hot dikke eikenhout sloeg tegen 't hoofd van een der knechts, vloog verder het dak op en kwam daarop toen nog met zulk een kracht neer, dat ook hierin een gat geslagen werd. Geen wonder das, dat de toestand van den knecht, wiens hoofd de eerste kracht van het wegvliegend stak hout te verduren had, er ongelukkig aan toe is. Aan de linkerzijde is het hoofd geheel open.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1