Met te meer voldoening zal het beatuor nu op dit feest kunnen terugzien, als het ook blykt dat de weduwe, ten wier voordeele het plaats had, tevens met het oog op hare jeugdige kinderen, er belangrijk mee gebaat zal zijn 1 Hedennam 1 ddag om één uur werd de 67-jarige bleekersknecht J. B., rijdende met een bleekerswagen, op de Doezastraat door een met twee paarden bespannen rijtuig aangereden, ten ge volge waarvan bij eene geringe verwonding aan het hoofd en eene ontvelling aan een der beenen bekwam. In het Kapenburg alhier is al zwem mende een levende patrijs gepakt. Uit Katwijk aan Zee wordt ons ge schreven dat van 8 tot 12 November aldaar zijn aangekomen: schipper W. De Jong, reeder Ph. Hoek, met 127 kantjes pekel- en 12,000 stuks steurharing, in 3 reizen zuiver besommende f 7000 schipper G. Van Duyn, reeder P. Haasnoot Pzn., met 150 k. pekel- en 10,000 stuks stenrharing, in 3 reizen zuiver besommende 5500schipper J. Van Duivenbode, reeder D. D. Onwehand, met 193 kantjes pekel- en 6000 stuks steurharing, in 3 reizen zuiver besommende f 9740; schipper J. Van dor Plas, reeder H. Vries Van Doorn, met 120 kantjes pekel- en 12600 stnks steurharing, in 2 reizen zuiver besommende f 3600; schipper W. Krjjgsman, reeder D. Onwehand Azn., met 100 kantjes pekel- en 21,800 stukB steurharing; schipper K. Guyt, reeder B. Parlevliet, met 128 kantjes- pokel- en 16,200 Btuks steurharing, en schipper W. Haasnoot, reeder F. E. Meerburg, met 97 kantjes pekelharing en 9'/. ton makreel. Er werd besteed voor pekelharing f 23.60 a f 23.75 en voor makreel f 17.50 a f 18.25 per ton voor volle stenrharing f 16.50 a 19 en voor ijle steurharing 11 a f 14 per 1000 stuks. Allen zijn weder op de visscherij uitgegaan. In den nacht tusschen Vrij dag en Zater- dag zijn te Noordwijk in een weiland, gelegen langs den duinkant, tien schapen dood of bijna dood ge vonden. Enkele waren half verscheurd, andere, met een beet in den hals, uitgezogen of doodgebloed. Zondag-morgen vond men in denzelfden omtrek opnieuw zes schapen gedood. Terwijl daarom sommige veehouders te Noord- wijk hunne schapen Zondag naar eene andere weide voerden of tehuis haalden, besloten andoren in den nacht van Zondag op Maandag te laten waken, ten einde zoo mogelijk don dader van den moord, waarschijnlijk een grooten hond, neer te schieien. Toen de wacht echter, tusschen zes en zeven uren des avonds, verscheen, vond zij reeds vier schapen doodgebeten, terwijl de dader zich den geheelen nacht verder niet liet zien. Drie net gekleede dametjes worden •rietermiddag in het Voorhout te 'a-Hage handge meen. Naar het Haagsch Dagblad uit de woorden wisseling kon opmaken, was een „hij" het onder werp van geschil. Op hot tentoonstellingsterrein te Am sterdam blijft het druk. De opruiming gaat niet zoo heel geregeld voort, daar op enkele inzendingen besla» wordt gelegd. Gisteren werd b. v. het ver zenden van een paar kisten door de firma De Naever verboden. Des morgens is er gevochten tusschen een paar werklieden, terwijl uit de jas van een der repre sentanten, naar de Amst. Crt. verhaalt, o. a. een bankbiljet van f 60 is ontvreemd. De schilderijen zijn opgeruimd. In die zalen worden nu de prijzen voor de verloting geplaatst. De vrouw, die aan het Centraalstation te Amsterdam werd overreden, is gestorven. Zaterdag-nacht heeft te Arnhem eoce zeer ernstige vechtpartij plaats gehad. Een behanger en een gasfitter kregen in een danshuis ruzie, welke twist aldaar spoedig werd beëindigd. Nadat beiden buiten waren gekomen, gaf de laatste don eerste een stomp met een mes tegen den onder buik. De behanger zette het op een loopen, gevolgd door den fitter, die na eenige oogenblikken de ver volging opgaf. De aangevallene bespeurde echter spoedig dat hij ernstig gewond was en de inge wanden uit den wond puilden. De officier van justitie, de rechter-commi6saris en de commissaris van politie waren weldra in het ziekenhuis, waar heen de patiënt werd vervoerd, terwijl de gasfitter in zijne woning werd gearresteerd. De verwonde ie redelijk wel. Onder de gemeente Borkel is do woning van A. en G. Janssen, door eene onbekende oor zaak, afgebrand. Al de levende have kwam in do vlammen om. Alleen het gebouw was verzekerd. Zondag-morgen werd ton huize van den landbouwer Grootenboer te Heinoo eene gru welijke misdaad gepleegd. Nadat de genoemde land bouwer zich p. m. drie uren ter kerk had begeven, vervoegden zich ten zijnen huize twee personen, die met de beide knechts een gesprek aanknoopten. Eensklaps trok een der indringers een pistool en schoot op den oudsten knecht, die daardoor aan het hoofd werd gewond. De jongste wilde daarop de vlucht nemen, toen ook op hem een schot werd gelost, met het droevig gevolg dat hij levenloos ter aarde stortte en vervolgens in de schuur werd gesleept. Terwijl men daarmede bezig was, kwam de oudste knecht eenigszins bij en had nog zooveel kracht om in zijn onderbroek en bloedende nit zijne wonden in den stal op een paard te stijgen en daarmede hard weg te rijden naar het dorp, alwaar de politie met het voorgevallene werd in kennis gesteld. De moordenaars braken daarop met een varkens- schop het kabinet open, waaruit zij een som van f 80 en twee gouden ringen ontvreemden. De justitie doet ijverig onderzoek. Men meent dat er hoop bestaat om den oudsten knecht in het leven te behouden. Hij verklaart een der personen te kennen en te zijn geweest dezelfde, die nu eeD klein jaar geleden in de buurt aldaar diefstal heeft gepleegd met inbraak en tegen wien sedert bevel van gevangenneming i3 uitge vaardigd, wegens aanranding met geweld van een meisje of vrouw. Die persoon is sedert vruchteloos opgespoord, en men wist niet beter of hij hield zich op Duitsch grondgebied op. Is dit zoo, dan is er veel reden om te gelooven dat bij zich nn ook in allerijl zal hebben uit de voeten gemaakt en zich reeds weder op Duitsch grondgebied zal be vinden. In de gemeente Berlicum heeft bij een twist een neef een der ooren van zijn oom af gebeten. Te Stellendam is een knaapje in een pot met kokend water gevallen, waardoor het zulke ernstige brandwonden bekwam dat het aan de ge volgen is overleden. Op de lijn Venloo Glaabaeh is een rangeermeester onder een trein geraakt, waarbij het linkerbeen als het ware werd afgesneden. Volgens uit Niouw-York ontvangen telegram, kan er tnsschen 13 en 15 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche en Noord- sehe kusten uit het ZW. trot het NW. Gedurende de week zal het stormachtig weder zijn in den Atlantischen Oceaan. Bij een jacht op fazanten op grond van den hertog van Coburg (bij Wallsee) echoot de heer Stephan, do opziener, bij ongeluk op den hertog zelf, die aan de hand gewond werd. Niettegen staande het bloedverlies bleef de hertog jagen ernstig schijnt de wond dus niet te zijn geweest. BUITENLAND. FrankrSk. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp tot afschaffing van het monopolie der be grafenissen met 365 tegen 101 stemmen in zijn geheel aangenomen. De onderhandelingen tusechen Oostenrijk- Hongarije en Frankrijk over het sluiten van een nieuw handelstractaat zullen weldra hervat worden. Graaf Kufstein, van nieuwe instructiën voorzien, vertrekt eerstdaags van Weenen naar Parijs. Gr-oot-Bi-itaimië. De Transvaalsche deputatie hoopt vóór of op aanstaanden Zaterdag aan lord Derby de stukken te kunnen overleggen betreffende de grieven der Transvalere. Sir Hercules Bobinson zal niet in Engeland blijven om de coDferentiën der deputatie bij te wonen, maar om lord Derby bij de onder handelingen ter zijde te staan. De deputatie brengt een adres aan de „Anti-Slavemy-Society" en een ander aan de Aborigines-Protection-Society" in gereedheid, tot wederlegging der beschuldigingen, welke tegen de regeering der Transvaal zijn inge bracht met betrekking tot de wijze, waarop de in boorlingen door de Transvaal worden behandeld. Uit Tamatave (Madagaskar) zijn te Londen gisteren weer berichten ontvangen dd. 6 October jl., meldende dat te Antanarivo eene omwenteliog is uitgebarsten. De eerste minister is vermoord en de gezanten, indertijd uit Madagaskar naar Europa gezonden en van daar onlangs in hun vaderland teruggekeerd, zijn geworgd. Naar men beweert, maken do Franschen zich gereed de vijandelijkheden te hervatten. Italië. In verscheidene steden van Italië zijn Zondag volksvergaderingen gehouden, om op uitbreiding van het stemrecht bij administratieve verkiezingen aan te dringen. Overal hebben daarbij orde en rust geheerscht. Verschillende bladen beweren dat de heeren Cairoli, Crispi, Zanardelli, Nicolera en Baccarini zjjn overeengekomen, om gemeenschappelijk oppo sitie tegen het kabinet te voeren. Egypte. Het officiëele Arabische blad „Wakai Eelmesye" bevat twee depeches uit Duen, waarin het bericht betreffende de overwinning van generaal Hicks op den Mahdi (zoogenaamden Yalschen Profeet) be vestigd wordt. Voor het stilzwijgen van generaal Hicks geeft men als reden op dat hij vóór zijn vertrek aan de Egyptische regeering had te kennen gegeven, dat het hem onmogelijk zon zijn, om be richten over zijne militaire operatiën te zenden. Telegrammen. LONDEN, 12 November. De uitgave van het verweerschrift van Transvaalsche zijde tegen de beschuldiging van wreedheden en gruwelen, die de Boeren jegens de Kaffers zouden bedreven hebben, is een dag uitgesteld daar de schrijvers er nog wijzigingen in te maken hadden. Doctor Clark hield gisteravond in eene meeting te Londen de aangekondigde voordracht over de Transvaal-quaestie; door de aanwezigen werd daarna eene resolutie aangenomen in gunstigen zin voor de Boeren. KOPENHAGEN, 12 November. De kroonprins en zijne gemalin zjjn voornemens, binnenkort een reis naar Nenwied te ondernemen. BERLIJN, 12 November. De „National-Zeitung" deelt mede dat baron Yon Giers, de Russische minister van bnitenlandsche zaken, zich Woensdag aanstaande naar Friedrichsruhe zal begeven, om aan den rijkskanselier Yon Bismarck een bezoek te brengen. PARIJS, 12 November. De Russische grootvorst Wladimir is van hier vertrokken en keert recht streeks naar St-Peteraburg terug. NIEUW-YORK, 13 November. Het maandelijksch rapport van het landbeuw-bureau schat de totale opbrengst van maïs op 1577 millioen bushels, dat is ongeveer 40 millioen bushels minder dan die van den vsrigen oogst, hoewel de oppervlakte be zaaide grond grooter is. LONDEN, 13 November. De Trans vaalsche afge vaardigden hadden hedsunamiddag een onderhoud mot den heer Gladstone. PARIJS, 13 November. De „Agence Havas" ont vangt een telegram uit Aden, meldende dat vol gens tijdingen nit Soudan de Egyptenaren door den Mahdi te Voytskar geslagen zijn es 350 man aan dooden verloren hebben. IBtIII !-:>»13 November. De verwachting voor morgen iswind van noord west tot noord. Bij het bcoordeslen van de oorlogsbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer plaatsten ziah vele leden op het standpunt dat's lands financiëele toestand het betrachten van de grootst mogelijke zuinigheid in alle bestuursvakken gebiedend vor derde. Tot hun leedwezen zagen zij in deze be grooting geen ernstig streven naar bezuiniging. De lagere raming van het eindcijfer is niet het gevolg van bezuiniging, doch van lagere begrootin» der kosten van artilleriemateriëel en vestingstelsel. Integendeel zijn de gewone uitgaven ongeveer 2 tonnen gouds hooger dan voor 1883. Vooral met het oog op onzen financiëelen toe stand, werd vrij algemeen gewenscht dat uit de begrooting zouden worden gelicht de sommen voor den bouw van kazernes ter uitvoering van het alge meen plan van kazernering. De nieuw voorgestelde verhouding tusschen 1ste en 2de luitenants vond algemeen geen instemming. Men meende dat lots verbetering niet de 2de luitenants, maar wel de kapiteins on de lsto luitenants moest ten goede komen. Andermaal werd aangedrongen op vermindering van het aantal officieren van den grooten staf; op do opheffing van het bevelhebberschap in da militaire afdeelingen; op opheffing van de betrek king van plaatselijk commandant; op herstol van de vroegere verhouding tusschen het aantal luit.- kolonels en majoors; op verandering van het regi ment grenadiers <<a jagers in oen gewoon regiment infanterie, de laatste wijziging ter verkrijging t«

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2