LEIDSCH DAGBLAD. S°. 7284. Woensdag 14 November. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJ8 DEE ADVERTESTIEiV: Tan 16 regelt 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaats ruimte. Voor het incasseer ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 13 November. Aan den gemeenteraad alhier is overgelegd i verzoek van den heer P. Fontein Jr., tot be- komiog in eigendom van een strook gronde ter van 630 centiaren, benevens een door aan- te verheelen gedeelte water ter grootte ran 45 centiaren, samen 675, gelegen tusschen de Zijlpoort en het vaarwater van den Ouden Rijn, aao den Yestwal, om daarop een woning te doen bou wen. Ondor verwijzing naar het rapport der commissie Tan fabricage geven B. en Ws. den Raad in over weging den grond niet in eigendom, maar tot weder- opzeggen8 in gebruik te geven. Afwijzend wordt geadviseerd op het verzoek van in heer L. Sillevis te Leiderdorp, om ontheven te worden van de betaling der vastgestelde recognitiën Toor bet leggen van bruggen aan den Lagen Rijn dijk en voor het leggen van spoorstaven op dien weg. De heer W. G. Mansvelt, te Wassenaar, wenscht de perceelen bouwgrond 18 en 19 bij bet Plantsoen Tan de gemeente te koopen, waartegen geone be zwaren worden aangevoerd. B. en Ws. stellen voor den koopprijs te bepalen op ƒ3 per centiare, terwijl de kosten van overdracht mede voor rekening van den kooper komen. Verder moet de verkoop onder de gewone bepalingen geschieden. Regenten van het Ger. Minne- of Arme-Oade- Mannen- en Vrouwenhuis stellen den gemeenteraad, er benoeming van een regent voor dat gesticht, ïfct volgende dubbeltal voor, nl. lo. den heer H. C. Into en 2o. den heer A. E. Van Tonderen. De ïacatare waarin moet worden voorzien, is ontstaan loor het overlijden van den heer G. P. De Neve. Van den heer Swaan, directeur der bouwmaat schappij „Vreewijk'*, is een schrijven ingekomen ffaarbij hij verklaart dat haar drieledig verzoek fan 31 Juli (het leggen van eene brug over de Witte-Singel-gracht volgens eene ingezonden teeke- ling; onderhoud voor rekening der gemeente, en ferkoop ?oor afbraak van den jaagpaardenstal aan ïen Vliet) wordt beschouwd als geheel gewezen fan do hand, omdat de twee laatste verzoeken niet eerden toegestaan en het eerste wèl, doch niet vol- jens de teekening. Ia de plaats van het leggen eener brug ver jaart de Maatschappij zich bereid, nu het Rapen- >arg niet gedempt wordt, bij te dragen in de oosten van het leggen van een dam in de Singel- pacht - volgens adressant een verstandig denk beeld waarvan de wenschelijkheid door den inge- "ear van Rijnland reeds werd aangetoond. Ter vervulling eener vacature aan de school der tóe kl. No. 1 wordt aan den Raad het volgende 'abbeltal voorgesteldmej. W. Du Pon, onder wijzeres te Noordwijkerhoiit, en mej. C. M. E. Van "fon, onderwijzeres te Zalt-Bommel. Aan de be dekking is verbonden eene jaarwedde van f 550. De heer H. Witte, hortnlanus van s Rijks "fcdemietuin alhier, die binnenkort in hetNatuur- lDDdig Genootschap te Rotterdam eene spreekbeurt vervullen, moet, door de ernstige ongesteldheid felke hem dit najaar lijden deed, daarvan afzienhij ■*Uien avond vervangen worden door prof. Legebeke Delft, die voornemens is te spreken over de 'Wet Mars. Tot onderwijzeres in de Fransche en Engel- Men aan eene bijz. school voor m. u. 1. o. te Wu is benoemd mej. H. S. Waayers te Rotterdam. Een groot deel van de schouwburgbezoekers IQ gisteravond zal bij de thniskomst niet hebben ^en beweren dat het zich „uitstekend" geamu- had. Nochtans is het oordeel, door enkelen 5 bennen gegeven, zeer verschillend; ja, het zon niet verwonderen dat wij, door een goed Wel uit te spreken, evenveel aanhangers zouden verwerven als door het vellen van een afkeurend oordeel. De twee eerste bedrijven van Scribe's tooneelspel de „Liefdeketenen" waren niet rijk aan belangwekkende tooneelen; maar allengs kwam er meer handeling in het stuk, zóó dat de twee laatste bedrijven zelfs met belangstelling werden aangeboord. Men zon dus hierdoor het gezegde: „eind goed, al goed" weer in toepassing kannen brengen. De opkomst was niet schitterendloges en baignoires waren ledig te noemen. Gedurende de eerste helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. D. A. Kaneman, Barning, mej Kortemeyer, Amsterdammej. S. Koorenhof, H. Collet, Arnhem mej. E. A. Hendriks, Eist; J. Yerhoefen, wed. Yan Berkel, Krans, 's Gravenhage; T. J. Jong, Hooge- zand; A. H. Spruit, Leiderdorp; G. H. Knypers, Nijmegen; Tetterode, Rotterdam. BriefkaartenW. K. Kering8, mej. Lombogaard, mej. Kershof, Am sterdam; A. Verhoef, Driebergen. Verzonden geweest naar Engeland: J. V. D. Bosch, Londen; Frankrijk: J. Rotthoff, Parijs. De minister van waterstaat enz. heeft aan de Tweede Kamer eenige inlichtingen gegeven op het adres van den gemeenteraad van Haarlemmermeer over de opheffing van het telegraafkantoor aldaar. De minister herinnert daarbij wat vroeger omtrent het vestigen van telegraafkantoren in kleine ge meenten is vastgesteld. Het bedrag der kosten van instandhouding van zoodanig kantoor, waarvan de dienst met dien der posterijen is vereenigd, werd bij besluit van 17 Augustus 1870 op hoogstens f 800 bepaald, een bedrag dat zeker niet te hoog was, maar later toch nog tot op f 600 werd ver minderd. De gemeente Haarlemmermeer nam de voorwaarden van dat besluit aan en voldeed steeds aan de deswege op haar rustende verplichtingen. Toen zij echter in den aanvang van dit jaar om aanzuivering van het tekort in de gewaarborgde opbrengst over 1882 werd aangesproken, beweerde zij tot die betaling niet gehouden te zijn, op grond dat de duur der garantie was bepaald op tien jaren. Dit is volgens den minister eene dwaling. Is het eerste tienjarig tijdvak geëindigd dan valt elk ge waarborgd kantoor in de termen van art. 4 van gemeld besluit en loopen de garantie eenerzijds en de zorg voor de bediening van het kantoor ander zijds door, zoolang in de omstandigheden geene ver andering wordt gebracht. De minister meent niet te mogen medewerken tot het bepalen van een lager gesteld minimum dan van f 600, omdat het dan blijken zou dat slechts de belangen van zeer enkelen daarbij betrokken zijn. De Raad der gemeente Hillegom heeft de begrooting voor het aankomend dienstjaar, in ont vangst en uitgaaf ad f 26,418.71,/„ goedgekeurd. Met het stoomschip „Prins van Oraüje", van de Maatschappij „Nederland", hetwelk 17 Nov. a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmail naar Atjeh worden verzonden. Yoorts zal op Dinsdag 27 Nov. a. s., met den trein van 5.20 's av. nit Amsterdam naar Antwerpen in aansluiting op bet vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. Naar het „YaderlaDd" verneemt, hebben de heeren J. Groll, afgetreden voorzitter van den raad van beheer der Ned.-Ind. Spoorwegmaatschappij, en D. Maarschalk, ond-inspecteur-generaal van de Staatsspoorwegen in Ned.-Indië, aan de Regeering aangeboden, om op voor het land zeer voordeelïge voorwaarden over te nemen al de reeds op Java gebouwde en in aanleg zijnde Staatsspoorwegen, terwijl zij daarbij op zich nemen om verschillende reeds geprojecteerde nieuwe lijnen aan te leggen. De luit. ter zee lste klasse L. C. Rovers, gedetacheerd bij den marine-torpedodienst te "Wil lemsoord, is, naar men verneemt, in zijn ambt ge schorst, wegens het bezigen van beleedigende woorden tegenover zijn meerderen in rang, in zijne brochure, getiteld„de nieuwe begrooting voor 1884, wat betreft de uitgaven voor torpedo- materiaal." UD.) De kapitein J. H. Derks en de 2de luits. A. Kisjes en J. Adema Yan Soheltema, allen der infan terie, vertrekken den 8sten Dec. a. s. met een detachement snppletietroepen naar Oost-Indië. Bij koninkljjk besluit is goedgekeurd de door de Staten der provincie Zuid-Etolland vastgestelde verordening op de stoomvaart in de boezemwateren. Onder de Nederlandsche uitgevers en boek handelaars circuleert een adres aan den minister van waterstaat met verzoek het mailport voor cou ranten, drukwerken enz. tusschen Nederland en Indie tot het bedrag te verlagen dat ook in andere Rijken er voor wordt geheven. - Een aantal grut ters en graanhandelaren, nit meer dan 60 gemeenten in ons land, hebben zich tot den minister van fioanciën gewend met bezwaren tegen de voorge stelde heffing van invoerrechten op granen. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegrammen is Zr. Ms. schroefstoomschip „Tromp," onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, in den namiddag van 10 dezer van Lissabon vertrokken en is het schroefstoomschip „Leeuwarden," onder bevel van den kap. ter zee H. Dijserinck, in den voormiddag van 10 dezer, ter aanvulling van den kolen voorraad, te St.-Vincent aangekomen, met het voornemen 12 d. a. v. weder van daar te vertrekken. Aan boord van dien bodem was alles wel. Het stoomschip „Gelderland," van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermiddag te Southamp ton de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Aden. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 15, en die van den minister van marine op 16 dezer zullen niet plaats hebbeD. Z. M. heeft met intrekking der vroegere be noeming van S. W. Middelkoop tot ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward, dezen benoemd in dezelfde betrekking te Hoorn; te Bolsward F. Fontein, thans te Steenwijk; te St.-Oedenrode, J. Heshusius, thans te Rhenen- benoemd tot burge meester van Benthuizen C. L. J. Bos, burgemeester en secretaris van Zegwaard en secretaris en ont vanger van Zoetermeer - benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw P. H. De Ridder, deurwaarder bij de arrondissements-recht bank te Middelburg; - aan P. Langerhuizen Lz., op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hnizen en van Bussum. Gemengd Nieuws. Door eenige leden der hier geves tigde „Schilders- en Behangersvereeniging" werd gisteravond in het lokaal van den heer Noë op de Beestenmarkt eene liefdadigheidsvoorstelling gege ven, bestaande in de opvoering vanrIk ben fleg matiek", „De behanger" en „De bankroetier of de ontvluchting in de wijnmand", de beide eerste stuk jes blijspelen in één bedrijf, het laatste een kluch tig tooneeltje nit het volkeleven des tegenwoordi- gen fcyds. Elk der dilettanten die aan de opvoering hiervan zijne medewerking verleende, drteg naar vermo gen tot het welslagen van het geheel bij. De bijvalsbetuigingen, die nn en dan gehoord werdeD, waren een krachtig bewijs voor de goede stemming, waarin de bezoekers door het spel waren gebracht. Na afloop van de tooneelvoorstelling bleef men nog geruimen tijd aan den dans wijden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1