LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 12 November. N°. 7282. A0. 1883. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: 'oor Leiden per 3 maanden1.10. Franoe per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met mtzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVEKTESTIER Tan 16 refel» 1.05. Ieder» regel meer 0.17$. Groeten letten naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. VT Gemengd Nleuwn* Men schrijft uit Katwijk aan Zee: Onze badplaats mag zich voorzeker wel verhengen in een niet te ontkennen voorspoed. Yier villa's, in het najaar aangevangen om te bouwen, komen dezer dagen onder dak, terwijl een nieuw hotel spoedig ook zoover zal zijn afgebouwd. Nog is de teekening goedgekeurd van vijf andere villa's, waar van er óóne, volgens contract, met 1 October a. 8. onder de kap moet wezen. Het schoone strand, de gemakkelijke aanvoer te water der bouwmaterialen in het hart der plaats, de tramweg, een goed riolen- net en het voorrecht van een duinwaterleiding te bezitten, lokken terecht wel uit om hier te bouwen trouwens dezen zomer was er groot gebrek aan ge schikte kamers. Uit een koffer, verzonden per spoor van Yeghel naar 's-Hage, wordt een gouden armband vermist. Aan de Aardammerbrng, in de ge meente Ter-Aar, loste dezer dagen een der nacht booten een mand met wijn. Toen de eigenaar 's mor gens kwam om dien af te halen, was hij verdwenen. De politie is met het geval is kennis gesteld. Toen er brand w&s ontstaan in het gebouw van het nieuwe Physisch Laboratorium op de Plantage Muidergracht te Amsterdam, was zeer spoedig de brandweer bij de band, maar door mid del van de brandslang in het gebouw aanwezig, door eenige der studenten bediend, werd de vlam spoedig gebluscbt. Uit B e r g e n-o p-Z o o m is naar het huis van arrest te Breda overgebracht J. L., beschuldigd van diefstal van zakken bij nacht. Een inwoner van Hummeloo nabij Keppel, die in beschonken toestand van Doesburg kwam, geraakte te Hoogkeppel onder bet wiel van een zwaar geladen vrachtwagen en bleef op het zelfde oogenblik dood. Wedor is te Charleroi, evenals ver leden jaar de notaris Piérart, die te Genua te voor schijn kwam, een geacht ingezetene „verdwenen," de heer Alph. Deschamps namelijk, een induate- riëel, die ongeveer drie weken geleden naar Brussel vertrok en van wien men sedert niets gehoord heeft. Hij had eene fabriek bij Maubenge, in het noorden van Frankrijk, en moet vóór zijn vertrek een brief ontvangen hebben, welke hem blijkbaar mishaagde. De bloedverwanten van den heer Des- cbamps zijn herhaaldelijk te Brussel geweest om der politie inlichtingen te geven, waar men hun medegedeeld moet hebben, dat dit geval het zeven tiende van dien aard was, sedert het bekende proces betreffende den moord op Bernays voor gekomen. Het totaal-cijfer van de Belgische onderdanen dio hun wenscb hebben kenbaar ge maakt om aan het verkiezings-examen deel te nemen, is tot 77,000 gestegen. In de goudsmid8werkp1 a ats van Buis te Brussel maakte een werkman den stop los van een flesch, die een cyaangond-verbinding be vatte, en bracht die bij den neus om den inhoud te ruiken. Hij viel dood neer. In eene distilleerderij te Avoingt (dop. Nord) sprong een stoomketel. Twee werklieden kwamen ora, vier werden zwaar gewond. De stad Parijs heeft een legaat ont vangen van een inwoner uit Napels, groot 18000 franken, om, voor altijd, driejaarlijksche huwelijks giften van 300 fr. elk to schenken aan drie jonge, arme en fatsoenlijke meisjes, door het lot aan te wijzen, te Parijs geboren en tusschen de 16 en 25 jaren oud. Te Berlijn worden thans Lutherbon- bons en Luther-„Pfefferkuchen" verkocht; op de „Kuchen'' is de beeltenis van den hervormer gedrukt. Te Leuven loopt het gerucht dat Armand Peltzer zwaar ziek is. De overblijfselen van het huis derVes- taalsche Maagden, dat bij de uitgravingen tusschen het Forum en den Palatijnschen heuvel te Rome aan den dag is gekomen, bestaan uit een atrium, omgeven door vertrekken van verschillende grootte, een tablinium met een fraaien mozaïek marmeren vloer, en drie groote voetstukken met opschriften ter eere van de voornaamste Yestaalschen. Ook zijn geschriften gevonden ter eere van Commodus en van Alexander Severus, benevens een kop in marmer van laatstgenoemde en een borstbeeld van Annius Yerus. Deze belangrijke vondsten hebben groote sensatie gewekt in de Romeinsche archaeo- logische wereld. Het Oldenburgsche dorp Lensde wordt met verwoesting bedreigd, doordien de grond, waarop het staat, in aanhoudende beweging is. Verscheidene huizen storten in, en de bewoners zullen waar schijnlijk hunne woningen moeten ontruimen. In het dal van Tos, nabij Zeil, in Zwit serland, zou een ijzeren brug, gebouwd door den heer Reimann, van Wald, beproefd worden in tegen woordigheid van den districtsingenieur, den heer Schmid, van Wiuterthur. Yolgens voorschrift zou de brug worden belast met een gewicht van 60 centenaars, dat men, in den vorm van balen katoen op drie bespannen karren gelijkelijk verdeeld, aanbracht. Met inbegrip van de aanwezige nieuws gierigen bedroog de last, die de brug te dragen had, echter ongeveer 150 centenaars, en het dek boog 4 a 5 millimeter door. Toen werd, tegen het verlangen van den heer Reimann last gegeven de drie karren midden op do brug bij elkaar te plaat sen, maar nauwelijks was dat geschied of het ge vaarte stortte met al de omstanders in de diepte. De heer Ott, maire van Rykon-Zoll, kwam daarbij om het leven en een groot aantal andere personen werden ernstig gekwetst. Een liefhebber van koffie, die zich maar al te zeer had te beklagen over de vervalschte mengsels, die men hem in dö maag stopte, begaf zich naar een winkelier, op wiens uithangbord in gouden letters prijkte: „Specialiteit in koffie." Op zijne vraag naar de verschillende verkrijgbare soorten werden hem achtereenvolgens bussen aangewezen met de opschriften Rio, Santos, Zanzibar, Java, Mokka enz. „En dat dan?" vroeg de klant, op een bus zonder opschrift wijzende. „O, dat is voor mijn eigen ge bruik, dat is koffie!" luidde het antwoord. Uit Bromborg verdween dezer da gen zekere Nathan Szkolny, bankier, na zich door middel van valsche wissels een som van ongeveer 200,000 mark te hebben toegeëigend. De justitie, die zijne opsporing, aanhouding of bericht vraagt, voegt na het gewone signalement daaraan de vol gende kenmerkende opgaven toe: Gezegde Szkolny draagt een blauwen bril, heeft een glazen oog en in de onderkaak twee valsche tanden; hij stottert, is langzaam in zijne bewegingen en heeft kromme beenen in den vorm van eene O. Vraag: hoe is het mogelijk dat iemand met zooveel „kennelijke teekenen" zich ook maar een hal ven dag schuil kan houdeD, en dat terwijl zijne schuldeiscbers een premie van 15 pet. uitloven van de geldswaarden, die bij zijne aanhouding nog op hem zullen worden gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 6 October. (Vervolg.) Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden is via Padang het navolgende telegraphisch bericht ontvangen, gedagteekend 20 Sept.; „Vijandelijke benden (grootendeela volk nit Gighen) hebben zich bij Lamkrah (XXII Moekims) genes teld, deels om de cholera te ontwijken, die hevig in de bovenstreken woedt, deels om ons te bevech ten, daar het beter is in den heiligen oorlog dan aan de cholera te sterven. Maatregelen tot verdrij ving benden worden genomen. „Cholera heeft zich ook in Groot-Atjeh vertoond. Daar tot dasverre nog slechts enkele gevallen. Te Kotta-Radja heden een eerste geval." Van den resident van Riouw is onder dag- teekening van 25 Sopt. het bericht ontvangen dat op den 17den te voren ter hoofdplaats Dai is over leden Z. H. Soeleiman Badroel Alam Sjah, ridder der orde van den Nedorlandschen Leeuw, sultan van Lingga, en dat radja Mohamad Yoesoef, onderkoning van Riouw, als rijksbestuurder van Lingga, bij ge mis van een aangewezen troonsopvolger, voorloopig met het opperbetuur van dat rijk is belast. Naar men ons bericht, zouden ambtenaren der Noord-Borneo-Maatschappij niet ver van de Siboekoerivier de Engelsche vlag geplant hebben, doch die later weer neergehaald en in een boom eeüige letters of merkteekenen gesneden hebben. Het is zeer wenschelijk dat de grensregeling van het Ned.-Indisch gebied met dat dier Maatschappij spoedig tot stand kome. Het Britsch-Indisch gouvernement verleent, zoo vernemen wij, tot bereiking van dat doel zijne mede werking. A. D.) De overste der genie Van der Eb zal eerstdaags naar Atjeh en van daar naar Padang vertrekken om namens ^on kolonel Van Zuylen eene inspectie te gaan houden over de verschillende geniewerken te Atjeh en ter Sum. Westkust. De gouverneur van Sumatra's Westkust deelt onder dagteekening van 6 Sept. het volgende mede „Tuchtiging landschap Si Torang, dat op aan stoken van doebalangs Singamangaradja herhaal delijk vijandelijkheden pleegde, had op 27 Augustus plaats. „Na een vuurgevecht van eenige uren, waarbij onzerzijds geen verlies, werden vijandelijke benden verdreven en 9 kampongs genomen. Sedert nog 2 kampongs genomen en verbrand en twee hoofden gevangengenomen. „De meeste kampongs betaalden door resident opgelegde boeten. „Nadat nog enkele kampongs tot betaling boete zullen genoodzaakt zijn, zullen onze operatiën in Toba hiermede als beëindigd te beschouwen zijn. „Ik vertrek morgen met kuststoomer naar Siboga, ten einde mij persoonlijk te vergewissen van het geen noodig is tot consolidatie van een goeden toe stand in dat landschap." Uit Onrust schrijft men: Door de Regeering is f 200 ter beschikking van den directeur van het marine-etablissement alhier gesteld, om de aanwezige veroordeelden feestelijk te onthalen, als belooning voor de diensten, door hen bewezen tot behoud van het dok, dat tijdens de vloedgolven op 27 Augustus in groot gevaar verkeerde om van het eiland weggedreven te worden. Naar het „Bat. Hand." verneemt, vertrekt dr. J. L'Ange Huet met de Fransche mail van 8 dezer naar Europa. Naar men verneemt, moet de gepensioneerde resident Altheer voornemens ziin zich in het open baar tegen de over hem uitgebrachte beschuldigin gen te verdedigen. Op het ter reede van Batavia liggende ramtoren- schip „Koning der Nederlanden" hebben zich ge vallen van cholera voorgedaan. Het sohip wordt, evenals indertijd met het wachtschip is geschied, tijdelijk ontruimd en de bemanning is per extra- treinen naar Meester-Cornelia geëvaoueerd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1