daarvoor veroordeeld werd en na expiratie van zijn straftijd jl. Zaterdag als vreemdeling over de grenzen word gezet, kwam Maandag weder te Arn hem terug en nam aldaar onder een vreemden naam zijn intrek in een der eerste hotels. Hij werd echter herkend en zal ditmaal op zijn verzoek in de rich ting van Londen hot land worden uitgeleid. Na de reeds vermelde ontploffing in een steenkolenmijn te Accrington, zijn vijftig arbeiders, hoewel gekwetst, uit de mijn te voor schijn gebracht. Nog zestig beunden er zich in. Te Yenetië heeft een mad, een ren tenier, een eisch tot echtscheiding tegen zijne vrouw ingesteld, om eeno zeer zonderlinge reden. Zij vond in de kerk eene portefeuille met 30,000 fr. en bracht die terstond naar de politie. Toen zij thuis kwam en het gebeurde aan haar man vertelde, werd hij zóó boos ovor hare handelwijze in dezen dat hij haar duchtig ranselde, het huis uitjoeg en het huwelijk ontbonden wil zien. De kroonprins van Portugal is, do fabriek van den heer Cockerill te Seraing bezoekend, te dicht bij een der machines gekomen en heeft een staalsplinter in hot oog gekregen. Do splinter ïs er terstond uitgehaald, maar de wond is zeer pijnlijk; men hoopt dat zij geen ernstige gevolgen zal hobben. Verleden Maanda g-a vond is in oone fabriek te Roubaix door eeDO ontploffing van benzine brand ontstaaü, ten govolgo waarvan tien personen omgekomen zijn en twintig gekwetst werden. Den 288ten Oct. 11. is eene vrouw, Dnrand, dio bij Parijs oen wijnhuis hield, des ochtends ïn haar winkel vermoord gevonden. Het is thans gebleken dat Marquelet, do aanvoerder der dieven bende te Neuilly, met oen der zijnen, Temen ge naamd, haar omgebracht had, ten einde haar te berooven. Eene gebeurtenis, wolke aan Kasper Hanser doet denken, heeft in Kopenhagen veel op spraak gemaakt. Een paar weken geloden stierf de vronw van oen boekdrukkersknecht. Daags daarna hoorde men van een zolderkamertje in het huis luid geschreeuw. De politie werd geroepen, do deur werd opengebroken, en nu zag men in eene groote pakkist op eon strooleger een mannelijk wezen van 15 a 16 jaar, dat moer op een dier dan op een mensch geleek. Het verwarde haar was bijna een el lang, het aangezicht onkenbaar door onreinheid, de nagels lang, zoodat de handen klauwen gelekon. De jongen kon niet spreken; hij bracht slechts ongearticuleerde geluiden voort, die niemand verstaan kon. Tevens was hij lichtschuw; wanneer een licht straal zijne oogen trof schreeuwde hij luidkeels; hij was mot lompen bedekt, welke uiteen vielen, als men ze aanraakte. Men vermoedt dat zijn ge schreeuw, waardoor de aandacht van do overige bewoners des huizes gewekt werd, voroorzaakt was door den honger, omdat bij na den dood der vrouw zijn gewone voedsel niet gehad had. Hij werd in het gasthuis gebracht, waar men niet weinig moeite had om hem te reinigen. Ongetwijfeld is hier aan een schandelijke misdaad te denken, welker samen hang door de tot hiertoe gehouden verhooren nog niet is opgeholderd. BUITEJVL AlNO. F De regeering heeft eene depeche ontvangen, waarin medegedeeld wordt dat de Fraosche (roepen Bac- Ninh en Son Tay hebben bezet. De nieuw benoemde gezant van Frankrijk in China, de heer Patenotre, gaat naar Pekin, om voorstellen te doen betreffende een traktaat tusscken de beide rijken. De heer Tirard, minister van financiën, heeft in de gisteren door de begrootingscommissie gehou den zitting het woord gevoerd. Hij verklaarde voor nemens te zijn om de leening ten behoeve van het buitengewoon budget voor het volgend dienstjaar op 320 millioen vast te stelleu. De uitgifte zou geschieden in Maart 1884 in 3 pets. amortisable, aan de kantoren der gemeente-ontvangers en thesau riers. Wat de bankbiljetten betrefr, zou hij er zich toe bepalen om het maximum der in omloop zijnde biljetten t$ verminderen. De beer Paul Bert heeft gisteren het voorzit terschap der „Union républicaine" aanvaard en bij deze gelegenheid eene redevoering gehouden, waarin hij verklaarde dat het land noch verdeoldkeid noch zoogenaamde parlementaire classificatie begrijpt; het weet alleen verschil te maken tusscken voor- zichtigen en ongeduldigen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zcide bij dat men gerust kon staat maken op de regeeriDg, als de getrouwe bewaakster van de eer der natie. De commissie van het initiatief heeft, door het stellen der prealabele quaestie, het voorstel om de ministers in staat van beschuldiging te stellen, verworpen. Ook heeft zij het voorstel om eeno spe- c:alo commissie te benoemen voor de zaken in Tonkin, niet in overweging genomen. Groot-Britannië. Aau de „Daily News" wordt uit Maritzburg ge meld: Volgons bericht van Jonbert zijn de Kaffers van Zoutpansberg niet onwillig om belasting te betalen, maar daartoe niet in staat. Ook is er voor onlusten geen vrees. De kroonprins van Portugal is gisteren uit België te Dover aangekomen en met de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Hij heeft onmiddellijk de reis naar Londen voortgezet. Rusland. Verleden Vrijdag is te St.-Petersburg eene bij eenkomst van Russische nihilisten gehouden, waaraan zoowel socialisten als terroristen deelnameD. Het doel was om te beraadslagen over de maatregelen, welke tegen do Russische regeering zouden moeten genomen worden. De partij der gematigdheid be haalde de overwinning, want het voorstel der ter roristen, om tot geweld over te gaan, werd ver worpen. Telegrammen NIEUW-YORK, 7 November. Eeno depeche van de „New-York-H6rald", gedateerd van heden uit Hongkong, bevat het volgende: Wegen3 den toestand der wegon heeft Courbet besloten tot het begin van December den aanval uit te stellen op Bac-Ninb, waar bet Chinoescbe garnizoen zich voorbereidt op hardnekkigen tegenweer. Harmand vertrekt met den eersten trein naar Frank rijk. Men gelooft dat zijn terugtrekken het voor naamste struikelblok wa3 voor oen voor Frankrijk gelukkigen veldtocht. Thans is alle naijver ver dwenen en heerscht volmaakte overeenstemming tusschen land- en zeemacht. De Chinoesche generaal Pang Pardsan komt uit het noorden om het bevel der troepen in het zuiden op zich te nemen. Overal in het Rijk worden ijverig toebereidselen ten oorlog gemaakt. In de tuighuizen heerscht groote drukte. LONDEN, 7 November. De eerste bijeenkomst dor Transvaalsche deputatie met lord Derby werd gehouden in het gebouw van het ministerie van koloniën en liep zeer bevredigend af. Lord Derby ontving do afgevaardigden uiterst beleefd. De „Daily News" meldt dat het onderhoud niet langer dan vijftien minuten geduurd heeft en louter een formaliteit geweest is. De heer Kruger is zeer tevreden over do wijze waarop hij ontvangen werd. De deputatie zal schriftelijk opgeven welke be zwaren zij heeft tegen de conventie van Pretoria on welke punten daario, naar haar oordeel, wijzi ging behooven. Do Engolsche regeering zal daarop deze schriftelijke mededoeling in overweging nemen. Ook houden Kruger eu zöno modegedelegeerden zich bezig met het opstellen van een memorandum, waarin de beschuldigingen betreffende de slavernij in de Transvaal wederlegd worden. Do eerste minister der Kaapkolonie, de heer Scanlen, bracht boden aan het Transvaalsche ge zantschap een bezoek. PARIJS, 7 November. Do hertog van Aumale is zoo zwaar ziek, dat zijn toestand zorg wekt. BELGRADO, 7 November. In het district Banja (provincie Alexinatz) is een opstand uitgebarsten. De opstandelingen namen den onderprefect gevangen en sneden den telegraafdraad af. De staat van beleg is afgekondigd. Men denkt dat de geregelde troepen, die in voldoend aantal daar aanwezig zijn, morgen met de opstandelingen slaags zullen geraken. Te middernacht werden op verzoek van den koninklijken commissaris te Zajzar de hier geves tigde leden van het bestuur der radicale partij ia hechtenis genomen. Van de negen leden wist één te ontkomen; hij bereikte de Hongaarsche grons> De aanhouding geschiedde krachtens de uitzonde ringswet tegen aanhitsing tot opstand door woord of schrift. BERLIJN, 8 November. Volgens berichten uit Madrid wordt de Duitscbo kroonprins daar ver wacht om den koning een bezoek te brengen. "WARSCHAU, 8 November. (Part. Tel.) Iu het dames-kostschool „Maria-institnut", waar onlangs tal van nihilistische geschriften in beslag en eenige dames in hechtenis werden genomen, is thans een groote brand uitgebroken, waardoor het geheeld gebouw met hetgeen er zich in bevond, is nitge- brand. Men vermoedt dat de brand opzettelijk is aangestoken om het ontdekken van meer nihilistische geschriften door de politie te voorkomen. KONSTAN TINOPEL, 8 November. Suleiman- pacha vertrekt spoedig naar Den Haag om m den Koning der Nederlanden het groot-cordon dar orde van Nichan Imtiaz te overhandigen. LEIDEN, November. De verwachting voor morgen is: veranderlijk weer, nu en dan regen. Een gewezen en met gagoment ontslagen militair van het Oost-Indisch leger, do Leidsche fabriekwerker J. D., stond heden voor het gerechts hof to 's-Gravenhage terecht wegens valschheid in een authentiek geschrift. Zijne verdiensten met zijn pensioen waren onvoldoende voor zijn onder hond eu dat zijner moeder, met wier verzorging bij belast was. Dit bracht hem op het denkbeeld om eene poging te wagen om zich opnieuw te doea aanwerven, ten einde het handgeld to bemachtigen. Hoewel wetende dat ton gevolge zijner afkoariDg wegens ongeschiktheid en daarop gevolgd ontslag met gagement hij geen nieuwe verbintenis dan met toestemming oener hooge militaire autoriteit kon aangaan, vervoegde hij zich toch aan het bureau van den plaatselijkon commandant te 's-Hage en legde daar o. aeen bewijs van goed gedrag over, waarin, zooals later bleek, eene verandering had plaats gehad. In dat door den burgemeester van Leiden afge geven stak was vermeld dat D. reeds elf jaren had gediend zonder dat werd aangegeven hoelaDg hjj in Leiden had gewoond, doch bij zijn verschijnen voor den sergeant-werver H. waren de woorden be trekkelijk den vroegeron diensttijd verwijderd en waren er later ingevoegd de woorden „en steeds" om het te doen voorkomen dat hij voortdurend te Leiden gewoond had. Nadat vervolgens reeds eene voorloopige akte van aanneming was opgemaakt en de besch. van den eergeant-werver een voorschot van f 20 bad vorkregen op het handgeld, dat hij wist dat hem nooit kon worden uitbetaald, kwam de valschheid aan het licht en volgde zijne arrestatie. Hij bekende volledig zijne schuld en beriep zich op zijne armoe dige omstandigheden. De proc.-gen. jhr. mr. Van den Bergh wees er op dat de zorg voor hot onderwijs dit nadeelige heeft, dat al meer en meer persoDen wegens valschheid voor den rechter moeten verschijnen, hoewel daarom toch de voordeden van het onderwijs niet moeten worden prijsgegeven. Thans was echter niet door de schrijfkunst, maar juist door het Diet schrijven valschheid bedreven, daar ook de ingevoegde woordon niet door besch. zelf waren gesteld. De proc.-gen. oordeelde het ten laste gelegde voldoende bewezen en requireerde eene veroordeeling tot 3 maanden celstraf en twee boeten van f 50. De verdediger mr. Hijmans opperde eerig be zwaar om do akte in deze als eene authontieko te beschouwen, maar gaf dit middel van verdediging uit de hand omdat hy meende dat er niet aan valschheid in een authentiek stuk kou worden ge dacht daar de uitgewischte en ingevulde woorden aan het bewij3 van goed gedrag niet toe of afdeder. Op grond daarvan concludeerde pleiter tot vrijspraak of subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak Ï6 bepaald op a. s. Donderdag. De stoomtram-machinist, wien dezer dagen onder Veur het reeds vermelde ongeluk overkwam, is weer uit het ziekenhuis alhier ontslagen en de toestand van den jeugdigen stoker moot naar om standigheden vrij wel zijD. De gemeenteraad van Katwijk heeft ten be hoeve der Maatschappij „Noordwijk" vergunning verleend en de voorwaarden vastgesteld tot aanleg van een stoomtram naar Katwijk aan den Rijn 10 verbinding met den Rijolandschen stoomtram. Ï9vens besloot de Raad tot aankoop van bet vooreinde van het Mallegat, ten einde dit te doen dempon en aanleggen tot bouwterrein, wat voor zeker zal strekken tot verbetering van het aanzie» der badplaats. De begrooting dienst 1834 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 45,246.19. Het stoomschip „Maasdam" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prins Hen drik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok die» dag van Saez; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde denzelfden dag te Marsei de „Prins Froderik" vertrok hodenmorgen van Am sterdam naar Batavia.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2