heid gekomen, en zullen daarmede spoedig proeven genomen worden. De persoon, die als verdacht van moord op zjjne vrouw uit Bergen-op-Zoom gevan kelijk naar Breda is overgebracht en ter beschik king der justitie gesteld, is thans weder op vrije voeten. Tusschen Monster en Poeldijk is een man, die onder het rijden van het balkon van den stoomtram sprong, gevallen en door den tram overreden. Hij werd daardoor zoodanig verwond, dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Volgens opgave van het bureau „Ve- ritas" zijn in de maand September verongelukt 121 zeilschepen, waaronder van Nederland 2, en 17 stoomschepen, waaronder van Nederland 1. In eene kleine Pruisische grens plaats, niet ver van Dinksperloo, is een broeder moord gepleegd. Naar men zegt, speelde de sterke drank bij dit treurig feit alweer de hoofdrol. In het Russische dorp Makwanety, niet ver van Osurgety, woont eene prinses, eene weduwe, die, naar men algemeen verzekert, sedert vijf jaren alle roovers uit den omtrek beschermt en de uitvoering hunner misdadige plannen mogelijk maakt. Verleden jaar werd daarvan den gouver neur van Batoum kennis gegeven en deze zond een officier met eenige soldaten om het huis der prinses te omsingelen. Dit geschiedde des nachts en daarop werd de bewoonster aangemaand hare beschermelingen uit te leveren. De weduwe echter bezwoer den officier dat alles lasterlijke praatjes waren en, terwijl zjj met hare woorden en tranen de aandacht der soldaten afleidde, ontkwamen hare gasten. Sedert dien tijd schijnt er niets meer aan de zaak gedaan te zijnde weduwe intusschen gaat voort met de rooverB gemeene zaak te maken, en wel, meenende dat men haar niet aandurft, atonter dan ooit te voren. Een Italiaan heeft bij Cherbonrg een jonkman van 25 jaren met messteken gedood. De moordenaar is nog niet gearresteerd. Te Dimes vielen 5 m e t e e 1 a ar b v a n een stellage, die op een 17 meter hoogen muur was geplaatst. De stellage viel en de 5 metselaars kwamen om. Te Lorida (Spanje) zijn een paar huizen ingestort. Twee personen kwamen om en drie werden gewond. De vrouw van den barbier en kapper Ziethen te Etberfeld is in hare woning door haar echtgenoot vermoord. Zij leefden in onmin. Om daaraan een einde te maken, stond de man 's nachts op en sloeg zijne vrouw met een hamer de hersenen in. Er was geen twist voorafgegaan. Ziethen is ge arresteerd, maar ontkent de misdaad. Vraag den eer,s te den beste, vraag aan honderden, aan duizendenvan wien is de bekende spreuk: „Wer nicht liebt Wein, Weib und Gesang, „Der bleibt ein Narr sein Leben lang!" en het antwoord blijft niet uit, 'twelk door allen eenstemmig en met één woord wordt gegeven, 't luidt steedsLuther." Toch is 't mis. De beroemde J. Köstlin, professor te Halle, die jaren lang heeft besteed aan de studie van Luthers geschriften, verklaart dat hij die spreuk nooit in eenig geschrift van den kerkhervormer heeft aan getroffen. In de „Tischgespriiche oder Tischreden", van Luther, in twee deelen, door Joh. Aurifaber in 1556 en 1565 uitgegeven, komt die spreuk niet voor. In de onuitgegeven handschriften van Luther, die zich bevinden in de beroemde bibliotheek van "Wolfenbuttel, wordt zij niet aangetroffen. Maar wie is er dan de auteur van De dichter Julius Von Voss, geboren in 1768, overleden ten jare 1832, heeft deze wijd en zijd bekende spreuk het eerst gebruikt in den bekenden vorm. Dit is geschied in een gedicht, nu honderd jaar geleden in het licht verschenen. Wel was Luthor een groot beminnaar van „Frau Musica", zooals men in zijn tijd gewoon was zich uit te drukken. Ten bewijze hiervan kan worden aangehaald dat bij een ode, in den stijl van Hans Sachs, ter harer eer heeft geschrevendat hij een ijverig voorstander was van de beoefening der mu ziek en van den zang en er zelf veel aan deed, - hij bespeelde een paar instrumenten, had een wel luidende stom, zong zeer goed en was een grondig kenner van muziek en heeft o. a. den 118den psalm gecomponeerd, - maar het auteurschap van het lustige distichon mag hem niet worden toegekond. Die eer komt Julius Von Voss naar recht en billijk heid toe. B IT E S L AIV I>. Groot-Britannië. Aan den heer Rivas, den bijzonderen agent der Mexicaansche regeering te Londen, is uit Mexico per telegram last gegeven, om de onderhandelingen met de fondsenhouders over de regeling der schuld weder op te vatten. De hem gezonden inBtructiën stellen hem in staat, om de oude moeilijkheden te boven te komen en tot eene bevredigende oplossing te geraken. De heer Dawson, Parnellist, lid van het Par lement en lord-mayor van Dublin, kwam gisteren te Londonderry aan, om op het stadhuis eene rede voering te houden bij gelegenheid der meeting der nationalisten. Hij werd in optocht naar zijn hotel geleid door eene eerewacht, welke groene vaandelB droeg. Middelerwijl hadden de Orangisten zich meester gemaakt van het stadhuis; zij losten vuurwapenen op de nationalisten, waarvan twee gekwetst werden. De nationalisten liepen daarop te hoop en wierpen de glazen van het stadhuis in. Ten slotte werd de menigte door de politie uiteengejaagd. Patrouilles cavalerie doorkruisen de Btraten. De Orangisten hebben het stadhuis weder ontruimd. Zuid-Afrika. De berichten uit Kaapstad loopen tot 9 October. Den 5den was daar de TranBvaalsche deputatie aangekomen (bestaande uit de heeren Paul Krugor, ds. Du Toit en generaal Smitz), die den lOden naar Engeland vertrekken zou (en inmiddels te Londen gearriveerd is.) Den 3den was de deputatie zeer feestelijk ontvangen aan de Paarl, en te Kaap- stad word zij door eene talrijke menigte aan het station opgewacht, terwijl een comité haar begroette met een door vele inwoners der Kaapkolonie onder teekend adres, waarin o. a. gezinspeeld werd op de mogelijkheid eener verceniging van alle Zuid- Afrikaansche Staten. Men zal zich herinneren dat drie weken geleden een telegram uit Kaapstad mel ding maakte van een ter eere van de deputatie gegeven feestmaal, waar de heer Kruger eene rede hield, die ook van zoodanige vereeniging gewaagde. Dat feestmaal vond den 8sten plaats, maar de bladen van 9 October behelzen van het aldaar gesprokene nog geen uitvoerig verslag. De heer Kruger antwoordde op het hem voorge lezen adres o. a. het volgende„Ik dank u voor de hartelijke wijze, waarop gij mij en mijno mede afgevaardigden ontvangen hebt. Ik dank u voor de sympathie, die gij ook aan ons reeds vroeger be toond hebt. Ik kan n verzekeren dat die sympathie door het gouvernement en de bevolking der Zuid- Afrikaansche Republiek op grooten prijs wordt ge steld. Niet alleen hier, maar overal in de kolonie heb ik kunnen opmerken dat wij nauw aan elkaar verbonden zijn, dat onze welvaart uw voorspoed is en dat uw tegenspoed ook op ons nadeelig werkt. Vandaar dat het onze plicht is om samen te werken en dien plicht zullen wij met liefde vervullen. Gij wenscht ons geluk op onze zending; wel, ik twijfel er niet aan of onze missie zal met succes bekroond worden. Ik geloof stellig dat de tijd, waarin steeds verkeerde voorstellingen worden ge geven, voorbij is, en dagelijks wordt het moeielijker voor de leugen om over de waarheid te zegevieren. De juiste staat van zaken wordt in Engeland dage lijks beter en beter bekend en mijn vertrouwen in het rechtvaardige gouvernement van Engeland en het edele volk daarvan is zoo sterk dat ik zeker weet dat aan ons volkomen rechtvaardigheid zal geschieden, als men eenmaal weet hoe de zaken eigenlijk staan. Ik ben vast verzekerd dat het goede succes onzer zending al diegenen zal verheugen, die het welzijn van Zuid-Afrika ter harte nomen." Telegrammen BRUSSEL, 1 November (iV. R. Crt.) Hier loopt het gerucht dat do kroonprins van Portugal ver loofd iB met de jongste dochter van den keizer van Oostenrijk, Maria Valeria, vijftien jaar oud. De kroonprins gaat naar Londen, waar hij drie weken zal blijven. Bij zijne terugreis naar Lissabon zal hij Frankrijk niet bezoeken wegens de slechte ont vangst aldaar koning Alphonso ten deel gevallen. PARIJS, 2 November. (Part. Tel.) Het Chineesch gezantschap heeft officieel verklaard tegenover de depeche van Tricou, welke de minister-presi dent Ferry in de Kamer voorlas, dat het onwaar is dat Li-Hung-Cnang markies Tseng op eenige wijze gedesavoueerd heeft. Beide waardigheidsbekleders worden gelijkgeBtold en ontvangen dezelfde instrnc- tiën van de centrale regocriog. Dezo laatste heeft vooral Tseng's houding goedgekourd. BERLIJN, 2 November. (Part. Tel.) De zeer ofii- cieuse „Grenzhpte" eindigt beden hare bespreking over het K rbinet-Ferry en zijne togenstanders met de volgende verklaring: „Duitschland wenscht dat Ferry aan het bewind blijft, opdat de Republiek niet te gronde zal gaan en omdat het herstellen der monarchie een oorlog met Duitschland zou te weegbrengen." SAIGON, 2 November. Volgens bericht uitHai- Phong van 25 September, was admiraal Courbet den 24sten met 600 matrozen van het eskader naar Ha-Noï vertrokken, om de leiding van de bewegin gen op zich te nemen. Hij zal de komst van ver sterkingen afwachten om Son-Tay aan te vallen. De bezetting van Quang-Yen wordt ieder oogenblik gewacht. ST.-PETER3BURG, 2 November. De rijksin komsten bedroegen van 1 Jan. 1883 tot 1 Augustus 1883 elf millioen minder dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. De rijksuitgaven waren 18 millioen hooger. WEENEN, 2 November. Bij de heden gehouden premiëntrekking der loten van de leening van 1860 is op No. 9346 serie 15 gevallen de hoogste prijs van 300,000 0.; op No. 1622 s. 13 50,000 fl.; op No. 7516 s. 20 25,000 fl.; op No. 3991 s. 7 en No. 12299 s. 10 elk 10,000 fl. CAIRO, 2 November. De Engelsche hofambte naren, generaal Wood en de heer Vincent, zijn alhier aangekomen en door den kbedive ontvangen LEIDEN, 2 November, Het weerbericht van heden doet voor morgen opnieuw weinig verandering verwachten. In de aanstaande zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zal nog behandeld worden een adres van het Bestuur der Vereeniging „de Practische Ambachtsschool" te Leiden, om subsidie van f 2000. Gedep. Staten hebben daaromtrent geadviseerd een subsidie te verleenen, maar slechts van 1000. Eveneens komt alsdan aan de orde een miesieve van Gedep. Staten, verslag uitbrengende omtrent het door hen verrichte naar aanleiding van het besluit der Staten van 24 Juli tot verbetering der watergemeenschap tusschen Rijn en Schie. Uit dat verslag blijkt dat de Regeering zich nog niet verklaard hoeft omtrent het verleenen van een Rijkssubsidie, wat echter daaruit verklaard wordt dat dit afhankelijk was van de beslissing van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage met het oog op den omvang van het werk. Gedep. Staten stellen voor naar aanleiding van het besluit van 's-Gravenhage, dat het graven van een nieuw kanaal in zuidwestelijke richting voorstaat, het door die gemeente gevraagd onderzoek naar die wijziging in dat plan aan Gedeputeerden op te dragen en indien ze technisch uitvoerbaar mocht bevonden worden en de gemoente zich verbinden wil de meerdere kosten te dragen, Gedep. Staten te mach tigen die verbintenis aan te nemen en bij de voorbe reidende werkzaamhedon op die wijziging te letten als eene der hoofdtrekken van de door de provin cie uit te voeren werken. Voorts stellen Gedep. Staten voor hen te mach tigen met de gemeente Leiden oen schikking aan te gaan, ter verzekering der bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der doorvaart door haar territoir overeenkomstig de verbintenis in het besluit van den Raad van Leiden van 4 October vervat, met wijziging echter van punt III daarvan, in dien zin dat de gemeente op zich neme: „ten allen tijde te zorgen voor de beweegbaar heid van alle de over de vaart thans gelegen of later te leggen bruggen en hare voor doorvarende schepen kostelooze en vlugge bediening bij dag en bij nacht, zullende tot dat einde de bediening zóó ingericht zijn, dat bij dag de schepen bij bet naderen van een brug aldaar een brugwachter vin don, die door tijdige opening der brug tegen opont houd waakt, en bij nacht minstens de brugwachters huisjes bij de meest oostelijke en de meest weste lijke der bruggen voorzien moeten zijn elk van twee brugwachters, om van daar uit achtereenvolgens alle bruggen te openen, terwijl, mocht zich de be hoefte doen gevoelen aan vermeerderinng van be dienend personeel of brugwachtershuisjes, aan die behoefte door Leiden zal worden voldaan." Hot stoomschip „Prinses Amalia," van Bata via naar Amsterdam, vertrok gisteren van P°rt' Saidde „Prinses Wilholmina," van Batavia naar

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2