Ala bijdrage tot de kennis der droomen is dit bericht, dat aan een Dnitsch blad is ontleend, zeker zeer belangrijk, maar nog belangrijker is het te vernemen, hoe men weet, wat de man gedroomd heeft 1 Bij het onderzoek in het hoofdge- bonw der politie te Frankfort, waar eergistoravond eene ontploffing ontstond, zijn op versohillende plaat sen acht granaat-vormige en met glycerine gevulde kogels gevonden. Ton gevolge van het onderzoek zijn verscheidene personen in hechtenis genomon. BUITENLAW& Frankrjik. Bij den aanvang der zitting van de Kamer der Afgevaardigden heeft de heer Granet gisteren medegedeeld dat hij aan de regeering inlichtingen wenschte te vragen betreffende het doel der expeditie naar Tonkin, het programma en de bezwaren daarbij ontmoet. Hij verweet de regeering dat zij niet heeft voorzien dat China tusschenbeide zou komendat zij aan de Kamer onjuiste inlichtingen heeft ver strekt kredieten aangevraagd, welke onvoldoende zijn geweest, en dat er of voordooien zijn behaald zonder roem öf nadoelen zijn geleden. (Teekenon van afkeuring in de Kamer.) Do hoer Granet ver klaarde dat bij door vaderlandsliefde werd gedreven (luide toejuichingen van de rechterzijde en der uiterste linkerzijde) en maakte ia den verderen loop zijner rede eene toespeling op sommige dor open baar gomaakte diplomatieke stukkon. De heer Ferry kwam op togen de voorstolling welke de vorige spreker daarvan gaf, waarop de heer Clémenceau uitriep„Het zjjn uwe eigene bladen, welko die stukken hebben medegedeeld 1" (Rumoer.) De heer Granet verweet aau de regeeriDg dat zij, na haar verzet tegen do suzereiniteit van China, is ternggekeerd tot bet tractaat-Bourée, hetwelk zij eerst verwierp. Eon oorlog met China kan uit het conflict voortspruiten en het zonden van 15,000 man daardoor noodig worden. Hij acht het tegen woordig kabinot niet in staat, om de Toukin qnaestio tot een goed einde te breogen, en zoide dat het be hoort af te treden. (Gemompel.) Spreker eindigde met eene herinnering aan de woorden van Gambetta, dat men naar den kant der Vogeezen moet uitzien voordat een besluit genomen wordt. De heer Challemel-Lacour, minister van buiten- landsche zaken, laakte de ovordrijving, waaraan de heer Granet zich schuldig maakte, en wolke slechts ten doel heeft om de oponbare meaning op te ruien. Ook bij de expeditie naar Epypto werden dergelijke overdreven voorstellingen in omloop gebracht en geloofd. De heeren Clémenceau en Cnneo d'Ornano kwamen tegen deze laatste bewering op. Do minister, zijne rede vervolgende, hield vol dat de handelingen der regeering overeonkomstig zijn met hare verplichtingen en met de besluiten der Kamer. Indien de Acamioten den tegenstand volhouden, dan geschiedt dit zonder de toestem ming van het gouvernement van Hué. (Levendige tegenspraak.) De zitting werd daarop voor eene poos geschorst. Bij de hervatting zette de heer Challemel-Lacour zijne rede voort. Hij verklaarde dat sedert den slag van 15 Aug. steeds voordeelen dcor de Fran- schen zijn behaald en nog slechts twee vestingen in het bezit der „Zwarte Vlaggen" zijn. Hij ver klaarde niet te weten, welke geheime aanmoediging China er toe dreef, om eenig voordeel te verwachten van de parlementaire discussie. Wat het tractaat- Bourée betreft, uit de diplomatieke met markies Tseng gewisselde stukken blijkt dat het nooit werd aangenomen. De minister wees voorts op de tegenspraak in de verschillende ultimatums van China, welke eigenlijk nederkomen op de handhaving van den toestand, zooals dio vóór 1873 was, be halve de suzereiniteit van Frankrijk over Aoam. Hij besloot zijne rede aldns: „Men late aan de ge beurtenissen haren vrijen loop. Laat ons de afge broken onderhandelingen hervatten, en vraagt u zslven niet af, of gij in ons vertrouwen stelt, maar of gij vertrouwen in u zeiven hebt." (Zeer luide toejuichingen). De heer Perin stelde zich op het standpunt van den heer Granet. Hij drong aan op het zenden van voldoende strijdkrachten en op het toestaan van de noodige kredieten, maar met andere ministers dan de tegenwoordige. De voortzetting der discussie werd daarna op heden, Woensdag, bepaald. Groot-Br itaunië. De leden der deputatie, door de Transvaal- scbe regeering naar Engeland afgevaardigd, zijn gisterochtend te Plymouth aan wal gestapt. Bij hunne aankomst aldaar is hun een adres aange boden, ondertoekend door 53 Zuid-Afrikaansche studenten, dio allen te Edinburg studeeren. Uit eigen naam en ook uit dien van zijn medeonder- teekenaars heeft de heer Essclin, student in hot oud-Hollandsch recht aan genoemde universiteit, dit adres aan de leden der deputatie aangeboden. De firma Morris Ranger, te Liverpool, in katoen, heeft hare betalingen gestaakt. Het passief wordt op ongeveer een half millioen pd. st. gescbat. Ban ken te Londen, Parijs en Hamburg zijn voorna melijk bij het faillissement betrokken. De firma Forman Co. heeft insgelijks hare be talingen gestaakt. Men verwacht nog meer fail lissementen. Bolgic. Naar aanleiding van het bezoek van het Bel gische vorstenpaar aan Nederland, bij welke ge legenheid herhaaldelijk do „Brabanconne" is ge speeld, stelt het Hand. van Antwerpen voor dat de regeering den tegenwoordigen tekst vervallen zal verklaron en door een nieuwen, korleren zal doen vervangen. Het nieuwe lied moet van dien aard zijn, zegt het blad, dat het niemand beleedigt, dat het de uitdrukking is van de twee stammen en vooral dat het geen onzin bevat, zooals dat van 1830. Rumenlë. Het door den heer Rosetti aangeboden ontslag is aangenomen. De heer Stolojan heeft vergunning verzocht om de regeoring te mogen interpolleeren over de be weegredenen, welke haar hebben doen besluiten om den koning de reis naar Woenen aan teraden. Verder wenscht bij inlichtingen over den uitslag van hst onderhoud van den heer Bratiano met prins Von Bismarck en graaf Kulnoky. De regeering zal over drie dagen antwoorden. Mexico. Omtrent de gele koorts te Mazatlan wordt nader geschreven dot binnen weinige weken 15 pet. der ingezetenen, tusschen de 15,000 en 16,000 in getal, waren omgokomen. Ten tijde dat do epidemie uit brak telde de stad vijf geneesheeren, van wie niet lang daarna drie stierven. Daar de ziekte ook in den omtrek hcersehte, kwamen tot overmaat van ramp velen naar do stad, in de hoop van daar betere verzorging te kunnen vindoo. Eiken dag wer den omstreeks honderd personen aangetast en be zweken er gemiddeld dortig. Vele lijken bleven oen tijdlang onbegraven, do hospitalen waren vol. Vooral de te Mazatlan gevestigde of doorreizende vreemdelingen werden aangetast, ja geen enkel vreemdeling, die aan het klimaat nog niet gewoon was, bleef gespaard. Gelijk men woet, hebben vole Amerikaansche Californiërs te Mazatlan alles ver laten om naar San-Francisco te vluchten. - Ook op andere kleinere plaatsen beeft de gele koorts go- woed on do overheid verloor er dermate harezelf- beheersching, dat de aldaar gevestigde vreemdelin gen voiligheidscomitó's moesten vormen om de ellende niet door volslagen rogeeringloosheid te zien be kronen. Telegrammen, ST.-PETER3BURG, 30 October. De keizer ont ving heden den Nederlandschen buitengewonen ge zant en gevolmachtigden minister J. A. Mazel, die de brieven overreikte waarbij hij wordt teruggeroepen. NIEUW-YORK, 30 October. De producten- uitvoer in de afgeloopen week bedraagt 6673 dui zend dollars. HALIFAX, 30 October. De zaak van Bracken en Holmes (die een tiental dagen geleden in het bezit van dynamiet-uurwerken cn dynamiet-patronen, in een hotel gearresteerd werden, is naar de Assises verwezen. CAIRO, 30 October. De nieuwe Staatsraad is heden door Cherif-pacha geopend. LONDEN, 30 October. Lord Hartington zeide in eene redevoering te Buxton, dat de gocd9 ge zindheid der Engelschen in haren ganschen omvaDg zou worden vereïscht om ernstige verwikkelingen met Frankrijk in China te voorkomen. Terwijl een trein met ammunitie, geëscorteerd door eene compagnie soldaten, stilstond aan liet station Limerick, hebben de Fenians er een kist buskruit en 500 patronen uit gestolen. PARIJS, 30 October. Generaal Bouet verliet hedenavond Marseille en zal morgenochtend te Parijs aankomen, waar hij onmiddellijk door admiraal Peyron ontvangen wordt. LONDEN, 31 October. Hedennacht hadden ont ploffingen plaats aan twee stations van den onder- aardschen spoorweg, nl. aan het Westminster-sta tion, waar vensterramen nit de voegen werden ge- slagen, en aan het Paddington-station, waar een glazen overdekking schade bekwam. Onderscheidene personen worden gewond. Men meent dat do ontploffing aan het Padd'mgton- station is teweeggebracht door materieel, uit het raampje van een rijtuig geworpen. LONDEN, 31 October. Aan het gastmaal te Bnxton drukte lord Hartiogton de hoop ait dit de heer Gladstone aan het feestmaal in Gaildhall zal kunnen mededeelen dat de vrede van Europa is verzekerd. De moeilijkheden tusschen Frankrijk en Engeland zijn op voldoende wijze geregeld. Met betrekking tot Egypte heeft Eogeland tegenover Europa zjjn woord gehouden. Na de handhaving der orde en de veiligheid der Europeesche belangen te hebben verzekerd, zijn de Engelsche troepen er niet ge bleven om de reeds te groote verantwoordelijkheid de3 Rijks niet te vermeerderen. LONDEN, 31 October. Door de ontploffingen in den onderaardschen spoorweg is het verkeer ge stremd 38 personen zijn gewond. BOMBAY, 31 October. Do stad Maecate wordt belegerd door een broeder van dei Iman. De En- gelecbe kanonneerboot „Philomel" bombardeert het kamp der belegeraars. Het beleg danrt reeds vier dagen. De Britsche onderdanen zijn gevlacht aan boord van de „Philomel." LONDEN, 31 October. (Part. Tel.) Aangezien gisteren de internationale viascherij-tontoonstelling voor het laatst was geopend, was het verkeer op den onderaardschen spoorweg zeer druk. De ont ploffing aan het Paddington-station had plaats tegen acht uren toen een stampvolle treia genoemd station binnenreed. De dikke muren van de spoor- wegtunDel spleten tot op eene lengte van 10 passen en de drie laatste waggons derdo klasse werden gedeeltelijk vernield. In deze waggons waren mee-ït werklieden gezeton, waarvan 6 zwaar en 22 licht gewond werden. De ontploffing tusschen de Westminster- en Cha- ring-Cros-8tations, 3 a 4 mijlen van het. voriga verwijderd, richtte nog grooter schade aan de tunnel aan, doch zonder persoonlijke ongelukken, daar zich geen trein in de nabijheid bevond. Op de lijn zijn verscheidene bommenhulzen ge vonden. De fenians worden voor de daders gehouden- De toegangen zoomede het Parlemontsgobouff worden door de politie bewaakt. CAIRO, 31 October. De aanhangers van den valschen profeet zijn totaal uiteengejaagd. Wat er van den profeet zelf is geworden, weet men niet, Sedert heeft men van Hick's pacha ook geen In richten ontvangen. LEIDEN, 31 October. De verwachting voor morgen is: wind van oost tot zu:d Bij het van 29 tot 31 October te 's-Hag! gehouden officiersexamea zijn geslaagd de sergeante: De Roever, Rudolpb, Van Vloten, Vosmaer, Jielo en Van der Zwaan, allen van den hoofdenrsus ti Kampen; verder de sergeanten Wonnink en jhr Van Suchtclen Van de Haare, beiden van den hoofd cursus te 's-Bosch. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweed Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda zijn nage bracht 2360 geldige stemmen. Gekozen is de heef mr. U. H. Huber met 1484 stemmen. Op den heer or W. Thorbecke waren er S71 uitgebracht. De prinses Von Wied is heden uit Amster dam weder naar de residentie gekomen en keerde des avonds naar de hoofdstad terug. De heer Zimmerman, chef van den stoomtrt® dienst aan het station der Nederlandscho Rijnspoor wegmaatschappij te 's-Hage, is belast met de ^af neming der betrekking van stationschef te Alk gedurende 4 a 6 maanden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van A® sterdam naar Batavia, vertrok beden van Mnrsei de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam arriveerde te Suez en vertrok gisterende „Zeelau van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren vj Colombo; de „Maasdam," van Rotterdam, arriveer Maandag te Nieuw-'Yorkde „W. A. Scho.6^ van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde g|S namiddag Dover; de „Voorwaartsvan Amster naar Batavia, vertrok heden van Southampton

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2