LEIDSOÏÏ DAGBLAD. N°. 7272. Woensdag 31 October» A0. 1883. Avond- eeiitie. PRUS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. AlMnderltyke Nommere. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEKTIEÏI: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het inctswor ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. LEIDEN, 3© October. Reden is aan de universiteit alhier de heer P. Coninck Westenberg, geb. te Hijsen, bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Iets ovor wezen en aard der gerechtelijke bekentenis in het burgerlijk recht.' Ook de heer S. C. J. W. Van Mnsschen- broek alhier werd benoemd tot ridder in orde van den Nederlandschen Leeuw. Het derde verslag van de alhier gevestigde Christelijke Wijkvereeaiging is verschenen. Hieruit blijkt dat zoowol do Bijbellezingen als de Kinderkerk - twee hoofd werkzaamheden - goedbe zocht werden. Do Zondagsscholen zijn weder uit gebreid en worden thans bezocht door ongeveer 438 kinderen. De Jongoliedenveroeniging en de OvergaDgsschool werden steeds voortgezet en telken jare werd het jaarfeest buiten de stad gevierd, - de drie laatste te Noord wijk, Hillogom en Wassenaar. De JongelingsvereenigiDg noemt voortdurend in bloei toe en telde bijna 40 leden. Van de bibliotheek werd vooral des winters een getrouw gebruik gemaakt; die voor de jongelingen bestaat nit 234, de andere uit 154 nummers. Uit breiding - zoo zegt het verslag - is zeer noodzakelijk. De Jongedochtersvereeniging telde 19 leden, de Meisj es vereen iging - die er aan toegevoegd is 28 leden. De zangvereoniging „Zingt den Heer" had 60 leden, doch steeds slniten te weinig jongelingen zich aan. Eiken wioter worden drie koffiemeotingen gebon den, die door den godsdienstonderwijzer, beginnende met de Slagerspoort, belangrijk werden uitgebreid. Ook in deze poort word eene meeting gehondeD, waarvan een twintigtal poortbewoners gebruik maakten, zoodat dit van tijd tot tijd zal worden herhaald. Alvorens echter deze eerste koffieavond gehouden werd, legde de godsdienstonderwijzer een bezoek af in een der huisjes. Ook in andere poorten eer wijk zou het bestuur die werkzaamheden gaarne itgebreid zien. De bezoekbroeders, zeven in getal, en de vij bezoekznsters gaan steeds met hun arbeid voort, terwijl ook de ziekenverzorging zelfs met eenige uitbreiding kon worden voortgezet. Bijna 400 kran en werden geholpen, waarvoor aan contribution «n giften van 1 Dec. 1878 tot 1 Dec. 1882 ƒ440.47' ontvangen werd. Het saldo was op laatstgenoemden latum slechts 29.47. Van de hypotheek is sinds 1879 slechts f 100 gelust, zoodat hot gebouw nu nog met f 2000 tezwaard is. in 1882 werd ontvangen f 1543.39'/, en uitge ven 1570.35, zoodat het nadeeïig saldo 26.95'/, «droeg. Een woord van opwekking tot steun der Yer- toiging is aan het verslag toegevoegd. Hedenmiddag ontvingen we per Nederland se mail, via Marseille, de Indische bladen van 23 ,jt en met 25 September. Tot leden van het Dagelijksch Bestnnr van Nederland sche Koloniale Vereeniging te Amster- m zijn gekozen de heeren J. Waste, M. J. Maller, W. F. Versteeg, dr. L. Serrurier (uit Leiden) 0 M. P. Pel8. Volgens sommige bladen bestaat het voor- emen „de Javaansche kampong van Amsterdam ter te brengen naar het Ethnographisch Museum Leiden. Lie mededeeling is volgens het D. v. N. eenigs- 118 overbodig. Voordat de minister eene beslissing ^mt omtrent de definitieve plaatsing der voor werpen nit Indië overgezonden (voor zoover die niet naar Indië moeten teruggezonden worden) zal Z. E. de inlichtingen afwachten van de commissie, door hem te dier zake benoemd. Die commissie is thans aan het werk. Zij heeft in opdracht gekregen in de eerste plaats te letten op's Rijks instellingen, doch ook de belangen der particuliere vereenigin- gen voor zoover die zich tijdig hebben aangemeld en door Z. E. als zoodanig zijn toegelateo, niet uit het oog te verliezen. Zoolang de commissie niet gereed is en de minister haar rapport niet bekrach tigd heeft, valt omtrent de toekomst der voorwer pen niets te zeggen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans: te Vogelenzang den heer C. A. F. J.M. Lohmeijer; tot adsistent te Edam den heer L. Stolk; tot kapelaan te Beemster den heer H. F. CoeneD; tot adsistent te Noordwijkerhout den heer T. P. Van Swieten; tot adsistent te Zoeterwoude den heer J. G. Van der Weiden, en tot adsistent te Lntjebroek den hoer J. Rotteneel. De begrooting der gemeente Koudekerk is vastgesteld in ontvangst op 12,395.20 en in uitgaaf op 12,394.85, sluitende alzoo met een ba tig slot van f 0.35. De collecte tot leniging der ramp in Iodië heeft te Ter Aar opgebracht f 130. Er is van uit de residentie een regen van ridderorden neergekomen op personen (w. o. drie Leideoaars en ook vele buitenlanders) die möt de internationale tentoonstelling te Amsterdam in be trekking stonden. De Amst. zegt dat het natuurlijk niet past daarop critiek uit te oefenen, - alleen zal het iedereen verwonderen den naam van den heer A. C. Wertheim niet onder de gedecoreerden te vinden. Of wacht den man, die de Tentoonstelling in den eigenlijken zin des woords heeft tot stand gebracht, eene meer beteekenende bolooning? Volgens de „Brieven uit do hofstad" in de Arnh. Crt. is Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, bezig met het bezorgen der uit gifte van de brieven, door Prins Frederik in zijn jeugd aan zijne betrekkingen geschreven. De ver zameling zal, naar de correspondent verneemt, niet in den handel worden gebracht, doch alleen voor geschenken worden gebezigd. Naar het Vad. verneemt, zal de Prins van Oranje zich weldra tot herstel van gezondheid naar het zaiden van Frankrijk begeven. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Nienw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Lizard. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft de benoeming van de burgemeesters van Egmond aan Zee, P. Pranger, van Ellewouts- dijk, A. Fontein Dz., en van Havelte, P. A. Derks, tot secretaris dier gemeenteD, goedgekeurd; - den luit.-kolonel der inf. N". E. Pereboom, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald ep ƒ1800 'sjaars; - toegekend aan B. Van Velthoven, te Katwijk, de bronzen medaille en een loffelijk ge tuigschrift wegens zijn prijzenswaardig gedrag bij de verpleging en verzorging van aan pokziekte lijdende personen. Gemengd Nieuws. De Leidsche Dilettantenclub gaf gisteravond in het lokaal Ephraïm weder eene uit voering, waarbij ditmaal, nadat de president een welkomstgroet had uitgesproken, ten tooneele werden gebracht „Lazaro de veehoeder", tooneelspel in vier bedrijven met een voorspel, naar het Fransch van M. J. Bouchardy, door H. Tiggelaar, en „Klaveren Vrouw", blijspel met zang in één bedrijf. Een bij zonder woord yan lof aan eon der dilettanten toe roepen zou geheel misplaatst zijn: een ieder ver vulde naar behooren de grootere of kleinere taak die hem was opgedragen. Over beide stukken, hoe wel zeer van elkaar uiteenloopend, was men dan ook volkomen tevreden. In de panze werd voor eone hulpbehoevende weduwe, die ook vier kinderen te verzorgen heeft, een bedrag van 19.72'/, ODder de feestvierenden gecollecteerd. De president betuigde hiervoor zijn warmen dank. Met een zeer geanimeerd bal werd de avond besloten. Het is gebleken dat de zich genoemd hebbende luitenant Do J., die bij een winkelier in deze gemeente een riDg met juweel ontvreemd heeft, dezelfde persoon is die eenige dagen geleden te Haarlem is aangehouden, omdat hij zich te Amster dam schuldig had gemaakt aan diefstal en oplichting van gouden sieraden. Door do politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. O., die als knecht bij een horlogemaker alhier een gouden en een zilve ren horloge heeft ontvreemd, ten nadeele van zijn patroon. Op de boerderij van den heer H. M., aan den Spaarnwouderweg, gem. Haarlemmermeer, zijn in de afgeloopen week, terwijl men do koeien melkte, 70 liters zoete melk weggenomen. Het in de Aar gezonken schip is door middel van tonmolens leeggemalen en gelicht, zoodat de vaart weder vrij is. 't Is daarbij gebleken dat de scheepmaker Vink van Alfen voor zoodanig werk zeer is aan te bevelen. Gisteravond is op een der lijnenvan de Holl. Spoorwegmaatschappij, ter hoogte van Weesp, een goederentrein met een zandtrein in botsing gekomen, waardoor groot oponthoud ont stond, zoodat de trein, die te 8 u. 30 m. van Am sterdam moest vertrokken, te 10 uren nog aan het station stond. Voor zoover men weet, zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. De Amsterdam8che Tentoonstelling werd den laatsten Zondag nog door ruim 20,000 be talende personen bezocht. Een persoon, die in de stroopfabriek aan den Leidschen straatweg aldaar in een ketel kokende stroop was gevallen, is overleden. Naar nader wordt bericht, heeft de koning van België bij zijn vertrek uit Amsterdam- aan het dienstpersoneel op het paleis aldaar niet 1000 maar 3000 geschonken, namelijk 200H franken in goud en 4000 franken in papier. Toen tusschen de stations Heerenveen en Akkrum de deur was los geraakt van een. beestenwagen beladen met varkens, waren achter eenvolgens eenige van die passagiers er uitgerold of uitgesprongen, zoodat een aantal varkens be waard worden bij de stationschefs en de wachter» op de lijntwee zijn er dood gebleven. De volgende trein was genoodzaakt te stoppen om geen dier viervoeters te overrijden. De persoon van T.woonachtig te Moer straten onder Bergen-op-Zoom, is door de maré- chaussée gevankelijk naar Breda getransporteerd, beschuldigd van moord, gepleegd op zijne vrouw door middel van verwurging. Bij vonnis der rechtbank te Dordrecht is A. L. te Oud-Beiorland veroordeeld tot 183 dagen celstraf wegens diefstal van kleedingstukken en geld uit de kajuit van de stoomboot „Oude-Maas". Een jachtgezelschap in Liegnitz kwam dezer dagen na het eindigen van de jacht in een herberg. Alle geweren op één na waren ODgeladen. De bezitter van het geladen geweer legde het op het biljart. Het had een weinig ge regend en het geweer was nat geworden. "Wat on verantwoordelijk was, de jager gaf zijn geweer

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1