LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 2.9 October. A0. 1883. Eerste Blad. Bericlit. Frans Belmont? JOEAN GRAM. i\°. 7270. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. IFraoco per poel.1.40. Afxooderl^ke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor kei inctssee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Ia den loop van de volgende maand wordt aan onze abonné's op dezelfde voorwaarden van vroeger als PREJUE aangeboden een nieuwboekwerk: ROMAN VAN Zij die zich vóór 1 November a. 8. op bet Lêidsch Dagblad abonneeren, hebben mede het recht deze PREMIE te ontbieden en ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Moordvisscherij. Dezer dagen verscheen het verslag van het Col lege voor de Zeevisscherij over 1882, dat als altijd door degelijke bewerking uitmunt. De taak, die het lichaam, waaraan de behartiging der belangen van een zoo uitgebreideo tak vau nijverheid is opge dragen, had te vervullen, was ditmaal geen ondank bare. De uitkomsten tocb, die de haringvisscherij, zeker wel do hoofdbron van inkomsten voor onze visscherlieden, in dat jaar opleverde, waren gunstiger dan coit te voren en overtroffen zeker verreweg ook die van 1883, althans wat het begin der zoo genaamde haringteolt betreft, dat in den afgeloopen zomer - men zal het z;ch herinneren - verre van schitterend was te noemen. De hoofdbron van inkomsten voor onze visachers noemden wij de haringvisscherij, maar daarom niet de eenigo. De haringvangst, zooals bekend is, wordt slechts gedurende korten tijd uitgeoefend en konden de visschers, althans voor zoover zij zoogenaamde bomschuiten bevaren, dan niet ter schrobnetvisscherij uitgaan, dat wil zeggen tot het vangen van tong, schol, tarbot enz., het zou er treurig met hen uit zien of, juister gezegd, treuriger nog in dat opzicht dan thans reeds het geval is. De besommingen toch, bij die soort van visscberij in den regel gemaakt, zjju in den laatsten tijd zoo matig dat men haar meer zou kunnen beschouwen als een middel cm den vis8cher aan het dagelijksch brood te helpen dan als een bron van noemenswaardige inkomsten *oor den reeder. Vooral dit jaar echter schijnt dat bedrijf bijzonder slechte uitkomsten op te leveren blijkens een door de Kamer van Koophandel te Katwijk aan die te s-Gravenhago gericht schrijven, waarin, zooals onze lezers zich uit een onzer vorige nommers zullen herinneren, do klacht wordt geuit, dat zeer veel van de gevangen visch zoo klein van stuk is dat aj voor de opkoopers geen waarde heeft. Ten bewijze hiervan wordt aangevoerd dat bij den pu- bliokea afslag te Katwijk voor een mand kleine schol, keu genaamd, inhoudende n. b. 600 stuks, slechts 20 a 50 cents wordt betaald. Men heeft hier dus te doen met een zoogenaamde rooordvisscherij, hetzelfde euvel, waaraan de visschers VaQ Vollendam en consorten zich op de Zuiderzee schuldig maakten. Tot hot tegengaan daarvan werd het verbod uitgevaardigd om na 15 Juli 1882 met de zoogenaamde kwak- of wonderkuil te visschen. Iets dergelijks nu stelt de Katwijksche Kamer van Koophandel in haar meergemeld schrijven voor ten opzichte van de schrobnetvisscherij in de Noord zee. Zij wijst nl. op de wenschelijkheid dat van regeering8wege de grootte van de mazen der kuil worde bepaald, ten einde te voorkomen, dat ten ge volge van te geringe afmeting dier mazen vischsoor- ten van onvoldoende grootte worden gevangen. Inderdaad togenover een moordvisscherij, waarvan staaltjes als het bovengenoemde kunnen worden aangehaald, zal niemand de wenBchelijkheid der invoering van zulk een bepaling betwisten, en wel met een gepaste strafbedreiging voor het geval van overtreding. De ondervinding toch, met de Zuider- zeevisschers opgedaan, heeft geleerd met hoeveel moeilijkheden de handhaving van zulk een verbod, zelfs verscherpt door een strafbepaling, gepaard gaat. Immers op 1 April 11. waren reeds vijftig van die visschers wegens overtreding van het verbod veroordeeld en bleven er nog 35 processen-verbaal bij de gerechtelijke macht aanhangig. Nog een ander voordeel zou wellicht aan de invoering van zulk een verbod voor do Nederland- sche Noordzeevisschers verbonden zijn. Het zou toch zeker niet tot de onmogelijkheden behooren, dat ons voorbeeld door andere landen, b. v. door onze En- gelsche overburen, voor zoover noodig, gevolgd word, ja misschien zou door gemeen overleg met de be langhebbende natiën een dergelijk internationaal verbod ten algemeenen nutte kunnen worden uit gelokt. "Want al moge het waar zijn dat de schrob netvisscherij niet over zoo groote uitgestrektheid wordt uitgeoefend als de haringvangst en meer tot de kustvis3cherij beboert, dit ueemf niot weg dat moordvisscherij, dcor visschers van verschillende natiën, op eigen kust uitgeoefend, ten slotte een nadeeligon invloed zal uitoefenen op de vischrijkheid van het geheele Noordzeegebied. Dat in dergelijke zaken met gemeea overleg tus- schen belanghebbende natiën wel iets valt tot stand te brengen, ja dat het initiatief daartoe soms met goed gevolg juist door een klein land kan wor den genomen, is bewezen door het tot stand komen der overeenkomst omtrent het politietoezicht op de uitoefening der visscherij op de Noordzee. In meergemeld verslag van hot college voor de Zeevisscherij wordt het betreurd, dat men voor de groote schepen - loggers en kotters - ter haring visscherij uitgerust, in den winter niet een meer productieve bestemming kau vinden dan de kabel jauwvaart oplevert. De proeven, iu de laatste jaren genomen om die schepen vcor de schrobnetvisscherij uit te rusten, hebben evenmin bevredigende uitkom sten opgeleverd als de wmterbaringvisscherij op de kusten van Noorwegen, door een reederij van Maas sluis op het getouw gezet. Dio toestand is voor dio grootere schepen zeker verre van gunstig; maar indien nu ook voor de kleinere, de zoogenaamde bomschuiten, die, wat do haringvangst betreft, voor loggers en kotters de vlag moeten strijken, de schrobnetvisscherij nog ongun stiger resultaten begint op te loveren dan tot dusver reeds het geval was, ziet het er voor de zeevisscherij in de toekomst lang niet rooskleurig uit. Reden genoeg om de moordvisscherij ook op de Noordzee met kracht tegen te gaan. Moge dan ook al bij de aanvankelijke invoering van het verbod om netten met kleine mazeu te gebruiken, do vangst gerin ger zijn, het behoud der toch zoo goed als waar- deloozo klome visch zal binnen weinige jaren de vischrijkheid der Noordzee belangrijk doen toonemeD, zoodat de bomschuiten, en wellicht ook loggers eu kotters, met goede, geldige vangst uit zee zullen terugkeeren. Zooals men thans te werk gaat, is men druk bezig de kip met de gouden eieren te dooden. LEIDEN, 2? October. Heden is aan de universiteit alhier de heer M. Yan Reenen, geb. te Wassenaar, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift get.: „De ontbinding van Provinciale Staten en Gemeenteraden". Met den aanstaanden winterdienst zullen van hier in de richting naar Amsterdam 13 treinen loopen, Dl. om 7.57, 8.59, 10.21,11.7*, 12.14, 2.9% 3.44, 4.48, 6.19, 7.12=», 8.20, 9.49 en 10.32*; inde richting naar Rotterdam 15 treinen, nl. om 6.25, 6.50, 8.24*, 9.6, 9.59, 10.43, 12.41% 1.39, 2.23, 4.22, 5.9, 6.12% 6.17, 8.57 en 10.43. De met een* geteekende treinen zijn expros-treinen alleen lste en 2de klasse. Naar wij vernemen, zallen de vier kunstbe schouwingen van de schilder- en teekenacademie „Ars Aemnla Naturae" alhier, gednrende dezen winter te geven, op Woensdag den 21sten November aanstaande geopend worden. Volgens de Amst. Crt. is er sprake van om de Javaansche kampong van de Amsterdamsche tentoonstelling over te brengen naar het Museum te Leiden. Omtrent den heer Waldemar Spohr, die zich in oene advertentie in dit blad aanbeveelt tot het geven van onderricht in solozang en piano, lezen wij in het „Haagsche Dagblad" dat op een concert met genoegen kennis is gemaakt met dezen zanger, die zijne studiën te Dresden en te Weenen gemaakt heeft en sedert eenigon tijd als zangonderwijzer te 's-Gravenhage gevestigd is. Hij beschikt over een aangename tenorstem, welke vooral in de middel tonen zeer sympathiek klinkt, droeg met veel gevoel liederen van Schumann, Hartmann, Textor en hem- zelven voor. Het „Utrechtsch Dagblad" schrijft dat de heer Spohr, mede op een concert, met het geliefde reci tatief en aria uit Elias „So ihr mich von gauzem Herzem suchet" en „Vater unsor" van eigen com positie, maar vooral met het zeer zangerige, schoon bewerkte lied „Seï still" van Raff veol succes in- oogstte. Bij de heden door het bestuur van het Stedelijk Werkhuis alhier gehouden aanbesteding zijn de benoodigde artikelen gegund tot de volgende prijzen gort 14.12, rijst 12.25, groeno erwten 14.20, capu- cijner erwten 17.10, bruine boonen 15.96, peper 85, koffie S6, cichorei 21, siroop 11, aardappelen 4.25, groenten 3.76, rundvleesch 85 en rundvet 72 cents, alles per kilogram; zoetemelk 7.75 cents de liter en karnemelk f 2.75 de 100 liters. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen van 17 tot en met 22 September. Om te voldoen aan het verlangen van den handel, zal de Rijnspoorweg-Maatschappij gednrende den a. s. winterdienst eiken Vrijdag (marktdag te Leidon) een extra-trein laten loopon van Utrecht naar Leiden en omgekeord, ten einde de marktbe- zoekers in de gelegenheid te stellen, vroegtijdig aldaar aan te komen, weder per trein te kunnen vertrekken, zonder op den namiddagtrein te behoeven te wachten. Het vertrek uit Woerden is bepaald op 5.45 des morgens, de aankomst te Leiden op 7 uren, met oponthoud op alle tusschen-station. Vertrek uit Leiden te 11.40 voorm. en aankomst te Utrecht te 1.35 nam., eveneens met oponthoud op de tus- schen-stations. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4673 volwassen personen en van 1013 kinderen. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Zoetermeer is benoemd mej. C. Honig, te Helle- voetsluis. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 7 November a. s., des namiddags te halfvier. Den 12den d. a. v. zallen de beraadsla gingen over de Indische begrooting aanvangen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1