LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7269. Zaterdag 27 October. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. Bericlit. Frans Belmont, JOHAJST GRAM. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per S maandenl '.f 1.10. fnoco per post.1.40. Aitooderiyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKUS DEE ADVERTENTIES: ▼an 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassM- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den d8den October, bladz. 61 tot 65. Ia den loop van de volgende maand wordt aan onze abonné's op dezelfde voorwaarden van vroeger ale PREMIE aangeboden een nieuwboekwerk: ROMAN VAN Zij die zich vóór 1 November a. 8. op het Ltidsch Dagblad abonneeren, hebben mede het recht deze PREMIE te ontbieden en ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratU. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LUIDEN, 26 October. De heer N. J. Beversen, litt. doctorandus te Leiden, is benoemd tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Qorkum. Mocht zich het bericht in de nieuwsbladen bevestigen dat met den winterdienst de eerste trein van Utrecht, van den spoorweg Leiden Woerden, eerst te 10.26 voorm. to Leiden zal aan komen, dan zal die regeling niet alleen zeer nadeelig zijn aan het bezoek der markten te LeideD, doch den bewoners van de Rijnstreek, ook hun die zich verder dan Leiden moeten begeven, groot nadeel en ongerief veroorzaken. Uit dien hoofde heeft de Raad der gemeente Zwammerdam den minister van waterstaat, handel en nijverheid, bij eerbiedig adres, verzocht te willen gebruik maken van de den minister bij art. 26 der spoorwegwet verleende mecht, en te willen bepalen dat met den winter- dïen&t de eerste trein van Utrecht Diet later dan thans te Leiden zal aankomen. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; do aandeelen spoorweg Leiden-Woorden gevraagd tot 70 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet.; de aaodeelen Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 102 pet.; de aand. Leidsche Dninwatermaat- schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aa®d. IJsel-Stooratramweg-Maatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. straatweg en vaart Gouda- Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: De laatste carapagoe van den oogsttijd loopt dit jaar buitengewoon gezegend af voor de landbouwende bevolkiDg. De werklieden verheugen zich vooral over den voordeeligen aardappelteelt; de landbouwer vindt, hier in de opbrengst der suikerbieten een be langrijken financiëelen steun bij het voldoen zijner geldelijke verplichtingen. De uitgebreide en zoo goed gelukte verbouw van suikerbieten heeft eohter ook zijne min aangename zjjde. In dezen polder, waar de vaarten en tochten niet in verbinding staan met het water van de Ringvaart, moet de geheele opbreDgstbijüa uitslui tend per as vervoerd worden. De modder, die daarbij van het land op de wegen wordt gebracht, en de natte najaarsvlagen hebben, vereenigd, onze prach tige grintwegen op vele plaatsen bijna onbegaan baar gemaakt. De hoeveelheid verbouwde suikerbieten is inder daad zeer belangrijk en opbrengsten van 400 a 50Ö gulden per hectare zijn niet buitengewoon. De geheele Haarlemmermeer gelijkt op dit oogen- blik wel één verbazend groote suikerbiet. In schepen op de Ringvaart, aan stapels op den Riügdijk, op wagens langs lanen en wegen en in bokken op tochten en vaarten - overal bieteD. De modder op den weg is vermengd met vermalen suikerbieten en andere ongerechtigheid. Houderden menschen vinden werk op de akkers. Kinderen, bijna eren groot en op zijn minst even vuil als de dikke wortels, moeten ook reeds hunne krachten leenen bij het trekken der bieten. Het geld verzoet den arbeid en maakt ook minder aangename zaken aannemelijk. Zoo ook dezen laatsien oogst. Zijn ruime opbrengst is een zegen voor den land bouwer; de beste en hoogstwaarschijnlijk goedkoope aardappels zijn een buitenkansje voor het algemeen. Benoemd is tot onderwijzer aan eene open bare school te Utrecht de heer J. C. Segers te Waddingsveen. De stukken betreffende de onderwerpen en voorstellen die in do aanstaaode herfstvergadering der Staten van Zuid-Holland zullen behandeld worden, zijn aan de leden rondgedeeld. Daarbij doen Gedep. Staten o. a. mededeeling van de sedert de laatste zomervergadering door hun college genomen beschikkingen op aanvragen om vergunning tot hot leggen van spoorstaven op de openbare wegen of dier bermen. Zj vestigen er de aandacht van de Staten cp dat de aangevraagde verhoogïng van de jaarwed den der leden van Gedep. Staten, ter som van f 12,000, die dor jaarwedde van den griffier, ter som van f 1500, alsmede die der jaarwedden van de vaste ambtenaren en bedienden bij de Provinciale griffie ad f 4610, niet op de rijksbegrooting aijn gebracht. Zij adviseeren tot het nemen eener afwijzende beschikking op het verzoek van het bestuur van den Grooten Westeindscben polder onder Zoeter- woude en Stompwijk, dat door de Staten in de bestaande inrichting van den Grooten Westeindschen polder verandering worde gebracht in dien zin, dat de vaartgem9en£Ghap tosschen het polder- en boezemwater door het opruimen der verlaten wordt opgeheven. De persoien, die verzocht hebben als klerk by do Rijkstelegraaf in aanmerking te komeD, zijn aangeschreven om zich voor het vergelijkend onder zoek aan te melden aan het gebouw op dem Flu- weelen Burgwal No. 22 to 's Gravenbage, op 8 Nov. a. s. des voormiddags te negen uren. Bij do van 23 tot 25 Oct. te 's-Hage gehou den akte-examens L. O. werden geëxamineerd 14, afgewezen 6 en toegelaten 8 candidaten. Aan do Utrechtsche universiteit zijn ingeschreven 70 studenten, en wel bij do geneeskundige faculteit 29, de godgeleerde 20, de juridische 9, de wis- en natuurkundige 8 en bij de letterkundige faculteit 4. Ook de gemeenteraad van Rotterdam heeft in slechts ééne zitting de begrooting voor 1884 afgehandeld en vastgesteld op f 6,451,833. Wegens het besluit tot aankoop en uitbreiding der nieuwe Rotterdamsche gasfabriek werd die begrooting ver hoogd met f 1,800,000 onder buitengewone uit gaven f 50,000 werd toegestaan voor de ver dieping, tot op zes meters, van de spoorweghaven aldaar. De officieren, ambtenaren, mindere beambten en werklieden der Landswerf te Amsterdam, hebben te zamen, tot leniging van den nood te Kratakau, eene som van f 372.30'/. bijeengebracht. Door bemiddoliDg der Nederlandsche Handel- Maatschappij zijn sedert de laatste opgaven weder successievelijk aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java overgemaakt f 50,000 in het geheel derhalve f 410,000. Bij de door den ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht gehouden openbare verkoo- ping van 30,883 geweren, was het hoogst inge schreven voor 18,885 getrokken percussie-geweren, liggende te Dordrecht in het Tuighuis, door Jos. Janssen, fubrikant van wapenen te Luik, voor f 32,482.20 of f 1.72 per geweer en voor 11,993 gelijksoortige geweren, liggende te Geertruidenberg in het magazijn der artillerie, door denzelfde, voor f 20,156.64 of f 1.68 per geweer. In de maand December a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van depractische examens van apotheker. Dag en plaats dier exa mens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen to worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 November a. s. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning te Amsterdam. Het stoomschip „Schiedam" vertrok gisteren van Nieaw-York naar Rotterdam. De off. van gez. der 2de kl. dr. R. M. De Jager Meezenbroek, bohoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laat- sten dezer op zijn daartoe gedaan verzoek, op non activiteit gesteld. Z. M. heeft Z. K. H. Karei, kroonprins van Portugal, benoemd tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw; - aan den gepens. lsten timmerman in het vaste corps dek- en onderofficieren G. W. C. Daube, op zijn verzoek, vergunning ver leend tot het bbjven dragen der uniform aan zijne qualiteit verbonden; - bij het wapen der cavalerie bencemd tot lslen lult., en wel bij zijn tegenwoor dig corps, den 2den lnit. A. J. P. Metelerkamp, van het 3de reg. huzaren. De verwachting omtrent het optreden van de Amsterdam8che afdeoling van het Nederlandsch Tooueel is D-i9t geheel beschaamd geworden, aan gezien gisteravond ia een vrij goed bezetten schouw burg de opvoering vau de „Tooceelspeler des Keizers" plaats vond. De heer Louis Bouwmeester slaagde in de hoofdrol van Urbain Sansnom uitstekend. Hy, de figurant, de vroegere koorddanser, de man die neost iets aan school of traditie gedaan had, maar niettemin in zich de kracht gevoelde, evenals de eerste acteur van het Théatre Francais, om de hoofdrollen uit stukken van R-acine en Molière te ver tolken, hfj was het middel om den broeder van Manon Vallier, de lsto actrice, die zich aan hoog verraad had schuldig gemaakt, van den dood te redden. Dit is dan ook in 't kort do intrige van het stuk. Het publiek hing als 't ware aan Bouwmeesters lippen ea gevoelde de kracht van zijno woorden. Bij het einde vau het 3de bedrijf daverde de zaal van het applaus en een lauwerkrans, uit de loge toegeworpen, zette er de kroon op. De rol van Manon Yailier werd door mej. Van Biene eveneens op uitstekende wijze vervuld en ook zij bracht veel tot het sucoès bij. Nog noemen wij den heer Morin als den regisseurDidier, den man die van niets anders wist dan van fttihool en traditie, doch in weerwil daarvao op 't blutst tooh het genie in Urbain Sanenom moest orkennen, - benevens den. heer Spoor als keizerlijk, intendant.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1