nonde scheepsbouwmeesteresse hen met eene schouw (een platboomsvaartuigje) over te zetten. Deze vol deed aan hnn verzoek, doch tegen zijne vermaning in, namen 14 mannen en jongens plaats in de 8ohouw; nauwelijks was men van wal, of het vaar tuigje schepte door de zware vracht water en zonk, waardoor allen in het water vielen en van do 14 slechts 6 personen gered werden. De remmer A. Meijer, op delijnVenloo- Wezel, had eergisteren het ongeluk van den in vollen gang zijnden trein te vallen en overleed aan do bekomen kwetsuren. Bij het ongeluk, verleden week een lichtmatroos aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Leeuwarden" overkomen, heeft eene zonderlinge vergissing plaats gehad. Men meende eerst dat de om het leven gekomen jongeling zekere Molleman was, en ook de ouders van M., die den overledene in het marine-hospitaal bezochten, meenden in het lijk hunnen zoon te herkennen en gaven zelfs in een der plaatselijke nieuwsbladen bij advertentie van diens overlijden kennis. Later bleek dat de omgekomene niet Molleman wao, maar een ander, Geerling geheeten. In een Friesch blad leest men de vol gende geboorte-advertentie: „"SVij namen heden onze Margarotha als passagier in ons huwelijks bootje op. Aan boord van 't huikje is alles wel." (Namen der ouders.) Op het meer Ladoga heeft een hevige storm gewoed; 47 booten vergingen; reeds zijn 16 lijken gevonden. - Te Hastings is een stuk vaD den zeedijk stukgeslagen; te "Yarmouth vergingen een aantal visschersbootoo, te New-Passago ver dronken 500 schapen in de rivier. De inspecteur d'académie Loiret heeft zich te Melnn op zijn bureau doodgeschoten. Men schrijft den zelfmoord too aan verdriet over eene steeds verergerende hardhoorigheid. In Weisenburg (Hongarije) raakten Zigeuners handgemeen; 4 personen werden gedood, 2 zwaar en een aantal licht gewond. De dochter van een aanzienlijk koop- man in Pe3t, mej. Ilona Yon Schloszberger, ging ia den zomer van dit jaar een huwelijk aan volgens Israëlietischen ritus met den Pester advocaat dr. Julius Rosenberg. Weinige weken later sloot deze jonge dame, op verlangen harer ouders, te Wies- baden een nieuw huwelijk met graaf Stephan Ba- thyanyi. Eergisteren had dientengevolge te Temes- war een duel plaats tusschen de beide echtgenooten der dame, waarbij graaf Bathyanyi door dr. Rosen berg werd doodgeschoten. Te Londen heeft een 27-jarig Afghaansch dokter, Mahomet Ismacl Kban, zelfmoord gepleegd, omdat hij geen prakt jk kon krijgen. Hij nam vergif in. In een brief gaf bij den wensch te kennen dat zijn lijk zou worden gebruikt tot sectie in het universiteitshospitaal en dat zijn skelet zou worden geplaatst in het museum als „Afghan Skeleton." In den nacht van verleden Vrijdag op Zatordag werd de vrouw vau den juwelier Rou- venat, die met drie dochters en drie dienstboden eene weelderig ingerichte villa te Neuilly (Parijs) bewoont, tegen vier uren in den ochtend wakker door het angstgeschreeuw van een harer kinderen. Zij stond op en deed eene deur open, welke op de trap uitkwam. Men stelle zich hare ontstel tenis voor, toon zij vier of vijf mannen ontdekte, die, haar ziende, door de vensters der benedenver dieping een goed heenkomen zochten. Bij onderzoek bleek dat eene dievenbende door middel van val- sohe sleutels was binnengedrongen en allerlei kost bare schilderijen, kunstvoorwerpen en tafelzilver uit de eetzaal ontvreemd had. Eindelijk waren de dieven naar boven gegaan en hadden, een logeer kamer naast het slaapvertrek van de vrouw des huizes leegplunderende, haar dochtertje doen ont waken. Naar het scheen waren de bojswichten een uur of drie bezig geweestook hadden zij een souper gebruikt. Op een achtergelaten zilveren pre senteerblad vond raon het volgende briefje: „Mijnheer Rouvenat- Gij hadt te veel, wij hebben uw huis wat verlicht; doe nu nieuwe inkoopen, want wij komen spoedig terug, tusschen 1 en 4 uren 's nachts. - Dapperhart; Nachtslaper." Naast het blad lagen drie lange, scherpgeslepen messen, door de dieven in hunne overhaasting ach tergelaten. Het bedrag van het gestoloro is zeer aanzienlijk. Eene vrouw in Nieuw- York zat on langs des avonds in hare kamer de courant to lezer. Hare kinderen sliepen in het vertrek er naast en do tusschendeur stond open. Plotseling hoorde zij in het straatje voetstappen, en de deur openen. Daar zij dacht dat haar man thuis kwam, keek zij niet om, maar na eenige oogenblikken opziende, zag zij een volkomen onbekend man voor haar staan. Het was iemand met donkor haar en baard, wel willend uiterlijk en in zjjne kleeding geheel en al beer. Na eene lichte buiging zei hij tot de vrouw: „Ik heb u al vijftien jaren lang gezocht!" „Mij?" vroeg de vrouw verwonderd, „ik bob toch niet de eer u te kennen." „Ik wilde u zien", ging de vreemdeling voort. „Gij zijt immers de godin van het gebed Die vraag deed de vrouw van schrik bijna be zwijmen. Zij begreep met een waanzinnige te doen te hebben. Daar zij vreesde dat de man haar kin deren bemerken zou en hulpgeroep toch niet spoedig genoog iemand zou hebben doen tcesnelleD, besloot de vrouw zich te beheerschen. Doodelijk beangst antwoordde zij„Ja, ik ben degene, die gij zoekt, wat verlangt ge van me?" „Dat zal ik u duidelijk maken", hernam de vreemdeling rustig. „Ik beu chirurg en heb aan de Parijsche universiteit gestudeerd. Dertig jaren lang heb ik mij op de anatomie toegelegd, om de won deren van het menschelijk lichaam te doorgronden, en de laatste twintig jaren hield ik mij voorna melijk met het hart bezig. Nu wenschte ik een levend hart te onderzoeken, om de polsslagen goed te kunnen waarnemen. Ik wist ook dat gij hier waart en dat uwe gezondheid vordert, dat uw hart uit uw lichaam genomen en gereinigd wordt. Dit is das de reden van mijn komst. Hebt gij wel eens gehoord, hoe men een hart schoonmaakt?" „O ja," bracht de vrouw met moeite uit. „Ik ken drie doctoren, waarvan één hier in de buurt woont, en die probeerden het, maar 't gelukte hun niet g09d." „Dat wil ik wel gelooven", antwoordde de waan zinnige, „maar ik ben zeker van mijne operatie." „Dat geloof ik wel," stamelde de arme vrouw, die bij het woord „operatie" het koude angstzweet uitbrak, en in de hoogste mate bevreesd dat de man haar kinderen mocht opmerken, sloot zij onge merkt de dour. Hoe stolde haar het bloed echter in de aderen, toen zij zag hoe de bezoeker eenige messen en chirurgische instrumenten uit zijn zak haalde. Toch vond zij nog de kracht hem mee te deelen dat een buurvrouw aan een hartkwaal leed en gaarne een operatie onderging en dat als zij daar samen heengingen hij hen beiden opereèren kon. Tot hare groote verlichting nam de man gencegen daarmee. Op straat meende de vrouw voor een der huisdeuren een man te zien staan; het was echter zoo donker dat zij de gestalte niet goed onder scheiden kon. Toen zij den drempel overkwamen en de krank zinnige aan de vrouw vroeg cf haar hart nog warm was, werd zij plotseling op zij geschoven. Drie mannen vatten den „dokter" van achteren aan en wierpen hem ter aarde. Geen woord werd ge sproken. Hij werd gebonden en naar een rijtuig gedragen, dat op eenigen afstand wachtte en spoedig wegreed. De vrouw was zóó van streek dat zij maar half wist wat er gebeurde. Een uit het krankzinnigengesticht ontvluchte patient was juist bijtijds door eenige oppassers teruggevonden. Bij Barnsley heeft in eene steenkolen mijn eene ontploffing plaats gehad, waardoor 20 man omkwamen. De stad E v a a s v i 11 e (Indiana) heeft volkomen met de gasverlichting gebroken en een overeenkomst gesloten met de Brush Electric Light Cy, voor de verlichting van de geheele stad door middel van torens met krachtige electrische lichten aan den top. Deze torens, ten getale van tien, zijn 56 M. hoog en op de kruispunten van straten ge steld. Het licht van eiken toren heeft eene sterkte van 8000 kaarsen. Stoomposi buitenband. Frankrjiliü In het aan de gisteren weer samengekomen af gevaardigden medegedeelde overzicht betreffende den toestand op Tonkin wordt geconstateerd dat deze gaandeweg verbetert, maar dat de onderhan delingen met China niet gelukten ten gevolge van de hooge eischen van dit rijk, daar dit de ontrui ming door de Fransche troepon van Tonkin eïechto en de vaststelling van een onzijdige grens ten zuiden van de Roode Rivier. In het overzicht wordt verder gezegd dat mon hoopt dat door do aankomst van de versterkingen aldaar men spoedig tot oeno bevrediging zal geraken en dat China tot eene meer billijke beoordeeling van den toestand zal komen. De Kamer heeft dadelijk de orde harer werk zaamheden vastgesteld en den voorrang gegeven aan de behandeling van het ontwerp der gemeentewet. Op verzoek van den heer "Waldeck-Rousseau verwierp zij het voorstel van den heer Bandry, om dagelijks zitting te honden en eone bepaalde zitting voor do behandeling van interpellaties vast te stellen. De heer Tirard bood het ontwerp van het ge wijzigd budget aan. De zitting werd daarna opgeheveB. De Senaat is tot aanstaanden Donderdag uit- eengegaan. In de couloirs der Kamer werd verteld dat de ministers Jules Ferry ea Hórisson niet naarRijsel zonden gaan, omdat ze daarin verhinderd werden door de werkzaamheden op parlementair gebied. Het meerendeel der afgevaardigden was, bij de beoordeeling over het de3 ochtends aan de afgevaardigden medegedeelde Gele Boek, besloten om het kabinet te steunen. Ook word in de couloirs verzekerd dat de bud- getcommi88ie don minister Tirard heeft gehoord, welke laatste mededeeling dood van den staat der ontvangsten gedurende de laatste twaalf maandeo. De minister verzotte zich tegen elke amortisatie- vermindering. Na het vertrek des ministers nam de commissie, met 16 tegon 10 stemmen, een voor stel aan van den heer Rouvier, waarin dio vermin dering wordt aangeprezen. Grroot-Britanuïë. De ministerraad i3 tegen morgen, Donderdag, bijeengeroepen. De „London Gazette" meldt dat generaal sir Patrick Grant tot veldmaarschalk is benoemd. Aan de „Standard" wordt uit Dnrban geseind dat Cetewayo als gevangene wordt behandeld en naar de staatsgevangenis van Pietermaritzburg zal overgebracht worden. Men weet echter nog niet, zegt de correspondent van het blad, van welke misdrijven hij beschuldigd wordt. In het Iersche district Cork is weder een agrarische moordaanslag gepleegd. Er is op den houtvester Lucy, wiens heer met zijne pachters in de laatste jaren van tijd tot tijd moeilijkheden gehad had, van achter eene heg geschoten en hij is in rok en rug gevaarlijk gewond. Drie personen zijd gearresteerd. Bij het Amorikaansche blad de „Irish World" zijD reeds meer dan 15,000 dollars ingekomen om O'Donnell, den moordenaar van James Carey, bij zijne verdediging voor de rechtbank te steunen. Egypte. Uit Alexandrië wordt gemeld dat de cholera zich uitbreidt. Vier nieuwe sterfgevallen zijn aangegeven. Borelli-bey, rechtsgeleerd adviseur van de Egyptische regeering, zal vervangen worden door den heer Cavalli, het Italiaansche lid der interna tionale commissie voor de vaststelling der schadever goeding. Naar men gelooft, zou Borelli-bey zich verzet hebben tegen de maatregelen, welke uitgaan van de Engolsche ambtenaren die in Egyptischen dienst zijn, en vandaar zijne afzetting. Telegrammen PARIJS, 23 October. De heer Jules Ferry za' voorloopig voor supplementair krediet voor Tonkin slechts zes millioen franken vragen. Men verzekert evenwel dat deze som zelfs voor de gemaakte kosten op verre na niet voldoende is. LONDEN, 23 October. Omtrent den toestand tus schen Frankrijk en China bericht de Parijsche cor respondent van de „Standard" dat de aanval op Bac-Nisch door China als eene oorlogsverklaring zal beschouwd worden. De correspondent houdt het voor uitgemaakt dat het verhaal, als zou de heer Ilarmand de Zwarte Vlaggen met geld afgekocht hebben, verzonnen ia- NIEÜW-YORK, 24 October. Volgens bericht uit Lima hebben de Chiloenen den 8sten dezer des morgens de stad ontruimd. Iglesias trok den lOdcn des morgens als president de stad binnen LEIDEN, 21 October. Do verwachting voor morgen is: westelijke wind veranderlijk weer, regen. Met genoegen vernemen wij dat dc gezon heidstoestaud van den prins van OraDje in de laat^ dagen aanmerkelijk is verbeterd. De prins echter nog zijne kamer houden. De kroonprins van Portugal maakte ie_ middag to één uur zijn O opwachting aan lfI"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2