Naar wij vernemen, heeft de koning van België verleend de ster van briljanten van het Grootkruis dor Leopoldsorde aan de ridders-groot kruis in die orde de heeren graaf R. J. Schimmel- penninck Yan Nijenhuis, grootmeester van het Huis van onzen Koning en onze Koningin en opper kamerheer, en baron Fagel, opperhofmaarschalk en opperintendant over de koninklijke paleizen. Tot ridder-grootkruis in de Leopoldsorde is voorts be noemd de vice-admiraal baron Yan Capellen, adju dant-generaal des Konings, en tot commandeur en officier een aantal andere personen die met Zr. Ms, bezoek in betrekking hebben gestaaD. De minister van buitenlandsche zaken werd be noemd tot grootkruis der Leopoldsorde. BUITKNLAWD. Fraukrjjk. Sedert in Frankrijk de wet werd aangenomen, waarbij het lager onderwijs kosteloos werd ver klaard, ontvingen alle gemeenten, behalve Parrjs, Marseille, Lyon, Bordeaux en Rijsel, een rijkssub sidie voor de door die wet weggevallen inkomsten. Deze subsidie was van den aanvang af bedoeld als een overgangsmaatregel en wordt bij de nu ioge- diende begrooting voor ongeveer 100 steden inge trokken. De daardoor vrijkomende vijf millioenwil de minister voor verbetering der onderwijzerstrak tementen aanwenden. Onlangs zijn op Voulo Condor, een tot Co chin-china behoorend eiland, een 150 Anamietische tuohtelingen, die gebruikt werden om een vuurtoren te bouwen, aan het muiten geslagen. De opzichter, Dulong, werd met een inboorling, een oppasser, vermoord. Een ander Franschman, Bridault, werd zoo mishandeld dat hij voordood bleef liggen. Zes inboorlingen, hunne oenige verdedigers, legden de wapenen neer. Zestig der oproerlingen maakten zich van wapenen en levensmiddelen meester en zochten met twee booten oen goed heenkomen. De overigen vluchtten naar de heuvelen en bosscheD. De twee Franschen hadden zich in eene hnt ver- sohanst, welke door de oproermakers in biand ge stoken werd, waarop zij met revolvers in de hand een uitval deden. Dulong werd toen met eon spade doodgeslagen. Hij was een kleinzoon van den in 1838 overleden vermaarden scheikundige. DuitschlanoL Keizer Wilhelm heeft gelast dat de Lutherdag, 10 November, een feestdag zou zijn voor de Duit- Bche scholen. Do minister vau onderwijs heeft deze gedachte uitgewerkt in een reglement. Alle evan gelische scholen zijn gedwongen tot deelnoming aan het feest, Katholieke scholen zijn uitgezonderd en Gereformeerde scholen hebben de keuze of zij willen feestvieren of niet. In do neutrale scholen moet het feest worden gevierd, echter alleen door onderwij zers en leerlingen van de Luthersche belijdenis. Een algemeen voorschrift zegt dat het feest zóó moet worden ingericht dat het op do kinderen een blijvenden indruk maakt. De „Reichs-Anzeiger" bevat thans ook eene verordening, waarbij de invoer van hoornvee en kalveren uit Nederland in het regeeringsdistrict Du88eldorf en de land drostij Aurich wordt verbodeD. De trichinoso vordert Yele slachtoffers in Sak- Ben. In het dorp Elmersleben alleen moeten 200 personen ziek zijn; 20 stierven er reeds. Bij de gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezingen zijn al de candidaten der liberalen gekozen. Italië. Wederom is het land door twee ernstige onheilen getroffen. Yerleden Maandag is in den omtrek van Brindisi zooveel regen gevallen dat bet kanaal van San-Giorgio, buiten zijne oevers getredeD, twee spoorwegbruggen vernielde, de gemeenschap tus- soben Bari en Brindisi gestremd werd en de land bouwende streken onder vier gemeenten verwoest werden. Twee personen verdronken en het spoorweg verkeer kon voorshands alleen geschieden, door per sonen en goederen over een afstand van 1300 meters van den eenen trein naar den anderen over te brengen. Den 17den dezer werd uit Brescia gemeld dat het dorp Dallegno geheel door brand vernield was. De huizen waren bijna alle van hout en het getal inwoners was vierhonderd. Het schijnt een der dorpen te zijn, die reeds vóór eenigen tijd door overstroo mingen vernield werden en waar men houten lood sen voor de bevolking had opgeslagen. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Egypte. De gezondheidsraad to Alexandriö is zeor ver stoord op den Engolschen oonsulaireu agent t9 Port-Saïd, omdat hij het aan land gaan gelastte van twee personen, die uit Engel3ch-Indië kwamen en aan de quarantaine behoorden onderworpen te worden. Dr. Koch on de leden der Duitsche wetenschap pelijke zending zullen zich het allereerst naar Bombay begeven. Eenige nieuwe gevallen van cholera zijn te Alex- audrië aangegeven, waarvan één mot doodelijkon afloop. Het CeBglsche Koningspaar fn dc hoofd en hofstad. Hoewel het weer gistermiddag niet zeer uit lokkend was, maakten België's koning en koningin, en blijkbaar tot hun genoegen, na hun bezoek aan de tentoonstelling, een watertochtje op het IJ. On derweg werd oen lunch gebruikt. Te IJ muiden werd een bezoek gebracht aan het hotel „"Willem Barendsz." De koningin maakte, storm en regen trotseerende, don tocht van de „Sim9on" in zee mee. Om vijf uren vertrokken HH. MM. per extra-trein weer naar de hoofdstad. Het diner, dat daarop ten hove gebruikt werd, bestond uit 31 couverts. Des avonds had de gala-voorstelling in den Stads schouwburg plaats. De zaal was stampvol en het vorstenpaar betuigde zoowel over de zaal als over het publiek en de artisten zijne groote ingenomenheid. Bij het binnentreden der zaal om even over nege nen stonden in de aan weerszijden met bloemen en heesters getooide vestibule, half verscholen achter huDne vlaggen, de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart, die uit volle borst een driewerf hoezee uitriepen. Aan een goed onthaal heeft het den jongens er niet ontbrokon. Koüiog Leopold en gemalin brachten ook een bezoek aan den foyer, waar hot Belgische en Hol- landsche volkslied werd gespeeld en waar nu eens „vive la Belgique", dan weer „vive la Hollande" werd gehoord. In zeer vleiende bewoordingen word er de hoofd commissaris van politie, de heer Steenkamp, door d8n burgemeester aan den koning voorgesteld, en geruimen tijd onderhield Z. M. zich met hem. Ook de schilderes mej. Therèse Schwartze genoot deze eer. Om bij elven vorlieten de hooge gasten den schouwburg. Op verzoek van den koning werd het Nederlacdsche volkslied gespeeld en aan de toejui chingen kwam hierna bijüa geen einde. De koning droeg de goueraals-uniform, do koningin wa9 weer gedecolleteerd en droeg een lilakleed, fiuweelen keurslijf met satijnen japon en kanten overrok. Op de borst droeg II. M. drie groote violen en aan de japon was een groote slinger van violen vastgehecht. Met dezelfde bloemen en met diamanten wa9 zij gekapt. Bij het rijden naar de tentoonstelling met HH. MM. viel eergisteren op de Heerengracht het rijtuig om, waarin de heer Sreenkamp zat. Zoowel de koetsier die er af- als de heer S. die er uitviel, bleven ongedeerd. Do koetsier had de tegenwoordig heid van geest het omgevallen rijtuig, waarvan de paarden waren blijven staan, op zij te trekken, zoodat geen oponthoud voor de andere rijtuigen ontstond, en een voorbijgaand aapje nam den heer S. op, die nog vóór de aankomst van Hfl. MM. aan het tentoonstellingsgebouw was. De koniüg en de koningin zijn hedenmorgen van Amsterdam vertrokken. Reeds vroeg gaf dit oenige drukte op den Dam en aan het station van den Rijnspoorweg. De wacht kamer eerste klasse was in een salon vol groen en bloemen herschapen. De schutterij was reeds vroeg aangetreden. De kroonprins van Portugal kwam van zijne koninklijke bloodverwauten afscheid nemen. Kwartier voor achten reden de hofrijtuigen voor. De roffel werd geslagen. Op de minzaamste wijze namen HH. MM. afscheid en herhaaldelijk, vooral aan den burgemeester, drukten zij hunne ingeno menheid uit over de wijze, waarop Amsterdam hen ontvangen heeft. Ook werden door Z. M. zelf hier eenige ordeteekenon overhandigd. H. M. ontving nog drie bouquetten. Precies te acht uren verliet de koninklijke Belgische trein - terwijl het kanon aan het IJ bulderde en de trom geroerd werd - het station. Onder de hofheudiogeu werden belooningen uit gedeeld. De opzichter van het Paleis, da heer Van der Heyden, ontvingen een speld met] briljanten en de naamletter des konings, de kamerdienaars en de hofmeester, de twee hof koeriers gouden hor loges, en twee lakeien een gouden kolting. Zusterlijk wapperden de Belgische vlag on Neer- lands driokleur van den spits van den Ilaagschen toron. In don omtrok van hot stationsgebouw van den Ned. Rijnspoorweg stond een vrij talrijk publiek, en zoowel daar als in andore deelen van de stad wapperden Nederlandsche en Belgische vlaggen. Op hot perron van het station scheidde een heg van sierplanten aan beide zijden van den hofsalon, de ruimte voor dat vertrek van het overig gedeelte van hot plankier af en vormde als 't ware een groene laan. Ia die afgesloten ruimte waren aan wezig de minister van buitenlandsche zaken, de Belgische gezant, de vertegenwoordiger van het Oóstenrijkscho hof, zoomede de Zweedsche minister. Majoor Beijeruian vertegenwoordigde den Prins van Oranje, die door ongesteldheid verhinderd was zelf het Belgisch koninklijk paar te ontvangen. Verder was er o. m. de luit.-gon. Verspijck, adjudant van Z. M. den Koning aanwezig, terwijl de burgerlijke overheid vertegenwoordigers vond in den Commissaris des Konings, den burgemeester der residentie enz. Even 9.15 kondigde het kanon de nadering van den koninklijken tTein op Haageoh grondgebied aan en die eerste stem van de doodo strijdkrachten werd nog door 100 anderen als koninklijk saluut gevolgd. De schutterij die als eerewacht op het perron stond geschaard presenteerde het geweer eu het muziekcorps der schutterij hief de Brabau^onna aan. De koning der Belgen, in generaals-uniform met het Grootkruis der orde van den Ned. Leeuw op de borst en de koningin, in eenvoudig reiscostuuui stapten den koninklijk waggon uit, onder het „Vive le Roi" van het kleine aantal personen die buiten het afgesloten gedeelte op het perron waren too- gelaten. Allerminzaamst groetten de vorst en de vorstin de aanwezigen en aanstonds verzocht Z.M. den Belgischen gezant hem de aanwezigen auto riteiten voor te stellen. Kouiog Leopo'd informeerde ook onmiddellijk naar den Priss van Oranje bij diens adjudant don heer Beyerman en verzocht deze het leedwezen des konings aan den Prins te vertolken. De dochter des burgemeesters bood H. M. een fraaien bloem ruiker aan. Op het punt yan de wachtkamer binnen te treden, inspecteerde de koning nog aan de andere zijde van het perron de schutterij en maakte over hare houdiog zijn compliment. Zoodra koning en koningin zich aan de buiten zijde vau het station vertoonden, ging er een luid gejubel op. Beiden namen plaats met de aan Z. 51. toegevoegde heeren baron Fagell en jhr. Van Capellen in eene berline a la Daumont en vooraf gegaan door een hofcourier. Vriendelijk neigende buigend begrootte het koninklijk paar de Hage naars en voorafgegaan door den burgemeester in een open rijtuig en gevolgd door hun hofstoet werd de tocht aangevangen rechtstreeks allereerst na3r het Maurit8huïs, te midden van een groote volks menigte die allerwegen het vorstenpaar luide toejuichte. In het Mauritshuis toonden H. M. kennis eu veel liefde voor de kunst te bezitteD. Stilgestaan werd ook bij het portret van Neerlands grootsten vloot voogd De Ruijter en bij portretten van officieren uit den tijd van Maurits en Frederik Hendrik. Hun bezoek duurde er ruim een half uur. Van daar werd het Binnenhof bezichtigd, eerst de Trèveszaal en daarna de Nederlandsche Parle mentsgebouwen. Te voet begaf Z. M. zich over hel Binnenhof naar de Eerste en Tweede Kamer, steeds vergezeld door den burgemeester. Na voorstelling van den hoofdcommissaris van politie, dank betui ging voor diens genomen maatregelen, na de infor matie omtrent een en ander, voerde het rijtuig het koninklijk paar naar liet Huis Ten Bosch. De tocht door het Haagsche Bosch eo naaf Scheveningen werd door friscb, maar droog weder begunstigd. Op het Huis Ten Bosch verwijlde Koninklijk paar langen tijd en bezichtigde era. merkwaardigheden. In het Badhuis te Schevenin gen vertoefden de reizigers een korte pooze. reden langs zee naar het dorp. Van daar werden de Scheveningsche Poschjes doorkruist en door bosch en duin werd alsnu de terugweg aangenomen langs den anderen Scheveningschen weg naar te Belgisch gezantschapshotel in de Nassaulaan. Een juichende en met zakdoeken wuivende on* zaglijke menigte stond aldaar de aankomst af wachten. De eerewacht der grenadiers en jagers presenteerde het geweer en de kon. militaire kap hief de „Brabaneonne" aan bij het binuentrc en der woning. 'n Na eenige oogenblikken echter trad k°DlD® Leopold vergezeld van den heer Van ^aP8^ wederom naar buiten, steeg in het rijtuig en langs de opgestelde eerewacht naar het Pale>sV don Prins van Oranje op den Kneuterdijk.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2