DAGBLAD. N°. 7263. Zaterdag 20 October. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 mianden1.10. Fr»or* per post1.40. AfzonJerlijke Noiamers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS BEE ADTEETENTIEJfS Vm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incessee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Otliciëele Kennisgeving-en. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat in de raadszitting van heden de heer Mr. H. VAN DER HOEVEN is benoemd tot lid der Commissie ie last mei het ontwerpen en herzien van de Plaatselijke ver- ordeningentegen wier overtreding straf is bedreigdzoodat die Commissie thans als volgt is samengesteld: de BURGEMEESTER. Voorzitter, de H-eren Mr. N. K. F. LAND, en Mr. H. VAN DER HOEVEN, leden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Oct. 1883. DE KANTER. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der wet van den 28sten Juni 1881, Staatsblad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door H. REGEER, wonende aan de Van der Werfstraat N°. 3 alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Jan Vossensteeg No. 50. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. EEIttEM, 19 October. Heden is aan do universiteit alhier de heer C. M. Veenenbos, geb. te Sliedrecht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, mot academisch proefschrift, get.„Iets over de verhouding van typhus to Leiden in de laatste jaren." Do afdeoling Leiden en Omstreken der Maat schappij tot Bevordering van Bouwkunst hield gis teravond hare 114de vergadering in het Hutsgebouw. Eeno zeer schoono collectie plaatwerken uit de „AUgemoine Bauzeitnng", jaargang 1882, en uit het work „^Architecture de Baigique du 16b aiêcl6 par J. M. Rijssens De Lauw", toebehoorsnde aan den heer Cr. Loomau, was vóór den aanvang der vergadering ter bezichtiging gesteld. De heeren A. Van Weeren Co., op de Hooge- woerd alhier, hadden eonig door hen gebrand en geschilderd glas gezondeD, waaronder enkele zeer schoon© stukken. Met belangstelling werden de voortbrengselen van dozen berlevenden tak van industrie in oogenschouw genomen. Hierop werden door do heeren Jac. Van dor Kamp Co., buiten do Morschpoort, ter bezichtiging rond- gegeven enkele monsters teakhout, uit Ned.-Iudië hier te lande ingevoerd en welke door hunne sier lijke boworkiug de algemeene aandacht trokken. Maar ook in gebruik moet dit hout zeer voldoen, niet het minst voor blanke deuren, trappen, kamer betimmeringen, meubelen, zelfs voor sluisdeuren onz. In prijs en qualiteit steekt dit hout gunstig af bij bet vroeger uit Engelsch-Indië aangevoerde, zoodat in alle opzichten het gebruik kan worden aanbevolen. Bij monde van den heer G. Looman werd ver volgens verslag uitgebracht van de te Amsterdam gehouden najaarsvergadering. Reeds vroeger maakten we echter van dezo vergadering melding. Ter aanvulling van het huishoudelijk reglement werd besloten een voorstel aen de goedkeuring van het hoofdbestuur to onderwerpen, om in het vervolg zoogenaamde „geïntroduceerde leden'" aan to nemen, die dezelfde rechton hebben als gewone leden, dcch geen stemrecht in do afdeeliog. De contributie voor hen zou f 4 bedragen. Tevens werd besloten tot de wederoprichting van een leestafel. Van jkhr. A. C. Van Haeftan was ingekomen een verzoek om, als hoofdagent van de Eerste Nt-d. Levensverzekering-Maatschappij tegen invaliditeit en ongelukken, aangaande het nut dier Maatschappij Benige inlichtingen te geven, hetgeen met algemeene stemmen op óóu na werd toegestaan. In do bus was ééne vraag gevonden, nl.„Hoo moet men tras keuren?" Eenecommissie,bestaande nït de heeren Adr. Verhoog, Joh. Verhoog, J. B. Van Loouen, J. Van Kersbergen, J. I. Planjer en K. De Boer, zal hierover op eene volgende bijeen komst rapport uitbrengen. Op eene indertijd nitgeschreven prijsvraag, tw. kruiskozijnen in het huis behoorende aau den weled. geb. heer J. Kneppelhont, op de Pieters kerkgracht, waren slechts teekeningen ingekomen van cóq persoon. Deze heeft zich echter zóó uit stekend van zijne taak gekweten dat met algemeene instemming een voorstel werd aangenomen om den vervaardiger, den heer H. J. Jesse, den uitge loofden prijs, f 25, en de helft der premie van f 10, uit te keeren. Ton slotte bracht de heer Adr. Verhoog een woord van dank en hulde aan den voorzitter der verga dering, don heor J. W. Schaap, naar aanleiding van diens 50-jarige werkzaamheid aan het Genoot schap „Mathesis Scientiarnm Genitrix." De firma E. J. Brill alhier zal van 6 tot 9 November verkoopen de keürige bihliothoek van wjjlen prof. R. P. A. Dozy. Het is eene groote ver zameling Oostersche literatuur en geschiedenis, zeld zame boekon over Spaansche geschiedenis en let terkunde; verder Nodorlandsche en buitenlandsche literatuur, werken over godgeleerdheid en andere wetoc8chappon, en eenige fraaie boekenkasten. De uitvoerige catalogus bevat bovendien een welgelij kend portret van den zoo diep betreurden geleerde. De verzamelingen, die te zamen het Rijks- Ethoographisch Museum te Leiden vormen, zijn voor het publiek geopendop Maandag, "Woensdag en Vrijdag de verzameling, die zich bevindt in het gebouw aan de Hoogewoerd alhier, tn op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag de verzameling, die zich bevindt in het gebouw aan het Rapenburg alhier, op b^ida plaat-en van des morgens 10 tot des namiddags 4 uren. Benoemd is tot onderwijzer te Deil de heer J. H Wolters te Leiden. 0r bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-ochtend om halftien bezorgd zijn. Volgens het „Athenaeum" hebben eenigoleden van het Oriëntalistiek congres, te Leiden gehouden, zich geërgerd over de wijze waarop het standbeeld van „Spinoza." door het Haagscho publiek steeds wordt verontreinigd. Zij zoggen dat het telkens bevuild wordt met groente-afval en allerlei ver rotte zelfstandigheden, zoodat het gowoonlijk het „8pinazie"-beeld wordt genoemd. De leden meenen dat het Dag. Bestuur of de politie van de residentie de noodige maatregelen moesten nemen om hot beeld, dat een sieraad der stad is, tegen zulke beleedigingen te beschermen. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) der Staatsbegrootïng voor 1884, werden door ver schillende leden inlichtingen gevraagd omtreat de onderhandelingen over het sluiten van een trac- taat met Frankrijk waarop de vorige Regeering nog 6teeds bedacht schoon. Tevens werd gevraagd of de tegenwoordige minister het gevoelen van zijn voerganger deelde dat er geene letterkundige con ventie met Frankrijk meer bestaat. Wijders werd gewezen op ooze handelsrelatiën met Duitschlaud, welke voor ons van zoo oneindig meer gewicht zyn dan die met Frankrijk. Men vroeg of de Regeering voornemens is met Duitschland te oaderhandelen tot verlaging van het tarief ten onzen gunste. Men wenschte te vernemen of er kans bestaat op het weidia tot stand komen van een nieuw tractaat met Spanje. Men achtte secretarissen van legatie der 1ste en 2de klasse voor een land als het onze volkomen onnoodig. Men vroeg of er kans bestaat dat onze letrekkiugon met Venezuela wederom zullen worden hersteld. Men wenschte inlichtingen te ont vangen of de Regeering werkzaam is ten einde onbelemmerden invoer van ona vee in Eogeland te verkrijgen en of in den bestaanden toestand wel licht eene gunstige wending is te verwachten. De tegenwoordige stand der lougziekte ten onzent is toch niet van dien aard dat Engeland daarin aan- lo'ding kan vinden om den invoer te belemmeren, daargelaten dat die ziekte in genoemd rijk zelf al gemeen heerschende is. De Koning heeft den kroonprins van Portugal benoemd tot grootkruis in de orde van den Neder- landschen Leeuw. - De gezant van België bij ons hof, baron D'Anethan, is door den KoDing-Groot- hertog begiftigd met het grootkruis van de orde van de Eikekroon. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rot terdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Southamptondo „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheopsbewijzen te Gorkum B. C. Van Berkel, ontvanger der regis tratie en domeinen te Hoorn; - op zjjn .verzoek eervol ontslag verleend aan J. E. Loder, als ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Roosendaal, behoudens aanspraak op pensioen- bij het wapen der cavalerie benoemd tot lsten luitenant bij bet 2de reg. huzaren, don 2den luit. van dat corps L. Ch. H. Michelhoff: - bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot paardenarts dor 2de kl., den paardenarts der 3do kl. J. J. Westbroek, van dat personeel- den lsten luit.-adjudant H. W. Weytlaodt, van het 2de reg. huzaren, op zijne aan vrage, op pensioen geteld ca het LciL^ J pensioen bepaald op f 1050, en zulks onder toe kenning van den rang van ritmeester; - benoemd tot groot-officier in do orde van de Eikekroon de heeronE. L. baron Van Voorst Tot Voorst en mr. J. E. H. baron Van Nagell Tot Ampsen, leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland- aan H. La Rivière, met 20 Oct. a. s., op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Benthuizen; - met 25 October a. 8., aan P. II. Wijuands, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oud-Valkenbarg; - benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Geldermalsen, mr. G. J. Van E verdingen, advocaat en procureur te Tiel, tevens werkzaam bij het parket van de arr.-rechtb. aldaar. Gemengd Nieuwe Om twaalf uren hedenmiddag viel de jeugdige S. in het water van de Heerengracht. Het jongetje geraakte onder een vlot en ongetwijfeld zoa het er hachelijk voor hem uitgezien hebben als niet een ooggetuige van het ongoval zich te water had begeven. Deze redde den knaap het leven. Door eene patrouille te's-Gra venhage is een huzaar van het 3de regiment, die in be schonken toestand verkeerde, 'a nachts tot tweemaal toe uit het water gered. Toen do huzaar 's morgens vernam dat hij in arrest moe3t, beeft hij zioh met esn bijl de linkerpink afgekapt. Hij is ter verple ging iu het militair hospitaal opgenomen. De ramp op Krakatau gaf zekeren Thomas Hart, artist te Leiden, aanleiding om op eene behendige wijze aan geld te komen. Hij ver voegde zich in September 11. bij den burgemeester van Maassluis en doelde hem zijo plan rnedo ten voordeelo van de slachtoffers eeue tooueelvoorstel ling te geven. Dezo vond dit uitstekend en gaf hem zelfs tot hulp een agent mede. Door dezen vergezeld, liep hij de huizen at en gaf overal pro gramma's uit voor eeno voorstelling, die op 5 Oc tober zou plaats hebben. Later kreeg hij van een

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1