bronzen pasmunt invoerde, reeds zes jaren bestaat, een zeer groot aantal koperen centen in omloop is, meende zij te moeten opmaken dat de Regeering met te weinig kracht den algemeenen maatregel tot intrekking der koperen pasmunt, bedoeld bij art. 11 der wet van den 28sten Maart 1877 (Stbl. No. 43), heeft voorbereid. Yele leden drongen met nadruk er daarom op aan dat de Regeering tot krachtige maatregelen zon overgaan en eenen termijn bepalen voor het buiten omloop brengen der oude koperen pasmunt. Tijdens het verblijf van den koniog en de koningin van België op hot Loo, werd een rijtoer door Apeldoorn gemaakt. De twee koninginnen waren in het voorste rijtuig gezeten, waarvan de paarden bestuurd werden door onze vorstin. In het tweede rijtuig, een hoflandauer, hadden de beide koningen plaats genomen. HH. MM. werden in het dorp zeer toegejuicht. Na den rijtoer had een diner plaats, waarbij ver schillende gasten aanzaten. Te halfnegen vertrok een extra-trein met het Belgische koningspaar naar de hoofdstad, waar de met Belgische, Nederlandscbe en Oranje-kien ren getooide trein onder kanongebulder en tromgeroffel het station binnenreed. De „BraboD$onne werd ge speeld en enthousiaste „Yive le roi's" werden gehoord. De koning droeg een generaalsuniform, zijne, gemalin een langen bonten mantel, waaronder een donker kleed. In de wachtkamer, waar de verschillende autori teiten aan HH. MM. werden voorgesteld, sprak de koning eenige oogenblikken met den burgemeester, waarna hij een revue over de eerewacht der schut terij hield. H. M. werd een bouquet aangeboden door mej. Sieburgh, dochter van den Belgischen consul. De weg dien de rijtuigen passeerden was bont van de menigte en hier en daar werd Bengaalsch vuur ontstoken. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de heeren J. L. J. De Glopper en H. C. M. Yan Gorkom, doctorandus. Voor het lste gedeelte van het arts-óxamen zijn toegelaten de heeren A. Van IJzeDdijk en T. J. Muller, doc torandi. Het stoomschip „Padang", van Amsterdam naar Batavia, is gistermiddag te Port-Saïd aange komen en zou, na aanvulling van steenkolen, heden ochtend de reis vervolgen. Gemengd Nieuws. Het is bekend zoo lang als do weg van Kralingen oud is, dat er op de wereld dingen zijn welke men ziet en welke men niet zietdoch bij den heer Joh. Dee op de Hooigracht kan men alles zieD, wanneer men slechts diens uitgebreide magazijnen, welke als 't ware een expositie aan bieden van hetgeen er op het gebied van ijzerwaren in het ingetreden en volgende seizoen alzoonoodig is, binnentrede. Zelfs op een der boven-apparte- menten is een schoone collectie kolenbakken in lakwerk met koper- on nickel-beslag of ingelegen met parelmoer enz. uitgestald, waaruit het bijna moeilijk valt eene keuze te doen. Maar ook zonder binnen te gaan kan men er veel zien - cn nog wel het nieuws!e en mooiste van alles: twee aan de achterzijde op glas be schilderde vuurschermen of chassinets, het een voor stellende Faust in zijn studeervertrek en het andere Gretchen in de kerk. Het parelmoer maakt ook hier, vooral bij avondlicht, een fraai effect. Als men eene wandeling langs die straat doet, verznime men niet een oogenblik voor de beide winkelramen stil te staan. Hedennacht is door den storm een voorkap van oen woonhuis op het Utrechteche Yeer weggeslagen. Doordat de hevige stormwind de golven der Brasemermeer zeer hoog deed gaan, zonk gistermorgen om 9 uren op dit water een diepgeladeu baggerpraam, vermoedelijk wijl de eenige opvarende, een oppassend joogmensch van ongeveer 26 jareD, met vasten schoot zeilde. Hierdoor en ten gevolge der hevige rukwinden moest het vaartnig omslaan. Hoewel andero baggerlieden spoedig ter plaatse waren, konden zij den drenkeling niet red- don. Den geheelen dag door hebben eenige wakkere mannen, wind en golven trotseerende, naar het lijk van den ongolukkige met dreggen gevischt, tot nu toe echter nog zonder vrucht. Het was juist oen jaar geleden, dat eon ander jongeling op genoemd water hetzelfde onheil trof. Of met stormweer het wel voorzichtig mag geacht worden op do Brase mermeer te gaan baggeren, valt ook volgens onzen berichtgever zeer te betwijfelen. Als eene bijzonderheid op hot gebied van het vak van Nimrod kan vermeld worden dat de jager W. Zoetemelk te Rijpwetering op de Oude Kooi in één schot twee otters heeft getroffen. Op de markt te Hoofddorp waren gis teren aaogovoerd 85 paarden, veulens en hitteD, 21 runderen, 19 biggen. Handel ving. Gisteravond even na negen uren is weer te Amsterdam brand ontstaan in een meubel makerswinkel in de Wagenaarstraat buiten de Muiderpoort. De vlam deelde zich spoedig mede aan belendende perceelen, een brooddepot, een sigarenwinkel die mode geheel uitbrandde; een vierde, eèn vleeschhouwerij, werd mede aangetast. De wind was fel en de spuiten, die spoedig op de plaats waroD, konden in den beginne meer modder dan water krijgen, vandaar de ernstige gevolgen. Te Yer86D (Drente) is een meisje, dat 's avonds laat had zitten lezeü, in aanraking gekomen met de petroleumlamp, ten gevolge waarvan zij ernstige brandwonden bekwam en den volgenden dag onder hevige pijnen bezweek. Te Gothenburg, in Zweden, h eeft een moordaanslag plaats gehad op den bekenden Dickson, lid van de expeditie der „Yega". Het gelukte hem, den aanrander, een gewezen onderofficier der ar tillerie onder den voet te brengen en vast te houden totdat de politie er bij kwam. Naar men zegt, had de dader getracht hem een zeer aanzienlijk bedrag in geld - het telegraphisch bericht spreekt zelfs van eene som van 50,000 kronen - af te persen. BUITENLAND. Frankrijk. Ia de jongste depeches aan het ministerie van marine, nit Tonkin ontvangen, wordt van geen enkele belangrijke beweging op militair gebied melding gemaakt. De wegen zijn steeds zeer slecht de gezondheidstoestand der troepen laat niets te won8cben over. De Anamitische gevolmachtigden zjjn te Hanoi aangekomen, ten einde gevolg te geven aan debo- paliDgen van het verdrag aangegaan op 25 Ang. jl. Naar nit Londen wordt gemeld, is sir Frederic Goldsmith, die op 3 Sept. jl. aan de Congo wa6 aangekomen, terstond daarop naar de bovenrivier vertrokken. Een Fransche kanonneerboot, de „Sagittaire", op 10 Aug. van Bona vertrokken, had aan boord drie Fransche zendelingen en eenige „broeders", allen ambachtslieden. De kanonneerboot is de Congo op gevaren, met het doel om een missie te vestigen bij Stanley Pool. Groot-Britanuië. Het proces van O'Donnell, den moordenaar van den kroongetuige Carey, voor het hof van Assises, is tot November a. s. uitgesteld. De werklieden van bet graafschap Derby zullen aan Gladstone in December aanbieden een dessert- servies van porselein, door hen zelf vervaardigd, waarop teekeningeiL van landschappen in Derby zijn aangebracht. In Dec. is het 51 jaren geleden, dat Gladstone voor het eerBt in het Lagerhuis kwam. Sir Hercules Robinson, gouverneur van de Kaap, die thans in Engeland is, zal daar blijven om de conferenties met de gedogelegeerden uit de Transvaal bij te wonen. Telegrammen. ST-PETERSBURG, 16 October. In de Bank van Kosloy hebben aanzienlijke verduisteringen plaats gehad. De twee directeurs en de boekhouder zijn gearresteerd. De bank is nog niet failliet verklaard, omdat men eerst de inleggelden der kapitalisten wil redden, doch de operatiën der bank zijn ge staakt. De bevolking is zeer onrustig en maatre gelen zijn genomen om ongeregeldheden te voor komen. FOLKESTONE, 17 October. Markies Tseng ver trekt deze week weder van hier om naar Parijs te gaan. LONDEN, 17 October. (A.) Gisteren heeft in Auatolie eene ontzettende aardbeving plaats gehad. Al de dorpen tusschen Chesmeh en Youlrn zijn in puinhoopen verkeerd. Meer dan 1000 menschen zijn omgekomen. Chesmeh zelf ondervond groote verwoestingen en schade aan eigendommen, maar geen verlies van menscbonlevens. Te Smyrna on te Scïo waren de schokken min der hevig en werd slechts lichte schade aange- i richt. De waöhoop der overbljj venden in do ver woeste districten is zeer groot; de voornaamste tak van nijverheid was het kweeken van sultana rozij nen, deze aanleg is geheel vernield. NIEUW-YORK, 17 October. De „Tribune" zegt dat de beurs van gisteren een onrustbarender toe stand vertoonde dan men mogelijk had geacht. De daling was algemeen; zij werd veroorzaakt door verkoopen van de zijde der baissiers; het eenige element van vastheid in de markt werd door de aankoopen dor haussiers veroorzaakt. NIEUW-YORK, 17 October. In het financieel artikel van de „Post" wordt gezegd dat er eene algemeene neiging is tot verkoopen. Allo pogiogen van de grootste kapitalisten, om de daling tegen te honden, schijnen te zjjn opgegeven. Wat thans hoofdzakelijk de daling tegenhoudt is de vrees van de contremine, dat de aanhoudende verkoopen de markt overvoeren. KONSTANTINOPEL, 17 October. (A.) Alhier is uit Aüatolië eene officiëele bede om knip voor de slachtoffers van de aardbeving ingekomen. Er wordt daarin medegedeeld dat 20,000 menschen1 van woning beroofd zijn. LONDEN, 17 October. De prijzen, ter visscherij- tentoonstelling alhier aan Nederlondsche inzenders toegekend, bestaan in zes gouden, elf zilveren en yijf bronzen medailles, benevens vijf eere-diploma's. PARIJS, 18 October. (Part. Tel.) De heer Ferry is voornemens in 1884 eene grondwetsherziening voor te stellen, benevens de invoering van een „8crntin de liste" en de opheffing der onafzetbare senators. HAMBURG, 18 October. (Part. Tel.) Gisteren is alhier teruggekeerd de Duitsche Pool-expeditie. Het programma is gelukkig volbracht. ST.-PETERSBURG, 18 October. (Part. Tel.) De voormalige geheime agent Molodoff heeft eene wijd vertakte samenzweriog van hooggeplaatste personen ontdekt. Molodoff is in hechtenis, maar toch zjjn verscheidene arrestatiën op zjjne aanwjjzing gedaan. LEIDEN, 18 October. De verwachting voor morgen iskrachtige weste lijke en noordwestelijke wind, buiig weor. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat De Kanter, voorz., De Fremery, Hartevelt, Bool, Van der Zweep, Bredius, Juta, Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Verstar, Scheltema, Yan der Hoeven, Cock, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Was cu Driessen. Ingekomen was o. m. een verzoek van het Be stuur der Leidsche Broodfabriek tot het leggen van een waterloozing van die fabriek naar de singelgracht. Achtereenvolgens werden benoemd tot lid van het college van vrouwen-kraammoeders mevrouw de wed. S. M. Convée geb. Boucher; tot stads- genees- en heelkundige de heer C. Winkler Prins, beiden met algemeene stemmen, en tot lid der com* missie voor de strafverordeningen mr. H. Van der Hoeven met 22 stemmen, die de benoeming aan* nam, echter met leedwezen dat de commissie no van de voorlichting van den heer Cock zal ver stoken zijn. Een stem was nog uitgebraoht op mr. Cock en een op mr. Modderman. Zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd de voordrachteo tot overplaatsing van den tweeden onderwijzer H. A. Koorenhof van de sohool 3de kl. No. 1 naar de school 3de kl. No. 2 en van de derde onderwijzeres mej. C. Van der Harst van de school 4de kl. No. 1 naar de school 3ae klasse No. 3; zoomede het verzoek van mej. A. J. Van Loghem om ontslag als derde onderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. Toen opnieuw de voordracht tot staking van den winterdienst op de tramlijn Haven-Station aan de orde kwam, verklaarde de heer Verstor dat de over gelegde cijfers hem niet hadden tevreden gesteld en gaf hij in overweging dat de lijn overeenkomstig het verzoek van de bewoners van den tram voor goed zou worden opgeheven. VolgeDs den Voorzitter heeft de Raad hierover niets te zeggen. Er is van de Maatschappij dienaangaande geen adres iDoe' komen. Overigens brengt hij op het adres en °P het ingezonden stuk in het Leidsch Dbl. slecht3 ééne opmerking in het midden, nl. dat er teltcn® van kiezers gesproken wordt, ook al kan bjj zlC met de aangevoerde gronden niet vereenïgon. behoeft geen kiezer te zijn om zich tot den Baa te mogen adresseeren. Ten slotte werd met 17 teg^ 7 stemmen besloten op het verzoek der Maatschappij

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2