LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7262. Vrijdag 19 October. A0. 1883, Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTESTIElfi Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel ineasaea- ren bulten de stad wordt f 0.10 berekend. OSIoiëele Kennlujrerlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatshiad No. 96), tot regeling van het toezicht bij het oprichter, van inrichlingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgenden en rechtverkrij genden, als: aan het BESTUUR DER LEIDSCHE MELKINRICHTING, tot het plaatsen van een reserve-stoomketel in het gebouw der Lei'Jsche Melkinrichting aan den Rijnsburgersingel N° 2; aan C T. STEFFELAAR, tol de oprichtin? van een dis tilleerderij en likeurstokerij in het perceel in de Nieuwstraat N°. 43 en aan J VAN DER STEEN, tot de oprichting van eene smederij in het perceel aan de St.-Jacobsgracht N®. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Oc». 1883. E. KIST, Secretaris. L.EIDEX, 18 October. Wij zaten laatst bij Saartje, Onze goede oude baker, en wal er verder volgt in dit overbekende versje van Van Alphen, - waren de woorden waarmede ds. Van Boekeren gisteravond de rij der Volksbij- eenkojnsten in de Stadszaal opende. Door Siarlje in eigen persoon was spreker dit maal geïnspireerd, om toch eens op de Volksbijeen- kora8ten iets van Uilenspiegel te verhalen. Een „charade en actions" had haar hiertoe aanleiding gegeven. Spr had zijne lezing gesplitst in drie deelen en behandelde eerst „uilen", toen „spiegel" eo ten laatste „uilenspiegel". Natuurlijk werden bij het eerste onderwerp zoo wel de gewone nachtuilen behandeld als de „uilen" onder do monschen, en op zeer geestige wijze gaf hij hiervan een schets. Slechts een paar voorbeelden: Overbekend is het dat uilen weinig eten en goed kunnen vasten, terwijl ze zeer slecht tegen een flinke regeabni of in het algemeen tegen water kunnen. Dit eerste had meester Schrapenburg aanleiding gegeven dat hij zeer ver langde een uilenkostschool op te richten, waar des Zondags om do veertien dagen eens goed werd epgediocht, doch voor de rest niet meer. Uit het tweede leidde spreker het verschijnsel af dat er zoo weinig uilen onder de badgasten werden ge vonden Over het algemeen wilde men niet graag hooren dat-men een uil is, al wordt dit nog zoo goed aan het vorstand gebracht; ook de ouders doen zich dit niet graag van hunne kinderen zeggen; dit laat zich zeer goed begrijpenuilen broeien uilen, en zegt men het van de kinderen, dan zegt men het derhalve ook van de ouders. Het woord „spiegel" gaf spreker aanleiding iets uit het leven van den dichter Spiegel te verhalen en bierbij ontbrak het ook niet aan humor. Het boek behelzende de lotgevallen van „Tijl Uilenspiegel" sloot het goheel. Tu8schea al hetgeen do lachspieren opwekte ont brak het nochtans niet aan ernst, en menige wijze raadgeving gaf ds. Van Boekeren ten beste. Een laid applaus volgde toen de spreker ein digde en aan het verzoek om, mocht men Saartje soms ontmoeten, haar eens oprecht te zeggen of men zich geamuseerd had, zal wel niet behoeven te worden voldaaD: de toejuichingen zeiden reeds genoeg. Ter wille van do goede oude baker zou men het echter toch kunnen doen. Na de pauze werden door een strijkorkest van het éde reg. inf. eon vijftal nummers ten gehoore gebracht, en ook hierbij ontbrak het niet aan be langstelling. In de commissie, aan welke wordt opgedragen hot examineeren van hen, die een akte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige weten- scbappm, do zeevaartkunde, de gymnastiek of de landbouwkunde, of een akte voor lager onderwijs in de beide laatste vakken, zullen o. m. zitting hebbendr. P. Van Geer en dr. J. M. Van Bem- melen, beiden hoogleeraar, en dr. H. Treub, arts en adsistent bij het Acad. Ziekenhuis alhier. De commissie zal voor d t jaar zitting houden te's Gra- venhago. De Fransche toondichter Halévy heeft zich in de opera als een talentvol componist doen kennen. Hij had veel gewerkt en was gedurende vijf jaren bij Cherubïni in de school van het Contrapunt ge weest. Getuigt zijn „Éclair" reeds van zijn talent, daar deze opera, zonder koor, zonder handelingen alleen door vier personen gezongen, den opmerk- zamen hoorder aangenaam bezighoudt door hare fijne en recht kunstmatige bewerking, - zijne „Reine de Chypre", „Charles VI" en „Juive" staan Meijerbeers groote werken zelfs waardiglijk ter zijde. Io die compositiëa is ook alles gedaan, wat het effect kan voortbrengen. Door decoratie en ballet zijn ze ware schouwtooneelen en in rechten Fran- schen geest geschreven. De instrumentatie doet het kunstmatig ontwikkeld talent kennen. Het- was voor onze sfadgonooten weggelogd laatst genoemde opera na een aantal jaren hier nogmaals voor het voetlicht te zien brengen, en 4at de aan kondiging er van met genoegen was ontvangen, bleek uit de wel niet stampvolle, maar toch vrijgoed bezette schouwburgzaal. Dat de keuze reeds vroeg in dit seizoen op Leiden vcor een hezoekvler Fran sche opera is gevallen, mag men bovendien onge twijfeld als een gunstig teeken beschouwen, to meer nu het uit den warmen bijval zichtbaar was welken gunstigen indruk ze heeft teweeggebracht. Aan toejuichingen vooral wat betrefc de hoofd personen, alsde dames Leslino (Rachel), wie boven dien in de tweede acte een fraaie bouquet werd vereerd, en Pupier (Eudoxie), zoomede de heeren Robert (Elóazar) en Femand Denoyé (Brogni) schoen soms bijna geen eind te komen, terwijl ook de heer Guernoy (Leopold) daarin meermalen deelde. Het orkest en ditmaal ook de koren kweten zich bijzonder verdienstel ijk van hun taak. Doch ook een woord van erkentelijkheid mag niet ont houden worden aan hem, die van achter de cou lissen op voor het pnbliek onzichtbare wijze alles regelde, met name wat den optocht betreft. Hij maakte van de weinige ruimfe, welke het tooneel aanbiedt, een uitnemend gebruik. Tan opzichte van de zaal zelve maakte men ons do opmerking dat het in de baignoires tegenwoordig zóó duister is dat men er de tekstboekjes onmo gelijk kan lezen. Zeer zeker zal daarin wel worden voorzien. Men schrijft ons uit Katwijk aan den Rijd, dd. 16 October: Heden werd in ons weeshuis feest gevierd. Het was toch de dag, waarop vóór 25 jaar hot destijds nieuw gebouwd© weeshuis werd inge wijd. Tot een feestelijk herdenken van dien dag was er reden te over. Was er in vroeger dagen èn om den vervallen staat van het weeshuis èn door de geringe middelen van de diaconie, die in die dagen het weeshuis te onderhouden had, zelfs sprake van de stichting op te heffeü, thans mogen wij van den bloei van ons weeshuis spreken. Werden niet zonder moeite gelden voor eeno nieuwe stichting bijeengebracht, door schenkingen en legaten ten behoeve van ons weeshuis alsook door den stean der gemeente werden regenten in de verloopon jaren steeds beter in staat gestold, den weezen eene goede verpleging te geven. In feestelijke stemming waren dan ook regenten en regentessen met de weezen en nog ongehawde oud-weozen, mede ter feestviering uitgenoodigd, in het net versierde, met groen, bloemen en vlaggen getoside weeshuis bijeen. Na toespraken van den predikant, ds. Unger, tevens regent van het weeshuis, tot de kinderen, regenten en regentessen, vader en moedor van hefc weeshuis, werden toepasselijke versjes door de weezen en eenige lieve dichtregelen door eene van do regentessen voorgedragen, alsook toepasselijke lie deren door weezen en andere aanwezigen gezongen. Kon onze ambachtsheer, baron Van Wassenaer Van Catwijck, voorzitter van regenten, tot ons leed wezen niet tegenwoordig zijn, aangenaam was het ons, onze ambachtsvrouw, mevrouw de baronesse Van Wassenaer Van Catwijck, in ons midden te hebben. Tot haar werd in het bijzonder een woord van dank gericht, waar ons weoshnis zich in de bijzondere belangstelling en steun van onzen am bachtsheer en ambachtsvrouw mag verheugen. Op nieuw mochten wij ook op dezen feestdag daarvan de bijken ontvangen. Niet alleen in het geschenk van eene keurige hanglamp ten behoeve van de regentenkamer, maar ook in de ruime feestgave, ons door onze gastvrouw ter hand gesteld, door de schenking van acht aandeelen-leening-gemeente Katwijk, vertegenwoordigende eene waarde van 2000. Voor rekening van ambachtsheer en am bachtsvrouw werden ook de weezen 's middags en 's avonds feestelijk onthaald. Met een vriendschappelijk samenzijn van regenten, kerkeraad en andere kerkelijke colleges der Her vormde gemeente werd de feestdag besloten. Tt Was een eombere horfstdag, maar in hot wees huis was het ons goed, niet in het min9t bij het gedenken aan de vele blijken van Gods goedheid, die het 25-jarig jubiló in herinnering bracht. Vermolding verdient nog, dat twee regenten, reeds bij do inwijding van het weeshuis vóór 25 jaar in functie, nog steeds als zoodanig met lust en ijver in het belang van het woeshnis werkzaam zijn, do heeren M. J. Burgersdijk en N. Haasnoot, van wie de laatste als penningmeester de financiëele belan gen van on8 weeshuis sedert vele jaren met de meeste trouw heeft behartigd. Eere aan hom, die eenmaal het plan tot de stich ting van een nieuw weeshuis ontwierp, aan hen, die tot de uitvoering van dat plan hebben mede gewerkt en aan allen, die tot de instandhouding van ons weeshuis hebben bijgedragen en nog steeds het hunne daartoe doen. Bovenal echter eero aan Hem, die ook hier heeft bevestigd, dat Hij een Vader voor weezen wil zijn. Bij de to Hillegom plaats gehad hebbende hersremming voor één lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 123 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer J. Van Waveren Pz. met 62 st. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van beatnnr, gisteren gehouden, is o. m. ingekomen een kooinklijk besluit waarbij beslist wordt in zake het beroep van J. Rijlaarsdam te Aarlanderveen, van eene be schikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, omtrent den legger der wegen en voetpaden in die gomeente. Het beroep is met-ontvankelijk verklaard. Voor do uitbarsting op Krakatau is ingeza meld te Aalsmeer f 123. Te Oosterwijk, bij Leerdam, is tot predikant beroepea de heer Vinke, to Willige Laügorak. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van het Vilde hoofdstak B der Staatsbegrooting voor 1882, betuigden enkele leden hnnne instemming met den ijver door de Regeering aan den dag gelegd bij het in omloop brengen der bronzen pasmunt. De groote meerderheid daarentegen was van gevoelen dat in deze van ijver geen sprake kon zijn. Integendeel. Uit hot feit dat thans nog, nadat de wet, die da

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1