Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Port-Saïd; de „Padang", van Amsterdam naar Java, is dien mid dag Malta gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft T. D. De Ruyter, klerk 2de kl. bij de Rijkstelegraaf, benoemd tot telegrafist 3de kl.; - man F. L. Hemkes, op verzoek, eervol ontslag ver leend als tijdelijk leeraar aan de R. H. B.-School te Venloo. Gemengd Nieu w m. De aan de Hoogewoerd gestation- neerde agent van politie werd Zaterdag aangespro ken door een hem onbekend, niet alhier wonend manspersoon, die zijn nood klaagde en te kennen gaf te moeten gaan stelen. Twintig minuten daarna passeerde dezelfde man weder den agent, die hem nu aanhield en overbracht Daar het politiebureel, waar het bleek dat de vreemdeling een paar nieuwe bot tines onder zijn jas verborgen hield. Een onderzoek volgde, waarbij uitkwam dat hij deze schoenen bij den winkelier L. had ontvreemd. Hij is naar de gevangenis te 's-Hage opgezonden. Gisteravond ontstond er in de tap perij van H. aan de Haarlemmervaart onder Lei derdorp tu8schen enkele bezoekers quaestie, welke op de straat werd voortgezet en waarbij toen aan D. B. door J. v. R. met een knipmes eene ver wonding achter het oor is toegebraoht. De verwonde deed bij de politie te Leiden aangifte, op grond waarvan de dader heden werd gearresteerd. Op de Breestraat werd gisternamid dag door een zenuwtoeval getroffen een 19 jarig meisje, G. M. genaamd. Na aan het politie-bureel bijgebracht te zijD, kon zij met hare moeder weder huiswaarts gaan. Omstreeks halftwaalf gi ster mórgen is een jongetje, dat op een vlot aan den Ouden Rijn aan het spelen was, in het water gevallen. Door een voorbijganger, die zich gekleed te water begaf, werd de knaap gered. Uit de haven te LisBe is opgehaald het lijk van een knecht van eene ter kermis aldaar staande poffertjeskraam. De ongelukkige, die geen misbruik van sterken drank maakte, schijnt door een noodlottig toeval over boord te zijn geslagen en reeds lang vóór de ontdekking in het water te hebben gelegen, daar de pogingen o. a. van den heer Van Stockum, candidaat in de medicijnen te Leiden, om de levensgeesten weer op te wekken, zonder gevolg bleven. Do ongelukkige laat eene weduwe en twee kinderen achter. De stoomtram der Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtram-Maatschappij, die Zaterdag avond te zes uren Leideu verliet, is aan een groot gevaar ontkomen. Tusschen Oegstgeest en Sassen- heim passeert de tram den spoorweg. Door boomen wordt het licht der roode lantaren (sein onveilig) onderschept en dien avond was daarvan door den dikken mist nog minder te zien dan anders. Een witte lantaren (sein veilig) welke door den spoor wegwachter bij zijn dienst wordt gebruikt, stond midden op den weg. Door het een en ander mis leid, reed de machinist door den slagboom, juist toen de trein uit Leiden op de komst was. Een halve minuut later en alles ware verpletterd ge weest. Zou het, zoo vraagt 't D. v. N., geen tijd worden dat er op dit punt van den weg betere verlichting kwam? In het St.- Elisabeths-gasthuis te Haarlem is overleden zekere A. Longen, een 34-jarig schipper uit Harderwijk, die Donderdag onder Heem stede onder den stoomtram was geraakt. Een zijner beenen werd o. a. verbrijzeld. Het stoomschip „Rotterdam" is een oogenblik vlot geweest door middel van dn centri- fugaalpomp, maar vol water geloopen wegens een gat in de machinekamer. Het schip kan al6 verloren worden beschouwd. Zaterdag-voormiddag is aan het sta tion Wijchen een conducteur van een aldaar stil- 8 taanden trein door den voorbij stoomenden trek), die te 9.50 van Tilburg naar Nijmegen vertrekt, overreden, ten gevolge waarvan de ongelukkige on middellijk werd gedood. Het hoofd werd hem van den romp gescheiden en een der beenen verbrjjzeld. Te Loosdrecht is door de politie inver- zekerde bewaring gebracht een niet al te gunslig bekend staande opperman, W. L., dio na een ruim gebruik van de „vergunning" te hebben gemaakt, te water was geraakt. "Weer op het droge gebracht, bleek hij nog in het bezit te zijn van één flesch Madera eu één Maderaflesch. Een ingesteld onder zoek naar de horkomst er van gaf der politie grond om te vermoeden dat de flesschen bij den kastelein v. A. aldaar zonder vergunning waren weggenomen. Te Winschoten hoeft eene moeder(?) haar 12-jorig zoontje zoodanig tegen den buik ge schopt, dat het Vrijdag jl. aan de gevolgen is overleden. Dejury te Ostrogoshsk (in het Rus- sieche gouvernement Woronesch) heeft prins Gru- sineki vrjjgesproken. Men zal zich herinneren dat die prins den rentmeester Schmidt, van Duitsche geboorte, om het leven had gebracht onder om standigheden, die zeer uiteenloopend worden voor gesteld, naarmate de berichten van Duitschgezinde of van nationaal-Russische zijde afkomstig waren. De jury heeft zich blijkbaar met de laatstgenoemde voorstelling vereenigd. Te Moorehead, in Minnesota, is vor- leden Dinsdag-nacht een graanpakhuis ingestort. Van 14 man, die in eene benedenverdieping sliepen, kwamen 4 om het leven. Een geëmployeerde bij den spoorweg te Tergnior vond des avonds om tien uren op de rails het lijk van een man, dat geheel opengereten was. De ongelukkige was door een goederentrein overreden en het hoofd, dat waarschijnlijk aan een der wielen was bljjven zitten, werd een eind verder teruggevonden. De armen ontbraken gedeeltelijken het overige van het lichaam was niet meer dan een onherkenbare massa. Het bleek dat de man eenige dagen geleden zijne vrouw door den dood verloren had, en, geen kans ziende zonder haar het leven te volbrengen, had de 71-jarige grijsaard hot besluit genomen z'ch om het leven te brengen. Geveilde pcrccolen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 13 Oct., ten overstaan van den notaris P. Maller: Een huis en erf waarin de smederij is uitgeoefend, aan de oostzijde van de Pieterskerk straat No. 16, Sectie G, No. 814, kooper H. Van der Grift q q., voor f 1750. Ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen Een huis en erf aan de Langebrug No. 77, Sectie G, No. 755, koopor P. C. Bartelsman voor f 1759; een huis en erf aan den Stationsweg No. 11, Sectie A, No. 290, kooper C. Wijnkool voor 1600; een huis en erf naast het voorgaande, No. 9, Sectie A, No. 291, kooper W. F. Van der Heydcn q.q., voor f 1600; een huis en erf daarnevens No. 7, Sectie A, No. 328, kooper P. Van der Meer Jr. voor f 1800; een huis en erf nevens het vorige, zijnde No. 5, Sectio A, No. 329, kooper S. Van Leeuwen voor f 1800; de overige perceelen niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het huis en erf waarin bierbottelarij aan de Hooglandscho Kerkgracht No. 35, Sectie I, No. 85, kooper A. T. Van Erp voor f 1900; een huis en erf aan de westzijde van de Heerensteeg No. 31, Sectie G, No. 599, kooper J. Meyer voor f 1730; een huis on erf aan de noordzijde van de Morsch- of Galgstraat No. 7, Sectie B, No. 139, kooper P. Eswilder voor f 1374; een huis en erf aan de noordzijde van de Morsch- of Galgstraat No. 39, Sectie B, No. 55, kooper G. Van den Berg voor f 1526; de overige perceelen niet verkocht. BUITENLAND. Frankrijk. De ministers Ferry en Raynal zijn Zaterdag middag te 3 nren te Rouaan aangekomen. Zij wer den ontvangen door de overheid en de voornaamste ingezetenen der stad. Eene groote menigte was op de been en riep: Leve de Republiek! In antwoord op de toespraak van den president van het Hof van Appèl zeide de heer Fenry: „Wij willen de onafhankelijkheid der rechterlijke macht, en het is juist om die onafhankelijkheid te verzeke ren, dat wij aan de Kamers maatregelen hebben gevraagd, waarvan men stellig de ware beteekenis niet zal miskend hebben. De regeering wil Diet dat de magistratuur aan staatkundigen invloed onder worpen zij. Zij vraagt haar slechte onpartijdig recht te spreken en niets anders dan dat." Tot de geestelijkheid der paroohie zeide bij„Gij weet, mijne heereD, hoe zeer de regeering de poli tiek voorstaat, wolke sedert zoo lang reeds de be trokkingen tusschen Staat en Kerk regelt, en daar gij ons de verzekering geeft van uwe toe wijding, kunt ge wederkosriig op ons vertrouwen rekenen." Des avond8 werd op het stadhuis eene feeste lijke bijeenkomst gehouden en worden talrijke toosten gedronken. De heer Ferry stelde daarbij de gezondheid in van den heer Grévy, die nooit zijne bevoegdheid heeft overschreden, en die, toen hij zich persoon lijk op den voorgrond stelde om de moeilijkheden op te lossen die hij had doen ontstaan, getoond heeft met welk eene waardigheid en kalme majesteit het hoofd van een republikeinschen staat weet, waar het noodig is,1 de dwalingen eener ontoereken bare volksmenigte goed te maken (toejaichingon.) De heer Ferry zeide voorts dat de Republiek niet een toestand van voortdurende agitatie is. Hij prees Rouaan wegens de ontwikkeling van zijn vakonderwijs. „Dat is het ware democratisch socia lisme Nooit werd meer inspanning besteed atn het onderwijs. Dit schouwspel wreekt ons over de beleedigingen oüzer vijanden. Zjj die alle hervor mingen in hun vaandel voeren, zijn niet degenen die ze ten uitvoer brengeü. De intransigenten kunnen alle vragen stellen - en zij stellen ze soms zeer verkeerd - maar zij worden opgelost door de practi8che, verstandige, gematigde lieden, wier sym pathie mij mot het oog op de aanstaande worste lingen een onbegrensd vertrouwen inboezemt." De heer Ferry eindigde door te drinken op de Republiek, op het gezond verstand en den behoor lijken vooruitgang. (Toejuichingen.) Met de aankomst van het Engelsche oorlogs schip „Osprey" te Zanzibar zijn berichten van Ma dagascar ontvangen. Onder anderen wordt de aan komst te Tamatave gemeld aan den Franschen ad miraal Galibert. De toestand is onveranderd. De eerste minister is in het huwelijk getreden met de koningin van Madagascar. Grroot-Britamiië. Volgens eene telegraphische mededeoling van Loyds is een revolutie uitgebroken in Port-au-Prince; de helft der hoofdstad is geplunderd en verwoest door een bende brandstichters. Bij het daarop ge volgd bombardement der stad zijn vele inwoners gedood. Vijf vreemde oorlogsbodoms liggen in de haven. Volgens de „Pali Mall Gazette" zullen drie van de tien Engelsche regimenten uit Egypte naar Engeland terugkeeren, zoodra de heer Wood aldaar zal zijn aangekomen. Tot heden is nog geen besluit genomen ten aanzien van het tijdstip waarop de overige accnpatie-troepen zullen terugkeeren. Ver moedelijk zal de terugkeer in November plaats hebben. Markies Tseng heeft Zaterdag een adres van de stedelijke rogeering te Folkestone beantwoord. Hij besloot mot de verklaring dat hij nog hoopte op eene bevredigende oplossing van het vraagstuk dat hem bezighield, door middel vaa wederzijdsche concessiën. Zulk eene oplossing kwam met zijn plicht en zijn wensch overeen. Daarom zou het niet zijne schuld zijn, wanueer zulk eene oplossiDg onmogelijk zou bevonden worden. >ostenr.-Hong;.-Monarchie. In het overzicht, dat door den minister van financiën bij zijn budget-ODtwerp is gevoegd, ver klaart hij dat van het gezamenlijk tekort 20s/io °P het gewone budget zal gevonden worden door wij* zigiog van eenige belastingen, de overige 173/ic millioen en 10 millicen voor amortisatie door een beroep op het krediet. Met betrekking tot do con versie deelt hij mede dat sedert de maand October 1882 voor een bedrag van 51 millioen 6 peis. in goud is geconverteerd. Nog voor 166 millioen blijft te converteeren over. De verdere loop der conversie is van de omstandigheden afhankelijk, en vandaar dat de rentebesparing voor het volgend jaar uiet is op te geven. De minister zegt voorts dat door den aanleg der hoofd- en andere lijnen, de vol tooiing van het station te Budapest enz., in ge" mimen tijd geen groote uitgaven van spoorwegen noodig zullen zijn. Telegrammen. WASHINGTON, 14 October. De heer Folger kondigt aan dat tot het amortiseeren van 15 millioen scbatkwtbonds a 3 pet. zal overgegaan worden. Vt interest zal 15 December ophouden. ALEXANDRIE, 14 October. Gedurende de afge- loopen week hadden hier geene sterfgevallen aan de cholera plaats, wel eenige in Boven-Egypte- HONGKONG, 14 October. Te Hai-Nan zijn bfl- jetten aangeplakt, waarbij do Europeanen en Manda rijnen met den dood bedreigd worden. De bescherming van de oorlogsschepen wor noodzakelijk geacht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2