eon vreemdeling aangehouden, die in de hoofdstad een misdaad heeft gepleegd. Hij is in het bezit ge vonden van ruim 300 gulden en zal ter beschikking worden gesteld van de politie. Woensdag-middag zijn van oen twee jarig meisje, dat tusschen zandwagens van den stoom tram to Beerta wilde doorloopen, de beide beentjes afgereden. De heer S., van Anjer, bevond zich tij dens de bandjir aldaar op Batavia, terwijl zijne vrouw en 2 kinderen op eerstgenoemde plaats waren. Beide kinderen verdronken, terwijl mevr. S. gered werd. Deze was echter zoo gewoud, dat ze te Serang ver pleegd werd, alwaar haar toestand evenwel ver ergerde, zoodat zij Zaterdag-avond overleed. De heer 9. ziet zich dus van echtgenoote, ziju 2 eenige kinderen en have en good beroofd. Het broertje en zusje van de gehuwde dochter van mevr. Schuit zijn alleen nog in leven. Het huis van mevr. S. lag hoog; het wa9 bij een eersten vloed gespaard, doch is bij een tweeden onderwoeld en ingestort. Mevr. S., die binnenshuis was, werd bedolven onder de bouwvallen. Haar zoontje en ongehuwde dochter, die in de achter galerij waren, konden nog intijds buiten komen. Het gelukte bun uit het bijgebouw, waar hun oudere zuster woonde, die haar bevalling wachtte, en in het binnengedrongen water haar twee kleine kin deren reeds had z^en verdrinken, hun zuster te redden. Zij wisten een kar te krjjgen, waarmede zij in de duisternis en den ascbregen vluchtten, in doods angst om telkens weder door de zee overvallen te worden. Gedurende dien tocht beviel de arme moeder van een dood kind, en bewusteloos kwam zij te Serang aan, waar zij eenige dagen later het met zooveel moeite behouden leven liet. Een Londensch werkman en zijn kind zijn dezer dagen vergiftigd door petroleumdamp, ten gevolge van zijne gewoonte om 's nachts eene petroleumlamp, met de pit laag neergedraaid, te laten branden. Het kind kreeg hevige stuipen en viel plotseling bewusteloos neder; de vader leed aan kramp in het lijf en zware hoofdpijn, en het bleek bij onderzoek dat die kwalen alleen veroor zaakt waren door het inademen van den petroleum damp in de kleine kamer. De keizer en do keizerin van Rusland zijn gisternamiddag te Kopenhagen aan boord van de „Derscharva" gestapt, om naar St.-Petersburg terug te keeren. Te Troijes is een verver in een ketel kokend water gevallen; de ongelukkige gaf drie uren later den geest. Bij de kust van Maldonado viel een jonge Spanjaard over boord. Een matroos sproDg hem na, om hem te redden. Twee haaien verslonden de beide jonge mannen. In Mexico heeft men te midden van de bergen een Indianenkind gevonden, dat 7 of 8 jaar oud scheen, volkomen naakt was en dierlijke kreten uitstiet. Bij het gezicht van menschen zocht het in 't bosch te ontvluchten. Men heeft het echter ingehaald en ter verpleging opgenomen. Er is ijverig gezocht, of de bloedverwanten van het arme schepsel niet konden ontdekt worden, doch tevergeefs. Het kind verstaat geen enkele taal, en vertoont alle eigenaardigheden van een aap. Toen het kind voor het eerst ontdekt werd, was het vergezeld van het wijfje van een jaguar, dat vluchtte bij het gezicht der menschen. Het schijnt dat het kind door dit wildo dier is grootgebracht. Men vermoedt dat het kind op zeer jeugdigen leeftijd door zijne ouders in het woud is achtergelaten. Men hoopt het zoover te brengen, dat het leert spreken, om wellicht iets over zijn zonderlingen levensloop te kunnen mededeeleD. Bij Tomsk, in Siberië, is onlangs de stoomketel van een boot gesprongen, die behalve de bemanning 40 passagiers aan boord had. Allen kwamen om het leven, behalve de kapitein en zijne vrouw. Zij werden met hnnne kajuit in het water geslingerd zonder belangrijke kwetsuren te bekomen en konden zich hier redden. Do vrouw lag, voordat zjj zelve begreep wat er gebenrd was, op de deur der kajuit te drijven. De meeste passagiers zijn ver- ingelokt omdat door de ontploffing de deur hunner kajuit versperd werd- zoodat zij niet op het dek kon den komen en met de boot zoDken. BUITENLAND. BTrasaUirtjj?*, De artillerie-kapitein Delauney, wiens waar nemingen betroffonde de aardbevingen tot een zoo belangrijken wetenschappelijken twist aanleiding hebben gegeven, is door don minister van oorlog gemachtigd zijne verhandelingen openbaar te maken. - Te Lyon is eergisteren eene anarchistisohe meeting gehouden, waarbij burger Crié, redacteur der „Bataille," gesproken heeft. Bij het einde der vergadering heeft iemand door middel van ontvlam baar vocht de kleederen van oen politie-agent in brand gestoken, waardoor deze zware brandwonden bekomen heeft. In denzelfden nacht is door een dergeljjk vocht uit de stallen van de groote magazijnen ii la ville de Lyon brand gesticht. Langzamerhand nadert men wedor de commune en de pctroleuses. GJ-root-Britannië. Uit Maritzbnrg wordt aan de „Daily News" ge seind dat Usibepu zich gereed maakt om Cetewayo aan te vallen en, zoo mogelijk, gevangen te nemoD. Laatstgenoemde trekt zijne strijdmacht bijeen en een treffen wordt spoedig verwacht. De Britscho troepen zouden Usibepu daarbij, door hnnne tegen woordigheid, zedelijken steun geven. De „Pali Mall Gazette" meldt als gerucht dat een der grootste en best bekende Londensehe firma's, welke handel op het buitenland drijft, wan kelend is en elk oogenblik genoodzaakt kan zijn zich failliet te verklaren. Het passief zal grooter zyn dao bij eenig ander faillissement van dit jaar. Het actief zal aanzienlijk wezen, maar eerst metter tijd gerealiseerd kunnen worden. Spanje. De koning heeft gisteren met de presidenten der beide Kamers een conferentie gehouden over de bestaande ministeriëele crisis. Men geloofde niet dat zij vóór morgen zal geëindigd zijn. Ook de keeren Posada Herrera en Sagasta had den een onderhoud. Laatstgenoemde verklaarde dat hij een kabinet-Posada Herrera zou steunen, indien het zich verbond om gcene wijziging in de Grond wet te brengen, noch het algemeen stemrecht in te voeren. De heer Posada Herrera verklaarde dat hij een ministerie van verzoening wilde vormen, door vijf ministers uit de partij van Sagasta en drie uit de partij van Serrano te Demen. De heer Serrano zou in den loop van den avond zijne partij raad plegen en den heer Posada Herrera het antwoord brengen. Don heer Camacho zou de portefeuille van financiën aangeboden zijn. Telegram men BERLIJN, 10 October. In den laatsten tijd zijn aan het adres van den keizer verscheidene brieven met bedreigingen bezorgd. Gisteren heeft men een persoon gearresteerd, die aan het keizerlijk paleis een brief voor den keizer overhandigde. Hij is een oud agent van politie, en hij bekende de vorige dreigbrieven ook geschreven te hebben. Hij schijnt niet wel bij bet boofd te zijn. ST.-PETERSBURG, 11 October. Blijkens eene officiëele opgave hebben in de maanden Januari Mei van dit jaar de plaatsolijke inkomsten 237,6 79,132 roebels, tegen 246,203,438 roebels in hetzolfde tijd vak van 1882, en de staatsuitgaven 263,697,301 roebels, tegen 255,797,821 roebels in hetzelfde tijd vak van 1882, bedragen. MADRID, 12 October. Overstroomingen in de provincie Castellon hebben aanzienlijke schade aan gericht. Acht personen zijn gedood. Het comité-Serrano neemt drie portefeuilles aan iu het Bieuwe ministerie, dat - naar het ge- racht zegt - aldus is samengesteld: minister-presi dent, Posada Herrera; buitenlandsche zaken, Moret; oorlog, Lopez Dominique; marine, Bérenger; bin- nenlandsche zaken, Gamazaopenbare werken, Leo; justitie, Cinares; koloniëD, Sardoal; fio., Camacho. MADRID, 12 October. De benoeming van Moret als minister van buitenlandsche zaken wordt be schouwd als een bewijs dat het Fransch-Spaansche incident geheel geëindigd is. Het terugroepen van den hertog De Feman-Nusez van zijn gezantschaps- post te Parijs wordt bevestigd. KOLONIËN BATAVIA, 8 September. Van deD resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo is via Soerabaia het ondervolgeud tele- graphisch bericht ontvangen gedagteekend 5 dezer „Benting Moeara Tewe, oorlog86toomschip „On rast" en kruisboot No. 49 op 21 en 23 Augustus door opstandelingen beschoten, zonder succes. Stoo- mor „Boni" met assistent-resident, twee officieren en zestig mindere militairen naar Tewe gezonden." Van hier is aan de „Soer. Crt." als geruoht geseind dat de resident der Lampongs ge vangen is. In den nacht van 31 Augustas op 1 Sep tember werden te Tjimanoek in de afdeeling Pan- deglang twee schokken van aardbeving gevoeld. Te Salatiga is den 31sten Augustus de cho lera epidemisch verklaard. Van 1 tot ea met 10 Augustus werden door de veeziekte in de afdeeling Tanah Datar der Pa- dangsche Bovenlanden nog aangetast 176 karbou wen en 53 runderen, waarvan respectievelijk 80 ea 25 creveerden. De Hrakataa-ramp. Aan de uitvoerige rapporten in de „Javaschs Crt." ontleenen wij het volgende De geluiden der uitbarsting van Krakatau zijn mede gehoord te Pamekassan (Madura), te R:ouw en op Billiton. De assistent-resident van Billitoa meldt dat in den namiddag van 27 Augustus ts halfze8 een eensklaps snel opkomende vloed gecon stateerd werd, die den gemiddeld hoogsten water stand nabijkwam, ongeveer een half uur aanhield en daarna even spoedig afliep. De „Javasche Crt." bevat een uitvoerig bericht omtrent de verwoesting door de zeebeving en den ascbregen teweeggebracht in het tot de afdeeling Tjeriogin behoorend district Panimbang. Het bericht is ontleend aan eeno verklaring, afgelegd dooreen naar Menes ge vluchten penphoeloe. Tegen zes uren des avonds begon het zeewater eensklaps te wassen en overstroomde met een golf slag van 7 a 8 voet de geheole leDgte van het zeestrand. De bevolking der stranddesea's vluchtte, maar werd in hare vlucht achterhaald door den springvloed. Het aantal verongelukte personen van de stranddesea's wordt op 400 a 500, van do hooger gelegen dessa's op hoogstens 300 geschat. De begraving der lijken gaat met veel moeielijk- heden gepaard; ten gevolge van den asch- en modderregen, is do communicatie over land, die steeds zooveel te wenschon overgelaten heeft, versperd. Een van het onder de afdeeling Kroë sorteerend eiland Poeloe Pisang afkomstige inlander, dio zich mot een groote hoeveelheid damar en andore han delsproducten te Tandjong Blimbing bevond en van daar per hopperbargo naar Batavia is overgevoerd, deelt aan de Java-Bode mede dat van de bevolking van het district Blimbing ongevosr 20 personen door de vloedgolf zijn medegevoerd en eeu 30-tal daarin verdronken en tor plaatse begraven zijn. Volgens hem is do controleurs-woning te Kroê onbeschadigd en heeft die plaats zelve ook weinig te lijdon gehad, maar zijn alle te veld staande gewassen in de geheele afdeeling Kroë vernietigd. De bevolking heeft gebrek aan het hoogst noodige. Uit al de deswege op bedekte wijze gedane vra gen, bleek dat de geest der bevolkiüg niets te wenschon overlaat. Een van den Resident der Lampongsche distric ten ontvangen telegrafisch bericht, gedagtoekeod Telok Ëetong 1 dezer, meldt het volgende: Telok Betong geheel verwoest, door aard- en zeebeving op 26 en 27, behalve Residents-woning, fort en gevangenis. Ellende groot door gebrek a&n voedingsmiddelen. Verlies aan menschenlevens be langrijk, bevolking rustig. Volgens berichten zou den afdeelingen Ketimbang en Semangka zwaar geteisterd zijn; officieele berichten ontbreken. Ge- wapende boot totaal verloren. Stoomer „Barouw' op 2 paal afstand teruggevondenniet meor af te brengen. Te Batavia is een telegram uit Palembang aan gekomen, geteekend door den mil. comm. van Telok- Betong, kapt. Beunk, en gerieht aan den leger commandant; 't is slechts vier regels groot en be helst de mededeeling dat het garnizoen gerede in het binnenland zit en beroofd is van nagenoeg alles. Dringend wordt om bulp gevraagd. Van den controleur Wijnveldt is een telegram ontvangen dat eon sly kregen meerendeels de Lam pongs bedekt heeft, dat de dooden ontelbaar ziju en de nood onbeschrijfelijk is. Omtrent de overige burgerij van Telok Betoug mag men, hoewel zij niet vermeld is, thans eenigS- zins geruster denken. Uit PanimbaDg, een zuidwestelijk, aan de kus gelegen district van Bantam, kwam verder nog 0 tijding dat daar alles tot 7 paal landwaarts ,rJ verwoest is door den vloedgolf en de vluchtenden

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2