LEIDSOH DAGBLAD. Zaterdag 13 October. Avondeditie. 7257. A°. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franc/ per post1.40. Afzor»J irl\jke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES Vm 1—6 refele f 1.06. Teder# regel meer 0.1 Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incasaea- ren bnilen de stad wordt 0.10 berekend. Offleiëole KennldfferiEgcn. Burgemeester en Wetliouders van Leiden; Gezien het adres van A. J. KOOLE, wonende alhier, houdende verzosk om vergunning tot het plaatsen van eene stoommachine met kelel in het perceel in de Looier straat No. 27, kadastraal bekend Sectie A No. 776; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd rerzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 26sten Oct. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Eurgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen ter algemeene kennis dat de passage over de Ouile Heereugraclit, van de Haven tot de Verver straat, op Zaterdag den 13don en Maaudog den loden October a- s. voor rij- en voertnigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. L£IUB2W, 12 October. Als aotwoord op de gevoerde algemeeoe be schouwingen in de sectiën bij het ondorzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente, voor 1884, ;eggen B. en Ws. in hunne Memorie dat terecht is opgemerkt dat de meerdere uitgaven voor fabri- cagewerken thans uitgetrokken als voorname oorzaak moeten worden beschouwd dat het eindcijfer der grooting ongeveer hetzelfde bedraagt als het vorig jaar, niettegenstaande thans een batig saldo van ongeveer f 25,000 in ontvangst kan worden gebracht. Vorder wordt dat eindcijfer verklaard doordat als winst der gasfabriek thans f 10,000 minder i* uitgetrokken dan het vorig jaar, waarbij evenwel niet nit het oog moet worden verloren dat bij do berekening der winst uit den sard der zaak gelet is op do meerdere rente door de gasfabriek aan de gemeeDte te betalen wegens de uitbreiding van het met f 225,000 en dat behalve do winst som van ƒ16,125 door de gasfabriek voer aflossing aan de gemeente uit te keeren, op de bsgrooting voorkomt. Eovendien zijn enkele artikelen dier begroot ing, ils de koeten van verpleging van arme krankzin nigen, die van de stads arme zieken in het ziekoD- is, de uitkeering van het Rijk voor het aandeel "Ier gemeente in de kwade posten der Rijksbe lastingen enz., belangrijk hooger moeten worden geraamd. Eindelijk is, zooals reeds in eer.e sectio wrerd medegedeeld, do post Aankoop van Ioschrijving op bet Grootboek met f 6000 te hoog uitgetrokken, omdat daarop het volle bedrag van f 11,250 is ge bracht wegens de door de gasfabriek voor aflossing uit to keeren gelden, terwijl bij nadere overweging daarvan hadden moeten worden afgotrokken do 6000 reeds gebracht op het artikel Aflossing van géldieeningen. Uit dien hoofde kan das het bedrag der te heffen plaatselijke directe belasting reeds met ƒ6000 wor- üeo verminderd. Overigens veroenïgen B. en Ws. zich geheel de zienswijze door aiidero leden voorgestaan dat het niet woDScholijk is op de thans voorge melde buitengewone fabricageworken belangrijk te bezuinigen, vooral niet wat betreft de nieuwe be malingen, daar hot dringend noodig is dat dit ^erk wordt voortgezet, ten einde successievelijk de bestratiog te verbeteren. Ook naar hunne vaste overtuiging gedoogt de financiëele toestand dus danige uitgavendie toestand toch is alios behalve 0Dgunstig te noemen, terwijl de stelling, dat een edrag nis thans wordt voorgesteld aan plaatselijke ng te heffen op den duur voor onze gemeente te drukkend zoude wezen, door hen niet wordt gedeeld. In do betrekkelijke verordening is dan ook eon maximum van ƒ150,000, vermeerderd met5°/0 voor kwade postoo, aangegeven, wolk bedrag tot dusverre nog niet benoodigd is geweest, terwijl bovendien ten gevolge van de thans boetaande heffing in evenredigheid tot de inkomsten der be lastingschuldigen, de belasting mioder drukkend en meer in verhouding is tot de financiëele draag kracht van elk ingezeten dan de vorige belasting, die uitsluitend steuude op grondslagen aangegeven door de huurwaarde, het meubilair en aoderc on derdooien van de vertering der ingezetenen. Steeds wordt dan ook bij de toepassing der ver ordening er naar gestreefd de heffing zoo min moge lijk drukkend te maken, waarvoor evenwel de medewerking, door het indienen van juiste opga ven, van alle ingezetenen dringend noodig is. Naar wij vernemeu, heeft de soiree musicale, door eenigo musici, dilettanten en Loidens Mannen koor in de Stadszaal gegeven, voor Krakatau een zuiver overschot van 240.68'/j opgeleverd. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 5 tot en met 8 Sept. Door den ministor van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie belast met het exatni- necren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middel baar onderwijs in hot hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren of de akte van bekwaamheid in het handteekenen, voor het jaar 1883 zitting zal houden te Amsterdam. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd jhr. mr. V. E. L. De Stuers, referen daris bij het departement van binLonlandsche zaken, to VGravenhage, on tot lid o. a. dr. H. Treub, assistent bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het ontwerp tot aanvulling en verhoo ging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1S83, uitgave voor de „Varna", verklaarde de meerderheid zich bereid de aangevraagde verhooging toe te staan, maar zij oordeelde toch dat het ge- beurdo aanleiding moest geven om in het vervolg tot voorzichtigheid aan te sporen. Zoowel menschen- levons als geld werden voor de „Varna" en bij herhaling voor de „Willem Barenöez" in de waag schaal gesteld en geofferd. Men meende dat op dien weg niet verder be- hoordo to worden voortgegaan, te meer daar het nog zeer twijfelachtig is of dergelijke tochten wel nut aanbrengen en zij in elk geval van geen alge meen belang moeten geacht worden. Dergelijke ge vaarlijke tochten moesten bljjven voor rekening van hen die zich daaraan wagen of ze aanmoedigen. Daartegen merkte men op dat door het ten vorigen jare reeds verleenen van een subsidie, was uitge maakt dat er wel op den bijstand der Regeering kon worden gerekend. Bij de bespreking van het ontwerp tot wijziging der loopende justitiebegrooting werd in de afdee lingen der Kamer het vertrouwen uitgesproken dat van liet vervaardigen van photographische portretten geen misbruik zou worden gemaakt, door dien maat regel ook op niet-veroordeelde gevangenen toe to passen. Het nut der telepboDieche verbinding van de twee gevangenissen te Rotterdam achtten sommigen niet bovon twijfel verheven. Mr. P. Brooshooft, de schrijver van het door het Nederlandsch Toon9el ter opvoering aan genomen blijspel „Zijn meisje komt uit", vroeger te Samarang, daarna te Soerabaia woonachtig, be vindt zich sedert eenige maanden te Utrecht. „Uit komen" wil in hot Indische spraakgebruik zeggen dat iemand uit het vaderland naar Indië overkomt. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvaDgen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is den 2den dezer de 1ste luit. der inf. L. Thonus (gedetacheerd van het leger hier te lande) in Atjeh gesoeuveld, maar hebben onze troe pen, onder aaovoeriDg van den kolonel-commandant Demmeüi, succes behaald. St.-Crt De kennismaking met het drama „Les Mères Ennemies" van Catulle Mendè3 heeft op het Am- sterdamsche publiek gisteravond een indrnk ge maakt, geenszins in overeenstemming met den hoo- gen lof, het werk door de Parijsche pers toege zwaaid. De eerbied voor de groote gaven van mad. Agar heeft de voorstelling gered, maar toch had men aan het slot moeite de gevierde kunstenares terug te roepen, daar teekenon van afkeuring zich zeer duidelijk lieten hooren. Tu8scheu do bedrijven hoorde men vrij algemeen het stuk met den geliefden en, volgens de Amst., vaak misbruikten scheldnaam van „draak" betitelen, en eenigen gaven nog doorslaan der teekenen van ontevredenheid, door zich te verwijderen alvorens het gordijn voor het laatst was gevallen. Onder de vermisten te Merak behoort de machinist S. C. Yau Essen, die met vrouw en vier kinderen spoorloos is verdwenen, zoodat het zoontje, dat te Delfshaven bij zijn grootvader van moeders zijde achterbleef om hier te lande onderwijs te ont vangen, plotseling van al zijn naaste betrekkingen werd beroofd. Yulgens ontvangen bericht van den ch6f der Bat. havenwerken zou het etablissement 14 dagen later ontruimd zijn geworden. Yan Essen wordt door zijne meerderen betreurd als een ambte naar, in wien veel werd verloren. Gemengd Nieawa De opbrengst van het personenver voer der Noord-Zuid-Holiand8che Stoomtramweg- Maatschappij bedroeg in de maand September 5054.7t'/j, zijnde 6.02 per dagkilometer. In den nacht van 10 op 11 Oct. is uit balddadigheid aan den Ringdijk bij den Vijfhuizerwog (Haarlemmermeer) op bet erf van W. H. Yan Raam eene scheering uit den grond getrokken, vernield en op eens anders erf gegooid. Volgens gerucht zouden er wel 8 a 9 personen aan debet zijn. Togon middernacht is brand ontstaan in de bergplaats vau zeilen en touwwerk aan boord van het stoomschip „Noord-Brabant" van de Rotterdamschs Lloyd, liggende in de binnen haven op Fijenoord. De brand werd door de eigen spuit gebluacht. Do schade is gering, zoodat het schip op den bestemden tijd (morgen Zaterdag) de reis naar Iadië zal kunnen aanvaarden. De ambtenaren dor directe belas- tiogen te Zeveuaar betrapten gisteren den heer C.Jr., handelaar in gouden en zilveren voor werpen in de Kalverstraat te Amsterdam, op den frauduleuzon invoer van goud- en zilverwerken.. Voor eene waarde van ongeveer 500 werd bij hem in beslag genomen. Volgens zijne verklaring was dit zijn eerste reis naar het buitenland. In den Amstel te Amsterdam werd gis termiddag drijvende gevonden het lijk van een vet varken. - Om kwart over ééoen ontstond er brand in een perceel op de Prinsengracht nabij den Amstel. Twee stoomspuiten en een handspuit waren na een half unr den brand meester. Een be woonster van een der boveuvcrdiepiDgcn kon niet meer langs de trap naar beneden komen; zij is uit bet raam gesprongen en zonder Ietsol opgevan gen in een zeil, dat do lieden der brandweer uit gespannen haddcD. De SurinamerB op do tentoons telling to Amsterdam zijn van hunne komst hier te lande af tot 30 Sept. j!. bezocht door ruim 300,000 be talende personen. Door de Rotterdamsche politie is op telegraphiache aanvrage van de Amsterdamsche

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1