LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7256. Vrijdag October. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frant* per post1.40. AtzonJerl\jke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS BEE ADYEETEKTIEX: V»a 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere lellen naar plaatsruimte. Voor hel incesseo- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 4den October, bladz. 53 tot 60. LEIDEN, 11 October. In hunne zooeven door ons ontvangen Memorie van Antwoord op het algemeen sectiën-verslag over de gemeente-begrooting voor het volgende jaar wordt door B. en Ws. in overweging gegeven het artikel voor de kosten van openbare vermakelijk heden enz., uitgetrokken op 400, alsnog met 300 te verhoogen voor de viering van den Derden October op eenig6zins ruimer schaal. Later zal een voorstel worden ingediend tot beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet. Voor de Inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren zijn op dit oogenblik 17 leerlingen ingeschreven. Het bedrag der te heffen plaatselijke directe be lasting kan met 6000 worden verminderd. Er is een plan tot demping der Zijdgracht in overweging. Aangaande het voorstel betrekkelijk het aan leggen van een park op de Ruïne wordt op eene beslissing van de Regeering gewacht. Hot aantal leerlingen van het Gymnasium be draagt thans 78 a 100, 12 a 75, 4 toehoor ders voor enkele vakken respectievelijk a 150, 85, 85 en 45, te zamen 9065, d. i. ƒ1565 meer dan eerst werd geraamd. Op de Hoogere Burgerschool voor jongens zijn thans 131 leerlingen a 60, 27 a 45, 2 toe hoorders voor enkele vakken resp. a 50 en 25, te zamen 9150, en op die voor meisjes 61 a ƒ60, 27 a 45, S toehoorderessen voor enkele vakken, als 5 a 25 en 3 a 20, te zamen 5060, d. i. in het geheel 1710 meer dan waarop bij het op maken der begrootiog werd gerekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ton postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. De heer H. Wildeboer Jz., candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van GroningeD, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Benthuizen aangenomen. Volgens het „Nieuwsblad voor Nederland" lijdt Prios Alexander aan uitzetting der maag, waardoor het hem moeilijk, zoo niet onmogelijk is, z,ch passend te kleeden, en het is zeer verklaar baar dat hij zich niet gaarne aan vorstelijke per sonen vertoont, wanneer zijne kleeding cr toe ongeschikt is een bezoeker te gemoet te gaan of kem te begeleiden. Slechts in tegenwoordigheid van ccn deel van het vertrouwdste personeel begeeft zich de Prins van de eene zaal naar de andere. De weinige bezoekers, die toegang krijgen, worden door hem zittende ontvangen. Het aantal ingeschreven studenten der Poly technische School bedraagt thanB 314, waarvan 210 voor alle lessen en 104 voor enkele lessen. Voor de eerste maal werden ingeschreven 103, waarvan °7 voor alle lessen. Onder de 104 ingeschrevenen voor enkele lessen zijn er 43, die voornamelijk de lessen in schoone en decoratieve bouwkunde en bet ornament volgen. Men soint aan het „Vad." uit Brussel: Baron D'Anethan is hier aangekomen cm de be velen des konings te vernemen aangaande zijn tochtje naar Nederland. Het Belgische koningspaar vertrekt Dinsdag 16 dezer van Brnssel, rechtstreeks naar Amsterdam, waar HH. MM. in het paleis hun intrek nemen. Den volgenden dag reizen HH. MM. naar het Loo en keeren 's avonds te Amsterdam terug. Donder dag 18 brengen de koning en de koningin een be zoek aan de tentoonstelling, Vrijdag 19 ontvangen zij te Amsterdam een tegenbezoek van HH. MM. onzen Koning en onze Koningin en op Zaterdag 20 is het vertrek naar Brussel bepaald. Aanstaanden Vrijdag zal de hoogste raad van de internationale jury van de tentoonstelling to Amsterdam bijeenkomen teu einde de vele vergis singen en klachten over de belooningon, door dien koogsten raad der jury toegewezen, te onderzoeken. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de hceren C. H. H. Spronk en H. Prins Visser, doctorandi; toegelaten tot het lste gedeelte den heer R. Klinkert, doctorandus, en den heer Ch. T. Aalsmeer, candidaat-arts. Bij den heer M. M. Couvée te 's-Hage is weder uitgegeven een praktische kantooralmanak voor het schrikkeljaar 1884. Men verneemt dat ook de heer E. Agostini, commiasaris-geDeraal der Amsterdamsche tentoon stelling, benoemd is tot commandeur der Rozenorde van Brazilië. Men verneemt dat het (Jtrechtsche studenten corps eön banier doet vervaardigen, die, na eerst bij de eerewacht te paard gediend te hebben, bij het uitgeleide aan HH. MM., aan de Koningin als aandenken zal worden aangeboden. Verder verneemt men dat e. s. Maandag alle openbare eh bijzondere scholen gesloten zullen zijn en dat nergens op de werkplaatsen gearbeid zal worden, zoodat als het ware de a. s. 15de October te Utrecht als een feestdag zal worden beschouwd. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel smaatschappij is weder 45,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 360,000. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 6 Oct. j). is geëindigd, geen gevallen van longziekte waarge nomen bniten het spoelingdistrict. In de slachterijen binnen het spoelirgdistrict bleken de longen van 7 runderen, toebehoorende aan 7 veehouders, door longziekte te zrjc aangetast. Het stoomschip „Prinses Marie," van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van South ampton. De kapt. luit ter zee J. Loots, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. 8. Diet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infan terie: bij het 4de reg., tot kapt., den laten luit. J. His8ink, van het 2de reg.; bij het 61e reg., tot luit.-kolonel, den majoor H. P. J. Hennns, van het 7de reg.; bij het 7de reg., tot majoor, den kapt. J. L. Mulder, adjudant van het 2de reg; - F. F. C. Steinmetz, ontv. der dir. bel. cn acc. te Alkmaar (buitengemeenten), benoemd tot ontv. derz. miöd. te Dieren c. a.- aan den gepens. kapt. ter zee W. F. Meijen vergunning verleend, om, na zijne pensioneering, de activiteits-uniform, aan zijn rang verbonden, te blijven dragen; - bij het personeel der militaire administratie, en wel bij de kwartier meesters, benoemd tot lsten luitenant-kwartier- meester bij hun tegenwoordig corps, de 2de luite nants-kwartiermeester H. Schultink, van het 5de, en H. M. G. Van der HartoD, van het 7do reg. inf. Gemengd Nieuws. In de eersto plaats opgeluisterd door goed, zelfs mooi weer, in de tweede plaats door het muziekcorps der huzaren, daartoe uit Haarlem ontboden, had gisteravond om halftien de fakkel tocht door Leidens straten plaats. Reeds om acht aren was op de Breestraat en in den omtrek eene ongewone drukte waar te nemen en toen op het vastgestelde uur de optocht de Stads- zaal verliet, was, zooals te denken valt, de menigte er niet kleiner op geworden. Op verschillende gedeelten der stad waar de stoot passeerde ontstak men Bengaalsch vnur, vuurpijlen en „wat dies meer zij", en in goede orde, zonder ongelukken te veroorzaken, werd - nu de natuur zoozeer medewerkte - de bereids bekend gemaakte weg in zjjn geheel afgelegd. Aan de Sociëteit scheidde zich de menigte in twee declen: het eene om vroeger of later huiswaarts te keeron, het andere om bionen do muren dor „Kroeg" nog een gloeiend feest te vioren. En zoo is het Leidsche studentencorps weer een aantal leden rijker geworden, die nieuwen luister kunnen bijzetten aan den alouden roem der ver maarde Alma mater. De gewezen administrateur P. ton postkantore alhier is heden door de Haagsche rechtbank schuldig verklaard aan verduistering van een gouden horloge en dito ketting, hem, krachtens zijn ambt, in bewaring gegeven, en deswege ver oordeeld tot 3 maanden celstraf. De rechtbank te 's-Gravenhage be vestigde heden het vonnis van den kantonrechter te Leideü, die een ontslag van rechtsvervolging gaf in zake den schipper Van Z., te Katwijk, die de kerk aldaar bezocht tijdens in zijn gezin de pokken heerschten. Ook de rechter in hooger beroep nam aan dat de wetgever een geval als het omschrevene niet op het oog had toen hij straf stelde op het ver oorzaken van gevaar voor besmetting, ten gevolge van achteloosheid of onvoorzichtigheid. Dat erbij trouwplecktighedendik- wijls vermakelijke scènes voorhallen, i3 bekend; doch dat een „borrel" te hulp moet geroepen wor den om het huwelijk te doen voltrekken, is zeker niet alleaaagsch. Gisterochtend begaf zich een jong paar, vergezeld van de respectieve ouders, naar het Haag sche stadhuis, ten einde daar in den echt verbonden te worden. Eenmaal voor den ambtenaar van den burgerlijken stand verschenen, weigerde de vader van de bruid hardnekkig zijn toestemming te ver- leenon. Bidden noch smeeken hielp en het gezelschap was genoodzaakt zich te verwijderen. Toen de bruid daarna de verzekering gaf, dat „vader" na het ge bruik van een borrel veel handelbaarder zou zijn, werd dat middel toegepast. Men toog gezamenlijk naar een kroeg en na aldaar een ruim gebruik van de „vergunning" gemaakt te hebben, werd door „vader" de vergunning tot het huwelijk gegeven. Men ging opnieuw, doch thans begeleid door een groote menigte nieuwsgierigen, naar het stadhuis, waar alles verder in de beste orde afliep. In den Parkschouwburg te Amster dam is de „Mouche d'or" tegenwoordig de heldin van den avond. Eene nieuwe aantrekkelijkheid wordt aan de verrassende gracieuze verschijning bijgezet door een vlucht duiven, die, van de bovenste galerij losgelaten, op het hoofd, de schouders, de armen, de vleugels van de zwevende plaats nemen en haar bij hare bevallige bewegingen volgec. De Deensche Noordpoolvaarder „Dymphna" is gisteren in goede orde te Yardö aangekomen. Omtrent de wederwaardigheden van het schip meldt men dat de „Dymphna" den 2den Augustus uit het ijs was losgekomen, echter met gebroken schroefas. Het vaartuig ondervond nog groet© belemmering van het ijs, tot den 13den Sep tember. Door een hevigen wind afdrijvend, te midden van ijsschotsen, bereikte men den 2lsten den mond

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1