LEIDSCH DAGBLAD. N\ 7255. Donderdag 11 October. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofifteicelo KennlK^eringen. Burgemeester cn Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der wet van den 28sten Juni 1881, Staatsblad No. 97; Brengen ter algemeens kennis dat door F. G. HOEBER, H. J. LQMBERT en P. ERADES verzoekschriften zijn in gediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhan del in sterken drank. resp. in de perceelen Breestraat No. 49, Heerengracht NJ. 42 en Oude Rijn N°. 138. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 9den October jl. invorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting, dienst 1883/84, (herzieningen) en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunr.e verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 10 Oct. 1883. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het dcor den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland in hunne handen gesteld adres van het Bestuur der gemeente Leiden, houdende verzoek orn vergunning tot het plaatsen van twee nieuwe stoom ketels en een gaskrachtrtachine in de Stedelijke Gasfabriek, gelegen aan den Vestwal alhier, kadastraal bekend onder Sectie B, No. 2159; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 23sten Oct. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. LEfittEN, ÏO October. Elk© pogiDg, welke wordt aangewend om onze zoo zwaar in Indië getroffen nataurgenooten ter holpo to komen, verdient ieders goedkeuring en als de kosten daartoe nu eenmaal gemaakt zijn daa zouden we den voor dit doel ontworpen uitvoeringen telkens wel een zaal of tuin met duizenden en duizenden bezoekers willen toewenschen. Maar helaas, er wordt tegenwoordig zoo veel gevraagd dan voor dit en dan weer voor dat, en meuigeen heeft er bovendien reeds vooraf op andere wijze voor geofferd. Daaraan is het ongetwijfeld toe te schrijven dat de Stadszaal gisteren bij de aange kondigde soiree musicale niet geheel bezet was. Anders, het bereids bekend gomaakt programma liep zeor wel vaa stapel; sommige nommers boden zelfs veel schoons aan, een enkel bovendien ook iets nieuws, tw. Enderlé's „Trauermarsch", welke, begrijpelijkerwijze, met bijzondere aandacht werd gevolgd en ten slotte warm en bij herhaling toegejuicht. Deze compositie van onzen stadgenoot en door hem zelf voorgedragen, bevat dan ook reeds bij een eerste kennismaking op te merken niet te miskennen vele en groote verdiensten. Ove rigens voldoed de soiree, dank zij de prijzenswaar dige medeworking van allen die zich daartoe wel willend hadden beschikbaar gesteld, zoowel van do solisten en de koristen, als van hem die de eersten accompagneerde, zeer goed. Voor verschei denheid was mede de noodigo zorg gedragen. Augustus is, wat do sterfte betreft, in de groote gemeenten van ons land een zeer geestige maand gewoest. De verhouding der overledenen tot 1600 inwoners in een jaar was te Amsterdam 24.2, te Arnhem 2G, te Dordrecht 17, te 's-Gravenbago 23.9, te Groningen 19.7, te Haarlem 20, 's-Her- togenbosch 25.7, te Leeuwarden 14.6, te Leiden 21.8, te Maastricht 19.8, te Rotterdam 22.3 en te Utrecht 22.2. De verhouding was dus te Leeuwarden buiten gewoon gunstig en ongunstig te Arnhem, waar 12 levenloos werden aangegeven en 39 kinderen be neden het jaar oud en 11 beneden de 5 jaar stiervea (in Augustus). Aan pokken bozwoken in Augustus 7 personen te Am6tordam, 2 te 's-Hertogenboscb, 3 te Leiden en 9 te Rotterdam. Door verdrinken en gewelddadigen dood kwamen om te Amsterdam 20 personen, te 's-Gravenbage 6, te Groningen 4, te Rotterdam 20, te Leiden en te Maastricht 3, te Haarlem en te Utrecht 2. -- „Hot Nederlandsch Tooneel", afd. Amsterdam, heeft in studio genomen een oorspronkelijk blijspel van mr. P. Brooshooft te Samarang, dat in de Oost speelt en getiteld is: „Zijn meisje komt niet." Hot groote feest, dat bij gelegenheid van de slniting der koloniale tentoonstelling te Amsterdam zon worden gegeven, gaat niet door. De ministers van waterstaat en binnenlandsche zaken hebben gisteren do Amsterdamsche tentoon stelling bezocht. - De heer M. P. Pels, voorzitter der Kol. Afd. der tentoonstelling, is benoemd tot commandeur der Rozenorde van Brazilië. - Hot vertrek uit Amsterdam van de Sarinaamsche in boorlingen is vastgesteld op Zaterdag a. e. De candidaten in de geneeskunde aan de universiteit te Groningen zullen bij adres aan den minister van binDenlandsche zaken verzoeken om aldaar een rector te benoemen voor do propacdeu- tische kliniek (physi6che diagnostiek). De waarnemende consul-generaal der Neder landen in Zwitserland is op don oden October j!., te Bern, uit naam van Zr. Ms. Regsering, toegetreden tot de op 3 November a. s. aldaar gesloten inter nationale overeenkomst tot wering druiflais. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, standplaats Amsterdam, H. J. Van Doorn B.Az., candidaat-notaris aldaar. Gemengd Nieuw». De fakkeltocht, hedenavond bij gele genheid der ontgroening van de nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps te houden, zal, tusschen negeD uren en halftien afgaande van de Stadszaal, bij gunstig weder den volgenden weg nemen Breestraat naar de Hoogewoerdsbrug, Sfceenschuur, Rapenburg, Kort-Rapenbnrg, Paardensteeg, Haar lemmerstraat, Bakkersteeg, Hooigracht, Nieuwen Rijn, Koornbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Apolhe- kersdijk, Kort-Rapenburg en Breestraat, om aan de Sociëteit ontbonden te worden. Een schuit en jager, die gisteravond op weg was van Den Haag naar Leiden, had het on geluk onderweg zijn paard te verliezen. Op een brug struikelde nl. het beest, waardoor het in do vaart viel en oogenblikkelijk in de diepte verdween. Zonder paard moest de jager zijn weg vervolgen. Hedennacht haalde men den dooden viervoeter op het droge. Id de vorige week kwamen de volgende pokgevallen voor: Oud-Beierland 9 (6 sterfgev.), Zuid-Beierland 2, Charlois 1 Kralingen 1, Leiden 1 en MijnshoerenJaDd 1. Door een noodlottig toeval is de loodgieter B., van Hazerswoude, terwijl bij ie Kou dekerk bezig was een goot te repareeren, gevallen en op de plaats dood gebleven. Nadat in den laatsten tijd op de Am sterdamsche tentoonstelling uit de Hollandscho afdeeling verscheidene likeuren werden vormist, is nu eindelijk door de inspecteurs-rechercheurs als verdacht daarvan een suryeülant aangehouden, die tor beschikking is gesteld van den commissaris van politie in de 1de sectie, om zich over zijne daden te verantwoorden. - Een oppasser op de tentoonstelling ontrolde een heer zijn portemonnaie met geld. Hij werd spoedig door de politie gavat en verklaarde het gestolene in een privaat te hebben geworpen. Te zijnen huize werden verschil lende voorwerpen gevonden, Öio in den laatsten tijd werden vermist. Men schrijft nit Maastricht: De nood- lottige dood van kapitein Bergé, die hier zeer ge acht en gezien was, is het onderwerp van aller gesprekken. Het ongeluk schijnt zich volgendorwijze te hebben toegedragen. Terwijl de manschappen oefening haddon in hèt schijfschieten, nam genoemde kapitein een der miliciens, om zich te overtuigen van diens bekwaamheid in het schieten. De milicien nam een geweer en legde op het oog van den kapi tein, dat hem door dozen als mikpunt was aange wezen, aan. Beiden wisten niet dat het geweer met een scherpen patroon geladen was. Het schot giüg af en tref don kapitein, die dood nederviel. De kogel wa9 door het oog en het achterhoofd gedrongen. De milicien was zoo ontsteld, dat hij in zwijm viel en men genoodzaakt was hem naar het hos pitaal te vervoeren. Het ongeval verwekt hier veel sensatie. W. L. W.eer8to stoker-machinist bij de N. R. S.-Maatschappij, beschuldigd van op 12 Aug. 11. bij Yoenendaal den bij hem op de locomotief dienstdoenden stoker van de machine te hebben gestooteu, is gisteren door de rechtbank te Arnhem vrijgesproken van moedwil, doch wegens verwonding door onvoorzichtigheid schuldig verklaard en te dier zako veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In weerwil van alle door de Amster damsche politie ingestelde onderzoekingen zijn de mandaten, waarmede de facteur der mariniers op den loop gegaan was, niet terecht gekomen, zoodat men vermoedt dat hij ze vernietigd beeft alvorens naar de kazerne terug te keeren. De facteur zelf heeft inmiddels het delirium gekregen. Naar men verneemt, heeft R. v. d. Halsfc^ die zich, als de vermoedelijke dader van den moord op Mina Koes, vóór twee jaren te Zuidwolde ge pleegd, in arrest bevindt, zijn misdaad bekend. Op den bewQsten Zondag-ochtend was hij van huis ge gaan, ten einde eenig geld machtig te worden tot betaling van de huur van zijn huisje, en toevallig kwam gemelde Mina Kees hem togen, die hij zeor goed kende. Hij eischte bet geld van haar dat zij bij zich had, waarop een worsteling volgde, bij welke gelegenhoid v. d. Hulst een bekrabd gezicht kreeg. Mina Koes gaf hem toen te kennen dat zij de zaak wilde aangeven en, hiervoor bevreesd ge worden, heeft hij haar weder aangegrepen, op den grond geworpen en dadelijk met zijn broodmes, dat hij bij zich had, door den hals gesneden. Nog even daarna heeft hij bij het lijk vertoefd, om het van do schoenen, kousen en gouden sieraden te be- rooveu. Hij verklaarde nog dat bij na het plegen van den moord nooit moer rust had gehad, het beo'.d van Mina Koes hem altijd was gevolgd en de laatste gil van haar hem steeds nog in de ooren klonk. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Sopt. (Vervolg.) De correspondent van do „Pcnang Times" roomt de doortastendo baudelirgen V2n den gouverneur en den resident Sol om den sluikhandel in wapenen ter westkust vau Atjeh tegen te gaan. Voorts dringt hij aan op een krachtiger bevor deren van don handel. Zonder handel, zegt hij, kan geen gewest op den duur bestaan, en de handel is op do Westkust zoo goed als te niet gegaan. De weinige Chineozen, die er zich thans ophouden, zijn de Chineosche pachters van opium, dobbel spelen en sterkon drank. Tijdens de gouv.-gen. te Anagaloeng was, is daar gevochten. Vijf Atjohers zijn krijgsgevangen ge maakt, een soldaat werd gewond. Te Anakpaya zijn vijftig Atjehers gevangen, waaronder drie moorde-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1