aan kant. Om haar tegen dieven te beschermen, werd de dame overal gevolgd door twee geheime agenten van politie. buitenland. Frankrijk. De „Agence Havas" heeft berichten ontvan gen uit Saigon van 6 Oct. en uit Hanoi van 28 Sept. Daaruit blijkt in hoofdzaak het volgendeDe Manda rijnen gingen voort zich aan den heer Harmand (burg. commissaris voor Tonkin) te onderwerpen. De „Zwarte Vlaggen" zijn door ziekte en door de laatste gevechten gedecimeerd en zetten hunne teruggaande beweging voort. De weg van Hanoi naar Song-Tai is gezuiverd van de vijandelijke benden en uit de omstreken van Nam-Dinh zijn zij insgelijks ver dwenen. Duitschland. In het jaarlijksch bericht van de Kamer van Koophandel te Essen, welker leden het beschermend handelsstelsel voorstaan, wordt leedwezen te kennen gegeven over de slechte werking der wet op de kustvaart, waardoor de Nederlandsche kustvaart tusschen Duitsche havens verboden wordt. De Neder landsche schepen zouden voor lager vracht gevaren hebben, zegt de Kamer, en thans zijn de vracht prijzen op betreurenswaardige wijze gestegen. Buiten dien bevracht men over Nederlandsche havens naar de Duitsche Oostzeehavens, en de wet wordt daar door voor een deel krachteloos gemaakt. Ten slotte verlangt de Kamer, uit aanmerking van dezen toestand, lager spoorwegvracht naar de Ecmshavens. Deze verklaring der Kamer wekt in bevoegde kringen opzien. De heer Liebknecht, het hoofd der socialisten, is wegens beleediging van twee zijner staatkundige tegenstanders (bijzondere personen), tot gevangenis straf voor den tijd van vier weken veroordeeld. Volgens te Berlijn ontvangen bericht, heeft de koningin van Madagascar in een oolangs ge houden zwaren raad, waaraan alle stamhoofden en aanvoerders deelnamen, dezen geraadpleegd over de mogelijkheid eener schikking met Frankrijk. "Bulg-ai'Ije. De voorzitter van den ministerraad, de heer Zan- koff, heeft Zaterdag in de Kamer het programma van het Kabinet voorgelezen. Daarin worden de be voegdheid der Kamer en die van het Kabinet uit eengezet. Verder heet het dat de regeering de wetten in overeenstemming zal brengen met de beginselen der herstelde grondwet; zij zal de internationale vraagstukken in nauwgezette overweging nemen. Bulgarije heeft het vaste besluit genomen, de be staande moeilijkheden te vereffenen, en hoopt op de welwillende medewerking der vreemde mogend heden. Deze verklarigen werden eenparig toegejuicht. De Kamer zal heden Maandag het wetsontwerp op de aansluiting der spoorwegen behandelen. Telegrammen. BUDAPEST, 6 Oct. Spanga, Pitely en Bereczy de moordenaars van graaf Maylath, „judex curiae" van Hongarije en voorzitter van de Eerste Kamer, zijn ter dood veroordeeld, doch hebben verklaard in hooger beroep te zullen komen. GLASGOW, 6 October. Heden is, met groote plechtigheid, in tegenwoordigheid van den lord pro- vost Ure, de eerste steen gelegd van het nieuwe stadhuis. Het gebouw wordt opgetrokken volgons de plannen van den architect James Young en zal een half millioen pond sterling kosten. LONDEN, 7 October. Heden is de uitspraak be kend geworden der rechtbank voor ongelukken ter zee, welke tot het ministerie vaa koophandel behoort („Wreek commission aud court of survey") in de zaak van het stoomschip Austral", van de „Orient"-lijn, dat vóór eenige maanden in de haven van Sydney verongelukte. Volgens de uitspraak is het ongeluk veroorzaakt door het binnendringen van water in de lonepoorten, omdat de lading, uit steenkolen bestaande, te veel aan ééne zijde was opgehoopt. In de uitspraak wordt gezegd, dat het vaartuig volkomen stabiel was, on dat het ongeluk het ge volg was van eeue reeks van kleine dwalingen, het inschrijven van een afkeurend oordeel op bet c der scheepsofficieren rftet zouden 6 i l Dö rechtbank sprak een ai"keurend rechtvaara.0 1 oordeel uit ov. r de ë*"Q9Dte, om schepen m zoe te zendon voordat banno stabiliteit was borckcffo en proefondervindelijk ondep?ocht. BERLIJN, 7 Oct. H. Te Zittau (Saksen) werd de geheel© redactie der liberale „Zittauer Morgen- zeitung" naar de gevangenis gebracht, daar de justitie den naam wil weten van een der mede arbeiders en de redactie weigert dien op te geven. De „Ostdentsche Volkszeitung", overigens een niet in alle opzichten te vertrouwen bron, meldt uit Rusland dat daar een nieuwe nihilistische pro clamatie is verschenen, welke het over den czaar uitgesproken doodvonnis bevat. CAIRO, 8 October. De minister van binnenland- sche zaken heeft bij circulaire do gouverneurs der provinciën uitgenoodigd om een onderzoek in te stellen naar alle personen, die zich thans in hech tenis bevinden, en om onmiddelljjk allen los te laten, tegen wie geene gegionde ernstige beschuldiging bestaat. Voortaan zal niemand mogen worden gevangen gezet, dan na schriftelijken last van een verant woordelijk overheidspersoon. PARIJS, 8 October. De exprestrein van Parijs naar Bern is dezen morgen bij Pontarlier gederail leerd. Vier reizigers zijn gekwetst. Officiëele rapporten van Haï-Phong, gedateerd 26 September, melden dat de „Zwarte Vlaggen" begonnen zijn naar Sao-Ki terug te trekken. Do Annamietische gevolmachtigden, te Haï-Phong aan gekomen, zullen de rivier opvaren naar Hanoi. Waarschijnlijk zal generaal Saussier worden benoemd tot minister van oorlog. LEIDEN, 8 October. De verwachting voor morgen is: westelijke wind, vrijgoed weer, min of meer betrokken. De Indische mail per stoomschip „Prins van Oranje" wordt morgen alhier verwacht. Ten raadhnize werd heden door Burg. en Weths. van Den Haag aanbesteed het rioleeren en herstraten van de Suriname- en Paramaribo-straten aldaar. Minste inschrijver was de heer G. Key voor f 11,900. De Hooge Raad heeft bij een heden gewezen arrest vernietigd het arrest van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij A. V. te Steenderen is veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf ter zake van geweldpleging op den veldwachter C. K., waar door diens dood is veroorzaakt. De zaak is thans verwezen naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage ten einde haar opnieuw te behandelen eu af te doen. Bij het damescomité voor de te houden loterij ten behoeve van het „Militair Tehuis" te Breda is een fraaie prijs van den Prins van Oraüje ingekomen, bestaande in een zilveren saladelepel en vork in kistje. In het gebouw der Nederlandsche Koloniën op de tentoonstelling te Amsterdam is te zien een flescbje asch van Krakatau, verzameld in het binnen- gedeelte van een der kantoren te Batavia en heden per mail ontvangen. De ontrouwe facteur van het bataljon mariniers is weer vrijwillig naar de kazerne teruggekeerd en daar oogenblikkelijk in arrest gesteld. De mandateü, ter waarde van ongeveer veertigduizend gulden, waarmede hij zich uit de voeten gemaakt had, wa ren echter bij zijn terugkomst niet in zijn bezit. Uit particuliere berichten per jongste mail uit Batavia ontvangeD, blijkt dat de eerste be richten omtrent den toestand van Straat Soenda ten gevolge van de uitbarsting op Krakatau te Batavia worden aangebracht door den ingenieur van het etablissement te Merak, den heer A. Nïeuwenhuys. Deze was na den 26aten te Batavia te hebben door gebracht, den 27sten Augustus 's ochtends vroeg naar Merak vertrokken met de hopper „Tegal". Zijne mededeelingen komen overeen, natuurlijk in aadere bewoordingen, met die welke in ons tweede blad voorkomen. Ter hoogte vau de mijnen te Merak was zoowel de Javakust als Poeloe Merak onherkenbaar ge worden. De heer Nieuwenhuys begaf zich met den stuurman en vier inlanders met de sloep naar val en bereikte dien met veel moeite. Daar vond hij den boekhouder Pechler en de twee inlanders. Het terrein der havenwerken, benevens de plaats waar de kampong gestaan had, werd aoogoed mogelijk doorzocht. Alles was verwoest, geen muur bleef staan. De locomotief werd teruggevonden als blik- werk verwrongen. Behalve do drie geredden werden nog aati boord gebraeht do assistent Mentrie van Serang en nog twee kilanders en een kind. Te halfelf werd de terugreis naar Batavia aangenomen, waar men 's avonds te halfzes aankwam. Door de Ilaagscho politie is een huzaar aange- houdon, die een vrij aanzienlijke erfenis had ge beurd en sedert eenige dagen zonder verlof de kazerne had verlaten. Niet dan na hevig verzet liet de man zich arresteeren. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok Vrijdag van Port-Said. Naar met zekerheid gemeld wordt, kan de opening van het verkeer op het spoorwegvak Gor- kumGeldermalsen met den aanstaanden winter- dienst te gemoet worden gezien. Het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Dover; de „Limburg," van Java naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen Wight; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Frioul (Marseille) en vertrok denzelfden dag; de „P. Caland," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen Lizard. Z. M. heeft verplaatst de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: S. C. M. Knappert te Leiden van de 2de naar de Ute afdoeling; J. Hattink te Delfzijl naar Tiel en M. Blonker Iterny te Drachten naar Delfzijl; - benoemd tot controleur der directe bel., invoerr. en acc.te Coevorden H. Pel, commies ter insp. te Eindhovente Hoorn J. W. Van Riet, thans rijkeontv. te Rijp c. a.; te Drachten, J. A. Van der Feen, thans adjunct-contr. te Rotterdam; te Alfen P. Top, thans adjunct-contr. te Roosendaal; - benoemd: tot adjunet-contr. (rijksbelasting): te Rotterdam P. Aleva, thans rijksontv. te 's-Hee- renberg; te Roosendaal, P. H. De Haan, thans rijksontv. te Sluis c. a. Geveild© perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 6 Oct., ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Een huis en erf aan de westzijde van de Garenmarkt No. 23, Sectie E, No. 265, kooper B. Kooretnan voor 2355; een huis en erf aan de Middelste Raamsteeg No. 33, Sectie E, No. 237, kooper W. De Haan voor f 1600; een huis en erf aan de zuidzijde vau de Hoefstraat No. 32, Sectie E, No. 1230, kooper de heer O. W. P. Van Tussenbroek q.q., voor f 1147; een huis en erf aan de noordzijde van de Hoefstraat No. 26, Sectie E, No. 270, kooper J. Knotter voor f 900. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen: Een heerenhuis met grooten tain aan de Hoogewoerd No. 179, nabij de Plantage, Sectie D, No. 1127, kooper J. Verhoog q.q., voor f 7025. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 7 October. J. W. Van Marle jm. 25 j. en C. J. Van Bleiswijk Kis jd. 32 j. C. Van der Zeeuw jm. 2S j. en J. De Jonge jd. 24 j. J. Zoet wedr. 54 j. en J. G. Lat jd. 44 j. H. J. Irnans jm. 29 j. en J. C. Van den Birg jd. 21 j. W. M. Van der Heydt jm. en E. A. Cornelissen wed. P. H. C. Bolderdijk jm. 27 j. en C. W. Vermey jd. 24 j. J. H. Pelzers jm. 29 j. en G. E. Waasdorp jd. 27 j. P. N. Harrnse jm. 27 j. cn W. J. Van der Walle jd. 10 j. T. Van Beek jm. 47 j. en J. H. Peters wed. 67 j. G. Schnlhart wedr. 04 j. en S. G. M. Galjaard jd 47 j. koloniën. BATAVIA, 27 Aug. 1 Sept. [Zie voor de berichten omtrent de ramp Kraka tau enz. het tot dit nommer behoorende Tweede Blad.] Wij vernemen tot ons leedwezen, zegt de Java- Bodedat in de afdeeling Mr. Cornelis wederom veepest is uitgebroken en wel in die mate dat de Resident onmiddellijk kringen van afsluiting heeft moeten bevelen. Het Soer, Hctndbl. acht het niet onmogelijk, dat het besluit van den Gouv.-Gen. in zake de ten op zichte van Atjeh te volgen gedragslijn het herstel in raag en eer van den kolonel Schilfer zal ten gevolge hebbeD, „daar Z. M. den kolonel zeer ge negen moet zijn." De bomauning van het wachtschip, thans tijde lijk in garnizoen te Mr. Cornelis, gaat binnenkort over naar Onrust. Behalve een tweetal cholera gevallen en niettegenstaande alle sombere voor spellingen is de gezondheidstoestand onder deland- macht en de zeelieden uitstekend gebleven, waar toe de flinke voorzorgsmaatregelen door den af- deelings-commandant en den mil. commandant van Mr. Corners getroffen, zeker ten zeerste hebben mede -gewerkt. Den 25sten Aug. is te Depok eene conferentie gehouden, die bijgewoond werd door nageooegalle heeren zendelingen in deze residentie en de Ir®* anger-regentschappen, en dio ton doel had de be langen van do in- en uitwendige zending te bc-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2