j\\ 7253 Dinsdag 9 October. A0. 1883. Eerste Bind. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post....1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. mus DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. ^Vvoncl-editie. LEIDEN?, 8 October. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 133 kinderen, als: 70 zoons en 63 dochters, waaronder begrepen 1 tweelinggoboorfe; overleden 71 porsonen (waarvan 8 elders woonachtig), als: 16 mannen, 7 vrouwen, 28 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 30 paren. Den 31 sten December a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat mr. R. T. H. P. L. A. Van Bone- val Fauro tot. professor in de rechtsgeleerdheid aan de Leidsche hoogeschool werd benoemd. De feestviering bij de Evangelisch-Luthersche gemeente alhier naar aanleiding van den 400sten geboortedag van Luther, op Zondag 11 November a. 8., zal hoofdzakelijk bestaan in de uitvoering, onder leidiDg van den heer C. G. Locher, van de volgende orkest- en koorwerken: Koraal-ouverture van O. Nicolaï „Ein feste Bürg" enz., „Dettinger Te-Deum van Hiindel" en de „Koraal-ouverture" van Boers. Naar men verneemt, wordt tot hoogleeraar in do geschiedenis aan de Leidsche universiteit, als opvolger van wijlen profossor Dozy, voorgedragen dr. A. E. J. Holwerda, thans leeraar aan het gym nasium alhier. Ia de Stadszaal heeft Zaterdag-avond weder een uitstekend geslaagd feest plaats gehad. Het programma, waarop twee afboeldingen - eene van het oudo Gymnasium en eene van het nieuwe Gym nasium - een plaatsje hadden gevonden, duidde het eigenlijke doel aan: „viering van de stichtiDg van het nieuwe Gymnasium." Het spreekt dus van zelf dat het initiatief van gymnasiasten uitging en wij brengen gaarne hulde aan het beleid en overleg, waarmede blijkbaar alle toeboreidselen waren genomeü. Zeer net gedecoreerd, bracht de zaal, geheel gevuld met geïnviteerden aan tafeltjes gezeten, een gezelligen indruk teweeg. Twee stukjes: „de Neef als Oom" en de „Gelofte van Mariu8- dit laatste werd, zijn wij wel inge licht, door een stadgenoot, verdienstelijk, vertaald - werden bijzonder ten genoego van de aanwezigen op gevoerd. Vooral mag den dames een woord van lof niet worden onthouden èn voor het spel èn voor de bereidwillige medewerking. No. 2 na de pauze: „Comic song and danco by Jack and Joe", word algemeen zeer amusant gevon den het applaudissement - do gaanderij was in dit opzicht wel een weinig te royaal - kon minstens oorverdoovend genoemd worden. Een zeer geanimeerd bal - zooals te doen ge bruikelijk is - besloot dit feest, dat mede bijgewoond werd door burgemeester en wethouders, rector, curatoren en enkele leeraren van het Gymnasium. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 40, 20.50, ƒ4.30 «n 2.30; de laagste 38, 19.50, ƒ3.80 en 2.10. Door den minister van waterstaat is met 1 November a. s. aan den Rijksopziener op de spoor wegdiensten B. De Jong, standplaats Gouda, opge dragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de spoorwegen UtrechtRotterdam, Harmeien Breukelen, Gouda's-Gravonhago en Leiden Woerden, zoomede de Rijksopziener op de spoorweg diensten H. Du Croix ontheven van het dagelijksch toezicht op den dienst van de spoorwegen Utrecht Rotterdam, Harmeien—Breukelen, Gouda—'s-Gra- venhage en LeidenWoerden, en hem opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de spoorwegen Meppel—GroningenNieuweschans en NieuweschansPruisische grens in de richting van Ihrhove, ter standplaats Groningen. De bisschop van Haarlom heeft benoemd tot deken en pastoor te Zoetorwoude den heer P. Van der Werff. Tot leden van het kiescollege der Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zegwaard zjjn her kozen de heeren A. Koetsier en M. Steeneveld te Zoetermeer en G. De Bruin en G. Visser te Zeg waard. De opbrengst van de collecte, ten vocrdeole der noodlijdenden in Nederlandsch-Indië, heeft op gebracht te Zoetermeer 114.30 en to Zegwaard 60.70. De mazelen-epidemie te Aarlanderveen (dorp) breidt zich nog steeds uit. Do school voor Chr. nat. onderwijs is verleden Woensdag gesloten, wegens het voorkomen dier kinderziekte in het gezin van den hoofdonderwijzer dier school. Taans is het programma voor de plechtige onthulling van het standbeeld, to Utrecht opge richt ter eere van graaf Jan van Nassau, bekend geworden. Het feest zal, zooals bekend is, plaats hebbeu 15 dezer en door den Koning on de Koningin worden bijgewoond. Als feestredenaar zal optreden dr. A. R. Ruitenschild. Een kinderkoor zal een cantate zingen: woorden van dr. A. W. Bronsveld, muziek van J. N. W. C. A. Ruygrok. De muziek der dd. schutterij te Utrecht zal verder nog een korte compositie van den 2den luit. C. Coenen ten gehoore brengen. HH. MM. zullen het collation ge bruiken ten huize van den commissaris des Konings den heer s' Jacob. De heer J. Van Dijk Mz., directeur der pbi- lanthropische inrichtingen te Doetinchem, ontving dezer dagen van mevr. douair. v. L. geb. V. te A. eene gift van 2000 voor het studentenhuis te Utrecht. De „Willem Barendsz" is Zaterdag-morgen van IJmuiden naar Amsterdam gesleept en ligt thans in het Marine-dok. Bij de aankomst aldaar worden de wakkere poolvaarders welkom geheeten door den schout-bij-nacht jhr. M. W. Van Ronsse- laar Bowier, den kapt. ter zee W. Steffens en den luit. ter zee lsto kl. J. J. Stooker. De gezondheids toestand van de bemanning was steeds voldoende geweest en hot schip had zich, trots velerlei be proevingen, uitmuntend gehouden. Naar de „Amst." verneemt, zullen eenige jongelieden dea 161en dezer de reis naar Suriname met den heer Mackintosh medemaken, ten einde aldaar, of wel te Demerary, op eene plantage als blankofficicr of opzichter te worden geplaatst. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is weder 22,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ315,000. In hot mondeling literarisch mathematisch examen te UÉ|fcht zijn geslaagd de heeren: C. P. Van den BijfTstardt en H. C. Van den Bijllaardt, van Zwolle; C. J. Van Heel Cz., van Groningen, en P. C. Ising, van Den Helder. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Diosdag ec die van den minister yac oorlog op Donderdag a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht to VGravenhage mr. J. P. Huvser, thans kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam;- tot griffier bij het kantongerecht te Hilversum mr. R. Van Luttervelt, thans griffier bij het kantonge recht te Geldermalsen; - den kapt. ter zee W. F. Meijen, op verzoek, op pensioen gesteld, en bevor derd: tot kapt. ter zee den kapt.-luit. ter zee A. J. Vis8er;tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee le kl. F. J. Stokhuyzon, en tot luit. ter zee le kl. den luit. ter zee 2e kl. P. F. H. Volcke. Gemengd Nieuws. Te kwart vóór zevenen hedenmorgen viel de 21-jarige dienstbode A. v. d. W., die een emmer water schepte, in het water van de Mare. Door den sjouwerman J. S., dio zich gekleed te water begaf, werd de drenkelinge behouden op het droge gebracht. Door de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw on Plantenkunde had volgens „Sieb." op 25 Sept., op verzoek van den heer Heenk, te Warmond, de beoordeeling plaats van een door hem gewonnen nieuwe enkelbloemige „Pela-goniun zonale," onder den naam „Pel. zonale mr. Obreoo." De jury, be staande uit de heoren Steetskamp, te Heemstede, Van der Laan en Scalogne, beiden te 's-Hage, was van oordeel dat deze nieuwigheid werkelijk als een aanwinst voor den handel beschouwd mag worden, en kende er daarom het certificaat 2de klasse aan toe. Do bloemen zijn zalmkleurig, met wit hart en witte randen. Toen Donderdag-morgen tehalfzes de sluiswachter van de Slotersluis aan den Over toom de nachtschuit van Leiden naar Amsterdam aanriep om de sluis door te gaan, ontving hij van de opvarenden geen antwoord. Een politie-agent ging daarop op de schuit, maar vond de roef geslo ten. Toen hij de deur der roef opende, kwam hem een stiklucht te gemoet, welke bleek te zijn ont staan door den walm van een pot met gloeiende briqnetten, terwijl twee personen in de kooi lagen. Toen laatstgenoemden er werden uitgehaald, bleken zij bijna gestikt te zijn, en het gelukte den agent en den sluiswachter eerst na verloop van een uur, door het aanwenden van allerlei middelen, de levens geesten der bewusteloozen weer op te wekken. Jantje Struik, Van Zutphen en Van der Heem, de veroordeelde beklaagden in het proces van de millioenen-juffrouw, zijn na ook van Rot terdam per rijtuig naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Gelijk men weet, wordt de zaak den 23 n dezer in appèl voor het Haagsche gerechtshof behandeld. Nog slechts gedurende deze maand zal de Ara8tordamscbe tentoonstelling geopend zijn. Hun, die er alsnog een bezoek aan wenschen to brengen, is het aan te raden dit dan deze week te doen, aangezien er exposanten zijn die reeds den 15den dezer met hunne voorwerpen zullen ver trekken. Dezer dagen moet er iemand op hetRoirf- braGdtsplein zijne portefeuille, waarin zich ongeveer 1000 in bankpapier bovond, hebben verloren. Toen hij ze van den eerlijken vinder, die ze aan een agent ter hand stelde, terugkreeg, zat er nog 25 in. Een steenzetter in dienst van den aan nemer Krieken is Zaterdag-middag in de nabijheid van 's-Bosch door een trein aangereden en onmid dellijk gedood. Uit Novara wordt boricht dat een kind van 4 jaren, dat op de lijn naar Gozzano speelde, onder de rails bekneld raakte. Op zijn ge schreeuw schoot de moedor toe, maar zij slaagde er niet in, het kind los to maken. Toen een trem aankwam, nam de moeder de seinvlag, maar de trein kon niet tijdig meer stoppen en ging over het kind heen, dat vermorzold werd. De moeder is krank zinnig geworden. De twee personen, die bij de gasont ploffing in het gebouw der prefectuur van politie te Parijs gewond werden, zijn aan hanne wonden overleden. Eene Amerikaans che dame droeg onlangs op een feest in het „Grand Union-hótel" te Saratoga voor eene waarde van 105,000 dollars (ƒ262,500) aan diamanten en 30,000 dollars (ƒ75,000)

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1