LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Aan Je akonnés op kt Lett Dagblad, N°. 7252. Maandag 8 October. A0. 1883. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenI»10. Fran» per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.8 0.05. woonachtig onder Alkemade, O.- en N.- Wetering enz., die zich hebben te beklagen over ongeregelde bezorging, deelen wij mede dat geregeld eiken avond omstreeks 8 uren de couranten ten Postkanlore alhier wor den bezorgd, zoodat ze den volgenden mor gen vroegtijdig reeds hunne bestemming bereikt kunnen hebben. Het Leidsch Dagblad wordt nog den zelfden avond rondgebracht te Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Valkenburg, Leider dorp, Hazerswoude, Koudekerk, Alfen, Ouds hoorn, Aarlanderveen, Bodegrave, Sassen- heim en Lisse, zoomede in de om Leiden gelegen Singels enz. LEIDEN, O October. Ds. Van Bookeren verzoekt ons te melden dat er 7 October in de Hooglandsche kerk geen kinderkerk zal gehouden worden. Abusievelijk werd dit op het kerkbriefje vermeld. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deolen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noeh ge vraagd; de aandeelon spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 70 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet.de aandeelen Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. IJsel-Stoomtrarawog-Maatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. straatweg en vaart Gouda- Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Do minister van waterstaat enz. heeft bepaald lo. De middelen, welke op elk hoofdstation der spoorwegen, bedoeld in art. 1 der wet van 9 Augustus 1878 (Staatsblad No. 124), aanwezig zijn, zijn de zelfde als bepaald bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 12 Mei 187G, No. 55,11de afdeeling. 2o. Voor de verbandkistjes en de draagbaren in de treinen der gewone spoorwegen wordt eene vaste plaats in de bagagewagens aangewezen, zoodanig ingericht, dat het gevaar voor beschadiging door schokken zooveol mogelijk wordt vermeden en het indringen van stof in de kistjes belet. Die plaats moet ter halver hoogte van de bagagewagens zijn, ten einde bet kistje gemakkelijk zij te vatten; op de draagbaren moeten de naam der Spoorweg-Maat schappij en het nummer met olieverf geschilderd zijn. 3o. De Spoor wog-Maatschappgon zijn gehouden, to alien tijde eenigo reserve-kisten en draagbaren in voorraad te hebben ter vervanging van gebrekkige. 4o. Yoor het toezicht op de kisten en haren in houd worden door bestuurders der Spoorweg-Maat schappijen bepaalde ambteüaren of deskundigen aangewezen. Doze bepalingen treden 1 Januari 18S4 in werking. De hieronder genoemdo personen of hun erf genamen worden uitgenoodigd zich bij ongezegeld adres tot hot depart, vau koloniën te wenden ter bekomiug van uitkeering van de hun toekomende buitgelden, onder overlegging van de noodige stukken tot staving van hun aanspraak. Voor zoover die gelden aan overledenen toekomen en niet meer bedragen dan vijf en twintig gulden, kan worden volstaan met de inzending van eene door t&Q burgemeester afgegeven verklaring op onge Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PRIJS DER ADYERTENTTEN: Via 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17|J1 Groeier® letter» mar plaatsruimte. Voor het incusee- ren buiten de «tid wordt 0.10 berekend. zegeld papier, waarnit blijkt wie, volgens diens gemoedelijke overtuiging, met uitslaiting van alle anderen, tot de ontvangst van die gelden zijn ge rechtigd T. Van Dalen, matroos 3de kl., f 0,41P. G. Samwel, machinist 1ste kl., f 118,02'/.; J. P. De Vries, matroos 2de kl., f 5,88; J. H. Willems, vuur- stoker lste kl., f 0,92'/,. Zelden valt het onzen geleerden te beurt den catalogus hunner bibliotheek nog bij hnn leven gedrukt te zien en voor hot publiek ten gebruike opengesteld. Dat voorrecht geniet thans prof. J. De Wal, die vóór eenigo jaren, toen omstandigheden hem noopten zijn professoraat neer te leggen, zijne boekerij aan de Regeering afstond, welke haar een plaats gaf in de koninklijke bibliotheek te 7s-Hage. De bekwame en ijverige bibliothecaris, die ons vroeger, in zjjoe jaarlijksche verslageD, bekend maakte met de legaten van Limburg Brouwer, Bogaers, Groen Van Pinsterer, De Witte Van Citters en anderen, geeft thans in zijn bibliotheek verslag over het afgeloopen jaar de volledige beschrijving dezer uitgebreide bibliotheek. Do catalogus, die niet minder dan 750 blz. druks beslaat, is in systema tische orde en met die nauwkeurigheid opgesteld, die men van den heer Campbell verwachten mag. (Speet.) Uit Groningen is thans ook aan de Regeering het verzoek gezonden door oen aantal neringdoen den, om het verbod van drankverkoop te gelijk met winkelnering, dat mot 1 Mei a. s. zal worden ingevoerd, nit de drankwet te lichten. De verzoekers voeren aan, dat in dat verbod een inbreuk is ge legen op de leer dat geen onteigening plaats heeft zonder schadeloosstelling en dat het verbod niet tot vermindering van drankgebruik zal leiöeo, maar enkel tot verplaatsing van bet debiet en een mono polie voor hen die uitsluitend drankwinkels houdoD. Volgens opgave van „Bureau Veritas" is in de maand Augustas één Nederlandsch stoomschip verongelukt; zeilschepen geene. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemoene kennis van belanghebbenden dat in den loop der maanden Nov. of Doc. a. s. gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen der exa mens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-bediende. Zij zulleD worden afgenomen to Kampen en te Utrecht. Candidaten moeten zich vóór 1 Nov. a. s. aanmelden bij den inspecteur voor het goneesknndig staatstoezicht voor de pro vincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggenzij die te Kampen wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich to wenden tot den inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht voor Overijsel en Drente, dr. D. Lubach to Kampen, on zij die Utrecht verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor Gelderland en Utrecht, H. L. Ver- spijck te Utrecht, met overlegging van een extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. Dezelfde minister brengt ook ter kennis dat in den loop der maanden November of December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Am sterdam. Candidaten moeten zich vóór 1 Nov. a. s. aanmelden bij den inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht voor de provincie Noord-Holland, dr. J. Penn te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Te Duinkerken is de San-Nicolas" binnengeloopen, aan boord hebbende de bemanning van het Duinkerkeche schip „Marie-Gabrielle',J die op zee baar kapitein vermoord heeft. Naar men verneemt, was de kapitein zeer driftig en dan ging hij meermalen tot handelingen over, waartoe hg geen recht had. Hierover verbitterd, besloten de matrozen hem aan den mast vast te binden, het bevel over het schip aan den eersten stuurman over te dragen en naar de dichtst nabij zijnde haven te varen, om den kapitein aan de justitie over te leveren. Echter waren onder de matrozen twee heethocfdeD, die besloten hadden den kapitein te dooden, hetgeen zij ook ten uitvoer brachten. Na hem met eene revolver doodgeschoten te hebben, heeft men het lijk in zee geworpen. De geheele bemanning is bij aankomst te Duinkerken naar de gevangenis gebracht. Men ach rij-ft nit Leuven aan den „Impartial deGand:" 'k Heb vandaag Armand Pelt- zer in de celgevangenis gezien; hij is nog slechts zijne eigene schaduw. Ik had hem gezien voor eenige maanden, daags na zijne aankomst in onze muren; maar welke verandering! De moordenaar van Ber- nays is onkenbaar geworden. Hij is in een toestand van krachtelaosheïd en neerslachtigheid, waarnit, volgens het zeggen der geneesbeeren, bij veel moeite zal hebben om zich opnieuw op te richten. Zijn aangezicht is bleek en mager; zijne oogen ver schrikkelijk ingevallen, de rng gekromd, de boenen gebogen alsof zij het gewicht der schande niet meer dragen kunnen. Het is de onmiddellijke en onver biddelijke ouderdom der misdaad. Léon is zorgeloos en zal langer leven. Het personeel der strafgevan genis dat bij ondervinding de ziekte kent, waardoor Armand aangetast is, denkt dat hij geen jaar meer leven zal, alhoewel hij uithoofde van zijn toestand met zachtheid behandeld wordt. Hij slaapt niet meer op het harde bed der gevangenen. Hij heeft eene goede en zachte wollen matras. Ook krijgt hij* alle dagen vleesch. Doch de eetlust is verdwenen en de zwakheid vermeerdert srel. Amerikaansche toestanden. - Op den spoorweg nabij Hangary, in Virginië, werd voor eeuigen tijd het verminkte lijk gevonden van een kleurling, Daniël Miller. Men had alle reden om aan een moord te denken en beschuldigde daarvan zekeren Lee, een neger, die bij het echtpaar Miller inwoonde en naar men beweerde, op wat al te ver- trouwelijken voet omging met de vrouw des huizes. Lee bezwoer zijne onschuld, maar werd veroordeeld op het getuigenis der vrouw, die daardoor blijk baar alle schuld van zich wilde afwerpen, wat haar echter niet gelukte: ook zij word ter dood ver oordeeld. Onlangs werd de neger op de binnen plaats der gevangenis te Richmond opgehangen. "Wat nu volgde was weer echt Amerikaansch. Nog terwijl de neger met de laatste stuiptrekkingen van den dood worstelde, beklom de sherif het scha vot om den aanwezigen mee te deelen, dat hij een inzameling ging houden om de bloedverwanten van den geëxecuteerde in staat te stelleD, zijn lijk naar hun woonplaats in het graafschap Lunenberg te doen overbrengen. Vervolgens deed de waardige overheidspersoon zijn hoed rondgaan en haalde voor het beoogde doel een aardig sommetje op. Thans is ook te Rome eenlijkoven opgericht, en wel op het Campo Verano, waarin de lijken niet zooals te Milaan door middel van gas, maar met hout en steenkolen worden verbrand. Het gebouw, dat een Egypfcischen tempel voorstelt, bevat drie afdeelingen, nl. de zaal, bestemd voor de bloed verwanten en vrienden van den overledene, den eigenlijken oven en de columbaria of onderaardsche kelders, waarin de overblijfselen der verbrande lijken worden bewaard. Onlangs werd daar het lijk van den Romeinschen senator Cipriani verbrand. De verbranding geschiedde in 21/. uur. Van uit de zaal, voor de familieleden bestemd, kan men door eene opening al de phasen van het verbrandings proces volgen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1