LEIDSCH DAGBLAD. X°. 7252. I&aandag October. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. franco per post1.40. Alaooderlijke Nommere.8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17£ Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. De spanning in de betrekkingen tnsschen Frank rijk en Spanje heeft opgehouden ten gevolge der aftreding van generaal Thibaudin als minister van oorlog. Den heer Challemel-Lacour, minister van buitenlandsche zaken, is geonerlei nota door den heer Fernan-Nunez ter hand gesteld. Da opvolger van generaal Thibaudin is nog Diet bokend, maar men denkt dat de benoeming van den nieuwen minister van oorlog spoedig zal plaats vinden. Paul De Cassagnac, die op de souvereinen een beroep heeft gedaau om hem te komen bevrij den van do Republiek, zet zijne met dit doel onder nomen taak voort. Als curiositeit strekke hier een uittreksel van een zijner artikelen „Gij vraagt ons," zegt hij, „of wij niet liever de onderdanen vau Willem dan do vrije burgers van Grévy willen zijn. - Zeer zeker. Wie onderdaan van Willem is, is onderdaan van een groot rijk; maar burger van Gróvy te zijn beteekent veel minder; openhartig gesproken, er bestaat geen reden om er zich op te beroemen. Wio onderdaan van Willem heeft den roemrijken vrede, d. i. hij wordt door allen gevreesd en geëerbiedigd; maar de burgers vim Grévy? Zij zijn bespottelijk en worden boven dien in hot buitenland uitgejouwd, vernederd, kortom zooals wij behandeld worden sedert wij de Republiek hebben." Tien onderofficieren der cavalerie zijn, op last van den minister van oorlog, met vijftien dagen opsluiting gestraft ieder omdat zij in uoiform den lijkdienst voor den graaf van Chambord hebben bijgewoond. De 31ste lijst van bijdragen tot het oprichten van een monument voor Gambetta toont het cijfer van 4,829.07 fr. aan, zoodat de commissie thans over 287,947.90 fr. te beschikken heeft. Duitsckland. Een particulier telegram meldt dat de Pruisische redering van het Yaticaau, als bewijs van zijne werkelijke vredesgezindheid, de vervanging verlangt der reeds door den Staat afgezette aartsbisschoppen Melchers en Ledochowski. Beide prelaten hebben zich thans ook, in tegenstelling met de overige Pruisische bisschoppen, tegen het aanvragen der dispensatie verklaard. De „Nordd. Allg. Zeitung" bevat, op een in het oog vallende plaats, een brief uit Rotterdam, waarin gesproken wordt over het streven der Ne derlandecho kooplieden, om voor de Nederlandsche havens den transito-handel in katoen naar het noorden van Duitschland, eventueel met door den Staat gesubsidieerde stoombootlijnen te verkrijgen. Het blad van Von Bismarck maakt daaruit de gevolgtrekking dat het oprichten van Duitsche stoombootlijnen, welke subsidie van den Staat ont vangen, noodzakelijk is. De ouder-secretaris van Staat, do heer Mar- card, is naar Mainz vertrokken, om aldaar coofe- icntiën te houden over do verbetering van den loop des Rijns, over wolk onderwerp de Rijksdag, eer lang beraadslagen zat. Eer te» Eene deputatie, gekozen uit den boezem van een zsker aantal Engelscheu, te Alexandrië gevestigd, heefs gisteren een onderhoud gehad met den heer Baring, tot wien onder anderen de vraag is gericht cf hij ODgoveer den termijn zou kunnen opgeven v&n de betaling der gevraagde schadevergoeding. Ho heer Baring heeft hierop geantwoord dat hij daartoe niet in staat was. Wel deelde hij aan de deputatie mede dat de regeeriDg over de zaak be- 'aadslaagde. De heer Baring gaf tevens aan de deputatie te keünen dat er zekere tegenstrijdigheid is gelegen ia de handelwijze der vreemdelingen, die zich te Alexandrië metterwoon hebben gevestigd, door de Egyptische regeeriug verantwoordelijk te houden voor do schade welke zij hebben geleden en dan haar schadeloosstelling daarvoor te vorderen. Yan de andere zijde waren zij ontheven vaD elke be lasting en werd door hen niets opgebracht tot dek king der nitgaven, vereischt voor de bescherming hunner bezittingen. De heer Baring gaf aan de leden der deputatie ton slotte te verstaan dat er gecnerlei reden kan bestaan om een buitengewone pressie op de regeering uit te oefenen, vooral dewijl do regeering geoeigd was, ora zoo spoedig doenlijk over te gaan tot het betalen eener schadevergoeding. TT 1 «Kra raa bbb ex WEENEN, 5 October. Yolgens het officiëole blad zijn de Oostenrijkscbe en Hongaarsche delegatiën tegen den 23sten dezer bijeengeroepen. LONDEN, 5 October. Door de bank van Enge land is heden 11,000 pd. st. uitbetaald. BERLIJN, G October. (Part. Tel.) In wetenschap pelijke kringen alhier wekt het groot opzien dat de Duitsche Afrika-reiziger WissmanD, die zich door zijn jongsten tocht dwars door Afrika beroemd heeft gemaakt, binnenkort eene nieuwe ontdekkingsreis naar het Congo-gobied gaat ondernemen, van aan zienlijke middelen voorzien en naar men zegt op verlangen van don koning van België. Pogingen van Wissmann om voor deze reis een belangrijken steun van de Duitsche regeering te ontvangen, schij nen mislukt te zijn. PARIJS, 6 October. Het „Journal Olficiel" bevat het volgende bericht: „Men geeft verschillende lezingen van de woorden welke gewisseld zouden zijn bij het bezoek dat de president der Republiek Zondag jl. aan den koning van Spanje bracht, om hem te verzekeren van zijne gevoelens en ö:o van het land. Het eenige authentieke verslag is dat, hetwelk door de „Agence Havas" aan de bladen is medegedeeld. Dit moet als officiëel beschouwd worden." PARIJS, 8 October. De „Rëpublique Francaise' spreekt het bericht tegen, als zou het Eogelsche departement van buiteulandsche zaken het denk beeld aan de hand gedaan hebben, om het geschil tnsschen Frankrijk en China aan een Europeesch congres te onderwerpen. De „Voltaire" zegt dat Spaoje niet het ontslag van generaal Thibaudin gevraagd heeft. Verscheidene bladen meiden dat generaal Thibaudin zich caodi- daat zal stellen in een zuidelijk kiesdistrict, met den steun der uiterste linkerzijde. De gematigde republikeinsche en monarchale bladen keuren alle het ontslag van Thibaudin goed. De „Rcpublique" zegt dat het behoud van Thi baudin allo regelmatige betrekking tot de naburige mogendheden onmogelijk gemaakt zou hebben. De „Paix" bad gewensebt dat de maatregel minder onverwacht genomen was geworden. De „Gaulois" zegt dat Thibaudin een minister van oorlog was, die gevaarlijk werd voor den algemeenen viedo. Do intransigente bladen doeu hovige aanvallen op het ministerie en hopen dat Thibaudin niet lang buiten de regeering zal blijven. ST.-PETERSBURG, G October. Het „Journal de Sfc.-Pctershourg" spreekt do berichten tegen omtrent de inhechtenisneming van officieren, de ontdekking van dynamiet-voorraden en den opstand vau boorea in Zuid-Rusland. PARIJS, 6 October. Het gerucht dat de prefect vau politie zjjn ontslag heeft ingediend, wordt tegengesproken. De portefeuille van het ministerie van oorlog is voorloopig opgedragen aan den minister van marine. LEIDEN, O October. De verwachting voor morgen is: noordoosten wind, goed, friich weer. Jot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit te Leiden is benoemd dr. P. L. Muller, thans te Groningen. De netto opbrengst van het liefdadigheids feest van „India Orientalis" op 28 September 11. bedraagt, met inbegrip van de giften van eenige esreleden van het gezelschap en van die van Prins Roland Bonaparte do som van f 1825.63, welk bedrag bereids is overgedragen aan de plaatse lijke Leid8ch© Commissie. In de hodennamiddag gehouden algemeene vergadering der Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid werden nog herbenoemd als leden van het hoofdbestuur de keeren G. F. Alsche en C. J. Leembruggen en tot het nazien der boeben werden benoemd uit de medewerkers de heeren H. P. Yam Boneval Faure en mr. N. L. J. Yan Buttingha Wichers» Het jongste nommer van de „Yox Studio- soram" geeft een eerste lijst van de candidaat-leden van het Leidsche Studentencorps. Daarop komon 77 namen van novitii voor, als: in de rechten 41, medicijnen 21, theologie 1, philosophic 4 en letteren 10; terwijl er zich bovendien alleen bij denrector- magnificus hebben doen inschrijven, doch nog niet als leden van het corps 19, als1 in de rechten, 14 in de medicijaen, 2 in de theologie en 2 in de letteren toteal 96. Hedenmiddag om ééa uur werd aan de Visch- brug eene vrouw door een toeval getroffen, doch, na bijgebracht te zijn, kon zij huiswaarts keeren. De te Hardegarijp standplaats hebbende en te Leeuwarden te huis behoorende hulponderwijzer T. Meinesz, wilde jl. Zaterdag een bezoek brengen aan den onderwijzer Palsma to Hijken (Drente). Hij is daar echter niet aangekomen en tot heden heeft men nog niets van hem vernomen. Mon vreest cat hem een ongeluk is overkomen. Op de reede van Tessel zit een groot schip aan den grond. Schuiten zijn uitgezeild om adsis- tentie te verloenon. Te 's-Hertogenbosch is hedennacht een 59- jarig kleermaker J. De C. in beschonken toestand van de trap zijner bovenwoning gevallen, en aan het hoofd zoo ernstig gewond dat hij kort daarop overleed. Te Bergen-op-Zoom zijn 11. Donderdag de eerste „sneeuwvlokken" gevallen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Prinses Amalia" vertrok heden van Batavia naar Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot rechter bij de recht bank te 's-Gravenhage mr. Ph. W. Van Heusde, thans rechter-plaatsvervanger. Leiden, 6 Oct. Hedea aaogevoerdTarwe 7 hectoliter. Win tertarwe f 9.— a 10.—. Zomertarwe f 8.— a f 8.60. Rogge 6 H. L. Winterrogge 6.50 a 7.Zomerrogge 5.50 a f C.50 Gerat 7 H. L. Zomergerat 5.a 5.=0. Chevalier-gerat 6.a 6.60. Haver 8 H. L. Zware Haver ƒ4.25 o ƒ4.75. Lichte Ka ver 3.a ƒ8.50. Daivenbooncn 6 i?ectoL f S.8.50. Paardenboonen G hwteL 7.50. Bjttr: 'iSSO tilogr., 1ste qualit. V4 vat f 70.a ƒ76.— y Scheiboter -ide qualit. '/j va* f Gtn 68.Beter qua i;. per fcilogr. f 1.7» a 1.90, Scheiboter 2de qualit. per khoi/r 1.60 a 1.70. l.ausre Zwarte Tnrf 60»'0 oiihb. bretel., f 0.23 a ƒ0.26. Delft, 6 Oct Kaas. AaagevocrJ S7 stapels, weg. 25,654 KG., Prijs f 22 a 27. Amsterdam, 6 Oct. Aardappelen. Katwijlrer «and- 3. a 3.60; Noordwijker zand- a Haarlemmer f a Mensjes f a f HUJegommer f 3.a ƒ5.Geldersche Blauwe a dito Jammen a dito Fleur a Friesche Hamburgere a dito Jammen 1.80 a J 1.90; dito Eogclsche f 1.80 3 1.50; Pruisische Hamburgers 2.25 a 2.30; dito Saksische 2.20 a Bloksche a Zeeuwschc Spuische Jammen 2.50 a 2.90; Pooters a Zeeuw8che Flakkeesche Jammen 2.20 a 2.40 Zeenirsche Blauwe a dito Pootere 1.10 a 1.60,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1