DAGBLAD. 7252. Maandag 8 October. A°. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Krant* per post1.40. Afzonderlijke Nororaers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. VM PBIJ9 DEK ADVERTENTIES: 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet inctssee- ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. Dit nommer bestaat nit DIUE BLADEN. JLEI&EW, 6 October. Iledennamiddag om halfvier werd in een der lokalen van bet Nutsgebouw do algemeene jaar- lijk6che vergadering gehouden der Leidsche Maat- 6chappij van Weldadigheid. Door don secretaris werd verslag uitgebracht der werkzaamheden van het afgeloopen boekjaar 1882/83, waaruit wederom blijkt hoeveel goeds deze Maat schappij heeft uitgewerkt. Haar doel is om door eeQO winterbijdrago aan do zoogenaamde pauvres honteox in Leiden, dezen daardoor te bewaren dat zij ten laste dor verschillende Diaconieën vervallen. Zij is dus een geheel plaatselijke instelling, en heeft niets temaken mot de Maatschappij van Welda digheid te Frederik soord. In het afgeloopen boekjaar is er in eetwaren, brandstoffen, kleeding, huishuur enz. bedeeld eeno som van f 4597.28 aan vele hulpbehoevende ge zinnen en ouden van dagen. De gelden daartoe noodig, worden verkregen uit rente van een ge formeerd kapitaal, giften van LeideDS ingezetenen enz. De laatste rekening sluit met verlies. Hartelijk is het te hopen dat dit nadeel in het loopend boekjaar zal mogen worden ingehaald. Het is dus noodig een beroep te doen op do L9idsche ingezetenen; er is reeds veel voor Ischia en Kra- katan gegeven, maar de Leidsche behoeftigen mogen toch niet vergeten worden! Het bestuur bestaat uit de hoerenH. C. Harte- velt, voorzitter, F. I. De Fremery, dr. J. Bacrt, J. Van Heukelom, thesaurier, dr. H. G. Hagen, C. J. Leembruggen, F. A. Verster, G. F. Alsche en Th. M. Roest, secretaris. Eerstdaags zullen de inschrijvingebiljetten worden rondgezonden, terwijl ook tovens elk der boven staande heoren bereid zal zijn giften voor deze Maatschappij in te wachteD. In enkele bladen werd dezer dagen vermeld dat er oen telegram uit Nederlsndach-Iadië was ontvangen met verzoek om geen geld meer te zen den, aangezien er voor de ramp Krakatau reeds genoog is ingekomen. Door wien en aan wien dit bericht was gezonden, weten wij niet, maar wel weet men dat noch bij de hoofdcommissie in de residentie, noch bij het departement van koloniën iets daarvan bekend is. Integendeel, volgens de laatste berichten is de ramp nog niet to overzien en wordt op spoedige toe zending der ingekomen giften aangedrongen. Met genoegen vestigen we dan ook nogmaals do aandacht op de soiree musicale welke Dinsdag in de Stadszaal door erkende musici en dilettanten voor het liefdadig dool zal worden gegeveD. Uit het in deze courant voorkomende programma blijkt ten overvloede dat er zoowel vocaal als instramen- tsal zeer veel zal te genieten vallen, zooJat men zich een bezcek aan de Stadszaal alsdan zeer zeker Diet zal beklagen. Do Staatscourant van hedeu bevat de statuten der verecniging ..Het doorgangsbuis voor ongehuwde moeders te Leiden", alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4666 volwassen personen en van 913 kinderen. Do collecte voor de noodlijdenden op Java cd Sumatra hoeft opgebracht: te Hazerswoudo f 268.50, te Sleeuwijk f 67.70, te Ondshoorn aan den Rijn f 293. Beroepen is te Oudenhoorn, de heer H. Wil- deboer Jzn., cand. te Amsterdam, en te Rijnsater- woude ds. J. J. Richard te Hoogland. Het tijdelijk Rijkstelegraafkantoor te Zand poort wordt hedeu na afloop van den dienst gesloten. Telken jaro worden de natuurkundige voor drachten, welke op het Haag6che Genootschap „Diligontia" gehouden zijD, door den druk open baar gemaakt. Men dankt die even uitvoerige als nauwkeurige verslagen aan den heer P. A. Haax- man Jr., den bekwamen verslaggever van het „Dagbl. van Z.-H. on 's-Gr." Ook nu is weder een deeltje verschenen, waarin do elf voordrachten zijn vereenigd, die in don afgeloopen winter voor de leden van „Diligentia" werden gehouden. Wij laten hier den inhoud volgen: I. Dr. F. J. Dupont, Do levensgeschiedenis der Trichinen (Tri china spiralis). - n Dr. F. J. Dupont, Do trichi- nenziekte en de middelen om haar te bestrijden. - III. Dr. A. W. H. Wirtz, Over hondsdolheid. - IV. Dr. H. J. Hülsmaon, Over koffie, haar geschie denis, cultuur, bereiding en handel. - V. Dr. H. v. d. Stadt, Over het overbrengen van beweegkracht op groote afstanden door middel vau electriciteit (met een uitslaande plaat). - VI. Dr. M. W. Beyerinck, Over de galwe9pen en hare woningen (met een uitslaande plaat). VII. Dr. J. J. Le Roy, Over het instinct bij de insecten. - VHI. Dr. J. Th. Moutoo, Punten van overeenkomst tusschen raensch en dier. - IX. H. Witte, Over deii Cellenstaat. - X. Prof. dr. A. A. W. Hubrecht, De tastbare bewijzen in zake de evolutieleer (met een uitslaande plaat). - XI. Kapt. F. De Bas. Over den aard en de werkzaam heden der Topographischo inrichting te 's-Gravenhage. Door den heer Pompe Van Meerdervoort is een amendement voorgesteld op de Gestichtenwet om namelijk in art. 6 niet gebiedend voor te schrij ven dat in iedere arrondisserescts-hoofdplaats of in eeno onmiddellijk aaogrepzence gemeente een huis van bewaring cn eene gewone strafgevangenis zijn ge vestigd, maar te lozeneD, voor zooveel noodig, eene gewone strafgevangenis. Do voorsteller wil daardoor voorkomen dat, tot groot nadeel van de schatkist, onnoodige „gewone gevangenissen" worden gebouwd, b. v. te Middelburg, Sne9k, Ziorikzee, terwijl in wel niet onmiddellijk aangrenzende, maar toch zeer nabijgelegen ge meenten voldoende gevangenissen aanwezig zijn. Naar men verneemt, zal eerlang eene niet onbelangrijke wijziging plaats grijpen in de com missie ter herziening van het Burgerlijk Wetboek. Drie harcr leden, professor Opzoomor endeheeren Nijsingh en Van Oppen, be'oben te kennen gegeven door den omvang huuner gewone werkzaamheden niet meer in staat te zijn hunne krachten aan do zaak der herziening te wijden, terwijl ook een der secretarissen, do heer Wintgens, om dezelfde reden van zijne taak verlangt ontheven te worden. Dien tengevolge zullen twee der drie sub commissiën, waarin de commissie zich heeft verdeeld, Damelijk die te Utrecht en to Zwolle, in ledental zoo be langrijk verminderen, dat de samensmelting dier twee commissiën in overweging moet worden geno men. Naar men wil, zou het plan bestaan de Utrecht- sche commissie op te heffen en haro leden bij de Zwolsche te voegen, terwijl dan do secretaris der Utrechtscho commissie, de heer Versteeg, op zou treden als secretaris dor Ilaagsche commissie. Vad Volgens boricht aan de N. R. C. uit London, heeft de aldaar bestaande commissie tot lenigiDg der ramp op Java de som van f 10,000 als eerste gedeelte barer bijdrage naar 's-Hage verzondoD. Volgens een gisternamiddag om halfzes uit IJmuiJen verzouden telegram was de „Willem Barendsz" daar binnengekomen en was alles wel aan boord. Het stoomschip „Samarang," van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Southampton de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Aden en vertrok gisteren; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, passeer de gistermorgen Dungeness, De minister van binnenl. zaken heeft inge trokken de benoeming van den schoolopziener in het arr. Woerden tot lid-piaatsvervanger der com missie die in het najaar van 1883 in Znid-Holland zitting houdt tot het afnemen der examens ter ver krijging van do akte, bedoeld in art. 56 oüder A van voor8chroven wet, en tot lid-plaatsvervanger dier commissie benoemd den schoolopziener in het arr. Gouda. Door het departement van koloniën en door den agent van het ministerie van tioanciën te Am sterdam worden goen Oost-Indische gouvernemente- wissels meer gedisconteerd. Do gswono audiontie van den minister van justitie zal Dinsdag aanstaande niet plaatshebben. Z. M. heeft bij de dienstdoende schutterij te Leiden, op verzoek, eorvol ontslag verleend, wegeng verandering van woonplaats, aan den heer A. Sijthoff, als laten luit.;-eene commissie ingesteld tot voor lichting der Regeering omtrent een wettelijke rege ling betreffende de inrichtiogen van levensverzeke ring, en tot leden dier commissie benoemd de heeren mr. W. S. Yan Reesema, directeur der Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam; A. J. Van Pesch, hoogleeraar te Amsterdam, en mr. J. W. H. M. Yan Ideinga, commies bij het departement van binDenlaüclscho zaken. Gemengd Nieuws. Wij ontvingen heden ter inzage de nieuwe geïllustreerde prijscourant van den Natio- nalen Handel in Ijzerwaren van den heer Jan Brevée alhier. Konden wij reeds over de vorige uitgaven met bijzooderen lof spreken, ook nu mogen wij dien niet ODthonden. Alles is in het boekje, dat steeds in uitgebreidheid toeneemt, aaDgewend om het den koopers gemakkelijk te maken. Het bevat nu 88 pagina's en is voorzien van 150 illus traties der verschillende voorwerpen op den Yliet verkrijgbaar. De noodige toelichtiDgen der maten en de prijzen worden daarbij omschreven. Verder worden alle mogelijke condities - waaronder zeer voor- deelige - opgegeven. Een plattegrond van Leiden met aanwijzing van den weg naar de magazijnen ig voor de vreemdelingen niet vergeten. Kortom, het is eene kostbare uitgave, die met veel zorg is be handeld. Wij twijfelen dan ook niet of de heer Brevée zal er succes mede hebben en we zijn er trotech op dergelijke industriëelen binnen de stad on zer inwoning te hebben. Tegen den 25-jarigen sjouwer H. J. S., tijdelijk in dienst van den handelaar in brand- steften J., is door de politie proces-verbaal opge maakt wegens het door onvoorzichtigheid met een met zakken turf beladen on met een hond bespan nen handwagen, aan den Nieuwen Rijn aanrijden van een 6 jarig knaapje, dat daardoor eenigermate aan oen der beeueD is gewond. De zon schijnt heden weer en de na tuur is heel bedaard, in weerwil derjAmerikaansche voorspelling dat heden op de Engelsche en Noor- weegscbe en mogelijk ook op do Fransche kusten stormweer kon verwacht worden. Gewoonlijk toch krijgen we er een staartje van. Drie dagen later zou do storm zich herhalen. Het zal dan stormen uit het zuiden tot het noordwesten. Omtront den jongston Haagschon moordaanslag verneemt men nader dat door den gepens. eerg. niet drie, maar vijf schoten zijn gelost uit eene zesloops-revolver, waarvan 3 op zijn slacht offer en 2 op zich zeiven, terwijl de kogel van het zeBde schot nog bij de inbeslagneming van het moordtuig in den loop aanwezig was. Het nichtje heeft niet slechts een schampschot gekregen, maar een kogel is haar in het hoofd gedrongen, welke met gunstig gevolg is verwijderd. Haar toestand is bevredigend;

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1