Gemengd Nieuw» De serenade, den hoogleeraar Heyn- BÏns gisteravond aangeboden, bracht niettegenstaande het weder opnienw minder gunstig werd, als ge woonlijk heel wat stadgenooten op de been. Vooral in de Nieuw- en Zonneveldstegen was de menschen- massa ontzaglijk. Toch liep alles, voor zoover be kend, in goede orde af. Door de politie alhier is procesver- baal opgemaakt tegen den vervoerder van den beestenwagen, genaamd J. G., wegens het door onvoorzichtigheid toebrengen van kwetsuren en verwondingen aan J. B. bij gelegenheid van het aanrijden van diens mallejan, ten gevolge waarvan B. alsnu sedert eenige dagen in het academisch ziekenhuis moet verpleegd worden. Bij de landbouwtentoonstelling, welke dezer dagen gehouden wordt in de Agricultur Hall te Londen, werd door de jury een eerste prijs toegekend aan boter ingezonden door de Leidsche Melkinrichting. Gélijk we reeds met een enkel woord meldden, was de Haagsche rechtbank gisteren ge roepen hare beslissing te geven over de vraag of het feit van het zich begeven uit zijne woning, waarin personen, tot zijn gezin behoorende, aan pokken lijdende waren, te midden eener schare, die eene godsdienstoefening bijwoonde, eene strafbare daad oplevert. Wij komen daarop thans meer uit voerig terug. De kantonrechter te Leiden had indertijd ver klaard dat dit feit, den schipper C. v. Z., te Kat wijk aan den Rijn, ten laste gelegd, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde, en ontsloeg den beklaagde deswege van alle rechtsver volging. Het hooger beroep, door den ambtenaar van het O. M. bij genoemd kantongerecht van dat vonnis ingesteld, kwam alsnu in behandeling. Een nieuw getuigenverhoor werd gehouden, waarbij de provinciale geneeskundige inspecteur, dr. Egeling, en de geneesheer P. te Katwijk tevens als deskun digen werden ondervraagd. Het feit dat Van Z. op zekeren dag der maand Februari, toen in zijn gezin de pokken heerschten, onder de kerkgangers in het bedehuis der Christe lijk Gereformeerde gemeente is aangetroffen, werd bevestigd en door den gedagvaarde niet weersproken, onder opmerking dat bij zijn kerkbezoek de pokken uit zijn gezin bijna geweken waren, de afstand van zijne woning naar het gebouw een half uur gaans is, zoodat hij aan de lucht was blootgesteld en de woning dagelijks behoorlijk ontsmet werd. Als deskundige hield de inspecteur in het alge meen voor gevaarlijk het verkeer van iemand, in wiens gezin de pokken heerschten, en noemde hij het eene bijzondere achteloosheid dat Van Z., na waarschuwing, toch de kerk bezocht. Ook de genees heer erkende dat de handeling gevaar voor besmet ting kon doen ontstaan, hoewel naar zijn oordeel de hevigste toestand van infectie voorbij was. De subst.-off. van justitie bestreed het vonnis van den kantonrechter en meende, in strijd met diens gevoelen, dat het bezoeken van een kerk door de bewoners van besmette huizen of vaartuigen geacht mag worden begrepen te zijn in het alge meen verbod van door onvoorzichtigheid of achte loosheid gevaar van besmetting, dat voorzien kon worden, voor anderen te doen ontstaan. Hij vroeg dientengevolge de vernietiging van het vonnis a quo en veroordeeling van den geappel leerde tot f 10 boete. Over acht dagen uitspraak. Van d e n m o o r d a a n s 1 a g i n D en Haag geeft het H. Dagblad de volgende lezing: Mej. M., wonende bij mevr. L., hare tante, op de Prinsengracht, kwam met deze per rijtuig van een familie-partijtje thuis. Nadat mevr. L. vooruit naar binnen was gegaan om licht aan te steken, trad de jonge dame uit het rijtuig, toen eensklaps een revolverschot op haar gelost werd, dat haar aan het hoofd verwondde. Kort daarop werd ander maal een schot gelost, dat echter miste, en weinige seconden later het bovenraam opengeschoven en luid om hulp geschreeuwd. De dader, die het rijtuig en de beide dames ge- ruimen tijd had afgewacht, was inmiddels de gang ingeloopen en had de deur achter zich dichtgewor- •oen, zoodat de dadelijk toegeschoten voorbijgangers, die *1® gewonde jonge dame in een naburig huis hadden "ebracht, de deur niet konden openen dam nadat de ouJ1® dame> die noS aItSd aan het geopend venstor stond, ul"Q sleutel °P straafc geworpen had. Een bloedig tafereel vertoonde zich toen aan do oogon der personen, die het hnis binnendrongen, en waaronder zich zoowel politiebeambten als mili tairen van de wacht aan het gevangenhnis bevonden. Eenige treden de trap op lag de dader, badende in zijn bloed, dat uit eene wond aan den hals vloeide. Mej. M. ziende vallen, waB de moordenaar in den waan, dat hij in zijn boos opzet geslaagd was en had toen zioh zelf tweemalen in den mond geschoten. Beiden bleken nog te leven, en spoedig waren de geneesheeren drs. Le Kütte en Mastboom, in den omtrek wonende, bezig de wonden te Terbinden. Het werd evenwel noodig geoordeeld, den dader naar het Gasthuis te vervoeren. Bij onderzoek bleek dat men hier met een familie drama te doen had. De dader toch, een gep. onder officier van het O.-I. leger, eveneens M. geheelen, is de bloedverwant van de juffrouw, die hij, naar men zegt uit nijd dat zij zijne huwelijksaanzoeken had afgeslagen, heeft getracht om het leven te brengen. De toestand van mej. M. was "gistermiddag be vredigend. Omtrent den pleger van den moordaanslag ver nemen wij dat gisteren met goed gevolg de kogel uit zijn neus is verwijderd en de patient zich daarna, evenzeer als heden, wel bevond. De a r r o ndi s se men ts-r ec h t b a n k te 's-Gravenhage heeft den handelsreiziger v. d. P. vrijgesproken van de aanklacht wegens misbruik van vertrouwen, 28-malen gepleegd, door ten na- doele van zijn patroon, den handelaar K. v. W., ontvangen gelden tot een bedrag van eenige dui zenden, ten eigen bate aan te wenden. De recht bank achtte de bedrieglijke verduistering niet be wezen. De verdediging voor den bekl. was gevoerd door advocaat Van Gigch. Volgens den regenmeter in den Haarlemmermeerpolder is in dien polder gedurende 24 achtereenvolgende uren 53 millimeter regen gevallen. Van het nahooi zal nu wel niets terecht komen. Op den stal van den landbouwer J. Hoppenbrouwers te Berkel heeft zich bij eene koe het miltvuur geopenbaard. Het zieke dier is op last van den veearts afgemaakt en begraven. Een 14-jarige knaap te Winschoten heeft zich doodgeschoten, omdat hij van zijn vader geen geld genoeg naar zijn zin kon krijgen om kermis te houden. Het stoomschip „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, op de Hoornplaat aan den grond geraakt, is met adsistontie van de sleep- booten „Zuid-Holland" en Delfshaven" vlot gekomen en opgestoomd. Bij vonnis der arrondissements-recht- bank te Roermond is de boedel dor failliete kas siersfirma Louis Wolters te Venloo insolvent verklaard. Bij het eiland Rozenburg is het vaar tuig van schipper J. S., thuis behoorende te Rot terdam, gezonken. De schipper verdronk, zjjne vrouw werd gered. Te Arnhem wilde een beschonken stoker van een der sleepbooten eene reeds gesloten tapperij met geweld binnentreden. Op de aanmaning van een agent van politie om zich rustig te hou den, werd deze door dien persoon met een stok dusdanig toegetakeld, dat hij voorloopig buiten dienst moest worden gesteld. De dader bevindt zich in arrest. Te Ryen viel het anderhalfjarig kindje van een arbeider in eene moddersloot. Zoo dra de moeder dit ontdekte, ijlde zij naar de sloot en haalde het kindje er uit, dat echter in hare armen onmiddellijk den geest gaf. Door het losraken van een der wagens van een zandtrein op de in aanbouw zijnde spoor- weglijn Zwaluwe's-Bosch, hadden drie mannen Maandagavond het ongeluk onder Kapelle daarvan af te vallen, met het gevolg dat één een arm en een ander het sleutelbeen brak; de derde kwam er zonder letsel af. Aan de In dépendance Beige" wordt gemeld dat 2000 werklieden in een deel der steen kolenmijnen van Bergen, in Henegouwen, den arbeid hebben gestaakt. Het panorama van Tel-el-Kebir te Manchester is geheel afgebrand. De schade bedraagt 40,000 pd. st. Te Toulouse heeft een koopman zijne vrouw aangeklaagd; hij stelde aan het parket een pakje wit poeder tor hand, waarvan zij op zijn hoofdkussen en in zijn wijn had gestrooid, om hein te vergiftigen. Ilij had diontengevolgo koliek, bra kingen en maagkramp gekregen. De vrouw is ge arresteerd en do justitie doet onderzoek. Te Issoire, inde Boven-Loire, heeft iemand bij het huis van zijnen buurman, den bur gemeester, eene dynamiet-patroon gelegd, welke bij het springen zooveel schade aacrichtte, dat het hnis dreigde in te storten. In de woning van den schuldige zijn nog tien andere patronen gevonden. Volgens bericht uit Interlakenis het groote hotel aan de Gliesbach door brand vernield. BUITENLAND. Frankryh. Gisterochtend is een Kabinetsraad gehouden, welke ook door den heer Thibaudin, minister van oorlog, werd bijgewoond. Het gerucht dat de regeering een enquête heeft bevolen, wegens de feiten welke hebben plaats ge had bij de komst te Parijs van den koning van Spanje, bevestigt zich. Deze enquête zal niet loopen over de maatregelen, destijds genomen tot hand having der openbare orde, maar over de personen die aanleiding hebben gegeven tot de bekende mani festatie, ten einde op die wijze te leeren oordeelent over het gewicht, dat er aan gehecht mag worden. Des avonds was te Parijs het gerucht in om loop dat generaal Thibaudin, minister van oorlog, zijn ontslag zou genomen hebben. Volgens een mededeeling, van Spaansche zijtje afkomstig, zou het telegram, door keizer Wilhelm aan koning Alfonso gericht, aldus luiden: „Ik be treur de u te Parijs aangedane beleediging. Ik weet overigens, dat zij veel meer mij dan u raakt." De graaf van Parijs zag van zijn aangekondigd bezoek aan koning Alfonso af, wegens het in de hoofdstad voorgevallen schandaal. De „National" spreekt het bericht tegen dat de heer Wilson voor geruimen tijd op reis zou gaan. De heer Qrévy wil zijne dochter en kleindochter niet missen in zijnen ouderdom. Liever zou bjj, zijne waardigheid van president der Republiek nederleggen. Groot-Britaunië. De verkiezing te Manchester van een lid voor het Parlement, ter vervanging van het overleden conservatieve lid, den heer Birley, heeft tot uitslag gehad dat de heer Houldsworth, de candidaat der con servatieven, mot 18,188 stemmen gekozen werd. De heer Parkhurst, onafhankelijk radicaal, verkreeg 6216 stemmen. De candidatuur van laatstgenoemde was door de liberalen niet goedgekeurd. Het Londensche huis Suse Sibeth, dat handel dreef op Oost- en West-Indiën en aanzienlijke be trekkingen met het vasteland had, heeft zijne be talingen gestaakt. Het passief wordt op 250,000 pd. st. geschat. Volgens de „Epoea" zal koning Alfonso het volgend jaar een bezoek brengen aan koningin Victoria. Eeypte. De Egyptische bladen melden dat de sultan een commissaris naar Soedan gezonden heeft, om hem verslag te doen vau den toestand in die provincie. Volgens bericht uit Ivonstantinopel is aldaar het gerucht in omloop dat de Porte voornemeBS zou zijn een keizerlijken commissaris naar Egypte te zenden. De Egyptische regeering heeft eene commissie benoemd om de zaak van de schulden der fellah's te onderzoeken. Sedert twee dagen zijn er geen cholera gevallen te Alexandrië geweest en slechts 10 in geheel Egypte. [Ook te Bombay is de epidemie geëindigd; in een week waren er 10 sterfgevallen aan sporadische cholera.j Tel egrammen, PARIJS, 5 October. De „Qaulois", en „Figaro" verzekeren dat gisteren de hertog De Fernan-Nunez, gezant van Spanje, den minister van buitenlandsche zaken, den heer Challemel-Lacour, bezocht heeft en hem eene nota overhandigd, waarin de grieven der Spaansche regeering worden uiteengezet en ge- eischt wordt dat de schuldigen aan de manifestatie van 29 September worden gestraft en aan Spanje eène voldoening worde geschonken, geëvenredigd aan de beleediging. De ministers Ferry en Challemel-Lacour zouden deze eischen zeer goed hebben opgenomen. De „Gaulois'' bevat tevens een depecho uit Servië, meldendo dat do zitting der Skuptscbina door een decreet van koning Milan zou gesloten zjjn.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2