N°. 7251. Zaterdag 6 October. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1*10. Franc per post1.40. AfzonJ^riyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADV^RTENTIEKS Tm 1—# rejel» 1.06. Iedere lS>"el m"r °-lH- Groolere lettere naar ptaatsraimte. Y0O1 Set iacassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. v Ofllclëele KennisgeringeBu Ramp In Nedcrlandsch-Indlë. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden •brengen ter algemeene kennis dat sedert de laatste op gave by hen is ontvangen door tusschenkomst van den boekhandelaar J. v. d. S., van A. J. 2 50, A. W. 0.50, F. L. 0 50, J. F. /"0 50, C. C 0 50, Hooigracht 21 7.50, van mej. H. 2 50, van N. N. 2.50, en van het Bestuur van India Orientalis de opbrengst van het Liefda digheidsfeest van 28 September jt. 1825.63 zoolat tot dusverre in het geheel is ontvangen f 6662.16y2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Oct. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Ingevolge het gisteren gevallen gemeenteraads besluit is tot hoofdinspecteur van politie alhier benoemd de heer W. Landzaat, thans inspecteur, op eene jaarwedde van 1200 als minimum, tot een maximnm van 1400. Ten behoeve van de door de ramp in Neder- landsch Indië noodlijdenden is tot heden alhier in het geheel ontvangen de som van 6662.16l/v Het wetsontwerp, door de regeering voorgedra gen en waarbij aan de gemeenten 1/5 van de per- soneele belasting wordt ontnomen, maar tevens wordt vergund van de belasting op de gebouwde eigendommen 60 opcenten (thaDs 40) en van die op de ongebouwde 40 (thans 10) te heffen, zal voor Amsterdam een verlies opleveren van ruim ƒ170,000, berekend over de opbrengst in 18S2, voor Rotter dam ƒ69,000, Den Haag ƒ109,000, Utrecht 32,200, Groningen 33,000, Haarlem 18,400, 's-Bosch 12,000, Arnhem 21,300, Nijmegen 10,200, Dordrecht 14,800, Leiden 18,900, Alkmaar 6900, Middelburg 8900, Leeuwarden 13,000, Deventer ƒ5900, Zwolle 12,200, Maastricht ƒ9700, enz. (AL R. c Er zijn niet mindor dan nog 23 verschillende aanvragen om concessie voor spoorwegen in ons land aanhangig, waaronder een voor een lijn van Amsterdam langs Koudekerk naar Rotterdam en een voor een lijn van Amsterdam langs Leiden en Zoetermeer naar Rotterdam. Het tijdelijk telegraafkantoor in het Badhuis te Schevoningen wordt morgeD, Zaterdag, na afloop van den dienst gesloten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot hoofd eener jongensschool u. 1. o. den heer L. Laudsman aldaartot hoofd eener meisjesschool u. 1. o. mej. M. M. E. C. Kolf Yan Oosterwijk te Gorkum, die No. 3 op de voordracht stond, en tot assistent-geneesheer in het ziekenhuis aan den Cool- singel dr. P. H. Simon Thomas, arts te Rotterdam. Officieel wordt nu medegedeeld dat de inter nationale landbouwtentoonstelling, het volgende jaar te Arasterdam te houden, zal worden geopend den 25ston Augustus a. s. De aangifte van inzending •8 bepaald op 1 April a. s. Tijdens het verblijf van den hertog en de her togin van Albany te 's-Gravenhage was de Prins van Oranje weder ernstig ongesteld. Tot tweemalen niaakte de hertog een visite aan den Prins, doch beide keeren kreeg hij belet. Hij heeft in dit op zicht het lot van den Oostenrijkschen aartshertog, van prins Albert van Pruisen en van den graaf van Vlaanderen slechts gedeeld. Zij allen beproefden onzen troonopvolger hunne opwaohting te maken, °ch moesten onverrichterzako vertrekken. Het is wel te bejammeren. (AT. Gr. Crt.) Tot bjjwoniog van de opening van het nieuwe Paleis van Justitie te Brnssel zijn een aantal bui- tenlandsche rechtsgeleerden uitgenoodigd en is voor Nederland eene zoodanige nitnoodiging gericht tot mr. T. M. C. Asser te Amsterdam, die haar even wel nog niet heeft aangenomen. Gisteren is te Haarlem op ruim 83-jarigen leeftijd overleden W. Borger, die als vrijwilliger bij het leger in dienst was tijdens den slag van Waterloo in 1815. Als zoodanig was hij versierd met de zilveren medaille. Op bijna honderdjarigen leeftijd is een aan zienlijk staatsburger, die in zijn tijd eene hooge positie in den lande bekleedde, overleden, nl. mr. baron Van Nagell van Ampsen. Op 26 Juni 1784 geboren, werd bij in 1814 door koning Willem I tot Kamerheer benoemd en bleef hij als zoodanig in werkelijken dienst bij den Prins van Oranje en vergezelde Z. K. H. naar St.-Petersbnrg bij gele genheid van HDs. huwelijk met grootvorstin Anna Paulowna. In het jaar 1814 bij de vaststelling der Grondwet was hij voorzitter van de dubbele Kamer. Door de Staten van Gelderland in 1822 gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, bleef hij onafgebroken in 's Lands Raad zaal zetelen tot 1849. Baron Yan Nagell was ridder der orde van den Nedorlandschen Leeuw en com mandeur van die der Eikekroon. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip PBali", onder bevel van den luit. ter zee der lste kl. H. G. Hildebrandt, den 4den dezer de haven van Port-Saïd verlaten,Lbers stellende naar Djeddab. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Woensdag te Port-Said en ging het Kanaal in; de „Prins Frederik", van Batavia herwaarts, werd heden in IJmuiden verwacht; de „Padang", van Amsterdam naar Java, vertrok gistornamiddag van Pauillac. Z. M. heeft, met 1 November a. s., benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren D. J. BuismaD, thans telegrafist der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf. Uit het Algemeen Terslag over de Gemeentebegrooting. Onderhoud, van huizen. - Enkele leden verklaarden zich tegen het toestaan der aangevraagde gelden voor het maken van eene bergplaats voor stoelen en de aanschaffing van stoelen voor de Gehoorzaal. De noodzakelijkheid van zoodanige bergplaats werd door hen niet ingezien, terwijl het tegenwoordig aantal stoelen voldoende scheen. Door anderen werd de post verdedigd op grond dat thans de rechter- corridor in den regel versperd was, hetgeen uit den aard der zaak, bij brand of andere ongevallen, tot groote verwarring en ongelukken moest aanlei ding geven. Kosten van invordering van plaatselijke belastin gen. - De sedert de invoering van de inkomsten belasting op dit artikel voorkomende post voor het opmaken der kohieren had de aandacht van enkele leden getrokken. Yolgens bekomen inlichtingen werd eon gedeelte daarvan besteed tot het geven van toelagen aan sommige ambtenaren in dienst van het Gemeentebestuur werkzaam. Dit systeem kwam bun minder regelmatig voor. Het opmaken der kohieren toch behoorde tot de eigenaardige taak van de betrokken ambtenaren. Mochten nu ten gevolge van de wijziging der belastingheffing de werkzaamheden belangrijk zijn vermeerderd, dan scheen het wenschelijk, in stede van het uitkeeren van toelagen, de vaste jaarwedden evenredig te verhoogen. Thans blijkt niet welke inkomsten de betrokken ambtenaren genieten. Kosten van de openbare veiligheid. - Een lid gaf den wensch te kennen dat aan den Stationsweg een beter politie-toezicht mocht worden^uitgeoefend. De plaatsing van een wachthuisje in die buurt werd nit dien hoofde in overweging gegeven. Belooningen en premiën aan de hrandspuitlicden- Ten aanzien van de posten uitgetrokken voor kos ten van vergaderingen der brandmeesters 200, luiden der brandklok 25 en roeren der trom ƒ50 werd door een lid nadere toelichting verzocht, aan gezien met een geringer bedrag scheen te kannen worden volstaan. Toelage aan den plaatselijken adjudant. -Yermits doze toelage werd uitgekeerd ter belooning van eenige werkzaamheden ook in het belang van de gemeente, hoofdzakelijk bestaande in het honden van toezicht op het vervoer van buskruit, uit en naar het kruithuis, werd in eene sectie de vraag besproken of geen maatregelen zouden kannen wor den genomen ten einde te bevorderen dat eene be waarplaats van buskruit en patronen buiten de ge meente werd opgericht. In het belang van de veilig heid van de gemeente, ware eene ontruiming van het tegenwoordig kruithuis zeer zeker in alle op zichten gewonscht. Kosten van het vaccineeren van behoeftigen. - Gaarne zouden enkele leden eene opgave ontvangen van het aantal personen die van de animale vacci natie, waarvoor in dit jaar eene som van 1000 was beschikbaar gesteld, hadden gebruik gemaakt. Ondervjijs enz. - In eene sectie werd evenals in vorige jaren door enkele leden met nadruk gewezen op de schrikbarende sommen die voor onderwijs werden besteed en daaromtrent in nadere becijfe ringen getreden, waaruit bleek dat die uitgaven sedert 1877 met meer dan een ton waren vermeer derd, terwijl ze nog aanzienlijk hooger zouden zijn, wanneer niet door ruim 2000 kinderen gebruik werd gemaakt van de bijzondere scholen en de onders, wier beginselen het gebruik der openbare scholen verboden, evenzeer verplicht waren in de kosten dier scholen bij te dragen. Erkend werd dat voor een groot deel die uitgaven door de wet aan de gemeente werden opgelegd en voor een ander deel het gevolg waren van raadsbe sluiten tot oprichting van onderwijsinrichtingen, waartoe de gemeente niet verplicht was, doch hef was daarom te meer plicht otó, toet inachtneming van de meest mogelijke zuinigheid, naar middelen uit te zien ten einde door meerdere ontvangsten aan die vermeerdering van uitgaven eenigermate te gemoet te komen. Yan daar dat van deze zijde wederom op eene verheoging van het schoolgeld werd aangedrongen, bepaaldelijk voor de scholen van de tweede en derde klasse. Yoor die scholen was het schoolgeld bepaaldelijk te laag en zonder bezwaar zonden van de belanghebbende ouders eenige meerdere bijdragen kannen worden gevorderd. Het bestaan der bijzon dere scholen toonde zulks ten duidelijkste aan, daar de kosten van deze inrichtingen hoofdzakelijk uit de schoolgelden moesten worden bestreden. Naar het oordeel van deze leden zonden de be zwaren die thans nog tegen eene verhooging van schoolgeld werden aangevoerd, evenzeer worden op geheven als vroeger was geschied ten aanzien van de heffing eener buitengewone bijdrage voor de leerlingen uit andere gemeenten, waartoe eerst na herhaalden drang ook van deze zijde was overgegaan. Andere leden verklaarden bij hunne meermalen geaite zienswijze te blijven volharden dat een laag schoolgeld eene weldaad was voor de burgerij, ten bewijze waarvan tal van voorbeelden werden aan gehaald, terwijl wat de vermeerdering der uitgaven betreft, in herinnering werd gebracht dat de ont vangsten in zake onderwijs in de laatste jaren be duidend waren vermeerderd. "Werd toch in 1863 een bedrag uitgegeven gelijkstaande met het drie dubbele der ontvangsten, thans bedroeg dit slechts het dnbbele.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1