Gemengd Nieuw». Gedurende de maand September zijn por Leidschen paardenspoor 30,472 personen ver roerd. Een onderofficier der infanterie heeft zich hedenmorgen in de kazerne alhier doodge schoten. De ongelukkige had den met water ge- vulden loop van 'iet geweer in zijn mond geplaatst, zoodat het hcifl als het ware uiteensprong. Do kogel kwam den schedel uit en baande zich een weg door het dak naar buiten. De reden van don zelfmoord is nog onbekend. Door de arrondissement»-rechtb ank te 'a-Gravenhage is tot 3 dagen cellulaire gevan- gonisstraf veroordeeld J. J. S., smid, wegens be- leediging in het openbaar den commissaris van politie alhier aangedaan. Uit Katwijk aan Zee wordt ons gemeld dat van 23 tot 30 September aldaar zijn aange komen 18 bommen, gezamenlijk met 3460 kantjes pekel- en 501,000 stuks steurharing. Hiervan bracht schipper J. Yan Duivenboden, reeder D. D. Ouwehand, 265 kantjes pekel- en 53,000 stuks steurharing aan, in twee reizeD, met eene zuivere besomming van f 6850. Schipper "W. Krijgsman, reeder D. Ouwehand Azn., leed een verlies van 28 vischnetten met toebehooren, en be8omde in twee reizen 4200. Er werd besteed voor pekelharing f 17.20 a f 18.05 per ton en voor steurharing 12.50 a f 17.50 per 1000. Wegens aanhoudend onstuimig weer kan men niet spoedig op de visscherij uitgaan. In de bunrt de Meije onder de gemeente Bodegrave is gistermorgen eene bouwraanswoning met hooiberg, bewoond door C. Mouris, totaal af gebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd- Oorzaak onbekend. Te Goudswaard, bij genaamd de Koren dijk, is de bliksem geslagen in de groote bouw- ■chuur, toebehoorende aan den heer Yan Schouwen Sr. De geheele schuur, zoo groot als er maar weinige gevonden worden, stond dadelijk in lich terlaaie en ging met den kostelijken voorraad granen, die er in geborgen was, in vlammen op. Hot aangrenzende woonhuis bleef gespaard. Yan den oogst werd zoo goed als niets gered. Alles was geassureerd. Bijna ieder Hagenaar kende wijlen advocaat Léon met het scherpzinnig gelaat, een vrij slordig toilet, dat hem te ruim zat, en eene eigenaardige beweeglijkheid en drukte, die hem zelden verliet. Hij was de type van een man van eer en van een uitmuntend huisvader. Sedert lang was Loon gezeten burger en vader, en bad een kruidenierswinkeltje, toen hij besloot zich aan de rechtsgeleerdheid te wijden. Met zeldzame geest kracht bracht hij dit ten uitvoer. Eiken morgen stapte Léon in de Leidsche trekschuit, studeerde onderweg vlijtig, liep college, ging dadelijk na afloop daarvan met de schuit terug, en stond dan 's avonds trouw in 't winkeltje om alles voor de klanten, •die den volgenden dag zouden komen, zooveel mogelijk gereed te makeD, waardoor de taak zijner vrouw wat verlicht werd. Zoo was hij student- kruidenier, totdat hij na verloop van drie jaar promoveerde, en hij zijn sloofje afdeed en toga en bef aantrok. Weldra verkreeg hij naam en werd Léon een populair advocaat in de residentie. Toen de vrouw van den landbouwer D. te Wijhe zich Zondag ter kerk wilde begeven, gevoelde ze zich onwel, waarom ze bij een harer kennissen in buis ging. Hier werd zij door eene be roerte getroffen en was ze, niettegenstaande dadelijk geneeskundige hulp werd verleend, binnen eenige uren een lijk. Als eene b ij zonderheid kan worden bericht dat er van een boom, staande in den tuin van de pastorie te Hardingsveld, 1133 peren (zegge elfhonderd drie en dertig) geplukt zijn, die 2'/, a 3 Ned. onsen wogen. „Aquarius" doelt in do „Amsterdam mer" mede dat in gewone tijden bij „Krasnapolsky" te Amsterdam tusschen de 500 en 600 personen diaeeren, maar gedurende de laatste maanden tus schen vijven en halfacht maakten zoo wat 2000 personen er gebruik van het middagmaal. Het be zoek per dag wordt bij goed weder op 12,000 per sonen geschat. Ook de sergeant-majoor P., van het 8sle reg. inf. te Arnhem, heeft zich in de kazerne met een geweerschot van het leven beroofd. Hij la*t eene vrouw met zes kinderea na. Zekere Corns. Hartog, treinwachter onder de gemeente Yrijenban, is nabij Delft door een van Rotterdam komenden trein overredenhij was terstond een lijk. De ongelukkige laat eene weduwe met 7 kinderen achter. In een ingezonden stuk in den „Lim burger Courier" wordt gezegd dat de met doode- lijken afloop getroffen hnzaar Theunissen, te Yenloo, zich zelven heeft doodgeschoten door met het afge nomen karabijn van den maréchaussee boven het hoofd van dezen te zwaaien. Het schot ging af en trof Theunissen zelf, waarna de kogel een der om standers nog een schampschot bezorgde. In den vroegen ochtend van 16 Oc tober a. s. heeft eene gedeeltelijke maaneclips plaats, waarvan in Nederland het begin kan worden waar genomen. De grootte der verduistering is gering: slechts ruim van de middellijn der maan treedt in de schaduw der aarde. In den nacht van 30 op 31 October heeft eene bij ons onzichtbare ringvormige zoneclips plaats. Zij kan slechts in den Stillen Oceaan worden waar genomen en is voor de sterrenkunde van onderge schikte beteekenis. Het dorp Méolans (dep. Basses-Alpes) is door een onweer sterk geteisterd. Een groot aan tal huizen werden door brand vernield10 gezinnen zijn van alles beroofd. - Te Villena (prov. Alicaajte) sprong een vat kruit ia den kelder van een herberg. Drie huizen sprongen in de lucht, 15 personen kwa men om en 6 werden gewond. In de wereldbekende fabriek van den heer Börsig te Berlijn is Zaterdag jl. de 4000ste locomotief voltooid; tien jaren geleden werd de 1000ste afgeleverd. BUITENLAND. Frankrjjk. Omtrent de reis van koning Alfonso en zijne aankomst te Parijs melden de dagbladen de volgende bijzonderheden Te Parijs kwam de koning Zaterdag omstreeks kwart vóór vieren aan. De menigte, welke zich bij het Noorderstation had verzameld, wordt op tien- daizend geschat. Het ging er luidruchtig toe en vooral de vrouwen waren zeer opgewonden. Een bataljon linietroepen en een escadron kurassiers in groot tenue vormden de eerewaebt. Het station was versierd met de wapenschilden van Frankrijk, Spaüje en Parijs en de groote wachtkamer was tot recep tiezaal ingericht. De Spaansche gezant met zijn ge heele personeel, de Fransche gezant te Madrid, op zettelijk daartoe overgekomen, de gouverneur van Parijs, het militaire huis van president Grévy, do prefect der Seine en tal van andere personages waren aanwezig. Te halfvior kwam de president zelf met de ministers en generaal Pittié. Eerstge noemde was in het zwart gekleed en droeg bij het grootkruis van het Legioen van Eer de versierselen der Orde van het Gulden Ylies. Koning Alfonso droeg eene korte tuniek met roodeD paütaloD, een witten, met goud gegallonneerden „képi" en een breed rood lint over de borst. Bij zijne aankomst roffelden de trommen, dreunde het kanon der inva liden en weerklonk het Spaansche volkslied. Pre sident Grévy reikte den koniDg de hand en stelde hom den minister Challemel-Lacour en ver volgens al de leden van het kabinet en den gou verneur van Parijs voor. Koniüg Alfonso deed zijnerzijds hetzelfde ten aanzien van den Spaanschen minister Yega De Ar mij o. De geheele receptie duurde slechts eenige minuten. Daarop nam de koning met den minister Challemel-Laconr, den Spaanschen gezant en den heer Mollard, „introduc- teur de3 ambassadeurs", in het eerste, president Grévy in het tweede, de ministers enz. in de vol gende rijtuigen plaats. Zoodia zij zich vertoonden ging er van alle kanten een luid geschreeuw, gesis en gefluit op en de menigte trachtte door de rijen der kurassiers heen te breken. De rijtuigen reden in vollen galop de troepen langs, die de wapenen presenteerden, door de Lafayettestraat, zwart van hoofden en gebaren makende armen qp de trottoirs, aan de vensters, tot in de boomen van den Magenta boulevard en op de daken toe. Ter hoogte van de kerk van Yincentius de Paulo brak het volk de gelederen van de „vertegenwoordigers des gezags" en omstuwde de rijtuigen. „Weg met den ulaan!" riep men: „Leve Spanje, leve Frankrijk, leve de Republiek!" Eens werden de rijtuigen van koning Alfonso en den president der Republiek geschei den. Een kurassier tuimelde in het gedrang van zijn paard en moest in een apotheek gedragen wer den. Van het Montholou-pletn af hielden de vijaudige demonstratiën op en de koning bereikte ongehin-» derd het hotel der Spaansche ambassade in de St.-Dominiquestraat, waar eene sterke macht troepen en gendarmes de orde handhaafde. Toen hij echter tegen zes uren een bezoek bracht aan het Elysée, waren daar, ondanks den regen, weder eenige honderden personen bijeen, die uit alle macht hem uitfloten. Hetzelfde geschiedde bij zijn terugkeer. Uit Hongkong wordt gemeld dat volgens be richt uit Haï-Phong een Fransch corps van 550 man, onder aanvoering van Bichot Badens, op 29 September naar Bac-Ninh is vertrokken. Men ge looft dat een corps van gelijke sterkte tegelijkertijd Hanoï zou verlaten, om naar Bac-Ninh te gaan. - Te Canton heerscht rust. Spanje. Volgens de „Correspondencia" is van uit Madrid eene nota aan de Fransche regeering gezonden, waarbij geprotesteerd wordt tegen de wijze waarop de koning is ontvangen, door van haar te vorderen dat de manschappen der rijkspolitie, die bij het gebouw der Spaansche legatie waren gesteld om het te bewaken, zullen worden gestraft, dewijl zij hun plicht niet hebben vervnld. Ook aan de „Indépendance beige" wordt uit Madrid geseind: De officieuze pers verzekert dat het Spaan sche gezantschap te Parijs zal worden terugge roepen, en een nota aan de Fransche regeering zou worden gezonden, om genoegdoening te vragen. Telegrammen. ALEXANDRIE, 1 October. Volgens het rapport over de voor de staatsschuld beschikbare middelen, is voor den dienst der geünificeerde staatsschuld, met inbegrip van het voorschot na de betaling van de laatste coupon, eene som van 1,515,000 Egyp tische ponden aanwezig, en voor de gepriviligeerde schuld eene som van 200,000 ponden. KOPENHAGEN, 1 October. De Rijksdag werd heden geopend. Het Folkething koos met 62 stem men tot president den leider dor radicale linker zijde, den heer Beng. Het Landsthing herkoos zijn tegenwoordigen president, den heer Liebe. MADRID, 1 October. In de straten alhier trekt eene opgewonden volksmenigte rond, onder het uiten van luide verwenschingen tegen Frankrijk. De toon der officieren is zeer heftig tegen de repu bliek gericht. Zij hebben plan zich in een indruk wekkende demonstratie naar de koningin te begeven en den koning morgen, bij zijn terugkeer, op de hartelijkste wijze te verwelkomen. Het nieuwe ministerie Sagasta wordt nu als on mogelijk beschouwd. Maarschalk Serrano telegra- pheerde gisteren aan den heer Canovas De Castillo, die zich te Vigo bevindt, dat de zaak der monarchie zijne tegenwoordigheid te Madrid noodzakelijk maakte. PARIJS, 1 October. Koningin AlfoDso heeft aan de gravin van Parijs, op het kasteel van Eu, doen weten dat het hem onmogelijk is geweest haar een bezoek te brengen. Op de klacht van de „Paix" en „Paris", dat de president Grévy niet volgens zijn rang aan het station ontvangen is, antwoordt de „Temps" dat de president zelf verlangd had zonder eerbe wijzen te worden ontvangen. METZ, 2 October. De heer Antoine alhier, lid van den Rijksdag, werd gisteravond, als beschul digd van landverraad, in hechtenis genomen. MADRID, 2 October. Eene voorgenomen mani festatie tegea de Fransche ambassade ging niet door, dank zij de houding van den prefect, die de reeds verzamelde menigte toesprak en haar overreedde uiteen te gaan. In aanplak- en strooibiljetten wordt aan de bevolkiDg aangeraden zich van elk betoon van vijandelijkheid tegen Frankrijk te onthouden. Het Parijsche schandaal heeft eene levendige op winding in de provinciën veroorzaaktde spanning vermindert echter reedsen de openbare meeniDg begroet met ingenomenheid den stap van'president Grévy, bij den koning gedaan. PARIJS, 2 October. Het gerucht dat verschei dene ministers zullen aftreden, wint meer en meer veld. IRUN, 2 October. Koning Alfonso is met luide bewijzen van geestdrift aan de grenzen van zijn land ontvangen. LEIDEN, a October. De verwachting voor morgen is: vrijgoed weer. Hedenavond te halfzes viel een jóngen vfita 6 jaar in den Nieuwen Rijn, doch werd spoedig door eene jonge dochter van den wal gered.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2