Gemengd Nieiiw Gisternacht is te Utrecht een bru tale diefstal gepleegd. De dieven hebben zich toe gang weten te verschaffen tot het kantoor van de Stichtsche Tramwegmaatschappij, met behnlp van een koevoet de brandkast opengebroken, en zich meester gemaakt van den inhond. Een ongeluk op den stoomtram nabij Berlicum, waar zekere P. Heeswijk is overreden en op de plaats doodgebleven, is naar men verneemt aan drank te wijten. Een oogenblik te voren was de ongelukkige nog in eene naburige herberg ge weest, alwaar hem, wijl hij in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, de drank geweigerd werd. Yandaar schijnt hij op de rails in slaap te zijn gevallen en met de duisternis te zijn overreden. Dezer dagen is de ontdekking gemeld van eene komeet, door den heer Brooks te Phelps, in Xoord-Amerika. Door prof. Oudemans wordt in het Utr. Dbl. medegedeeld dat volgens verschillende berekeningen deze komeet dezelfde is, die in den zomer van 1812 een paar maanden werd waarge nomen. De door Brooks ontdekte komeet, den oden dezer ook te Leiden waargenomen, is nog zeer zwak, maar hare helderheid neemt voortdurend toe en er is veel kans op dat zij met het bloote oog zichtbaar zal worden. Aan de sterrenwacht te Utrecht iB bericht ontvangen van het ontdekken eener andere komeet, door den heer Swift, insgelijks in Noord-Amerika. Deze komeet stond 11 September op 280 gr. 29 m. en 63 gr. 9 m. declinatie en be woog zich aanvankelijk langs de paralel, met eene snelheid van twee graden daags, in dien zin, dat de rechte opklimming afaatn. Verdere bijzonder heden zijn omtrent haar niet bekend. Uit Napels wordt gemeld dat naar aanleiding van het gerucht, dat te Torre Annun- ziata gevallen van gele koorts zijn voorgekomen, de prefect van Napels en eenige artsen zich daar heen hebben begeven. Bij het ontleden van twee lijken vond men geen andere symptomen dan van een bijzondere soort van typhus. Reeds in eenige maanden is er geen Amerikaansch schip binnen- geloopen. Te Perth stak een landbouwer, wiens paard hem niet snel genoeg naar den zin ging, den staart van het beest in brand. De vlammen deelden zich mede aan het stroo in de kar, welke het paard trok, en het arme dior kwam in de vlammen om. De schuldige is veroordeeld tot betaling van 3 pd. st., oi tot 1 maand gevangenisstraf. De schade, veroorzaakt door den brand te Kadikoi (voorstad van Konstantinopel), wordt op 6 millioen fr. begroot. Men verneemt nader dat zoowel de Giieksche als de Armenische kerk ge spaard zijn gebleven. Te Parijs werd dezer dagen in hechte nis genomen een jonkman, die in oen staat van volslagen dronkenschap verkeerde, ofschoon hij geen droppel geestrijk vocht had gebruikt. De ongeluk kige, overigens een voorbeeld van ingetogenheid, was gewoon zich te bedwelmen door hot inademen van zwavelether. Herhaalde malen had men hem in een gesticht geplaatst, waar hij spoedig tot vol komen beterschap terugkeerde, steeds echter om terstond na zijn ontslag tot de oude kwaal te ver vallen. Zelfs een onthouding van ttsgen maanden gedurende een zeereis, die hij op raad van doctoren ondernam, vermocht niet hem te genezen. Na terug komst te Parijs had hij spoedig weer de toevlucht genomen tot het bedwelmend reukmiddel. Hij is thans voorgoed in een gesticht geplaatst. De besmetting der melk van koeien, die parelziekte hebben. - Yolgensjproeven van F. May (Archiv. fiir Hygiene) is het gevaar voor versprei ding van tuberculosa door de melk van vee, dat aan parelziekte lijdt, wel niet zoo groot als veelal wordt aangenomen, maar het bestaat toch zonder eenigen twijfel. Door het koken der melk wordt de gifstof echter zeker vernietigd, zoodat gekookte melk zonder bezwaar voor algemeen gebruik aan bevolen kan worden. Het gelukte geensziae altijd om het bestaan' van tuberkelbacillen in de melk van parelzieke koef011 aan '0 'nonen, in één geval zelfs niet, terwijl de n.'0lk besmettelijk bleek te zijn. Vermoedelijk was het te g^ing getal voorkomende hSciüen hiervan de oorzaak. Te Hagen, in West fa le111 >wo°nt een brouwer, die zich in het bezit van eoae zeldzaam mp^dige kat bevindt. Hij had reeds LXBS bespeurd dat 's nachts het kippenhok door een roo ver bezocht werd zonder hem machtig te kunnen wo» on. p zekeren nacht echtcv hoorde hij groot ruuvflW 111 het kippenhok, snelde toe en vond daar de kat des buizes zegevierend naast het lijk van een door haar verslagen bnnsing. De kat had zich toevallig nabij het kippenhok bevonden, toen de bnnsing daar een zijner nachtelijke rooftochten ondernemen ging, en zich verplicht gerekend den strijd te aanvaarden. De post van beul is in Engeland weder vervuld. Na de 1200 sollicitatiën doorloopen te hebben, hebben de Bhcrifs 20 personen naar Londen laten komen om hieruit een keuze te doen. De keus is gevallen op een schoenmaker, Berry genaamd, omdat hij reeds een bewijs van zijne vaardigheid gegeven had. Hij heeft namelijk Mar- wood eenmaal te Leeds vervangen. Op verschillende plaatsen in de presidentschappen Madras en Bombay is onlangs een merkwaardig natuurverschijnsel waargenomen. Eenige dagen achtereen scheen de zon eene groene kleur te hebben. Verschillende uitleggingen werden gegeven, maar het waarschijnlijkst wordt die van den rijksaBtronoom geacht, dat de oorzaak is te zoeken in de zwaveldamp die uit de vulkanen van Java was overgewaaid. Het reeds zoo zwaar geteisterde Ischia gaat vermoedelijk weer een geduchte ge beurtenis te gemoet. Als een der kwaadste voor- teskenen welke dag aan dag worden waargenomen, mag waarschijnlijk het volgende worden beschouwd. In Forio d'Ischia bestaat sedert onheuglijken tijd een bron, welke helder en klaar drinkwater geeft. Het is eon antiek voorwerp, hetwelk dagteekent uit den grijzen voortijd; daaruit stroomt het klare bronwater en zoolang het eiland is bevolkt, draagt deze bron de zonderlinge benaming van „Spia del terremoto", dat ïb „aardbevingsspion." Bekend is over het gansche eiland dat deze hevige tellurische bewegingen steeds getrouw heeft aangekondigd, geruimen tijd vóór zij aan de oppervlakte des bodems zichtbaar werden. In het begin van Juli jl. werd het bronwater, dat in den regel zoo helder is als kristal, plotseling troebel en IC dagen later was een groot gedeelte van Forio in een puinhoop herschapen. Ditzelfde verschijnsel is eenige dagen geleden opnieuw waar genomen. Sedert het begin dezer maand ongeveer is het water der „Spia del terremoto" ondrinkbaar. Eiken ochtend heeft het een roodachtige kleur, welke tegen den avond grijsachtig wordt en dag aan dag herhaalt zich deze kleurwisseling. Onder de bevolking van het eiland en vooral te Forio en omstreken heeft dit verschijnsel een ge duchte paniek verspreid. Wie vluchten kan, pakt zijn tilbare have bijeen, verlaat het eiland en be geeft zich naar Napels, om daar den uitslag der gebeurtenissen af te wachten. Yolgens een algemeen verspreid gevoelen zal tegen het einde dezer maand eene nieuwe vreeselijke aardbeving te gemoet gezien moeten worden. Zeer opmerkelijk is het dat de voortdurend schier waar te nemen schommelingen der aardoppervlakte zich blijven beperken tot sommige deelen van het eiland, terwijl in andere gedeelten niets van der gelijke beweging wordt bespeurd. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van marine heeft de bevestiging verkregen van het bericht dat de Zwarte Vlaggen op 15 jl. de positie voorbij Sontay hebben verlaten, welke zij indertijd hadden bezet. Twee bataljons zullen ter verkenning langs de beide oevers van de rivier tot aan Sontay worden gezonden. Do vertegenwoordiger van Frankrijk te Hué heeft weten te bewerken dat twee voorname ambtenaren naar Tonking zijn gezonden, om er voor te waken dat de Anamietische troepen, die zich nog niet aan het Fransche gezag hebben onderworpen, uit den dienst worden ontslagen. De gebouwen, waarin de Fransche legatie te Hué is gevestigd, wordt be waakt door een detachement mariniers. De „Chateau renard" heeft het anker geworpen voor de monding der rivier. Men zegt dat de gravin van Ohambord eenige dagen ernstig ziek is geweest. De Internationale Vereeniging in het belang van arbitrage en het behoud van den vrede, heeft een adres aan het Fransche volk gericht, waarin aangedrongen wordt op het onderwerpen der han gende geschillen met China aan een onpartijdig scheidsrechter, zooals de Zwitsersche Republiek of den president der Vereenigde Staten. Groot-Britannië. O'Donnell is naar de assises verwezen, onder be- pohpldiging van moord op don verklikker Carey. De vronw van laatstgenoemde deelde mede dat O'Donnell haar na den moord verklaard had, afge zonden te zjjn om den moord te plegen. Uit Dublin wordt gemeld dat de Orangisten eer gisteravond den afgevaardigde O'Connor, die zich aan het Portadown-station bevond, te lijf wilden, maar het gelukte hem ongedeerd te ontkomen. De grondeigenaar Crotty is eergisteren in het graafschap Mayo door een sluipmoordsnaar dood geschoten. Yolgens een schrijven uit Natal wilde de resident Osborn Cetewayo bezoeken, vergezeld van 20 ruiters en 20 soldaten te voet. De koning wei gerde hem te ontvangen, tenzij hij was vergezeld van 2 ongewapende personen, en dat weigerde Osborn op zij no beurt. Aan de „Times" wordt uit Durban geseind dat de gevechten in het noorden van Zoeloeland voortduren, en het gerucht zich bevestigt dat Cete wayo zich wil overgeven. In den Vrijstaat moet eene botsing tusschen de Kafferhoofden van Barolong dreigende zijn. Kustland. Met het oog op den onaangenamen indruk, te weeggebracht door het artikel betreffende Bulgarije, dezer dagen openbaar gemaakt door het „Journal de St.-Pétersbourg", wordt te Sb.-Petersburg in regeeringskringen op den voorgrond gesteld dat Rusland ten aanzien van Bulgarije zijne vroeger ge volgde staatkunde blijft handhaven. Rusland houdt vast aan zijne vredelievende politiek te dezen aan- zion en denkt er niet aan om andere candidaten voor den Bulgaarschen troon aan te bevelen. De geruchten dienaangaande verspreid, zijn ten eenen- male ongegrond. Rusland wenscht dat ook in Bulgarije de vrede zal worden bewaard. Liever zou Rusland hebben gezien dat de vorst van Bulgarije het programma, volgens onderlinge overeenkomst vastgesteld, verder had nageleefd. Maar niettemin zal Rusland zich volkomen tevreden gesteld achten, indien het aaD de toongevende kringen te Sofia zal gelukken, zij het ook langs een nieuw gekozen pad, het land op den duur voor schokken te bewaren. Zuid-Af rika. „Die Afrikaanse Patriot" gaat steeds voort de quaestie van dr. Jorissens ontslag te bespreken en die daad van den Volksraad der Transvaalsche Republiek te vergoelijken. Thans heet het dat er volstrekt geen beschuldigingen tegen den Staats- procureur ingebracht waren, maar dat zijne afzetting eenvoudig een gevolg was van de betere organisatie der staatsmachten in de Transvaal. Het drieman schap moest plaats maken voor een president, de bankconcessie voor een leening, de concessies voor een vaste regeling der geldzaken onder beheer van een bekwaam financier en dr. Jorissen voor een gepromoveerd rechtsgeleerde. Al ware hij duB tegen woordig geweest, hij kon niet bewijzen dat hij wè! gepromoveerd was. Dat wisteB wel is waar de Boeren, toen zij hem aanstelden, maar de primitieve hulp middelen der tusschenregeering konden toch op den duur niet voor de Republiek bestendigd wor den. Van ondankbaarheid is geen sprake of't moest zijn van den kant van dr. Jorissen. Alleen erkent het blad dat men wat edelmoediger had kunnen zijn door den ontslagene een geheel jaar traktement als vergoeding te geven en niet een half jaar, mits hij op tijd terug zij. Dit laatste is billijk, omdat dr. Jorissen zonder verlenging van verlof te vragen, langer wegbleef. Eindelijk zegt de „Patriot", dat het tijdstip wel niet goed gekozen was, maar dat de invloed van dr. Jorrisen op de handelingen der in October in Europa verwachte commissie niet groot zou zijn geweest. Tot zoover de „Patriot", die nu heel wat gematigder praat dan in zijne akte van beschuldiging. Deze heeft op de „Volksstem" een allerpijnlijk- sten indruk gemaakt, atleen om den geest, die er in doorstraalt. Dit blad tracht nu een middel aan de hand te geven om het „ongelukkige besluit" van den Volksraad te neutraliBeeren. Dat middel is een petitie aaa het Gouvernement, met verzoek daar van ook mededeeling te doen aan den Volksraad. De „Volksstem" roept vooral de takken van het Afrikaner Bond tot medewerking op, niet ter wille van dr. J., maar om de eer des lands. Als hij, dr. Jorrissen, zegt hot blad, blijkt zich misdadig te hebben gedragen, welnu, men levere dan het be wijs, stelle hem terecht en straffe hem langs wet tigen weg; maar eerst moet onze naam als volk gezuiverd worden. Tegen dit plan vaart de „Patriot" nog krassei' dan te voren uit.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2