LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7246. Maandag 1 Getob er A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: fur Leiden per 3 mMideaL10. Ftbdoo per post1.40. AXKoderiQke Nommers.8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Taa 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor bet inctssee- ren baiten de stad wordt/0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DBIE BLADEN. Protesten. Ken u zeiven - dat devies van een der zooge naamde wijzen van Griekenland heeft in den loop der tijden nog niets van zijn kracht verloren. Zich zelf te leeren kennen is zeker de moeilijkste kunst, die er bestaat, vooral omdat zij, die meenen het dichtst tot die kennis te zijn genaderd, er gewoonlijk het verst van verwijderd zijn. In onzen heel wat meer practischen tijd zou men tegenover, of, beter nog, Daast dat devies een ander van meer materiëelen aard knnnen plaatsen, nl. dit: Ken uw werk. Beide spreuken komen eigenlijk zoo ODgeveer op hetzelfde neder; immers, aan de vruchten bent men den boom, en de kunst zijn eigen werk te beoordeelen is zeker ook niet van de gemakkelijkste. Toch schijnt menigeen daarover anders te denken. Dat men dit alle9 niet louter in zedelijken zin, zooals het gewoonlijk wordt bedoeld, behoeft op te vatten, maar er ook een meer stoffelijke betee- kenis aan kan hechten - daarvan hebben de laatste dagen ruimschoots het bewijs geleverd, toen het eene beoordeeling van werk gold op reusachtig groot© schaal. Onze lezers, die kennis maakten met het extra nummer van ons blad, waarin wij de niet minder dan vier bladzijden beslaande lijst afdrukten van de verschillende bekroningen, alleen nog maar voor zoover die aan onze landgenooten werden toege kend op de internationale koloniale en uitvoerhan- deltentoonstelliDg te Amsterdam, zullen reeds terstond hebben begrepen wat wij bedoelen. Hoe kolossale massa's werk op het meest uiteen- loopend gebied moesten er niet door de verschil lende jury's worden onderzocht, vóórdat een zoo nauwgezet mogelijk gewikt en gewogen oordeel kon worden uitgesproken! Een voordeel, een groot voordeel echter hadden daarbij de nijverheids- en kunstrechters: zjj behoefden geen eigen werk te beoordeelen - immers de inzendingen van juryleden bleven als zoodanig buiten beoordeeling - en konden dua bij hun onderzoek zoo objectief mogelijk te werk gaan. Intusschen, ook hier is het weder gebleken: ne Jupiter quidem omnibus 't is na eenmaal een onmogelijkheid het allen naar den zin te maken geen klasse van voortbrengselen van nijverheid of kunst wellicht, of zij heeft hare teleurgestelde in zenders, althans schier dagelijks hadden de couranten melding te maken van mijnheer A. of B., die op meer of minder beleefden toon voor de hem toege kende onderscheiding meende te moeten bedanken. Zulke protesten nu verdienen naar onze meeniDg slechts afkeuring, en dat om verschillende redenen. Vooreerst, waaraan ontleent de protesteerende in zender de zekerheid, dat het gehalte van hetgeen bij exposeerde beter is dan uit de uitspraak der jury valt af te leiden? Of wie zal durven beweren dat hij over zijn eigen werk een zuiver objectief oordeel kan uitspreken zonder dat ook maar het geringste greintje van eigenliefde hem daarbij par ten speelt? Hoogstens kan een inzender verklaren dat hij zijn uiterste krachten heeft ingespannen om zoo goed mogelijk aan den wedstrijd deel te nemen, on dat geeft zeker een relatieve waarde aan zijn werk, maar bewijst niets voor de absolute waarde daarvan, ook in vergelijking met dat zijner mede inzenders, die immers ook wel allen hun uiterste best zullen hebben gedaan en in vergelijking met wie hy dus, hoe verdienstelijk overigens, toch zeer goed kan blijken tekort te schieten. ta de tweede plaats is een protest na de uit spraak wat men in het dagelijksch leven noemt: mosterd na den maaltijd of in zekeren zin wat schooljongens bestempelden met den naam van spel- brekerij. Zoodra iemand inzendt zonder de uitdruk kelijke bepaling dat hij bniten mededinging wenscht te bljjven, kent hij daardoor aan de betrokken jnry feitelijk het recht toe een oordeel over zijne inzending uit te spreken. Door dat oordeel, waoneer het niet strookt met zijne verwachting, te wraken, geeft hij dus eigenlijk riet der jury, maar eenvoudig zich zelf een démenti. In de derde plaats eindelijk is het nitbrengen van zulk een protest niet juist een kiesche handeling te noemen. Een jary moge uit de meest deskundige, meest onpartijdige mannen bestaan, dat neemt niet weg, dat zij, vooral waar zooveel valt te beoor deelen als dat op de tentoonstelling te Amsterdam het geval was, een enkele maal kan falen, ook al neemt men aan dat zij tienmaal beter in staat is een objectief oordeel te vellen over een inzending dan de exposant zelf. Haar wanneer nu, gelijk dat te Amsterdam geschiedde, de" voorzitter der jnry bij het mededeolen van den uitslag der bekroningen begint met de verklaring dat zij zelve er van over tuigd is dat hare werkzaamheden, evenals alle men- schelijk werk, onvolledig zijn, maar dat zij getracht heeft haar plicht te doen en nuttig te zijn voor nijverheid en kunst, dan moest door een zoo rui terlijke verklaring, een zoo loyaal beroep op de welwillendheid der belanghebbenden, reeds terstond aan elk protest hef zwijgen zijn opgelegd. Daarbij vergek niet Int do samenstelling der verschillende jury's met groote moeilijkheden gepaard ging en eerst na menige ondervonden wei gering tot stand kwam. De maDnen, die niet schroom den de verre van gemakkelijke, de lang niet dank bare taak der beoordeeling op zich te nemen, ver dienden daarom veeleer waardeering dan gering schatting in den vorm van protesten. LEIDEN, 39 September. In den loop van de maand April dezes jaars ontvingen B. en Ws. van de Gedeputeerde Staten het bericht dat het voornemen bestond in de toen aanstaande Julivergadering van de Provinciale Sta ten een voorstel te doen tot bevaarbaarmaking der vaartgemeen8cbap tusschen den Rijn en de sluis op de Maas te Delfshaven door den Yliet voor sche pen, die geene meerdere brngwjidte behoeven dan 5.38 M., zijnde die soort van Friesche tjalken, welke thans voor het binnenlandsch vervoer het meest worden gebruikt. De waterweg, welke thans ter verbinding van Rijn en Yliet wordt gevolgd, is gebleken voor het doel noch geschikt te zijn, noch geschikt te kunnen worden. Vierderlei verbindingen zijn daartoe geopperd, nl. Eene, waarbij de Yliet wordt gevolgd tot de Nekslnis om van daar oostwaarts door de buiten singelgrachten den Rijn te bereiken; aan de uit voering hiervan zouden echter belaugrijk grootere kosten verbonden zijn eene, waarbij het Galgewater wordt bereikt door een coupure van af de "VYouterenbrng in de richtiDg van de Witte-Rozenlaan en het Singelwater met vervanging van de brug bij de voormalige Witte- brog door oen beweegbare brug; eene, waarbij evenzoo het Galgewater wordt be reikt door de Nieuwe Trekvaart, deze verbreedend te vervolgen en ze in rechte lijn door te trekken tot in het Galgewator; en eene, waarbij men den korten of Waddinger- vliet verbreedond volgt om meer westwaarts het Galgewater te bereiken. Elke dezer drie laatste verbindingen zon ten doel hebben de schepen tot in den Rijn bewesten de atad te leiden door de gracht langs de Turfmarkt, de Oude Vest en de Haven, waartoe vereischt wordt eene gansche verandering van de brng aan het einde der Turfmarkt en verruiming van hare in- of uitvaart. De commissie van fabricage zou gaarne eene ver binding van Rijn en Yliet tot stand zien komen, doch acht het tweede voorstel geheel af te raden, daar voorbijtrekkende tjalken en stoomschepen hin derlijk zonden zijn voor de waarnemingen op de Sterrenwacht. De doorvaartwijdte van alle bruggen tusschen de Haven en het Galgewater gelegen, is ruim vol doende voor de schepen, welke door Ged. Staten worden bedoeld. Aleen om de Turfmarktsbrug, waardoor de schepen thans eenigszins draaiende door moeten, te verwijden, zouden f 5000 noo- dig zijn. Het bezwaar voor de schippers, die bij de door vaart van de stad bij elke brug 0.15 zouden moeten betaleD, in het geheel f 1.50, achten zij weg te nemen, door de schippers, welke slechts doorvaren, zonder zich in de gemeente op te houden, van bruggeld vrij to stellen. Ook B. en "Ws. zonden gaarne de doorvaart door de stad zien tot stand komen, te meer omdat daar door veel tijdverlies voor de schippers wordt be spaard en de neringdoenden belangrijke voordeelen genieten van hier vertoevende schippers. Zij geven de voorkeur aan die verbinding, welke loopt door de Nieuwe Vaart met doorsnijding van den straatweg tot in het Galgewater. Ook kunnen zij zich ^ereenigen met de ^oor de comm. van fabr. gedane voorstellen, waardoor be zwaren worden weggenomen. Gedeputeerde Staten stellen B. en Ws. voor den gemeenteraad in overweging te geven eene ver bintenis aan te gaan jegens de Provincie, waarbij de gemeente op zich neemt lo. Het midden van het vaarwater binnen het territoir te brengen en te houden op een diepte van 20 c. M. beneden den drempel van de sluis aan den Leidschendam, en zulks over een breedte van minstens 12 meter; 2o. de bestaande bruggen niet te vernauwen, eventueel niouw te leggen bruggen niet nauwer te maken dan 8 M. en de brug over de Oude Vest bij de Tarfmarkt voor rekening der gemeente op die doorvaartwijdte te brengen; en 3o. ten allen tijde te zorgen voor de beweeg baarheid van alle over de vaart thans gelegen of nog te leggen bruggen en dat zoowel bij dag als bij nacht een kostelooze en vlugge bediening der bruggen - zonder oponthoud voor de schipperij - verzekerd zij. Hiertoe zou bij elke brug een brugwachtershuïsje moeten geplaats worden, doch twee bruggen welke dicht bij elkaar gelegen zijn kunnen door hetzelfde personeel bediend worden. B. en Ws. kunnen zich met deze voorstellen vereenigen, doch zijn van oordeel dat uitbreiding der brugwachtershuisjes geheel overbodig is, daar do bediening der bruggen thans niets te wenschen overlaat. Alleen zou bij drukke scheepvaart de nachtdiens uit den aard der zaak uitgebreid moeten worden. Zij geven derhalve den Raad in overweging in dien geest te besluiten en in de verbintenis te ver klaren dat ten allen tijde voor een kostelooze en vlugge bediening der bruggen zal worden zorgge dragen, zonder in nadere bijzonderheden te treden aangaande de wijze dier bediening. In verband hiermede zullen de thans tot open bare straat of plein bestemde gronden, gelegen ten noorden van de Haven of ten oosten van het deel der Heerengracht dat van de Haven tot de Oude Yestgracht strekt, niet van bestemming mogen veranderen, maar beschikbaar moeten worden ga

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1