raad terecht moest staan en daartoe in de provoost zat, uitgebroken, maar hij is weer gepakt. Uit Maastricht wordt gemeld dat eene som van f 100 wordt uitgeloofd aan hem, die vóór 15 October a. s. eenige aanwijzing weet te doen omtrent den persoon of het lijk van den vermisten kapitein Keiser. Het signalement is leeftijd 40 jarengestalte kort, gedrongen, tamelijk ge^et haar; kr evel en imperiaal lichtblond, gekleed in uniform. Volgens de „F a n f u 11 a1', van Rome, heerscht in de nabijheid van Napels eeüe besmet telijke ziekte, wolke de verschijnselen van gele koorts zon aanbieden. De tijdingen van Amerika luiden dat op de Amerikaansche meren een orkaan ge woed heeft, vooral te Boffalo. Er hadden zes schip breuken plaats. Onder de groote handel ar en in wol en de kleermakers te Cork duren de faillissementen voort. Thans staakte ook de firma Levy Brothers Co. hare betalingen. Het passief is anderhalf millioen. De Amerikaansche dynamietmannen Terzekeren dat zij plan hebben O'Donnell te bevrij den uit de handen van het Engelsche gerecht. Te Canton is het rechtsgeding aan gevangen tegen Logan, een vreemdeling, als be ambte werkzaam bij de administratie der in- en uitgaande rechten te Hongkong. Hij wordt beschul digd een kind en een man (een Chinees) te Can ton te hebben gedood bij gelegenheid van eon oploop aldaar. Men verwacht dat het heden zal ten einde worden gebracht. De zaak boezemt de bevolking buitengewoon groote belangstelling in, want zij is algemeen ten zeerste verbolgen op den beklaagde. Aan de bewering dat te Canton ongeregeld heden voor de deur staan, wordt geen geloof geslagen. Een twintigjarige loodgietersknecht, te Parijs, Paul Paules genaamd, die gedurende ge- ruimen tijd geen werk kon krijgen, heeft zich ver dronken. De ongelukkige schijnt gegrepen te zijn door de raderen eener stoomboot, althans de lin kerzijde was, toen men het lijk ophaalde, geheel opengereten. Een koksjongen te Arachon heeft den keukenmeester, terwijl deze nog te bed lag, met een mes in de keel gestoken, zoodat de gewonde spoedig overleed. De moordenaar nam de vlucht en ver dronk zich. Thans blijkt dat de ramp te Ischianiet aan 5000 menschen - zooals aanvankelijk gemeld werd - het leven benam, doch dat 1990 personen omkwamen en 304 gewond werden. - Het totaal dv bij de bank van Napels ingekomen giften be draagt f 1,341,285.89"/,. De vrouw van een koetsier te Kassei miste dezer dagen vijf Pfennigs en maakte haar tienjarig stiefdochtertje verwijten daarover, te ver staan gevende dat het kind zich daarvan had meester gemaakt. Het kind, dat de liefderijkste behandeling gewend en ook een aanvallig en leer zaam meisje was, trok zich dit zoozeer aan dat ze 's middags, toen de moeder aan het werk was, het huis verliet, zich naar de Fulda begaf en na haar schortje en zakdoekje aan een paar in het land spelende kinderen te hebben gegeven, zich in de rivier stortte. Eene vrouw zag dit uit de verte, sprong het kind na en redde het. In plaats van toen huiswaarts te gaan, liep het meisje den oever der rivier een eindweegs langs, ontdeed zich toen van hare natte kleeren en wierp zich opnieuw in dem stroom, ditmaal met het gevolg dat ze verdronk. In eene voorstad van Konstantinopel, Kadikoi, die hoofdzakelijk door Engelschen wordt bewoond, brak brand uit aan de landingsplaats. 300 huizen en de Armenische kerk werden eene prooi der vlammen. Nadere berichten omtrent de uit- barsting op Krakatau. - De Nederl. mailboot „Prinses Wilhelmina" passeerde 28 Aug. tuaecheo 7 en 8 uren het eiland Krakatau. Het schip stoomde gedurende anderhalf uur in een dikken mist van asch, welke het geheele vaartuig overdekte. Bij het eiland komende, bemerkte men dat de krater vreeselijk rookte. Ontzettend zware kolommen rook en asch werden omhoog geslingerd. Krakatau's West- en Noordkust, benevens het verlaten eiland, schenen totaal verzand en verbrand en door eene grijs-witte aschlaag overdekt, zoodat hot er winter achtig uitzag. Het mailschip „Prins Frederik" zag de vul kaan twee dagen later aan het werk. De com mandant bericht: 25 Aug. Wij kregen, na des voorm. tien uren van Tandjong Priok te zijn vertrokken, 's namiddags te vijf uren het eiland Krakatau in het gezicht. Met het oog op de rook- en vuurkolommen, welke wij op genoemd eiland hadden waargenomen bij het inloopen van Straat Soenda, dd. 25 Juli, be sloot ik van don wind af te laten hangeD, er be zuiden of benoorden langs to gaaD, stuurde om die reden dan ook eerst recht op het eiland aan en zag, dichter bijkomende, zware rookkolommen rechtstandig, eenigszins naar het zuiden overhellend, opstijgen. Er woei eene flauwe koelte van het N.-O. met helder wolkdrijvende lucht. Daar het gezicht bezuiden het eiland zeer slecht eu aan den noord kant zeer helder was, stoomden wij er benoorden langs. Uit den grootsten krater steeg eene breede zwartgrauwe rookkolom op, met nu en dan vuur stralen evenals weerlicht, terwijl uit den anderen krater een licht gekleurde rook kwam, welke niet opsteeg, maar evenals stoom neersloeg; geluid was er hoegenaamd niet waar te nemen. Het een en ander gaf een indrukwekkend aanzienwij waren blij het eiland gepasseerd te zijn, want had de wind, terwijl wij er dwars van stoomden, naar het zuiden gegaan, hetgeen een uur daarna gebeurde, dan hadden wij eene massa rook, asch enz. op en over het schip gekregen. Tegen den avond werd de lucht dik en bewolkt uit het Z.-O. en wij had den den geheelen nacht stortregen met donder en weerlicht, welk laatste geen tien seconden van de lucht wa6. 26 Aug. Op de D. W., na het opkomen der zon, schoot de wind naar het noorden en klaarde de lucht af tot stijf bewolkt; tegen den avond was de lucht helder in het westen tot pl. m. ZW. hoogte, doch ove rigens grauw betrokken; wij hoorden aanhoudend donder in het oosten, zonder weerlicht of regen. 27 Aug. Wij zagen met den dag hier en daar asch liggen, grijs van kleur, en bleek dat aschregen ge weest te zijn, hetgeen op de H. W. door de officie ren van de wacht voor asch uit den schoorsteen gehouden was, daar er een flauwe koelte woei en soms achterlijk. De lucht was egaal betrokken met eene flauwe kleur, waar de zon soms even met een vuurrooden glans doorscheen. De aschregen duurde aanhoudend voort en was zeer lastig voor de oogen, terwijl het dek en overige voorwerpen met eene laag asch overdekt waren. Wij hoorden aanhoudend donder in het oosten met kort afge broken slagen, evenuls kanonschoten, en soms zoo sterk dat de passagiers vau schrik uit hun stoelen aproDgen. Daar er volstrekt geen donder aan de lucht was, schreven wij dit gelu d van donder toe aan do vulkanische werking op het eiland Krakatau waarvan wij 150 Duifcsche geogr. mijlen verwijderd waren. 28 Aug. De lucht steeds egaal betrokken met flauwe noordelijke koelte en het regende aanhou dend asch, zoodat schip en tuig grijs waren; de asch was donker gekleurd en vetachtig. 29 Aug. Lucht nog egaal betrokken en flauwe noordelijke koelte en een zeer fijne aschregen, welke overal in hutten, kasten enz. doordrong, evenals steenkolenstof, tot omstreeks 4 uren nam., toen de lucht afklaarde tot helder wolkdrijvend en de bank in het oosten geheel verdweeD. Wij bespeurden daarna ook niet meer van aschregen. (Hbl.) BUITiDW LA ND. Frankrijk. De hertog van Auraale heeft eenige dagen gele den eone nieuwe kapel in zijn kasteel van Chan- tilly doen inwijden. De dien3t werd geleid door den bisschop van Beauvais eu de kapel, aan den Heiligen Lodewijk gewijd, is vorstelijk ingericht. Bij deze gelegenheid werden de harten der Condé's van de kerk van Chantilly naar de kapel over gebracht. - De plechtigheid werd, behalve door het personeel van het slot, alleen door den hertog en de hertogin van Montpensier bijgewoond. Men houdt het er te Parijs voor, dat een overeenkomst met China inderdaad spoedig tot stand zal komeD. De voorwaarden zoudon dan toch zijn eene verdeelïng van Tonkin met de Iioode Rivier als grensscheiding en rcchtstreekscho anexa- tie van al wat er ten zuiden van ligt, Anam niet uitgezonderd, waar koningen on pretendenten ge lijkelijk opgeofferd zouden worden. De quaestie der suzereiniteit van China over Anam zou met Anam verdwijnen. Het gebied tnsschen de Roode Rivier en de Chincescho provincie Yunnan, de stichting van Dnpuis, het eigenlijk begeerde handelsgebied, zou echter worden opgeofferd. Do „Siècle" doet opmerken dat China die nomi nale suzereiniteit, waarover zooveel gesproken is, wel wat vreemd opvat, als hot daaraan het recht ontleent om Anam bij tractaat in vollen eigendom aan Frankrijk af te staan. België. De koning van SpaDje is gisternamiddag te zes uren aan het station van den Noorderspc ^weg te Brussel aangekomen. De koning der Belgen, de leden van het corps diplomatique en alle autori teiten bevonden zich aan het station, om hem te ontvangen. Eene eerewacht was daar opgesteld. De ontmoeting tusschen de beide vorsten was zeer hartelijk. De stoet begaf zich naar het paiois, waar des avonds een gala-diner ter eere van den gast werd gegeven. Troepen waren van het station tot het paiois geschaard. De menigte juichte de vorsten toe. Rusland. De studenten aan de universiteit vau St.-Peters- barg waren voornemens eene geldinzameling te hoa- den ter bestrijding van de koeten, verbonden aan het zenden van een deputatie uit hun midden ter bijwoning van de begrafenis van den dichter Tur- guenieff, doch het werd hun verboden. De Russische regeering heeft, volgens de „Neuo freie Presse", eene circulaire aan de groote mogend heden gezonden, om op te komen tegen de jongste staatkundige verandering in Bulgarije. Zij verklaart zich daarvoor niet verantwoordelijk to stellen. Aan de „Pol. Corr." wordt geseind dat Rus land met eene Engelsche firma een overeenkomst gesloten heeft, welke over eene som van 12 millioen roebels loopt en de levering van pantserplaten betreft. Vereenigde Staten. Te Nieuw-York worden tegenwoordig de goederen van terugkeerende pleizierreïzigers door de douane met de grootste nauwkeurigheid onderzocht. Er zijn reeds tal van koffers met kostbaren inhoud, welke had moeten worden aangegeven, op do „Alaska", de „Queen" en andere booten in beslag genomen, meest van huiswaarts keereDde modisten. Men had namelijk ontdekt dat deze dames zich geregeld naar Europa begaven om zijde, kant enz. binnen te smokkelen. Te Louisville, in Kentucky, is eene nationale conventie van kleurlingen bijeengekomen, welke door 243 gedelegeerden uit 25 Staten wordt bijgewoond. Verleden Maandag-avond krakeelden zij vier uren achtereen over de keus van den voorzitter, tot welke waardigheid ten slotte zekere Frederik Douglass verheveu werd. Tetefframmen RUDESHEIM, 27 September. (.4.) Voor hel Germania-feest zijn heden reeds scharen van be langstellenden aangekomen. Het weder is prachtig. Alles is voor het feest in gereedheid gebracht en hedenavond is ter inleiding der plechtigheid alles reeds in feestdos gehuld. Zoover het oog reikt, zijn de oevers van den Rijn vol vreugdevuren en illumination. Verlichte en versierde stoombooten met muziekcorpsen vareo den stroom op en af; van alle kanten, over hel water en langs de oevers, hoort men muziek en is alles in beweging. De menschenmassa is onaf zienbaar en de geestdrift onbeschrijfelijk. RUDESHEIM, 28 September. (Part. Tel) Met klokslag van twaalf uren dreunde hedenmiddag een kanonschot van Niederwald, waarop alle kerk klokken in geheel Rijnland haar feestgelui begonnen, weerklank vindende in tempelgebouwen en het koraalgezang„Nun danket Allo Gott." Niettegen staande het regenachtige weder sloot zich de menigte juichende daarbuiten langs de straten er bij aan met „die Wacht am Rhein." Daar het gedenkteeken reusachtige afmetingen heeft en niet ineens onthuld kon worden, slechts het groote middelstuk bedekt gebleven. Daartegenover was de prachtige tent geplaatst, waarin keizer Wilhelm, omgeven van vorsten en veldheereo, plaats had genomen om ook dit laatste omhulsel te doen verdwijnen. Daverende toejuichin gen begroetten het prachtig afgewerkte monument. De keizer werd namens de burgerij na afloop hiervan binnen de stadsmuren ontvangen en he® werd met een gouden bokaal, met den edelsten Rijnwijn gevuld, een feestdronk toegebracht. Deze bokaal is een historische reliquie, door koning Lodewyk van BeioreD, den dichter van het beroemde Rheinlied„Sie sollen ihn nicht haben, den freien Deutschen RheiD," vereerd. Daarop begon de groote keizerparade van de vereenigde Rijnvaart^aötflch., uit ongeveer dertig groote feestolijk getooide stoom booten bestaande.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2