LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7244. Vrijdag 28 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per S maanden1*10. fnsoo per post1.40. Alseoderiyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DER ADVERTENTIES fo 15 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17». Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasm- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Ofliolëele Kennlsn^eringeiL PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge vulde patent bladen voor de wijken VII, VIII en IX, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in eender vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren. en wel op Woensdag: 26, Donderdag: 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 20 Septem ber e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Sept 1883. DE KANTER. LEIIBEN, 27 September. Het Bataafsch Genootschap der Proefondervin delijke Wijsbegeerte heeft de volgende stadgenooten tot leden benoemd, nl.: dr. E. Giltay, adsistent bij den hortus en het botanisch laboratorium; dr. P. P. C. Hook, leeraar aan het gymnasium en de boogero burgerschool voor jongens; dr. P. J. Kaieer, verificateur vau 's rijks zeeïostrumenten, en tot lid consultant dr. C. K. Hoffmann, hoogleeraar. Hedenmiddag oütvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 19 tot en met 24 Aug. en kort daarop per Fransche mail alleen die van 25 Augustus. Gaarne vostigen wij de aandacht op oene advertentie in dit blad, waarin wordt bekend ge maakt dat op aanvrage tarieven, algerneeno bepa lingen en verdere inlichtingen gratis te verkrijgen zijn van do Maatschappij van Levensverzekeringen Lijfrente „Le Temps'', wanneer men die aanvraagt bij haren agent den heer P. J. F. Du Bois, Malakka- straat 26, 's-Hage. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 9,000,000 franken en als bewijs van soliditeit kan dienen dat het der Maatschappij bij de wet is voorgeschreven zoowel baar maatschappelijk kapitaal als de fondsen die bij haar gestort worden, te beleggen in waarden, iboven elke verdenking verheven. Hierop wordt van Staatswege - zoo wordt in de statuten gezegd - j'reng toegezien. De noodzakelijkheid van een nieuwen cata logus der Grieksche en Latijnsche codices van iVos8ius zal aan de universiteit alhier de aanstelling fcoolig maken van een kundig philoloog, die zich met de handschriften zal moeten vertrouwd maken, [om daarna voor bedoelde beschrijving te worden fpgeleid. Door do manschappen van het detachement pde regiment veld-artillerie alhier is de som van 6.54 van hunne vijfdaagsche soldij voor Loiden- jvrakatau bijeengebracht. Gedurende de tweede helft der maand Aug. lijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende f neven, welke wegens onbekendheid der geadres- >erden niet besteld konden worden: J. De Jon, Aarlanderveenwed. Kaneman, llfen; C. J. Velthuis, J. Boentokoe, Amsterdam; lysma, Haarlem; C. Kruimmel, Leiden; J. Wil- lelmus, Maastricht; J. De Jong, Utrecht. Brief kaarten: D. A. L. Schroder, mej. J. Tounisse, Creyghton (2 stuks), AmsterdamKrispein, 's-Gra- Mhage; A. Van Kampen, Eykraan, Katwijk; Schoen maker, Rotterdam. I Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor- fspondentie naar Noord-Amerika door middel van J8* stoomschip Schiedam", van Amsterdam ver- lekkende. Ton postkantore alhier moeten de brieven |>z- uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren be- zijn. Tör benoeming van een predikant te Wou- U het volgende tweetal opgemaakt: E. A. Lasonder te Zegveld en J. J. Richard te Hoogland. Gisteren brachten 35 leden der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde een bezoek aan Amsterdam. Het eerst werd bezocht de planten en boomkweekerij van do firma Groenewegen Co., bu;ten de Muiderpoort. Door d9 eigenaars op de meest gastvrije wijze ontvangen, werd de gansche inrichting mot de meeste nauwlettendheid door hen in oogenschouw genomen en menige uitroep van bewondering ge tuigde dat de bezoekers oog hadden voor de uit muntende inrichting en de overal heerschende net heid, welke dit etablissement tot een der eert>te in ons land maakt en in Europa. Hoogst voldaan over hetgeen zij gezien haddeD, brachten de leden daarna nog een vluchtig bezoek aan „Artis", terwijl enkele zich naar de Tentoon stelling begaven om de vruchten-tentoonstelliDg te gaan zien. Door den heer Bingham is naar aanleiding van zijn gisteren gevierd feest aan een twintigtal ambtenaren van de Ned. R.-S.-M. een dioer aan geboden en ieder vast werkman bij het goederen vervoer langs den geheelen spoorweg ontvangt een spaarboekje ten bedrage van f 10. Door den hoogleeraar J. A. AlberdiDgk Thijm, te Amsterdam, is uit naam van mevrouw Alberdingk Thijm, geb. Kerst, aan het Rijk'ton geschenke aan geboden een groot borstbeeld van Vondel, door L. Royer vervaardigd bij gelegenheid der feest viering van 1868. Genoemd kunstwerk wordt be waard in een der zalen van het slot te Muiden. By de centrale commissie is van Prinses Hen drik der Nederlanden ontvangen de som van f 1500, bestemd voor do noodlijdende bevolking van Neder- landsch-Indië, ton gevolge der ramp door de uit barsting van het Krakatau-eiland. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel- Maatschappij is 'gisteren weder f 85,000 overge maakt aan de plaatselijke commissie te Batavia iu het geheel derhalve f 238,000. Naar het Utr. Dbl. met zekerheid verneemt, zal de onthulling van het standbeeld van graaf Jan van Nassau op Maandag 15 October a. s. plaats hebben. De Koning hoeft aan de commissie toezeg ging gedaan de plechtigheid met HDs. tegenwoor digheid te willon vereeren. De Geneeskundige Staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten tot hot lste gedeelte vanhetartf- examen den heer H. J. Scheidelaar, candidaat-arts. Z. M. heefc benoemd tot rechter in de arrond.- rechtbank te Dordrecht, mr. J. W. Mouton, thans kantonrechter te Woerden; - bij het artillerie-vrij corps te Helder, op verzoek, eervol ontslag verleend aan: mr. D. P. H. Aberson, als majoor-comman dant; H. T. A. Janzen Kz., als lsten luit.-kwartm.; S. P. Marinkelle, als kapt.; T. Mooy, als lsten luit., officier van kleeding en wapening; J. Schuyt, als lsten luit.; en K. W. Feith, als 2den luit. Gemeurd N le n w Naar wij vernemen, is, na een voor- loopig onderzoek door den rechter-eommissaris, eene gerechtelijke instructie ingesteld omtrent de zaak der melk vergiftiging van de Leidsche Melkinrichting. Reeds Dinsdag 11. is ze te's-Gravonhage aangevangen. Gisteren is door de Eotterdamache politie ter beschikking van de politie alhier gesteld de schippersknecht v. P die zich ten nadeele van zijn patroon had schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge met ketting en gouden riDg, tijdens laatstgenoemde mot zijn vaartuig binnen deze ge meente lag. De schipper, vermoedende dat v. P. naar Rotterdam was vertrokken, reisde hem na, ten gevolge waarvan de dader aldaar op aanwijzing werd aangehouden. Bij onderzoek bleek dat hij het horloge te Rotterdam en den ketting en ring te Leiden verkocht had. In de Narmstraat is gisteravond om zeven uren de zevenjarige jongen genaamd J. H., terwijl hij viel, door zijn vader met een met cokes beladen wagen over het been gereden, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel verwond en de knaap ter behandeling naar het ziekenhuis ge- bracht werd. Het bericht dat de Amsterdamsche ten toonstellingsloterij in de helft van November zal trekken, is in zooverre jnist, dat den lOden No vember een gedeeltelijke trekking van de tweede serie zal plaats hebben. Wanneer echter de geheele trekking zal geschieden, is nog niet bepaald, maar dit zal in het einde van October door het bestuur worden medegedeeld. Gisteravond zijn to Zierikzee van BurgbBluis aaDgabracht 36 passagiers van het op de Zeehondenplaat gestrand stoomschip „Rotter dam", van Nieuw-Tork naar Rotterdam. Het stoom schip zit gevaarlijk; bergers gaan derwaarts. De vermoedelijke dader van den vóór ongeveer 2 jaar gepleegden moord op de dienstmeid Mina Koets, onder Zuidwolde, is gisteren gevonden, 't Is zekere R. v. d. H., wonende aan Samewlijk onder de gemeente Dedemsvaart. Twist tusschen hem en zijne vrouw moet laatstgenoemde tot het besluit hebben gebracht de zaak bekend te maken, waarop de politie hem gistermorgen, ter wijl bij op het land bezig was met aardappelen delven, heeft gearresteerd. Uit eene weide in de gemeente Eist werd eergisteravond door twee onbekende personen een zwart merrie-paard ontvreemd. Te Elden ge komen, kreeg de klepperman achterdocht en sloeg de klep, waarop de beide dieven hot hazenpad kozen en het paard in den steek lieten, dat daarop aan den eigenaar werd teruggegeven. Over het droevige geva 1 te Ven1oo deelt men nader van daar de volgende bijzonder heden raede Terwijl twee maréchaussees een huzaar wilden opbrengen, dien zij tot dat einde geboeid hadden, werd een hunner door een kameraad van dezen aangevallen, die zijn geboeiden makker trachtte te bevrijden. Dit bekwam hem sleoht. De maróchanssóa toch, die niet aangevallen werd en zijne handen vrij had, schoot hem rechtstreeks door het lichaam, zoodat hij dood neerzeeg. De ongelukkige zou heden met paspoort gaan. De kogel, na eerst door het lichaam van den huzaar gegaan te zijn, trof toen een burger in den arm, en maakte een vreeselijke scheorwond van den pols tot aan den elleboog. Reeds meermalen klaagde men ernstig over de onverstandige handelwijze der superieuren, die, in de stad, te midden van het gedrang, de maró- chaussóes dienst laten doen, gewapoDd met baksen die op 700 a 800 pas nog zeker doel treffen. Reeds meermalen bleken hiervan de trenrige gevolgen voor een paar jaren o a. werden te Roermond ook door een maréchaussee met óén schot twoe perso nen gedood, terwijl hij het op een ander bedoeld had. Betere voorschriften van hooger hand zijn wel noodig. Te Forrièros zijn 8 personen ver brand door het springen van twee fusten petroleum. - In de menagerie van Salva, op weg van Boeanron naar Dole, gingen drie wolven, die in een hok waren opgesloten, met elkander aan het veohten. Een der beambten van de menagerie trachtte tever geefs hen te scheidenten slotte werd een der wolven door do beide andere gedood en half opge geten. - In den trein, die van Chantilly te Parijs aankwam, werd een reiziger gevonden met verbrij zelden schedel. - Ia een gemeente bij Dijon werd

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1