deel vaii deskundigen, voor fuudcoringon zeer ge schikt is, ook dat derhalve de voorstelling in de bedoelde adressen, als zoude voor den bouw en ver bouw der genoemde gebouwen uitsluitend Belgische baksteen zijn voorgeschreven, onjuist is, daar aan genoemde gebouwen voor verreweg het grootste gedeelte Neaerlandsche steen is gebruikt. Het komt niettemin aan den minister voor, dat een bestek, houdende het voorschrift om bij uitslui ting voor eenig werk buitenlandschea baksteen te gebruiken, door den districts-schoolopziener had moe ten zijn afgekeurd. In dien zin is eene aanschrijving aan ieder der districts-schoolopzieners gericht, hoe wel het geval slechts in twee schooldistricten schijnt te zijn voorgekomen. De officier van gezondheid 2de klasse J. Rentmeester van het 4de reg. infantorie wordt overgeplaatst bij de Kon. Milit. Academie te Breda. Aan den heer L'Hoste zal Zaterdag a. s. bij zijn laatste opstijgen met den luchtballon „Laville de Boulogne sur mer" vanwege eenige Amster- damsche beeren een gouden medaille worden uit gereikt. Naar men verneemt, zal het paleis op OraDje- Nassaus-oord aanmerkelijk worden vergroot en verfraaid. De commissie voor inspectie over de Konink lijke Militaire Academie heeft, volgens een résumé uit het door haar aan den Koning ingediende rap port, bij gelegenheid van haar bezoek aan de inrich ting een gunstige» indruk verkregen. Zij wijst er op dat naar hare meening op die in richting ten volle staat kan worden gemaakt voor de geregelde aanvulling van het ofiioierscorps hier te lande en in Indië met jongelieden die goed en degelijk onderwezen en reeds op jeugdigen leeftijd aan orde en tucht gewoon geraakt, daardoor alle waarborgen geven van hun stand tot eere te zullen verstrekken; dat die inrichting tevens bij machte zal blijken te zijn om in de toekomst het belang rijke tekort te doen verdwijnen, hetwelk bij het officierscorps van beide legers is ontstaan. Bij gelegeuheid dor 25-jarige ambtsvervulling van den heer D. G. Biogham als generaal-goederen- agent van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij op heden, waren de oudste ambtenaren op de bureaux voor goederenvervoer aan de hoofd stations getuigen van de overhandiging van een huldeblijk, bestaande uit een kolossaal tafelmiddel stuk, zwaar uitgeveecd in zilver van eerste gehalte, van breede opvatting, keurig en met de grootste zorg bewerkt en ontworpen in de Kon. Nederl. fabriek van geuden en zilveren werken der heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Der feestcommissie en genoodigden werd door den jubi laris een feestmaal aangeboden tot aandenken aan dezen dag. De hertog van Albany heeft aan kapt. J. E. N. baron Sirtema Van Grovestins, die hem gedurende zijn verblijf hier te kinde als adjudant was toe gevoegd, een prachtige dasspeld als aandenken aangeboden. Op 2S dezer aal te Delft de inauguratie plaats hebben der nieuwe leden van het studentencorps terwijl 's avonds een gekostumeerde optocht bij fakkellicht door de stad en op den 29sten de ge bruikelijke rijtoer naar Wijkerbrug, 's-Hage enz. zal gehouden worden. Eene commissie zal door den minister van marine worden benoemd tot samenstelling van een ontwerp om een vrijwillige marine-reserve in het leven te roepen. Voorts wenscht hij eene wijziging in te dienen der wettelijke bepalingen op de zee militie, waardoor betere waarborgen voor geoefend heid der zeemiliciens te verkrijgen zijn. Den 3den Get. a. s. herdenkt de heer A. P. G. Jow8sod, pred. by de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, den dag waarop hij vóór 25 jaren de Evangeliebediening bij de Hervormde gemeente te Purmerland aanvaardde. De heer H. Blom, pastoor te Amersfoort, hoopt den 3den Oct. zijn 50-jarig priesterschap te vieren. De detacheering bij den generalen staf van den kapt. Van Hoegenhuyze en van de 1ste luits. Staal en Sodenkamp is door den minister van oorlog met één maand verlengd en oiodigt alzoo op 1 Nov. in plaats van op 1 Oct. a. s. Het is de bedoeling van den minister van oorlog de pensioenen der onderofficieren en mindere militairen, die vóór de wet van 1877 zijn gepen sioneerd, eenigermate te verhoogen, en wel de pensioenen, voor de wet van 1851 verleend, met 30, en die, na die wet verleend, met 20 pet. van het verschil tusschen de normale pensioenbedragen van destijds en nu. Hot stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Arasterdam, arriveerde gisteren te Marseille; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dien dag Kaap St.-Vincent. Z. M. heeft met 1 Oct. a. s. opnieuw benoemd tot curator aan de Rijks-universiteit: te Leiden L. M. De Laat De Kanter; te Utrecht mr. W. R. Boer, en te Groningen jhr. mr. J. iE. A. Van Panhuys;- mr. E. H. 's Jacob, Comm. des Konings in de prov. Utrecht, ben. tot curator van do Rijks-universiteit te Utrecht; - den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit.-kwartierm. G. Marcella, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, we gens finale ongeschiktheid voor den kolonialen mili tairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken; - aan mr. J. Rutgers, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October a. 8., eervol ontslag ver leend als rechter in de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden- benoemd bij het wapen der cava lerie: bij het lste reg. huzaren, tot ritmeester, deu lsten luit. J. G. Blaauw, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kod. Mil. Academie; tot lsten luit. den 2den luit. O. D. Van Diepen brugge, van het corps; bij het 2de reg. huzaren, tot ritmeester, den lsten luit. I. R. A. H. Higly, van het corps;-den ritmeester D. Dutry Van HaefteD, van het lste reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1430 's jaars. Telegra m ineu WEENEN, 25 September. (A.) De sneltrein van Parijs naar Konstantinopel is te Verciorava (eene plaats in Rumenië, Dabij de Servische en de Hon- gaarsche grenzen) ontspoord; vele personen zijn gedood en gewond; nadere bijzonderheden ont breken nog. Te Eger in Bohemen is de galerij van deD schouw burg gedurende eene voorstelling ingestort. Een aantal personen werden gewond. WEENEN, 25 September. De gravin van Cham- bord bevindt zich thans in het Carmelieten-klooster te Gratz, waarin zij, naar men verneemt, haar leven zal eindigen. BINGEN, 26 September. (Pari. Tel.) Heden werd de laatste hand gelegd aan het Duitsche nationale gedenkteeken op Niederwald. Op de bronzen plaat, vermeldende de namen der kuustenaars, die met de uitvoering belast zijn geweest, werden die van Johannes Schilling en Carl Weissbach er het laatste aangebracht. Rudesheim en nabijliggende plaatsen zijn heden reeds vol vreemdelingen. Op den dag der onthulling, a. s. Vrijdag, zullen alleen op den rechter-Rijnspoorweg 44 extra-treinen loopen. Uit een politiek oogpunt is hot niet van belang ontbloot dat het gedeirkteeken op het laatste oogen- blik nog anders is afgewerkt dan tot heden het plan was. Aan de achterzijde van het monument stond op een groote bronzen plaat eerst woordelijk hetgeen voorkomt in de stichtiogs-oorkonde, welke in den grond gemetseld is en daar deze een zin bevat, waarin op Frankrijks onderwerping „door Duitsch- land" gezinspeeld wordt, wenschte keizer Wilhelm een geheel ander opschrift. Nu luidt dit eenvoudig „Voltooid in het jaar 1883." PANAMA, 26 September. De verkiezing van Nunez tot president van Columbia wordt bevestigd. NIEUW-YORK, 26 September. Een Ier, FeeDy, is het Engelsch consulaat binnengedrongen en heeft er twee revolverschoten gelost, welke niemand gekwetst hebben. Feeuy is gearresteerd; hij schijnt krankzinnig te zijn. CAIRO, 26 September. Den 29sten dezer zal de heer Baring tot eene audiëntie bij den khedive toegelaten worden, ten einde hem zijne geloofsbrieven te overhandigen. Maz-pacha heeft definitief zijne verkiezing tot lid van den wetgevenden raad geweigerd. PARIJS, 26 September. Naar men verzekert, is het antwoord van China aangekomen. In strijd met de verklaringen van de „Paix", zullen de president Grévy en de ministers den koning van Spanje aan het station gaan ontvangen. Het programma der feesten te zijner eer te geven, is nog niet geheel vastgesteld. LEIDEN, 2G September, De verwachting voor morgen is zuidwestenwind, buiig weer, regen. Voor het bonwen van een meelfabriek op den Vestwal bij de Looierstraat alhier, waarvan do aanbe steding gisteren plaats had, was ingeschreven door de volgende aannemers: J. J. Balm te Leidschendam 33,990; P. Verbruggen te Waddingsveen 33,262; W. G. Mansfeld te Wassenaar 33,190; P. Kap- tein Den Boumeester en A. P. Planjer alhier 32,987; F. W. Van Vloten te Utrecht 32,869; Th. Hoogedoorn te 's-Hage 32,367Gebr. West mans te 's-Hage 31,974; G. Splinter alhier ƒ31,942; J. Verkoren te Voorschoten 31,000; J. Rooden- rijs en L. M. Berkel te Wormerveer 30,826.36; C. M. RoozeDburg te Naaldwijk ƒ30,000, en Th. Los alhier 28,637. De Tweede Kamer ving heden den arbeid in de afdeeliDgen aan met het onderzoek van verschil lende wetsontwerpen. De KoDing ontving hedennamiddag te 5 aren de commissie uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de Troonrede. Do Kamerleden worden op het Paleis met de gebruikelijke militaire cere moniën ontvangen. Volgens telegraphisch bericht is het Ned. schip „Persa," kapt. Van Wijk, te San-Domingo in een orkaan totaal verongelukt. Hot stoomschip „Gelderland," van Java naar Rotterdam, vertrok hedenmorgen van Adende „Madura," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padaug 18 September; de „Prinses Wilhel- mina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Batavia; de „Padang," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde hedenmiddag te Londen. De berichten, indertijd ontvangen bij gele genheid der manoeuvres in Noord-Brabant en op de forteD, luidden zeer gunstig, wat het gedrag der troepen tegenover de ingezetenen betreft. Bij de cavalerie-manoeuvres schijnt dit niet overal het geval geweest te zijn. Bij gelegenheid der inkwartiering hebben zich nl. te Lochem een aantal huzaren op schandelijke wijze misdragen. Een maréchaussée, belast met de handhaving der orde, werd afgeranseld en zijn sabel in stukken gebroken. Vier huzaren zijn naar aanleiding hiervan gevankelijk naar Arnhem ge transporteerd. Te Laren werd, naar de N. R. Crt. nog verneemt, eene vrouw door huzaren dermate mishandeld, dat haar arm gebroken is. Gerrit Struik, één van de in arrest gehouden vrijgesprokenen in het proces van de millioeneDjuf- frouw, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Een ander bericht spreekt ook van Hoetink en Jools. De Tweede Kamer is door den minister van buitenlandsche zaken in kennis gesteld met de overeenkomst den 13den September 1883 met Ru menië gesloten, tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. BURGERLIJKE STAND VAN tEIftEN, van 20 tot en met 26 Sept. BEVALLEN. T. Ten Haken geb. Oudshoorn Z. M. Boot geb. v. Weizen D. C. E. v. cl. Putte geb. Molenbroek, M. E. Piena Dijkman D. M. J. Wijnbeek geb. Corrf&Étew D. S. Knyvenhoveu geb. Pardon Z. S. v. Leeuwen geb. v. Evert D. C. v. d. Bergh geb. Trip 1). J. T. A. Goosscns geb. Veeren Z. E. v. Zwieten geb. Kelderman Z. A. Sluis geb. Hillenaar Z. M. Coster geb. Zeliese - C. A. Heemskerk geb. Buys D. P.' De Romijn geb. Zwanenburg D. J. Kop geb. v. d. Pla» Z. M. H. Tieleman geb. Dolk 2. M. KMrie geb. v. Loon Z. H. H. E. Stikkelorum geb. Ooyman Z. M. Raaphorst geb. Bleiji D. C. M. Koet eeb. Gans D. M. v. Gent geb. Neuteboom D. E. J. W. Kraaneveld geb. Bonte Z. GEHUWD. H. Van der Vaart jm. en T. Lemstra jd. S. Ciere jm. en K. Van der Aar jd. - A. J. Van der Drift jm. en C. C. Casteleijn jd. J. W. (J. Gans jm. en G. Van der Voorst id. H. D. J. De Klerk jm en J. Poclijoe jd. OVERLEDEN. G. P. De Neve W. 59 j. M. Siera D. 3 m. S. Van Gelderen Z. 3 m. M. J. Breibach D. 14 J. H. Holswilder Z. 35 j. S. Wageraaos D. 16 j. S. Harae- ling W. 73 j. C. Zwart Z. 5 m. G. Fransen geb. Oos- terbeek W. 77 j. H. Spanjaard M. 62 j. J. Heijkoop I. 1 w. J. Maopin Z. 4 m. J. Paasïot M. 61 j. J. P. Schouten Z. 7 m. A. De Groot Z. 9 m. J. M. Wolf geb. Breedeveld Z. levenl. B. Blommen M. 35 j. J. Lancel Z. 16 j. C. P. Spierenburg D. 3 m. Kar stens geb. Van Dieren V. 29 j. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw geacht blad van 25 dezer omtrent den Noord-Zuid- Holland8chen stoomtram vezoek ik u deze weinige regelen als rectificatie op te nemen. Als medereiziger in den besproken tram kan ik ver klaren dat het oponthoud niet te wijten was aan de Maatschappij, maar aan den wisselwachter van de Rijnl. Stoomtr.-Maatschappij, aan de Groenesteeg geplaatst, die zoowel aan den machioist als-aan

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2