LEIDSCH DAGBLAD. 1\\ 7243. Donderdag 27 September. A*. 1883. Eerste Blad Avond-edlitie. PRIJS DEZER COÜBAST: Voor Leiden per 8 maasden1.10. Fnooo per post1.40. Abooderiyke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vim 18 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassesr ren bniten de stad wordt f 0.10 berekeBd. Dit Nonimer bestaat uit TWEE BLADEN. Ofidoiëel© Kennis^eringeiL PATEKTBLADE^. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge vulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren. en wel op Woensdag 26, Donderdag 27, Trijdag 28 en Zaterdag 29 Septcm- ber e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Sept 1883. DE K AH TER, Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al., der wet van den 28sten Juni 1881, Staatsblad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door J. C. VAN DER STRAATEN, vrouw van D. C. Van Altenburg, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Burgsteeg No. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. Een verklaarbare reactie. „Na ben ik er volstrekt niet tegen, dat de leer lingen op de hoogere burgerschool meer te doen krijgen dan die op de lagere school. Zij zijn ouder en meer ontwikkeld. Bovendien, de leerling moet leeren werken, ernstig werken.Maar men be denke tevens, dat de leerling, die de hoogere bur gerschool gaat bezoeken, toch nog een kind ie, en dat hij, wanneer hij die verlaat, nog lang niet zjjne volkomene lichamelijke ontwikkeling heeft verkregen. Waaruit volgt dat ook hier te groote herseninspan ning met de meeste zorg moet worden vermeden. .Wanneer men nu met volle recht beweert dat men van een krachtig, volwassen handwerksman het allerhoogste en eigenlijk op den duur veel te veel vergt, wanneer men twaalf uren werks per etmaal van hem vordert.dan kom ik tot het besluit dat in de twee of drie laagste klassen de leertijd mot insluiting van het huiswerk niet meer mag bedragen dan hoogstens 30 uren per week, in de twee of drie hoogste niet meer dan 38." De woorden, die wij daar neerschreven, zijn ont leend aan een brochure, getiteld „De lichamelijke cntwikkoliDg der jeugd en de school, door dr. D. Lubach." Zou reeds do naam alleen van den ge- waardoerden schrijver, die reeds zoo menigmaal een waarschuwende stem deed hooren tegen het gevaar van al te veel geestesinspanning van de jeugd te vorderen - zou reeds die naam alleen voldoende zijn om het noodige gezag aan de boven aangehaalde woorden te schenken, men behoeft waarlijk zijn toevlucht niet te nemen tot citaten om bij velen de overtuiging te wekken dat er van de leerlingen der hoogero burgerscholen in bet algemeen al te veel wordt gevergd. De openbare meening in dat opzicht heeft zich reeds dikwijls en luide genoeg doen hooren. Iotusschen, zoolang do tegenwoordige wet op het M. O. geen herziening heeft ondergaan, zal er aan de zaak niet veel zjjn to veranderen, vooral voor die leerlingen, wier ouders hen den cursus laten volgen met het oog op het eindexamen, dat schrikbeeld voor de leerlingen, dat beletsel onge twijfeld ook voor vele leeraren om hun onderwijs zoo in te richten als zij dat zei ven wel zouden wenschen. Mot het oog op dien steeds meer en meer onhoud baar wordenden toestand wordt de aandaoht ge trokken door een feit, dat luide getuigt van een zeer verklaarbaar streven naar reactie. Ziehier wat wij bedoelen. In den Haagschen gemeenteraad was aan de orde het ontwerp der verordening op de middelbare scholen in de residentie. Bij de beraadslaging daar over na werd ondanks een ongunstig praedvies van B. en Ws., aangenomen een door prof. Evers voor gesteld amendement, na een daarin aangebrachte wijziging van ondergeschikt belang aldus luidende: „Ouders of voogdeD, die verlangen dat bun kin deren of pupillen voortdurend van het bijwonen der lessen io één of meer vakken worden vrijgesteld, geven vóór den aanvang van den cursus hiervan kennis aan den directeur. De kinderen of pupillen, ten wier aanzien zoodanige vrijstelling is verlangd, worden gedurende dien geheelen cursus tot de lessen in de vrijstelling begrepen, niet toegelaten. - Tijde lijke vrijstelling van het bijwonen der lessen in één of meer vakken kan door B. en Ws. na inge wonnen advies van den directeur en der plaatseljjke commissie worden verleend." De strekking van het amendement, dat met IG tegen 10 stemmen werd aangenomen na een zeer levendige beraadslaging, is duidelijk. Het moet ouders of voogden, wien dat gewenscht voorkomt, de macht geven om, zonder van de toestemming der school- autoriteiten afhankelijk te zijn, hun kinderen of pupillen te ontheffen van het volgen der lessen in één of meer vakken, ten einde hen te vrijwaren voor de nadeelige gevolgen, voortvloeiende uit het overmatige ffer leerstof, da^r de leerlingen dat alles toch niet leeren en het onzinnig is van hen te eischen wat het programma voorschrijft. Immers het zijn geen beginseleo, maar het is vergevorderde studie, die men in alle vakken eischt. De overprikke ling der hersenen, die daardoor wordt teweeggebracht, is rampzalig in de gevolgen, vooral in zekere tijd perken van het jeugdig leven. Zoo ongeveer luidde het betoog van den voorsteller. Tegen die argumenten wees men op het ge vaar van den voorgestelden maatregel voor da tucht, voor uitbreiding van het kwaad der „geëman- cipeerdheid" bij de leerlingen; op het universitair karakter, dat daardoor aan het klassikaal onderwijs der H. B. scholen zou worden gegeven, en op den nadeeligen invloed daarvan voor den uitslag van het eindexamen te wachten, dat - het werd erkend door voor- en tegenstanders beiden - in deze wortel is van al het kwaad. Niets mocht batenhet amen dement werd, zooals wij zagen, aangenomen met een vrij groote meerderheid. Zelfs zij, die overigens met den inbond van het amendement zijn ingenomen - en wij aarzelen niet on6 onder hen to rangschikken - zullon om deze laatste overweging de aanneming moeten betreuren. Intus- schen heeft doer die aanneming de drang tot her ziening der wet op het M. O. zich sterker geopen baard dan Dog ooit het geval was. Het is hoog tijd dat daaraan eindelijk gehoor worde gegeven. LEIDEN, 26 September. Heden opende prof. Heynsius, die op 4 Oct. a. s. zijn vijf en twintigjarig professoraat hoopt te vieren, onder grooten toevloed van leerlingen en ond-leer- lingen, nog aan de academie aanwezig, zijne col leges met een terugblik op de voornaamste gebeur tenissen, die hij en de physiologie gedurende dien tijd hobben doorleefd. Aan den gepensioneerden Oost-Indischen hoofd ambtenaar mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, gewezen resident te Menado, thans te dezer stede woonachtig, is door den Koning vergunning ver leend tot aanneming der onderscheidingsteekenen van ridder der 2de kl. van de Koninklijke Kroon orde van Prnisen, hem door den koning van PruiseD, keizer van DuiUchland, geschonken. Een politie-agent passeerde gisteravond eene uitdragerij aan de Oude Vest en hoorde daarbinnen zeggen: „vier kilo en twee ons." Dit trok zijne aandacht en toen hij naar binnen zag, bemerkte hij tevens dat een onbekend man juist den winkel verliet, die, hom ziende, hard wegliep. Ingehaald zijnde, gaf de onbekende desgevraagd op, in die uitdragerij eeu sleutel te hebben willen koopen. Nadat bij door den agent er weer was teruggebracht, bleek het dat hij eenig lood had verkocht. Het verder onderzoek leidde tot de ontdekking dat dit lood zonder voorkennis van zijn patroon, den met selaarsbaas V., van een karwei aan den Ouden Singel was weggeoomen. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Ten einde de Israëlietische militairen, die dit verlangen, in de gelegenheid te stellen hun eerlang invallende godsdienstige feesten ten hnnnent te vieren, heefc de minister van oorlog machtiging gegeven hun op die dagen vrijstelling van dienst te verleenen, terwijl aan hen, wier oaders of be trekkingen buiten de garnizoensplaats wonen, van 1 tot 25 Oct. a. s. binnenlandsch verlof kan worden gegeven. De stoomtram van Piet-Gijzenbrng naar Noord- wijk zal niet tot stand komen. Wel zal Noordwijk (Bad) per stoomtram met Leiden via Katwijk wor den verbonden, hetgeen met het oog op bet stoppen van alle treinen te Leiden ook gewenschter is. De stoomtram zal door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij worden geëxploiteerd. Men wacbl 4)feter nog op de goedkeuring der Gedeputeerde Stafen. Mej. J. A. Prins te Oegstgeest is beaoemd tot onderwijzeres te Voorschoten. De collecte voor Krakatau heeft te RijDsburg opgebracht de som van 71. Bij de door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer gehouden aanbesteding van steenkolen voor de scholen en het raadhuis was slechts één inschrijver en wel M. Van Daalen te Nieuw-Vennep voor 92 cents de grove en 72 cents het gruis pep hectoliter. De Koning en de Koningin zullen, naar men verneemt, aanstaanden Vrijdag-ochtend te 9 u. 45 m. per speeialen trein naar het Loo vertrekken, waar HFL MM. tot einde December zullen vertoeven. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren verworpen het verzoek van D. Liebrecht qq., om concessie voor den tijd van vijf jaar tot exploitatie van oen paardenspoorweg in die gemeente en naar ScheveniDgen, met hervorming der Haag- sche Tramwegmaatschappij in eene Maatschappij onder de Nederlandsche wetgeving. Daarentegen ie, met 18 tegen 14 stemmen, aangenomen een voor stel van den heer De JoDge, om de bepalingen der bestaande concessie minder drukkend te doen zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer eenige inlichtingen verstrekt op de adressen van P. Schelling en Zoon en andere steenfabrikanten in Zuid-Holland en van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Deventer en te Assen over het gebrnik van Belgischen steen bij: den bouw van lagere scholen. Daarin wordt gezegd dat de loop van vermelde aangelegenheid aan de Tweede Kamer bekend is uit de overgelegde adres sen der steenfabrikanten. Daarin wordt geklaagd dat de inlandsche nijver heid wordt benadeeld omdat bij den bouw van open bare lagere scholen het gebruik van Belgischen steen zou zijn voorgeschreven. Tot adstructie dezer klacht worden drie gevallen genoemd: er wordt namelijk gewezen op de bestekkeQ voor het bouwen van scho len te Krabbendijke, Schore en Hansweert. Het is gebleken, zegt de minister, dat in die be stekken de Belgische baksteen alleen is voorge schreven voor do metselwerken onder het trasraam; dat de districts-schoolopziener deze bepaling heeft goedgekeurd, omdat deze steensoort, naar het oor-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1